Jump to content

Photo
- - - - -

ex SSSR

• Please log in to reply
47 replies to this topic

#16 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 27 February 2019 - 10:42

Ovi ali i svi prethodni izbori u Moldaviji su pokazali koliko je kratkovida Ruska politika. Njima je, očigledno, stalo da zadrže Moldaviju u svojoj sferi. To pokazuje njihova aktivnost i bukvalno ne biranje sredstava da se pomogne proruskoj opciji u Moldaviji. Svi ti njihovi napori se završavaju neuspehom i Moldavija sve više i više klizi ka Evropi,Rumuniji i NATO-u. A mogli su samo jednim potezom da Moldaviju zauvek ili bar na jako dug period zadrže u svojoj sferi. Da ne vode toliko tvrdoglavu politiku oko Pridnjestrovlja i da ne insistraju na federalizaciji Moldavije, na šta zvanični Kišinjev nikada neće pristati, Modavija bi danas bila u ruskoj sferi. Vraćanjem Pridnjestrovlja po okrilje Moldavije uključilo bi u izborni proces te zemlje veliki broj proruskih glasova i time bi pobeda proruske opcije bila zacementirana. Sada je samo pitanje trenutka kada će se situacija toliko promeniti da čak i povratkom Pridnjestrovlja u sastav Moldavije proruska opcija ne bi mogla da dobije izbore. Razlozi za to su porast i jačanje proevropske opcije u samoj Moldaviji, strahovita depopulacija u Pridnjestrovlju gde je u momentu otcepljenja od Moldavije živelo 670.000 ljudi, a dana svega 450.000 sa daljom tendencijom strahovitog pada, ali i pad proruskih birača u samom pridnjestrovlju što su delimično pokazali i ovi izbori. Ovo je još jedan katastrofalni poraz Rusije i njene politike za koji je  sama kriva. 

• 2

#17 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 27 February 2019 - 11:50

Da li se moze izvesti zakljucak da se i Moldavija odlucila za eu i nato pre Srbije?

To je sad pitanje, posebno za NATO. DPM je deklaritivno protiv prikljucenja NATO paktu, mada ne sumnjam da kad dodje taj momenat ako misle da ce imati politicku korist od toga da ce podrzati pristupanje. Znaci samo ACUM i neke vanparlamentarne stranke su javno za NATO. Prakticno prorumunska opcija je za clanstvo u NATO, dok oni koji su za nezavisan put ka EU deklarativno nisu. 

Vecina stanovnistva je definitivno za EU, taj procenat konstantno raste, ali jos uvek to nije neka ogromna vecina. 

Srbija je najrusofilskija zemlja van exSSSRa, cak je vise rusofilska od mnogih drzava i iz tog regiona. Ovde je obrnut trend od Moldavije, mislim da ovde pada procenat onih koji su za EU, dok je broj onih koji su za NATO oduvek bio mali. Ne znam, mislim da smo tu negde, ali da oni imaju bolje trendove sto se tice i EU i NATOa. 

• 2

#18 forestpk

forestpk
  • Members
  • 234 posts

Posted 01 March 2019 - 10:13

Ja uvek pricam da se Srbiji smesi sudbina Moldavije... dakle provizorijum od drzave jos gori od ovog naseg, ekonomski beda nad bedama.

Ali izgleda da smo i njih zajebali s ozbirom da mi nemamo ni jednu jedinu stranku koja je javno za pristupanje NATO paktu. Razmere anti NATO propagande u Srbiji su neverovatne, pa zato i ne cudi sto svega 7% ljudi u Srbiji podrzava pristupanje NATO-u. To su zaparavo onih 5-10% stanovnistva Srbije koji su zaista propzapadno orijentisani i misle svojom glavom, a sve drugo su oni koji ne vide nikakv problem u svemu ovome u cemu zivimo vec 30 godina.

Inace ako neko misli da ce Moladaviju Rusija tek tako pustiti u NATO grdno se vara, verovatno ce i tu ici na izazivanje gradjanskog rata.... uveren sam da to i Srbiji spremaju zato sto ovde ima dovoljno budala koje bi uzele puske u ruke i pucale u svoj narod zgog Rusa.

Ogroman poraz za Srbiju je da opozicija ima stavove vezano za NATO koji su u ravni sa anti NATO pokretima. To zaista obecava jednu konstantu u propadanju i priliku da se i nakon sto ode Vucic sa vlasti nastavi visedecenijska promasena politika. 

