Jump to content


Photo
- - - - -

Rezime 2018.


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,786 posts

Posted 21 December 2018 - 10:37

Godina se bliži kraju i vrijeme je da se napravi rezime.

 

Sportska 2018. je od velikih događaja donijela Zimske olimpijske igre u Pyeongchangu, svjetska prvenstva u 39 i europska u 45 olimpijskih sportova, te u brojnim drugim neolimpijskim sportovima.

U nastavku je pregled najuspješnijih nacija, uz neke nama zanimljive i usporedive zemlje, i s detaljima o osvajačima medalja iz ex-Yu država.

 

Posebno su navedeni olimpijski sportovi, a posebno neki neolimpijski.

 

 

Zimske Olimpijske igre

 

Norveška 14-14-11

Njemačka 14-10-7

Kanada 11-8-10

SAD 9-8-6

Nizozemska 8-6-6

Švedska 7-6-1

Južna Koreja 5-8-4

Švicarska 5-6-4

Francuska 5-4-6

Austrija 5-3-6

 

 

Slovenija 0-1-1

S: bijatlon (Jakov Fak)

B: snowboard (Žan Košir)

 


  • 0

#2 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,786 posts

Posted 21 December 2018 - 10:39

Olimpijski sportovi

 

Svjetska prvenstva

 

Kolektivni sportovi (nogomet, košarka, košarka 3x3, rukomet, odbojka, odbojka na pijesku, vaterpolo, hokej na travi, ragbi, hokej na ledu, curling)

 

Kanada 2-1-2

SAD 2-1-2

Švedska 2-1-0

Novi Zeland 2-0-0

 

Srbija 2-0-0 (odbojka ž, košarka 3x3 m)

Hrvatska 1-1-0 (tenis m – Davis Cup, nogomet m)

Slovenija 0-0-1 (košarka 3x3 m)

 

 

Individualni sportovi

 

Kina 47-43-30

Rusija 38-30-46

Njemačka 36-21-27

Japan 26-27-23

SAD 25-24-30

Francuska 22-17-19

Nizozemska 19-20-19

Južna Koreja 19-15-20

Italija 18-13-22

Velika Britanija 13-17-14

Kanada 11-6-11

Mađarska 11-6-4

Španjolska 9-10-10

...

Bjelorusija 8-9-9

Poljska 6-10-6

Ukrajina 5-7-16

Švedska 5-4-6

Belgija 5-3-5

Austrija 4-5-8

Finska 4-0-1

Švicarska 3-8-7

Danska 3-8-5

Norveška 3-3-2

Slovačka 3-2-3

Grčka 3-1-0

Bugarska 2-3-4

Češka 1-7-5

Turska 1-6-11

Kuba 1-4-4

Rumunjska 1-3-2

Litva 1-1-4

 

Hrvatska 3-2-3

Z: veslanje (Martin Sinković, Valent Sinković – dvojac bez kormilara), jedrenje (Šime Fantela, Mihovil Fantela – 49er), karate (Ivan Kvesić)

S: streljaštvo 2 (Petar Gorša – zračna puška 10 m i puška 50 m trostav)

B: streljaštvo 3 (Miran Maričić – zračna puška 10 m, Josip Kuna – puška 300 m ležeći, Snježana Pejčić – puška 50 m trostav)

 

Slovenija 3-2-2

Z: sportsko penjanje 2 (Janja Garnbret – ukupno i bouldering), streljaštvo (Rajmond Debevec – puška 300 m ležeći)

S: kajak-kanu na divljim vodama (kanu jednosjed momčadski m), sportsko penjanje (Janja Garnbret – lead)

B: džudo (Tina Trstenjak), sportsko penjanje (Gregor Vezonik – bouldering)

 

Srbija 2-5-5

Z: karate (Jovana Preković), dvoranska atletika (Ivana Španović – dalj)

S: streljaštvo 3 (Damir Mikec – pištolj 50 m, Zorana Arunović – zračni pištolj 10 m, momčadski – pištolj 50 m), hrvanje (Davor Štefanek), kajak-kanu (kajak dvosjed 500 m)

