Jump to content

Photo
- - - - -

LOTR on Prime

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 SteveFrancis#3

SteveFrancis#3
  • Members
  • 16,798 posts

Posted 20 February 2019 - 19:03

Ovako. Sto se tice LOTR serije, prvo cu se osvrnuti na ovo najnovije, dakle na fb/twitter stranicu LOTR on Prime. Profil je napravljen pre izvesnog vremena, ali je tek od skoro na njemu poceo da se pojavljuje konkretan sadrzaj. Prvo smo imali objavu sa citiranjem Tolkiena I wisely starter with a map, nakon cega je dosla blind map of ME sa prvim stihom iz poeme o prstenu, da bi danas uz drugi stih iste bile ucrtane i prve geografske odrednice - Rhun, Eriador, Mordor... Ocekivao sam ovo cim sam prvi put primetio da je na kraju stiha stavljen zarez, te sam znao da ce svaki sledeci stih nositi update mape. Trenutno upada u oci odsustvo Rohana i Gondora, a narocito sto stoji Calenardhon sto je staro ime Rohana, od pre Eorla, sto ce reci bar 500 godina pre dogadjaja iz LOTR-a. Bice jasnije sa svakim azuriranjem mape, ali na osnovu ovog do sada ne moze se reci da mapa potvrdjuje ono sto su pre neko vreme provalili ljudi iz theonering.net, a to je da ce tema biti mladi Aragorn.

Valja se podsetiti da je serija zvanicno najavljena jos u novembru 2017. kada je objavljeno da sama prava teze 250 miliona doloresa, a da ce za celokupan projekat Amazon potrositi i celu milijardu dolara. Taj dil je ukljucio i koriscenje setova, dizajna i video materijala iz filmova. Naglaseno je da su prava pribavljena samo za materijal iz trilogije (dakle nista Silmarillion), a kako je od prvog dana jasno stavljeno do znanja da nece biti rec o readaptaciji filmova, prirodno su se pogledi okrenuli ka Appendices iz ROTK-a. Kasnije su procurili i drugi detalji - Amazon se obavezao na 5 sezona min, kao i da ce u produkciju uci 2020. Takodje je prica da Tolkien Estate aktivno ucestvuje u projektu i da je kontaktiran i Jackson (o tome da li ce zaista ucestvovati na neki nacin nema zvanicnog infoa jer se na netu mogu naci kontradiktorni i prilicno zbunjujuci clanci). Nakon toga se saznalo da su na celo writers rooma stavljeni JD Payne i Patrick Mckay.

Sad se vracam na tematiku serije: ovi sa onering.net nisu indijanci i ne verujem da bi se zaletali da najave nesto tako krupno bez ikakvog osnova. To se i uklapa u vesti o domasaju samih prava na adaptaciju - navodno samo i iskljucivo LOTR+appendices koji su njegov sastavni deo. Iako tu ima materijala koji se odnose i na Numenor i na pad Arnora i rat sa Witch Kingom, nisam siguran koliko je moguce ispricati te price, a da se ne povrede i drugi IP (to narocito vazi za Numenor, ali i ostalo je tek ovlas spomenuto i natuknuto u LOTR-u, a daleko detaljinije razradjeno u drugim delima). Tu mu mladi Aragorn zaista dodje kao najbezbednije resenje - imaju veliku slobodu i kreativna ogranicenja su mala, a jedino sto treba da ispostuju su osnovne niti fabule (boravak u Rohanu i Gondoru, izleti na istok i jug, Umbar...). E sad, ponavljam, ovo mape sto je do sad otkriveno se pomalo kosi sa tom hipotezom o mladom Aragornu jer je odabran arhaicni naziv za Rohan koji dugo nije u upotrebi ni stotinama godina pre njegovog rodjenja. Dalje, posto je u pitanju bar 5 sezona, moguce je da ce odabrati pristup da svaka sezona bude posvecena nekoj drugoj temi.

Na kraju, od ostalih mogucih tema izdvojio bih recimo i rekolonizaciju Morie - Balinova prica, Durin's Bane i ostalo, zatim Celebrimbora i sam nastanak prstenova i prvi rat sa Sauronom (ovo je bas malo verovatno), te pad Arnora i na kraju kolonizaciju Rohana u vreme Eorla i ratove sa Easterlingsima. A sasvim je moguce i da neki od ovih perioda bude obradjen zasebno u sezoni koja mu je posvecena, hronoloski (mada iskreno ne verujem).