• 3

#19 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 01 March 2019 - 12:49

Ja uvek pricam da se Srbiji smesi sudbina Moldavije... dakle provizorijum od drzave jos gori od ovog naseg, ekonomski beda nad bedama.

Ali izgleda da smo i njih zajebali s ozbirom da mi nemamo ni jednu jedinu stranku koja je javno za pristupanje NATO paktu. Razmere anti NATO propagande u Srbiji su neverovatne, pa zato i ne cudi sto svega 7% ljudi u Srbiji podrzava pristupanje NATO-u. To su zaparavo onih 5-10% stanovnistva Srbije koji su zaista propzapadno orijentisani i misle svojom glavom, a sve drugo su oni koji ne vide nikakv problem u svemu ovome u cemu zivimo vec 30 godina.

Inace ako neko misli da ce Moladaviju Rusija tek tako pustiti u NATO grdno se vara, verovatno ce i tu ici na izazivanje gradjanskog rata.... uveren sam da to i Srbiji spremaju zato sto ovde ima dovoljno budala koje bi uzele puske u ruke i pucale u svoj narod zgog Rusa.

Ogroman poraz za Srbiju je da opozicija ima stavove vezano za NATO koji su u ravni sa anti NATO pokretima. To zaista obecava jednu konstantu u propadanju i priliku da se i nakon sto ode Vucic sa vlasti nastavi visedecenijska promasena politika. 

Iako je to malo off-topic, nikad mi nije bilo jasno otkuda u Srbji toliki anti-NATO (i inače anti-zapadni) sentiment. Da, uskoro će 20 godina od NATO operacije znane kao Operation Allied Force, odnosno u US kao Operation Noble Anvil*.

Jedna Njemačka, koja je (s pravom, usudio bih se reći) pretrpila najveća razaranja od svih sukobljenih strana - 90% gradova je ili sravnjeno sa zemljom ili je pretrpilo uništenje od 40% do 90% - pa je svejedno Deutschland pristupila NATO-u deset godina po okončanju WWII u Europi, odnosno šest godina po osnivanju NATO saveza.

*Ne znam porijeklo pojma 'Milosrdni andjeo' - to je vjerojatno nekakav konstrukt za domaću upotrebu.

• 1

#20 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 01 March 2019 - 13:11

Ironside, nema tu mnogo filozofije - mutavi smo kao narod. Pleme br. 1 na tlu ovog kontinenta.
  • 0

#21 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 01 March 2019 - 14:28

Iako je to malo off-topic, nikad mi nije bilo jasno otkuda u Srbji toliki anti-NATO (i inače anti-zapadni) sentiment. 

Prirodna zashtita od stranaca koji donose zapadne bolesti za koje SrBi nemaju izgradjen imunitet. Uglavnom je to karakteristichno za neka ostrva oko Papue Nove Gvineje, ali moze biti i kontinentalna zemlja.

• 0

#22 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 01 March 2019 - 15:08

Ironside, nema tu mnogo filozofije - mutavi smo kao narod. Pleme br. 1 na tlu ovog kontinenta.

Zapravo, ima tu mnogo filozofije, da ne kažem promišljanja. Ne možeš etiketirati narod (o naroduTM uopće, znaš kakvo mišljenje imam) temeljem ludila koje je spopalo socijum, uz puno časnih izuzetaka, zadnjih 35-40 godina tu Srbija nije ni po čemu posebna. U stvari, to ludilo (mutavost, slepilo, kako hoćeš) je zahvatilo društva veća, šira i puno udaljenija (geografski i kulturno) od balkanskih. Vidim to u Belgiji, dijelom i u NL. Ali to je već debeli troll, pa ćemo o tome na drugoj temi.

Prirodna zashtita od stranaca koji donose zapadne bolesti za koje SrBi nemaju izgradjen imunitet. Uglavnom je to karakteristichno za neka ostrva oko Papue Nove Gvineje, ali moze biti i kontinentalna zemlja.

Kao što sam otpisao Hamiltonu, to nije 'regionalni' specifikum. Manija se širi poput virusa i baš tu su izolirane otočke zajednice poput Papue Nove Gvineje u komparativnoj prednosti. Nisu Srbi nešto posebno; pred 10-11 godina, kad sam s obitelji bio za praznike u HR, gledam na TV kako nekakav hećim iz KBC Sestre milosrdnice melje kako je "nama sve zlo uvijek dolazilo s istoka", pa pogledam: lik je proviđen svim formalnim stručnim i akademskim titulama, ali nije nekakav psihijatar ili klinički psiholog, već 'pravi' liječnik - kirurg, iz specijalizacije poznate po brzim rukama i oštrom oku (dok ih litra viskoze dnevno ne upropasti), ali i niskom IQ.