B: hrvanje 2 (Viktor Nemeš, Mikheil Kajaia), kajak-kanu 2 (kajak dvosjed 200 m, kajak dvosjed 1000 m), sportsko penjanje (Staša Gejo – bouldering)

 

Bosna i Hercegovina 0-0-1

B: džudo (Larisa Cerić)


  • 3

#3 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,786 posts

Posted 21 December 2018 - 10:41

Europska prvenstva

 

Kolektivni sportovi

 

Francuska 2-1-1

Nizozemska 2-1-1

Švedska 2-1-0

 

Srbija 2-0-0 (vaterpolo m, košarka 3x3 m)

Hrvatska 0-0-1 (vaterpolo m)

Slovenija 0-0-1 (košarka 3x3 m)

 

 

Individualni sportovi

 

Rusija 105-87,5-69

Francuska 41-38-40

Italija 37-50-58

Velika Britanija 36-35-37

Njemačka 31-41-56,5

Nizozemska 30-25-25

Poljska 22-17-30

Španjolska 21-15-25

Mađarska 16-16-25,5

Turska 16-22-22

Bjelorusija 13-14-13

Švedska 13-11-11,5

Ukrajina 12-27-27

Rumunjska 12-13-14

Gruzija 12-6-12

Švicarska 10-5-8

Bugarska 8-11-9

Azerbajdžan 7-10-16

Danska 7-9-10,5

Češka 7-8-10

Belgija 7-7-12

Norveška 7-4-5

Austrija 5-7,5-14

 

Hrvatska 5-5-8

Z: atletika (Sandra Perković – disk), veslanje (Martin Sinković, Valent Sinković – dvojac bez kormilara), taekwondo 3 (Lovre Brečić, Toni Kanaet, Kristina Tomić)

S: gimnastika (Robert Seligman – konj s hvataljkama), streljaštvo 2 (Anton Glasnović – trap, momčadski zračna puška 10 m), karate 2 (Ivan Kvesić, Alessandra Hasani)

B: taekwondo 5 (Deni Andrun Razić, Piero Marić, Marija Štetić, Kristina Beroš, iva Radić), karate 2 (Ana Marija Bujas-Čelan individualno, žene ekipno), streljaštvo (Petar Gorša – zračna puška 10 m)

 

Slovenija 5-2-4

Z: džudo (Adrian Gomboc), kajak-kanu na divljim vodama (Peter Kauzer), jedrenje 2 (Nik Pletikos – Laser radial; Tina Mrak, Veronika Macarol – 470), streljaštvo (Boštjan Maček – trap)

S: gimnastika (Sašo Bertoncelj – konj s hvataljkama), džudo (Tina Trstenjak)

B: plivanje (Peter John Stevens – 50 m prsno), taekwondo (Ivan Trajković), karate (Tjaša Ristić), kajak-kanu na divljim vodama (kajak jednosjed momčadski)

 

Srbija 1-9-7,5

Z: kajak-kanu (kajak dvosjed 1000 m)

S: streljaštvo 4 (Zorana Arunović – zračni pištolj 10 m, zračni pištolj 10 m momčadski, zračni pištolj 10 m mješoviti par, zračna puška 10 m mješoviti par), hrvanje 2 (Viktor Nemeš, Mikheil Kajaia), džudo (Nemanja Majdov), karate (Stefan Joksić), kajak-kanu (kajak dvosjed 200 m)

B: streljaštvo 2 (Bobana Veličković – zračni pištolj 10 m, zračni pištolj 10 m ekipno), hrvanje (Stevan Mićić), džudo (Milica Nikolić), taekwondo (Tijana Bogdanović), karate (momčadski), kajak-kanu (Marko Dragosavljević – K-1 200 m), stolni tenis (Aleksandar Karakašević – mješoviti par)

 

Bosna i Hercegovina 1-1-1

Z: karate (Ivan Klepić)

S: džudo (Larisa Cerić)

