Jump to content

Photo
- - - - -

Intelektualizam 21. veka Vs nacionalistickog i socijalistickog populiz

• Please log in to reply
300 replies to this topic

#16 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 November 2018 - 18:40

...

...

• 1

#17 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 04 November 2018 - 19:39

Prvo bih napomenuo da je intelektualni napor gotovo po definiciji kontra svakog populizma, koji se temelji na konceptu "narodne", kolektivne volje, zelje, odluke (koja je, u toj postavci, najcesce suprotstavljenja volji, zelji i odlukama "elite"), sto je odmah "non-starter" za svaki intelektualizam, koji podrazumeva pojedinca koji razmislja. 

Naslov topika je nezgrapno formulisan i delimichno zbunjujuci zato shto sam upotrebio rech Versus, a ostatak naslova se odnosi/nastavlja kao da sam upotrebio srpsku rech Protiv.

Dakle trebalo bi da se chita Intelektualizam 21. veka Protiv 2 Populizma, nacionalistichkog i socijalistichkog ………………………… tako da i sam naslov govori isto shto i ti, a to je da populizmu ne treba intelekt i obratno i da su oni u sukobu. A danas faktichki imamo 2 populizma, klasichni nacionalistichki i nishta manje klasichni socijalistichki/marksistichki, s tim shto je ovaj drugi prerushen u nekakvu liberalnu, jagnjecu kozu. Samo ga izdaje komunistichko, krljavo zubalo. :)

Medjutim, tu naravno uvek dobrododje i stara, latinska  :lol+: mudrost/izreka "Ako kanish pobijediti, ne smijesh izgubiti"! Tako da cemo konkretno od Petersonove intelektualnosti imati jako malo koristi ako je ne popu/lar/lizujemo.

• 0

#18 Senn

Senn
  • Members
  • 213 posts

Posted 04 November 2018 - 20:45

Gde god da gostuje, on svaki put jasno objašnjava ("crta") razliku između equality of opportunity VS equality of outcome, a ovi blenu i vrte istu priču, kao ovce neke... :ajme:

• 0

#19 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 04 November 2018 - 22:35

Ne vredi, ni ovaj nije izneverio.

Prilican pajac i pomalo psiho.

Ova riba mu je objasnila na napuklom engleskom, ali on nece da slusa of course.

• 0

#20 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 November 2018 - 22:46

...

Mozda ga preporucis za posao u konzulatu?

To sigurno nije za pajace / sajkoe.

:lol+:

...

• 0

#21 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 04 November 2018 - 23:46

Ova riba mu je objasnila na napuklom engleskom, ali on nece da slusa of course.

Yes, how no. Tvoj nivo. Prangija nivo.  :s_d:  Rusija u srcu. Shajkacha u bulji. Glasajte za mene! Sve ce bidne do yaya.

Tako i ona …….. majka ljubi sina ….. tata ljubi cerku …… deda mazi unuche ….. a tetke se izdvojile same, suze brishu krajem od marame. 

Zelje i pozdravi. ShveCka chobanka.

--------------------------------------------------------------------------

A lepo sam zamolio da se zamlate koje nemaju shta da kazu suzdrze od …………….

• 0

#22 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 05 November 2018 - 00:03

Realno, dobro je zena izdrzala poglede ovog psihoa,

ne treba za njega duze od minut.

Na pijanu tezu o definisanju mladih muskaraca kao nekakve skupine,

on dodaje sloj gluposti da ti mladi muskarci (ne znam sta se uhvatio za njih jos)

moraju hitno da odrastu.

Dok ne odrastu, ne mogu da ispune svoj potencijal, svrhu itakoto.

(I pita ga voditeljka Cathy Newman: a sta sa zenama ? i lik ladno odgovori

nesto u stilu da treba da odaberu dobro... *krsta + rofl*...)

Sama ta teza da ljudi, ili po njemu 'mladi muskarci' moraju odmah da odrastu

je u potpunom kontrastu sa (verujem tacnijom) tezom (jacih mislilaca) da se upravo mora prolongirati

period odrastanja i da je upravo to pokazatelj snage vrste.

• 0

#23 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 05 November 2018 - 00:36

Realno, dobro je zena izdrzala poglede ovog psihoa,

ne treba za njega duze od minut.

Na pijanu tezu o definisanju mladih muskaraca kao nekakve skupine,

on dodaje sloj gluposti da ti mladi muskarci (ne znam sta se uhvatio za njih jos)

moraju hitno da odrastu.

Dok ne odrastu, ne mogu da ispune svoj potencijal, svrhu itakoto.