Kao gore, to je za neku drugu temu. Pustimo UdSSR kvalificiranijima.

• 0

#23 Plavi Golub

Plavi Golub
  • Members
  • 136 posts

Posted 01 March 2019 - 16:25

Iako je to malo off-topic, nikad mi nije bilo jasno otkuda u Srbji toliki anti-NATO (i inače anti-zapadni) sentiment. Da, uskoro će 20 godina od NATO operacije znane kao Operation Allied Force, odnosno u US kao Operation Noble Anvil*.

Jedna Njemačka, koja je (s pravom, usudio bih se reći) pretrpila najveća razaranja od svih sukobljenih strana - 90% gradova je ili sravnjeno sa zemljom ili je pretrpilo uništenje od 40% do 90% - pa je svejedno Deutschland pristupila NATO-u deset godina po okončanju WWII u Europi, odnosno šest godina po osnivanju NATO saveza.

*Ne znam porijeklo pojma 'Milosrdni andjeo' - to je vjerojatno nekakav konstrukt za domaću upotrebu.

Suptilna i manje suptilna konstantna kampanja sluzbe i stranih sluzbi odgovornih za '90te nakalemljena na inadzijski (antprotivan kao baba u Osmoj ofanzivi) i kolektivisticki mentalitet. Sve u korist svoje stete. Oni manje umrezeni nahebu. Oni drugi uvek imaju duplu ili visestruku agendu ( svi smo mi pomalo licemeri da parafraziram svoj drugaricu) za sebe i svoju porodicu i jednom nogom (tj. dokumentima i parama) su uvek na zapadu o cem je prosecan covek neobavesten. Kao i kod dece ruskih tajkuna i politicara.

Elem suma sumarum, ako pokusas da cak i sa relativno obrazovanim prodiskutujes posledice necega projektovane na recimo deset do petnaest godina ima da te oduva. Ljudi kojima je to jasno su prosto nemocni i zato se sukcesivno iz generacije u generaciju izmicu.

Ovaj pojam Milosrdni andjeo kao i osiromaseni uranijum je za domacu upotrebu. Mada ruku na srce, zbog svojih gluposti i problema EU je takvima nabacivala voleje koje je bilo nemoguce promasiti i nije bila bas od pomoci Djindjicu npr.
Postoje ljudi koji stalno u magli traze resenje koje je nemoguce u savremenom svetu, a prosto izbegavaju ono sto se primenjenoj matematici zove optimizacije pod ogranicenjem.

Btw. slazem se da to nije samo regionalna specificnost. Prima se u sredinama koje su posvadjane sa gradjanskim drustvom i sklone diktaturama, levim, desnim ili religioznim. Ako ovo sto se valja svetom zavlada, pravice te PC strukture od stiropora, mada ja kao pravi balkanski teoreticar zavere mislim da se preterivanje u tom smislu finansira od onih kojima je interes da se liberalna demokratija nacisto potkopa.

Moje skromno misljenje vezano za Srbiju i region je da kad je prirodnjacko tehnicki deo SANU nadglasan osamdesetih od guslarsko politickog dela (a nemam otisak da je u ostalim delovima Balkana bolje) tu nam je sudbina bila zapecacena.

Edited by Plavi Golub, 01 March 2019 - 16:59.

• 1

#24 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 01 March 2019 - 18:02

Ma to je samo sindrom "kiselog grožđa". Znaju oni dobro šta je "zapad", pa bi i oni hteli to da budu, ali nemaju potreban kapacitet, i oni to znaju. A umislili su da su i oni "velika sila", mada duboko u sebi znaju da to nisu. I onda zbog toga što je kod te rase tzv srce uvek bilo ispred razuma, imaju kompleks niže vrednosti, i sad kao, oni "mrze zapad" (a dupe bi dali da mogu i oni da to budu) . Ostale velike sile ne mrze zato što im one podstiču tu ludost, ha ha ha... Što je u suštini pametno sa njihove strane. A nije to od tog bombardovanja '99, nego su uvek takvi bili. Na primer u onoj knjizi "Čujte Srbi" je upravo to primećivao onaj Arčibald Rajs, i to 1928 : 

"Opasan vetar vam zahvata omladinu i gasi onaj pročišćavajući rodoljubivi plamen. Za većinu  vaše sadašnje omladine rodoljublje se sastoji od neke vrste zavisti pune mržnje. Zavide zemljama koje su bogatije ili moćnije od njihove i tom ponižavajućem osećanju nakaradno daju ono lepo ime rodoljublje."