B: karate (Ivona Ćavar)

 

Kosovo 1-1-0

Z: džudo (Nora Gjakova)

S: džudo (Distria Krasniqi)

 

Makedonija 1-0-0

Z: karate (Emil Pavlov)


  • 2

#4 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,786 posts

Posted 21 December 2018 - 10:44

Svjetski kup

 

Slovenija 3-0-1

Z: sportsko penjanje 3 (Janja Garnbret 2, Jernej Kruder)

B: sportsko penjanje (Domen Škofic)

 

Hrvatska 1-0-0

Z: biciklizam BMX-freestyle (Marin Ranteš)

 

Srbija 0-0-1

B: vaterpolo m

 

Ostala takmičenja

Tenis – Grand Slam turniri

Pojedinačno: Novak Đoković 2 titule (Wimbledon, US Open), Marin Čilić 1 finale (Australian Open)

Parovi: Mate Pavić 2 titule (AO muški parovi i mješoviti parovi) i 2 finala (Roland Garros – muški parovi i mješoviti parovi), Ivan Dodig 1 titula (Roland Garros – mješoviti parovi)

Novak Đoković završio je kao broj 1 na ATP listi na kraju godine, a Mate Pavić kao broj 3 u parovima.

 

Vaterpolo m – Svjetska liga

Z: Crna Gora

Vaterpolo m – Europski kup

Z: Hrvatska


  • 0

#5 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,786 posts

Posted 21 December 2018 - 10:45

Neolimpijski sportovi

 

Svjetska prvenstva

 

Slovenija 6-2-5

Z: kajak-kanu na divljim vodama spust 4 (Simon Oven K-1, Blaž Cof C-1 sprint, Nejc Žnidarčič C-1 sprint, K-1 momčadski), streličarstvo (Toja Černe), paraski (Štefan Hadalin)

S: kajak-kanu na divljim vodama spust (Vid Debeljak K-1 sprint), savate (Jan Jug)

B: kajak-kanu na divljim vodama spust (Anže Urankar K-1 sprint), savate 2 (Katja Markič, Klara Rošič), kuglanje (Brigita Strelec), boćanje (Nina Volčina, mješovita štafeta)

 

Srbija 4-2-8

Z: kuglanje 4 (Vilmoš Zavarko 3, Jasmina Anđelković)

S: boćanje (Nataša Antonjak), savate (Nada Miladinov)

B: savate 3 (Jelena Sedoglavić, Tatjana Tomić, Kristina Džolić), sambo 2 (Dmitrij Gerasimenko, Vladimir Gajić), kuglanje (Igor Kovačić), boćanje (Nataša Antonjak), akvatlon (Vida Medić)

 

Hrvatska 2-8-9

Z: muaythai (Helena Jurišić), ultramaraton 100 km (Nikolina Šustić)

S: kuglanje 3 (Ines Maričić, Mirna Bosak, mješoviti par), boćanje 2 (Carrolina Bajrić, mješoviti par), streličarstvo (Domagoj Buden), sambo (Lucija Babić), rukomet na pijesku (m)

B: savate 4 (Marko Gospočić, Dario Boroša, Alen Nokaj, Helena Beljak), kuglanje 3 (Ines Maričić, Mirna Bosak, Hrvoje Marinović), boćanje (ženski par), košarka 3x3 (Hrvoje Marin – shoot out)

 

Europska prvenstva

 

Hrvatska 11-10-21

Z: šah (Ivan Šarić), kickboxing 5 (Luka Žuljević, Toni Ćatipović, Antonio Plazibat, Lucija Bilobrk, Marija Malenica), samostrel 4 (Domagoj Pereglin, Valentina Pereglin, momčadski, ekipno), boćanje (Pero Ćubela)

S: kickboxing 8 (Matej Lebo, Marija Bodač, Helena Jurišić, Nives Radić, Jure Drlje, Ana Znaor, Lucija Regvat, Lucija Bilobrk), kajak-kanu maraton (Vanesa Tot), samostrel (Marijan Kajfeš)