Ko zna, sad kada je Christopher odstupio, mozda ni Silmarillion, ili bar delovi iz njega nisu vise van svake diskusije i za odgovarajucu cenu konacno stignu do platna ili tv ekrana/monitora.

https://twitter.com/lotronprime

https://www.facebook...f=page_internal

• 8

#2 James Delaney

James Delaney
  • Members
  • 161 posts

Posted 20 February 2019 - 19:16

Kao veliki Tolkinov fan radujem se novom materijalu smestenom u Middle Earth,ali imam i poprilicnu zebnju .Nazalost zivimo u vremenima gde se guraju neke SJW polit-korektne gluposti tamo gde im nije mesto,tako da se samo nadam da ce serija biti blizu duha Tolkinovog stvaralstva .

Malo off topic - pored ove serije uskoro dolazi i film o Tolkinu,kao i za gejmere novi LOTR MMO ( pored vec postojeceg LOTR Online ) .

• 0

#3 SteveFrancis#3

SteveFrancis#3
  • Members
  • 16,798 posts

Posted 20 February 2019 - 20:53

Jos malo spekulacija: naisao sam danas na zanimljivu hipotezu Cliffa Broadwaya - brojao je regione koji su vec ucrtani na mapi i posto ih je devet, smatra da se mogu odnositi na zemlje iz kojih dolazi 9 kraljeva koji su dobili prstenove (Nazguls to be). Moze biti, ima materijala da se tako nesto zakljuci - 9 regiona od kojih je jedan Rhun iz koga znamo da dolazi jedan od deveotrice, Khamul, pa Forodwaith ili Northern Waste ispod koga je odmah neposredno ka jugu bio Angmar odakle je Witch King lansirao napade na Arnor. Takodje, Forodwaith je u sustini prilicno malog znacaja da bi se bas odmah ucrtavao na mapu, ali je recimo povezan sa Arveduiem, poslednjim kraljem Arnora, sto je opet referenca na rat protiv Witch Kinga. Ono sto ne ide u prilog ovoj tezi je sto su neke od preostalih oblasti Lindon i Mordor odakle je tesko zamislivo da dolazi covek, narocito kao njen kralj. Videcemo, ocekujem da sutra bude novi update pa ce neke stvari biti jasnije.

• 3

#4 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 21 February 2019 - 07:45

Napisah u Kafani da sam nedavno procitao Silmarilion.
LoTR sam procitao dva puta. Prvi put davnih dana bas (kao klinac),a drugi put pre nekih 5-6 godina.

Sa zaloscu moram da priznam kako, ni izbliza tebi, nisam uspeo da memorisem sva ova imena likova i zemlji. :blush: Sa filmovima je naravno drugacije posto imam u kolekciji one produzene verzije i bukvalno svakog decembra (da,striktno je to uvek decembar mesec) pogledam u nizu sva tri dela. Filmove znam napamet.

Vidim ja da cu morati da obnovim malo vise i stivo. Mora se sa boljim predznanjem na ovu temu. ;)

A super sto si je otvorio bas ti, kao neko ko ocito jako dobro pliva u materiji. :thumbs:

Edited by The(wizard of)O., 21 February 2019 - 10:02.

• 0

#5 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 22 February 2019 - 17:15

The Hobbit & LOTR su bili obavezna "lektira" dečačkih dana, koja se nije ocenjivala u školi. Kad se setim čekanja na red u bibliotekama, jer su svi primerci bili "ne čitanju". E, mladosti... 

Raduje me celi poduhvat, čekam s nestrpljenjem. :)

• 0

#6 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 25 February 2019 - 13:22

Ja sam samo skeptican jer ce Amazon raditi, bas losa iskustva imam sa Britanniom, iako je to projekat od naravno mnogo manje vrednosti. 

Realno je da fabula ide kroz mladog Aragorna i pad Arnora, ali me plasi da povuceni uspehom GoT ne povuku pricu u fazonu Cardolan vs Arthedain vs Rhudar i onda dolazi Whitch King (Night King :/) koji ih saranjuje. 