Takvi su oni.

Milosrdni anđeo je verovatno termin skovan iz čiste gluposti, i amaterizma. Noble - plemenit, što implicira milosrdan, a anvil je verovatno nekome ko kao mali nije gledao Tom i Džeri ili Foghorn Leghorna (verovatno ga je stari babo ucio pravim vrednostima, da sedi u podrumu i mrzi, pa nije stigao da gleda crtani), verovatno mu je ta rec ličila na "angel" i eto. Isto kao kad su "brainstorming" u vezi onih demonstracija '96/97  prevodili kao zla CIA operacija "moždana oluja" i prilično je verovatno da su verovali da ta rec i znaci ovo sto su izbrabonjali. Zato što su budale. I takvi su oni.

A ima i ovaj izvor:

http://www.rts.rs/pa...dni-andjeo.html

• 2

#25 Plavi Golub

Plavi Golub
  • Members
  • 136 posts

Posted 01 March 2019 - 22:58

Ma to je samo sindrom "kiselog grožđa". Znaju oni dobro šta je "zapad", pa bi i oni hteli to da budu, ali nemaju potreban kapacitet, i oni to znaju. A umislili su da su i oni "velika sila", mada duboko u sebi znaju da to nisu. I onda zbog toga što je kod te rase tzv srce uvek bilo ispred razuma, imaju kompleks niže vrednosti, i sad kao, oni "mrze zapad" (a dupe bi dali da mogu i oni da to budu) . Ostale velike sile ne mrze zato što im one podstiču tu ludost, ha ha ha... Što je u suštini pametno sa njihove strane. A nije to od tog bombardovanja '99, nego su uvek takvi bili. Na primer u onoj knjizi "Čujte Srbi" je upravo to primećivao onaj Arčibald Rajs, i to 1928 :

"Opasan vetar vam zahvata omladinu i gasi onaj pročišćavajući rodoljubivi plamen. Za većinu vaše sadašnje omladine rodoljublje se sastoji od neke vrste zavisti pune mržnje. Zavide zemljama koje su bogatije ili moćnije od njihove i tom ponižavajućem osećanju nakaradno daju ono lepo ime rodoljublje."
]

Ovo je kombinacija lokalnog mentaliteta, plus (ne) vaspitanja, plus zivota gde je najveca ambicija da se cimas tek toliko da uradis ono sto pijan mozes levom rukom, ako ti je desna glavna. Da bi bilo sta pokusao treba ti pismena garancija od Boga da ce sve biti OK. Koje naravno nema. I tako izgube formativne godine kad najvise moze da se zapne i intelektualno i fizicki, onda stigne zivot, a posle i bes i agresija prema drugima koji nisu gubili vreme. To da li imaju kapacitet ili ne, ti ljudi i ne znaju, jer zapravo nikad i ne probaju, jerbo to nije deo kucnog vaspitanja.

Ovo sa umisljanjem da si neko bitan mene oduvek podseca na onaj crtani film sa Sofronijem, kobcem i onim kerom, kad kobac sav ubedjen da se namazao mascu koja ga cini nevidljivim, kaze sta znas mozda imam sest metara, a ker ga o'ladi onim ogledalom.

Tu nikako da se prihvati taj odraz u ogledalu i da se shvati da je OK biti mali i da malima znanje, mudrost i pamet pomaze, a ne k*rcenje bez pokrica.

Edited by Plavi Golub, 01 March 2019 - 22:59.

• 0

#26 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 02 March 2019 - 19:43

Naravno da ce Rusi nastaviti da se bore. Pa nisu odustali ni od Ukrajine iako je jasno da vise nemaju nikakve sanse tamo, opet zbog svoje pogresne politike. Ista je prica i sa Moldavijom, gotovo je sta god da radili. Isto kao i u Ukrajini, njihova jedina sansa je vojna okupacija, ali i na taj voz su verovatno zakasnili.

Gradjanski rat u Moldaviji je prilicno nemoguc. Tri su kljucna razloga za to.