(I pita ga voditeljka Cathy Newman: a sta sa zenama ? i lik ladno odgovori

nesto u stilu da treba da odaberu dobro... *krsta + rofl*...)

je u potpunom kontrastu sa (verujem tacnijom) tezom (jacih mislilaca) da se upravo mora prolongirati

:frust:  :frust:  :frust:

Nadam se da ti nece predstavljati veliki napor da nas uputish na imena tih "jachih mislilaca" i literaturu koju si prostudirao kako bi uporedio sa Petersonovim tezama i izvukao genijalne zakljuchke. Budi ljubazan.

--------------------------------------------------------------------------------------

CNN

Today, 18-to- 34-year-old men spend more time playing video games a day than 12-to- 17-year-old boys.

---------------------------------------------------------

TIME …….. Young Men Are Facing a Masculinity Crisis

----------------------------------------------------

Psichology Today ……….. 

The Demise of Guys In record numbers, guys are flaming out.

=================================

Harvard Bussines Review

The Plight of Young Males

---------------------------

'If you're a young, white straight man today you're in trouble'

-------------------------------------------------

Forbes 

If Men Are In Trouble, So Are Women

----------------------------------------------------

The New York Times

The Boys Are Not All Right

Edited by Denis Jasharevic, 05 November 2018 - 00:42.

• 0

#24 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 05 November 2018 - 00:48

Za ostale ........ uvek se treba podsetiti najvaznije lekcije Jordana Petersona .......... Never apologize to postmodern neomarxists. They see it as indicating guilt and weakness.

==============================

Ovo je Kanada otprilike u vreme kada sam u nju doshao ……….

Ovo je Kanada danas ………..  :ajme:

• 0

#25 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 05 November 2018 - 01:45

Vidim da si upalio red alert light

i da sa megafonom picis po forumu.

Ali,  da li zaista smatras da je tesko pobiti

kreacionisticku potku iz 18tog veka?

To sto si relativno, (i minimalno ) uljudno pitao za izvore ideja koje sam izneo

ne uliva mi nadu da ces u sledecem postu zadrzati taj nivo uljudnosti.

Zato bih zastitio svoje izvore, ( jednog vrsnog sociobiologa i jednog antropologa),

od tretmana kojem bi ih mogao izloziti na (ovom cenjenom) forumu.

• 0

#26 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 05 November 2018 - 01:45

Jasno kao dan. Do 40. godine studiraju bullshit studije ili rade na izmisljenim poslovima pa se onda cude otkud korporativizma/monopola gigantskih teh firmi.

Nista onda, odrastanje pocinje u 55. godini zivota a do tada putovanja, studiranje gluposti i obavezno sirenje vidika uz halucinogene supstance. 

• 0

#27 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 05 November 2018 - 02:21

Suprotno. Ne smeju da prestanu da rade, ne treba da uzivaju u halucinogenim supstancama,

a bilo bi pozeljno da ne studiraju gluposti.

Ali da, treba da nastave da se usavrsavaju jer je to jedini garant razvoja mozga.

Da li je Peterson uopste citao evolucione biologe? Meni izgleda da nije ni kroz reference.

Kada se pokrene rasprava o polovima, ona uglavnom propada jer u vecini slucajeva

ti internet pamfleti nastaju unutar ne naucne zajednice.

Mozda je taj njegov rad koji je pomenuo, ako zaista postoji u nekoj detaljnoj formi kako je hteo da pokaze,

predstavlja nesto vredno u naucnom smislu.

Da se podsetimo, u videu govori o svom radu koji se bavi razlikama u misljenjima (o nekim kljucnim pitanjima)

izmedju polova. Peterson kaze da je razlika u stavovima izmedju muskaraca i zena u Svedskoj

mnogo veca u odnosu na neku drugu zemlju, gde jednakost izmedju polova nije toliko izrazena.

Ako uzmemo zdravo za gotovo da je zaista uradio opsezno istrazivanje u raznim zemljama,

postavio relevantna pitanja i obradio podatke na posten nacin, onda je po meni ovo odlicno otkrice,

koje otvara gomilu drugih ideja.

Paradoksalno, Peterson to izgleda shvata kao nesto negativno, a ne samo zanimljivo.

Nadam se da ce neki drugi likovi zapaziti ovo i pokusati da potvrde i prosire ovu tezu,

(i da je zastite od pogresnih i preranih interpretacija)

• 0

#28 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 05 November 2018 - 02:48

Vidim da si upalio red alert light

i da sa megafonom picis po forumu.

Ali,  da li zaista smatras da je tesko pobiti

kreacionisticku potku iz 18tog veka?

To sto si relativno, (i minimalno ) uljudno pitao za izvore ideja koje sam izneo

ne uliva mi nadu da ces u sledecem postu zadrzati taj nivo uljudnosti.

Zato bih zastitio svoje izvore, ( jednog vrsnog sociobiologa i jednog antropologa),

od tretmana kojem bi ih mogao izloziti na (ovom cenjenom) forumu.

Ti si lazov. To je sada definitivno potvrdjeno.

Osim toga, naravno, kao i svaki pogubljeni levichar, ti si olichenje neinteligencije.