Ono sto bih definitivno voleo da vidim je sto je Frensa napisao, rekolonizacija Morie.

• 0

#7 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 25 February 2019 - 15:06

Whichking bi bila ok prica skroz.

A stigao je i novi update na fb stranici. :+1:

Edit:kako je bilo drugo ime za Lothlorien?

Edited by The(wizard of)O., 25 February 2019 - 15:24.

• 0

#8 SteveFrancis#3

SteveFrancis#3
  • Members
  • 16,798 posts

Posted 25 February 2019 - 16:18

Whichking bi bila ok prica skroz.

A stigao je i novi update na fb stranici. :+1:

Edit:kako je bilo drugo ime za Lothlorien?

Laurelindorenan, izmedju ostalog. Ali nije neko staro, zaboravljeno ime kao npr Calenardhon. Tesko je ucitati nesto posebno na osnovu ovoga.

BTW, kakav bednicki apdejt. Sve obvious choices. Bukvalno nista novo saznali nismo i nema nikakvog novog materijala za spekulaciju. Sad je ocigledan pattern za ove apdejtove - three rings > novi detalji 3 dana kasnije; 7 rings > novi detalji 7 dana kasnije; 9 rings > nove detalje cemo videti za 9 dana od danas.
  • 0

#9 SteveFrancis#3

SteveFrancis#3
  • Members
  • 16,798 posts

Posted 25 February 2019 - 21:44

Ja sam samo skeptican jer ce Amazon raditi, bas losa iskustva imam sa Britanniom, iako je to projekat od naravno mnogo manje vrednosti. 

Realno je da fabula ide kroz mladog Aragorna i pad Arnora, ali me plasi da povuceni uspehom GoT ne povuku pricu u fazonu Cardolan vs Arthedain vs Rhudar i onda dolazi Whitch King (Night King :/) koji ih saranjuje. 

Ono sto bih definitivno voleo da vidim je sto je Frensa napisao, rekolonizacija Morie.

Najveca garancija koju ces ikada dobiti i za jedan filmski ili serijski projekat je 250mil-1+bil troskova + sinhron zajednicki rad sa davaocem licence. Naravno da svaki poduhvat moze da flopuje, bez obzira na to koliko kosta, ali ovde bi bilo zaista nezamislivo baciti toliko novca u bunar i uz to jos paralelno naneti stetu liku&delu i samom brendu JRR Tolkiena - Estate i clanovi porodice to sigurno ne bi i nece trpeti s obzirom na to da prema abrovima imaju odredjenu poziciju moci u svemu ovome.

Odredjeni putokaz u pravom smeru je i sm ovaj advertajzing proces - pocetak sa mapom uz citiranje samog Tolkiena, te sukcesivno objavljivanje novih informacija po sablonu zasnovanom na poemi o prstenu su bez dvojbe nice touches. Ocigledno je da se time prvenstveno obracaju grupi ljudi koju mozemo nazvati Tolkien scholars - ljudima koji poznaju legendarijum mnogo bolje od prosecnog fana Jacksonovih filmova, u nameri da ih ukljuce i podstaknu na spekulacije poput ovih na nasem topiku. Nesto govori i promena kompasa u donjem levom uglu mape, a sto je ucinjeno nakon sto su im pojedini znalci skrenuli paznju na to da je pogresan jer je gresku napravila i autorka Atlasa, na kome su verovatno i zasnivali svoju mapu.

Videcemo, mnogo ce zavisiti od samog domasaja pribavljenih prava jer ce to odrediti i tematiku serije, a posledicno i njen sveukupni potencijal za jedan veliki epski spektakl i dostojno nastavljanje tamo gde su filmovi stali. Kasting se takodje zeljno iscekuje jer ovoliki budzet ne postavlja nikakve limite. Ukoliko writing i casting timovi urade dobar posao, cak i mladi Aragorn kao verovatno najdosadnija i najmanje u pravom smislu reci epska tema moze prikovati milione za ekran.

• 0

#10 SteveFrancis#3

SteveFrancis#3
  • Members
  • 16,798 posts

Posted 27 February 2019 - 21:19

Nemojte me tovariti sa ovom pricom o Megan Fox... Predivno stvorenje, nista licno, ali odron od glumice. This can not be true.

