Jump to content


Photo
- - - - -

BIH danas i sutra


  • Please log in to reply
41077 replies to this topic

#31 Waylander

Waylander
  • Banned
  • 270 posts

Posted 29 August 2008 - 13:17

Nove polemike između MHF-RS oko popisa. Novine u srbiji prenose stav RS zašto su oni protiv toga da se popis održi bez izjašnjavanja naionalnog/verskog međutim nemamo informacija kakav je stav predlagača , odnosno zašto to nije potrebno ?


Verovatno bi na videlo izbila poražavajuća istina o "čistoj" etničkoj slici oba entiteta.
  • 0

#32 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 29 August 2008 - 15:09

Nove polemike između MHF-RS oko popisa. Novine u srbiji prenose stav RS zašto su oni protiv toga da se popis održi bez izjašnjavanja naionalnog/verskog međutim nemamo informacija kakav je stav predlagača , odnosno zašto to nije potrebno ?

I tako i jedna najnormalnija stvar u svakoj drzavi svijeta kao sto je popis (a 2011. koliko sam informisan je godina kada se u vecini evropskih zemalja popis planira) u BiH ne moze da ne bude obojena nacionalnim bojama. Da li Bosnjacima smeta fakticko stanje u RS gdje se eventualno treba popisom aminovati etnicko ciscenje, ili im ne prija slika koja bi se dobila o npr. Sarajevu kao etnicki cistom gradu je dilema s jedne strane, a sa druge bi mogla biti: Da li Dodik zeli ozvaniciti posao onog sto je siso sa planine pa sad stigo i do 'Olandije, ili zeli samo da se utvrdi cinjenicno stanje o svim stvarima koje popisom treba da sazna jedna zemlja. E ako se ni oko toga ne uspiju dogovoriti sami medju sobom, onda stvarno ne znam oko cega bi vise mogli. Neko bi mogao reci da Dodik hoce da pita: Pa koliki je moj deo, ja hocu da znam sta meni pripada, a Haris i drustvo, e to bih prepustio nekom kolegi forumasu iz Federacije da kaze sta bi oni u slucaju popisa zeljeli.
Kad bi se nekako odradio popis da se sve informacije doznaju, ali da to (sa aspekta nacionalne slike) bude u sluzbi osude, koliko je ko koga vise protjerao, sto u ciframa sto u procentima. Najbolje bi bilo da tu ima ta gradjanska opcija, i da se konstitutivnost svih naroda na prostoru cijele BiH postuje kako bi po zakonu moralo - tada ne bi bilo mogucnosti zloupotrebe, ali takva je ta nasa Bosna ponosna, kad nasa raja voli vise da je "nas" pa makar ne imo pojma ni o cemu.
  • 0

#33 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 30 August 2008 - 06:35

Stoka je, međutim, ujedinjena po pitanju homoseksualaca i queer-festivala. Što reče Nikolaidis - atomsku na kub. :ph34r:
  • 0

#34 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 30 August 2008 - 10:08

Stoka je, međutim, ujedinjena po pitanju homoseksualaca i queer-festivala. Što reče Nikolaidis - atomsku na kub. :ph34r:

Pratim reakcije i uzasavam se, ali opet zasto: pa ta stoka se boji svojih dojucerasnjih komsija s kojima su zivjeli i zive i prema njima ima pregrst predrasuda, a ne da nema prema homoseksualcima i gay paradama.

Edited by U prolazu, 30 August 2008 - 10:09.

  • 0

#35 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 30 August 2008 - 19:11

Nove polemike između MHF-RS oko popisa. Novine u srbiji prenose stav RS zašto su oni protiv toga da se popis održi bez izjašnjavanja naionalnog/verskog međutim nemamo informacija kakav je stav predlagača , odnosno zašto to nije potrebno ?


Прича о попису становништва у БиХ је једна од највећих небулоза на простору бивше СФРЈ. За почетак, сасвим је нормална ствар да се одмах након великих потреса (као што је рат) изврши попис становништва не би ли се утврдило шта се тачно десило. У БиХ је, иначе, UNHCR извршио попис становништва одмах после рата, 1996. године, и ти подаци (сасвим конкретни, до нивоа општина) су годинама били јавно постављени на страницама Међународне кризне групе (ICG). Од тада до данас разне агенције под окриљем OHR-a будно прате повратак избеглица широм БиХ, тако да се сасвим конкретно зна за читав простор БиХ ко где живи и у коликом броју (иако ови подаци "нису званични", до њих није претерано тешко доћи).