:lol+: Treba zaista imati mozak kokoshke da se posle 3 posta koja si napisao ovde o Jordanu Petersonu, a u kojima si ga nazvao pijancem, psihopatom i pajacom …….. pozivash na "zashtitu svojih izvora" strahujuci od tretmana kojima bih ih ja mogao izloziti.  :frust:

Imash li bar ideju shta bih ja to mogao bednije i uvredljivije da kazem za njih a da ti vec nisi rekao za Petersona?

Shvatili smo …… proveo si 2 sata groznichavo googlajuci za tezom kako detinjstvo do 38 godine pokazuje "snagu vrste" (pretpostavljam majmunske vrste  :lol+: ) i odluchio da tvoje "mislioce" "vrsnog sociobiologa i antropologa" ostavish obavijene levicharskom misterijom.

Te seljachke fore slabo ovde prolaze.

• 1

#29 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 05 November 2018 - 03:06

Naslov topika je nezgrapno formulisan i delimichno zbunjujuci zato shto sam upotrebio rech Versus, a ostatak naslova se odnosi/nastavlja kao da sam upotrebio srpsku rech Protiv.

Ma jasno je sta znaci Vs, zato sam napisao "kontra".

Mozda je taj njegov rad koji je pomenuo,

Da se podsetimo, u videu govori o svom radu koji se bavi razlikama u misljenjima (o nekim kljucnim pitanjima)

izmedju polova. Peterson kaze da je razlika u stavovima izmedju muskaraca i zena u Svedskoj

mnogo veca u odnosu na neku drugu zemlju, gde jednakost izmedju polova nije toliko izrazena.

Ako uzmemo zdravo za gotovo da je zaista uradio opsezno istrazivanje u raznim zemljama,

postavio relevantna pitanja i obradio podatke na posten nacin, onda je po meni ovo odlicno otkrice,

Paradoksalno, Peterson to izgleda shvata kao nesto negativno, a ne samo zanimljivo.

Nadam se da ce neki drugi likovi zapaziti ovo i pokusati da potvrde i prosire ovu tezu,

i) Ne tvrdi da je on uradio istrazivanje, nego drugi psiholozi, i da su to opstepoznati rezultati u struci. Npr:

https://journals.plo...al.pone.0153857

https://www.thejourn...848156-Feb2018/

https://osf.io/5nuk2/

ii) Ne radi se o razlici u "stavovima" niti "misljenjima", nego u preferencijama i psiholoskim osobinama licnosti (Neuroticism, Extraversion, Openness, Agreeableness, Conscientiousness...Sensitivity, Emotional Stability, Dominance, Rule-Consciousness, Vigilance...)

iii) Ne kaze da je to negativno, naprotiv, on to koristi kao argument protiv tvrdnje da su razlike medju polovima proizvod "patrijarhata" i "muske dominacije" (tj. nejednakih sansi i nejednakih prava), te da bi sve razlike nestale cim bi se oni uklonili. Argument ide: "Evo, u drustvima koja su uradila najvise na izjednacavanju prava i sansi za muskarce i zene su razlike medju polovima vece, kao posledica slobodnog odabira, koji je, sa svoje strane, posledica psiholoskih i bioloskih razlika medju polovima"

• 0

#30 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 05 November 2018 - 03:07

Suprotno. Ne smeju da prestanu da rade, ne treba da uzivaju u halucinogenim supstancama,

a bilo bi pozeljno da ne studiraju gluposti.

Ali da, treba da nastave da se usavrsavaju jer je to jedini garant razvoja mozga.

Da li je Peterson uopste citao evolucione biologe? Meni izgleda da nije ni kroz reference.

Kada se pokrene rasprava o polovima, ona uglavnom propada jer u vecini slucajeva

ti internet pamfleti nastaju unutar ne naucne zajednice.

Mozda je taj njegov rad koji je pomenuo, ako zaista postoji u nekoj detaljnoj formi kako je hteo da pokaze,

predstavlja nesto vredno u naucnom smislu.

Znaci ipak treba da odrastu sto pre, posto to sto si naveo ne samo da ne iskljucuje odrastanje nego ga u savremenom kontkestu i podrazumeva.

Celo Pitersonovo tumacenje znacaja i funkcije kulutere, religije i ponasanja pojedinaca u tim sistemima je darvinisticko.

Nije paradoksalno jer on ne uzima to kao nesto negativno naprosto to uzima kao pokazatelj da memetskim iznjenjeringom nije moguce prebristati/prepraviti neke elemente bioloskog programiranja koje smo jelte stekli evolucijom. Znaci kad imas veliki napor da otklonis elemente kulutre koji su diskriminisali zene a u tim naporima razlike u izborima profesije postanu jos veci zakljucak je da je po nekim pitanjima biologija znacajniji i jaci faktor od kulture.

• 0