• 1

#11 James Delaney

James Delaney
  • Members
  • 161 posts

Posted 03 March 2019 - 02:38

Koliko vidim pominje se i Vin Dizel  ;)

• 0

#12 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 06 March 2019 - 15:07

Cekamo Stevu da malo razjasni najnoviji update mape.. :huh:

Edit:morao sam otici na stranicu Amazona da bih video jasno mapu. Na fb stranici mi je previse mutna i ne mogu da procitam najsitnija slova. :-1:
Vidim da su upisali Barad Dur i sto je bitnije - Minas Anor i Minas Ithil koji ce se kasnije preimenovati u Minas Tirith i Minas Morgul

Edited by The(wizard of)O., 06 March 2019 - 15:41.

• 0

#13 SteveFrancis#3

SteveFrancis#3
  • Members
  • 16,798 posts

Posted 06 March 2019 - 18:12

Cekamo Stevu da malo razjasni najnoviji update mape.. :huh:

Edit:morao sam otici na stranicu Amazona da bih video jasno mapu. Na fb stranici mi je previse mutna i ne mogu da procitam najsitnija slova. :-1:
Vidim da su upisali Barad Dur i sto je bitnije - Minas Anor i Minas Ithil koji ce se kasnije preimenovati u Minas Tirith i Minas Morgul

OK. Prica o eventualnom Forging of The Rings of Power periodu je zapecacena danasnjim updateom. Nista od Eregiona, Celebrimbora, Annatara i rata vilenjaka sa Sauronom. 

Kako na mapi sada imamo ucrtane Annuminas i Fornost, pa i Umbar, jasno je da je najraniji period u kome ce se serija odigravati kasni Second Age, tj. vreme Elendila, Isildura i Anariona. To mozda upucuje na The Last Alliance of Elves And Men,  ali vrlo lako moze biti i bilo koji period tokom Third Agea. Amon Sul u sustini nista ne znaci kao odrednica jer ne znamo je li ucrtan kao rusevina kao na mapi u LOTR-u ili aktivno utvrdjenje. Ako je ovaj drugi slucaj, to opet upucuje na kasni Second Age kao najraniji period.

Minas Anor i Minas Ithil su takodje indikativni, jer su to originalna imena, data pri osnovanju tih gradova, koji su tek negde oko 2000. godine tokom Third Agea i pada Ithila promenila nazive u Minas Tirith i Minas Morgul. Dakle, ovo bi sad bio neki najskoriji period koji bi serija obradjivala. 

Lond Daer takodje interesantna odrednica, ali slicna prica kao i sa ostalim gradovima u Arnoru - ne znamo jesu li u pitanju rusevine pa je ostao samo tako ucrtan (kao Fornost i Amon Sul na mapama u LOTR-u), ili se radi o gradovima u periodu dok su bili naseljeni i znacajni u vojno-politickom smislu. Bilo kako bilo, opet se moze naci period koji se isljucuje iz jednacine - Lond Daer se sve do rata vilenjaka sa Sauronom zvao Vinyalonde, a kako smo iskljucili taj vremenski period zbog postojanja Annuminasa i Fornosta, opet je jasno da u obzir dolazi samo kasni SA.

Imladris nam ne govori nista, to jeste elvish naziv, ali se sasvim ravnopravno koristi uz Rivendell i tokom dogadjaja iz LOTR-a.

I dalje ima pitanja, ali sistemom eliminacije suzio se vremenski prozor. Novi update treba ocekivati sutra - one for the Dark Lord on his dark throne.

• 2

#14 The(wizard of)O.

The(wizard of)O.
  • Members
  • 6,852 posts

Posted 07 March 2019 - 15:38

Ucrtali Numenor na mapi  :o 

Hoce li onda biti Pad Numenora? 
Ali Pad Numenora je detaljno opisan u Silmarilionu. Ako sam dobro pratio na casu,oni nisu otkupili prava na Silmarilion...pa po toj logici i to otpada..

Edit:sad bacih pogled i na njihovu Instagram stranicu. Oni su danas ucrtali mnogo vise od samog Numenora. 

Edited by The(wizard of)O., 07 March 2019 - 16:13.

• 0

#15 Manu

Manu
  • Members
  • 4,213 posts

Posted 07 March 2019 - 19:44

SF cekas se  :lol+:

• 0