Канонизација предратног пописа становништва (1991.), на основу чијег етничког кључа се поставља локална управа у БиХ, има чисто политичку позадину. Са једне стране, ту је (нереална) жеља за повратак на стање из 1991. године, а свима је јасно да тај бајати "етнички кључ" из 1991. године не може да вечито држи воду, и да ће реално стање на терену пре или касније морати да се препозна новим ("званичним") пописом становништва.

Није претерана мистерија зашто се из ФБиХ противе нормалном попису становништва (пошто се попис без националног/верског изјашњавања не може назвати нормалним) - основни разлог је тај што би кроз нови попис становништва изашла на површину чињеница да Срби чине circa 90% становништва у РС, отприлике онолико колико чине Албанци на КиМ. У светлу те чињенице, далеко теже би било укинути РС. Има ту и других разлога, који се тичу стања у самој ФБиХ.
  • 0

#36 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 30 August 2008 - 20:21

Када већ помињемо пописе становништва у БиХ, ево упоредног прегледа стања из 1991. (СФРЈ попис) и 1996. године (UNHCR попис). Скинуто са страница Међународне кризне групе (ICG), док су још биле на мрежи.

1. Босна и Херцеговина (укупно)
2. Федерација БиХ [ентитет]
3. Република Српска [ентитет]

Attached Files


  • 0

#37 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 30 August 2008 - 21:30

Није претерана мистерија зашто се из ФБиХ противе нормалном попису становништва (пошто се попис без националног/верског изјашњавања не може назвати нормалним) - основни разлог је тај што би кроз нови попис становништва изашла на површину чињеница да Срби чине circa 90% становништва у РС, отприлике онолико колико чине Албанци на КиМ. У светлу те чињенице, далеко теже би било укинути РС. Има ту и других разлога, који се тичу стања у самој ФБиХ.


:ph34r: Pa upravo taj podatak potvrđuje tezu iz Federacije o karakteru RS-a tako da nije to razlog za protivljenje popisu. Problem je u tome što bi se kroz novi popis praktično sahranio Aneks 7 i potvrdilo stanje nastalo na genocidu, ratnim zločima i zločinima protiv čovječnosti.
  • 0

#38 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 30 August 2008 - 23:33

Kakve su reakcije predlagaca na komentare ? Ko je to uopšte predložio ? Jel ima ime i prezime ili je neka institucija dala predlog ?
  • 0

#39 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 31 August 2008 - 01:34

Problem je u tome što bi se kroz novi popis praktično sahranio Aneks 7 i potvrdilo stanje nastalo na genocidu, ratnim zločima i zločinima protiv čovječnosti.


Нова поратна етничка слика БиХ - а oво важи за територије оба ентитета - постоји на терену онаква каква је потврђивало се то пописом или не. Немогуће је ствари вратити уназад на стање које је постојало 1991. године (то је свима јасно, допадала им се ова чињеница или не), очекивати неке драстичне промене у новонасталој етничкој слици у оба ентитета је нереално, па је стога и одлагање пописа становништва (у недоглед?) само да се не би стварна слика на терену званично објавила (?) је потпуно ирационално.

Што се тиче другог дела тврдње (потврђивање стања насталог на геноциду, ратним злочинима и злочинима против човечности), тај аргумент стоји али само када се стави у балон чија је историјска ивица 1991. година. Проблем са институционалном канонизацијом стања из 1991. године је потпуно исти као и са препознавањем стања пописаног 1996. године (па на овамо) - на тлу Босне и Херцеговине се у периоду од 1941. до 1945. године десио један квантитативно и квалитативно много већи геноцид него ли деведесетих (да и не помињем ратне злочине и злочине против човечности); Самим тим, и етничка слика из 1991. године је директно проузрокована геноцидом, а пошто злочини геноцида не застаревају исто се тако може тврдити и да је институционална канонизација стања из 1991. године заправо канонизација последица геноцида из 1941-5. године.