Prvi je losa demografska situacija u Moldaviji. Vecina stanovnika Moldavije su zene, to se videlo na ovim izborima veoma jasno. Nizak natalitet, stara nacija, jednostavno nema dovoljno vojnosposobnih muskaraca. Takodje bitna je i demografija birackog tela. Za proruske partije glasaju stariji biraci, dok su za proevropske mladji. Da bi bilo koja zemlja isla u rat mora da postoje i demografski potencijali za to, a Moldavija ih jednostavno nema. Premala je, sa malo stanovnika, prestara je i u zemlji ima mnogo vise zena od muskaraca. Vecina emigranata je u zapadnoj Evropi, a u Rusiji ih je sve manje, tako da ni od njih ne moze da se stvori kriticna masa. 

Drugi je da ne postoji kompaktna teritorija na kojoj je proruski nastrojeno stanovnistvo vecina. Na severu zemlje pobedjuje proruska opcija, ali razlika nije velika i proevropske stranke u glavnom zajedno imaju vise glasova od proruskih u njima. Ti regioni imaju veliki procenat Ukrajinaca i zahvaljujuci tim glasovima oni pobedjuju, Ipak, u svim tim regionima Moldavaca je znatno vise od manjina. Ti regioni su naslonjeni na Ukrajinu, koja nije prijateljski nastrojena prema proruskim pokretima. Grad Balti takodje ima Moldavsku vecinu, proevropska opcija je slaba, ali primetno je da veliki broj Moldavaca ima problem sa socijalistima. Grad je depresivan i demografski osakacen, ne vidim prostora za pobunu. Gagauzija i na nju naslonjen region Taraklija u kojem su Bugari vecina predstavlja jedinu kompaktnu teritoriju koja je vecinski proruski nastrojena. Tu bi nesto moglo da se napravi i Rusi cesto igraju na kartu Gagauza. Medjutim, Gagauzi su se vec bunili devedesetih i to ipak nije bio oruzani ustanak. Resen je brzo pregovorima. Sada je situacija drugacija i teza za pobunu. Gagauzija je ukljestena izmedju Ukrajine i Rumunije. Ukrajina za razliku od tog vremena je antiruski nastrojena. Tako da gagauzija ostaje duboko umoldavskoj teritoriji, potpuno otsecena od ostatka sveta, Ne treba zaboraviti ni sve veci turski uticaj na Gagauze. Bez obzira na rusko-turske odnose, turski uticaj na prostoru exSSSRa je po pravilu antiruski i u suprotnosti sa ruskim. Mali su izgledi za bilo kakav ozbiljniji pokusaj i na toj teritoriji.

Treci, mozda i kljucni razlog je prevelika udaljenost od Rusije i antirusko okruzenje Moldavije. Istina je da su ruski vojnici stacionirani u Pridnjestrovlju, ali radi se samo o hiljadu vojnika. To nije sila koja moze bitnije da utice. Pridnjestrovlje je totalno demografski osakaceno i nema snage za bilo kakve ofanzivne akcije. Scenario iz Ukrajine sa malim zelenim ljudima je ovde potpuno iskljucen. Rusija nije u stanju da pruzi logisticku podrsku za neku takvu akciju. Rumunija je sada mnogo spremnija da pruzi podrsku Moldaviji za razliku od devedesetih, a ovog puta za razliku od devedesetih bi imala i Ukrajinu na svojoj strani. 

Na kraju tu je i pitanje razloga glasanja za prorusku opciju. Da li je to istinska rusofilija ili mozda nostalgija za SSSR vremenima koja nije toliko povezana sa rusofilijom u ovom slucaju. Sigurno je da ima i jednih i drugih. Jedan od motiva glasanja manjina za prorusku opciju, ranije komuniste koji nisu bas bili proruski, je strah od prisajedinjenja Rumuniji. Strah lezi u tome da ce njihov broj u buducoj drzavi biti premali daostvare bilo kakav politicki uticaj te ce biti izlozeni brzoj asimilaciji. Gagauzi koji imaju neku vrstu teritorijalne autonomije se plase da ce izgubiti stecena prava jer u Rumuniji ne postoji mogucnost za teritorijalnom autonomijom. Znaci struktura proruskih biraca  je razlicita, to nije monolitna grupa. Motivi mnogih da glasaju za tu opciju nisu dovoljno jaki da bi isli u neku pobunu. 