B: kickboxing 13 (Boris Orlović, Ivica Ivić, Tomislav Čikotić, Lucija Regvat, Muhamet Deškaj, Luka Jaman, Monika Babić, Marino Faraguna, Petra Lončar, Lorena Jurišić, Jure Drlje, Marko Opšivač, Nikica Radonić), boćanje 4 (Pero Ćubela, Marino Milićević, par, par štafetno izbijanje), streličarstvo 2 (mješoviti par, momčadski), samostrel (Nikolina Krivanek), biljar (momčadski)

 

Srbija 6-3-11

Z: kickoboxing 6 (Aleksandar Konovalov, Nikola Stošić, Nikola Filipović, Saida Bukvić, Ajla Lukač, Milana Bjelogrlić)

S: kickboxing 3 (Bojan Džepina, Aleksandar Menković, Teodora Manić)

B: kickboxing 7 (Marko Cvetanović, Novak Radulović, Miloš Cvjetičanin, Valentina Keri, Nikola Todorović, Marina Đekić, Aleksandra Krstić), sambo 3 (Dmitrij Gerasimenko, Ivana Jandrić, Vuk Raonić), boćanje (par)

 

Slovenija 4-5-10

Z: boćanje (par), kickboxing 3 (Štefan Stanič, Blaž Potočnik, Urša Terdin)

S: boćanje 3 (Dejan Tonejc, Jure Kozjek, Aleš Borčnik), kickboxing 2 (Alež Preložnik, Dušan Kodrič)

B: boćanje 2 (Davor Janžič, par štafetno izbijanje), biljar 2 (Matej Brajkovič 2), kickboxing 6 (Petar Spasenič, Admir Sinanbegović, Luka Krel, David Žibrat, Urška Gazvoda, Aleks Stračanek)

 

Makedonija 1-0-1

Z: kickboxing (Dimitar Gjorgjiev)

B: kickboxing (Boban Ilioski)

 

Bosna i Hercegovina 0-2-1

S: kickboxing 2 (Jasmina Merdić, Ahmed Krnjić)

B: boćanje (Ivan Galić)

 

 

Svjetski kup

 

Slovenija 0-0-3

B: telemark skijanje 2 (Aleš Jure: paralelni sprint, klasično), brzo rolanje (Ana Odlazek)


  • 1

#6 mate mišo

mate mišo
  • Members
  • 3,867 posts

Posted 04 January 2019 - 14:24

Svaka čast na trudu!

Slovenija jaka. Čudi me da Crna Gora ima samo zlato sa Svjetske lige i baš nijednu drugu medalju.


  • 0

#7 Cilemile

Cilemile
  • Members
  • 11,786 posts

Posted 14 January 2019 - 09:37

Crna Gora ni prethodnih godina nije imala previše uspjeha. Od samostalnosti 2006. do danas osvojili su u svim olimpijskim sportovima 2 zlata na EP (vaterpolisti 2008. i rukometašice 2012.) i vaterpolisti 2 Svjetske lige (2009. i 2018.), rukometašice su još 2012. uzele olimpijsko srebro, vaterpolisti srebro na SP 2013 i na EP 2012 i 2016, te u Svjetskoj ligi srebro 2010. i broncu 2013. i 2014. U ostalim sportovima imaju jedno srebro sa SP u džudu, 1 broncu sa SP i 7 bronci sa EP u karateu.

 

Od drugih sportova u boćanju imaju jedno zlato s EP (2016) i još 13 medalja sa EP i SP, u kickboxingu 14 medalja (od čega po 1 svjetsko i europsko zlato). 

 

I to je to.

 

Po ukupnom broju medalja na SP, EP i OI u olimpijskim sportovima od Crne Gore su od europskih zemalja neuspješniji samo Island, Lihtenštajn, San Marino, Luksemburg, Farski otoci, Malta i Monako.

 

Nisu puno uspješniji ni Makedonija (3-3-12) i Bosna i Hercegovina (3-13-18).


  • 1