Edited by Hadrian, 31 August 2008 - 01:37.

  • 0

#40 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 31 August 2008 - 14:02

Ma žalosno je to što se u BiH i najobičnija stvar kao popis stanovništva provlači kroz politička prepucavanja Srba i Bošnjaka.Popis će se morati napraviti kad tad, a stanje iz 1991. se nikada neće vratiti tako da mi nije jasno do kad bošnjački političari planiraju oduglovačiti popis.
  • 0

#41 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 06 September 2008 - 15:25

U BIH juče počela predizborna kampanja za lokalne izbore. Kakva su očekivanja,šta kažu bolje upućeni forumaši?
  • 0

#42 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 06 September 2008 - 21:09

U BIH juče počela predizborna kampanja za lokalne izbore. Kakva su očekivanja,šta kažu bolje upućeni forumaši?


Ja koliko znam u RS će se samo biti pitanje u koliko će opština još pobijediti Dodikov SNSD, ostalima će ostati samo mrvice.
  • 0

#43 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 07 September 2008 - 02:05

Sad će Bosna, ba, da procvjeta :ph34r:
http://www.24sata.info/16770
  • 0

#44 axe

axe
  • Members
  • 440 posts

Posted 07 September 2008 - 14:06

Sad će Bosna, ba, da procvjeta :ph34r:
http://www.24sata.info/16770


Tek ce sranje da bude ako se ispostavi da ima ovoliko nafte.
  • 0

#45 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 09 September 2008 - 18:06

@ LonleyG.
Evo da se prebacim na ovaj topik. Naredjenje-izvrsenje ( :ph34r: ). Ja se u dobroj mjeri slazem s tobom. To kako kazes uzivljavanje u ulogu zrtve od strane bosanskog naroda (a da je zrtva, jeste) najvise potice od vladajuce garniture. Kad god im zatreba za neke svoje ili stranacke ciljeve to se perfidno povlaci. Eto kao primjer i jeste to nesretno satorsko naselje (npr.) Hajte vi u sator, a ja cu u svoju stracaru od 200 m2 (ili vise) pa cemo im se nahebati majke.
Sto se tice bratstva-jedinstva, ma kako to sada deplasirano i otrcano zvucalo nije bilo glumljeno sve do 2-3 godine pred rat, a onda je igranka usla u svoj zavrsni dio. Tako da sve ono sto se desilo nije se desilo preko noci. Zrtava je bilo u sva tri naroda, zna se da su Bosnjaci najgore prosli. Kako sada dalje? Pitas zelimo li se pomiriti? Pa recimo ja ne znam sta to tacno znaci? Ne znam to artikulisati. Da se ti i ja pomirimo? Nismo se ni svadjali. Kada stranacki (nacionalni) lideri zauzmu potpuno drugaciji kurs i kada se budu postovala prava manjinskog djela stanovnistva, dakle pravo na povratak uz garantovanu sigurnost i kada se svi napadi na nacionalnoj osnovi budu rigorozno kaznjavali. Kada se zlocinci iz svakog naroda nazovu pravim imenom, a ne herojem itd.itd. Znaci da skolstvo radi ono sto treba, policija i sudstvo svoj dio posla i ukratko da drzava pocne napokon liciti na drzavu. Previse, jelde. Tesko je s nekim argumentovano razgovarati (da se dohvatim svog dvorista) kome je vrhunac literature "dnevni avaz". Mozda i ne treba, ne(j)ma se Bogami vremena. Nego sistem i utjeras ga u sistem svim raspolozivim sredstvima. Jedan moj prijatelj (Hrvat) bio ovog ljeta u ZG u posjeti rodbini. Jedan dan dodje sused u posjetu i povede se prica o kriminalu i sl. Sused bio policajcina u Titino vrijeme i kaze: daj mi samo sapku s petokrakom (misleci na ondasnje ovlasti) sredice se to za 48 sati. Ja jesam protiv represalija, ali ako stoki das priliku da se ponasa k'o insan, a stoka nece, e jebiga sta onda ostaje? Da ga ucis demokratiji narednih 20 godina. Gori pod nogama, odose svi vozovi.
  • 0