Moldaviji ne preti opasnost od gradjanskog rata. Najveci problem te drzave je sistemska korupcija i depopulacija. Prorusko Pridnjestrovlje je u jos goroj situaciji. Realnije je da se u buducnosti Pridnjestrovlje vrati pod okrilje Moldavije, nego da se Moldavija vrati Rusiji. Naravno, potreban je i racionalniji pristup EU ovom pitanju. 

• 3

#27 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 03 March 2019 - 23:44

Danas su u Estoniji odrzani parlamentarni izbori. Estonija, iako exSSSR zemlja, sigurno nije drzava iz ove price. Njoj je vise mesto na topiku o EU, ili Istocnoj Evropi, nego na ovom, ali dok zazivi topik i o baltickim drzavama cu pisati ovde. 

Kakvo je stanje u Estoniji najbolje govori cinjenica da je proruska stranka koja je protiv EU i NATOa i za priblizavanje Evroazijskoj uniji, Estonska Ujedinjena Levica dobila cak 508 glasova. To znaci da za nju nisu glasali ni estonski Rusi. 

Sve ostalo je manje bitno. 

• 3

#28 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 March 2019 - 00:19

...

Normalno je da ona pocetna rusofilija splasnjava.

Ispalo je da mantre o 'izgubljenoj velikoj drzavi' nista nikome nisu dale, cak sta vise - svima je sada mnogo bolje, osim istinskim bolesnicima - no ti, jednostavno, prirodno izumiru.

Danas jos samo neki zaludjenici spopadaju Estonce i druge Pribalte, no to je vise luzerski kompleks.

Estonci, a to im neki ubrajaju u minus, a neki u plus - su poprilicno hladnokrvi, 'teski', cak bi se reklo 'ukoceni' i vrlo ih je tesko izvesti iz ravnoteze.

Secam se nekih uspomena ruskih likova iz GULAGa. Pa su opisivali Pribalte kako su svojski radili na seci drva. I pitaju ih - kako mozes da radis za tu drzavu? Na sta bi mnogi odgovarali - eto, borili smo se, izgubili, sad smo tu u logoru, treba da radimo svoj posao i, po mogucstvu, vratimo se kucama.

Koliko se vidi - bili su u pravu.

...

• 1

#29 forestpk

forestpk
  • Members
  • 234 posts

Posted 04 March 2019 - 22:17

Iako je to malo off-topic, nikad mi nije bilo jasno otkuda u Srbji toliki anti-NATO (i inače anti-zapadni) sentiment. 

Za mnoge stvari su odgovori komplikovani, ali za ovo mislim da je najodgovornija konstantna propaganda. Kada bi krenula agresivna propaganda da je dobro uci u NATO i da mora da udjemo u NATO mislim da bi procenat vrtoglavo porastao, do kog procenta bi se stiglo ne znam ali svakako ne bi bio ovako nizak. I to bi za taj NATO najvise bili vucicevi glasaci zato sto oni i tako mozga nemaju, glavni izvor njihovih "stavova" je propaganda. Njih je najlakse nahuskati na svaku ideju. 

Inace zanimljiv je podatak da je 2003 godine za ulazak u NATO bilo 33%, a danas 7%. Svega 4 godine nakon NATO bombardovanja skoro trecina stanovnistva nije imala nista protiv da postanemo clanica NATO-a. Da je propaganda krenula u tom smeru stigli bi glat do 50-60%. Ali krenula je u suportnom smeru i stigli smo do 7%. A paradoksalno saradnja sa NATO-om nikada nije bila bolja nego sto je to sada. 

Meni je ustvari najstrasnije sto se ovde niko od politicara ne usudjuje da kaze da Srbija mora da postane clanica NATO-a i da je to najveci drzavni interes. Osnivaju se neki Gradjanski frontovi, neke nove stranke ali niko da to prevali preko jezika. Pa jbt kazi to pa taman dobio 1% glasova ali kazi aman. To je meni najstrasnija stvar, clanstvo u NATO-u je potpuno potisnuto iz bilo kakvog javnog diskursa, niko o tome ni rec da zucne, samo postoji prljava popaganda o NATO zlocincima. 

• 2

#30 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 04 March 2019 - 22:26

Ti "građanski frontovi" su samo još jedna podmetačina, i isti su kao svi ostali. Istu priču drndaju, "nedamo kocoBo" , necemo u NATO, važno da mi ovde napravimo da bude evropejstvo a u EU i ne moramo, i rusija im bliska srcu. Sve je to ista bagra.

• 1