Jump to content


Photo

Kolateralna steta


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 02 April 2001 - 20:18

NEMACKA NA SUDU ZBOG VARVARINA
15:22 Berlinski advokat Ulrih Dost najavio je da ce, u ime jugoslovenskih zrtava, zastupati njihovu tuzbu protiv nemacke drzave, zbog stete pricinjene prilikom NATO-bombardovanja mosta na Moravi kod Varvarina, koje se dogodilo 30. maja 1999. godine. U tom napadu poginulo je deset, a tesko je povredjeno 16 lica. Nasuprot svojevremnoj tvrdnji portparola NATO Dzejmi Seja da je most kod Varvarina bio "legitiman vojni cilj", advokat Dost se sprema da dokaze kako je napad na most bio "ratni zlocin", kojim su od strane NATO povredjene Zenevske konvencije i ostali obavezujuci pravni doklumenti. Posto se Varvarin nalazi 180 kilometara od Beograda i 200 kilometara od granice Kosova, a u gradu nije bilo nikakvih vojnih postrojenja, "ocigledno je da je napad bio namenjen civilima da bi kod njih izazvao strah i uzas", kaze advokat Dost u izjavi za "Berliner cajtung". Dost objasnjava da je nebitno iz koje zemlje-clanice NATO poticu avioni koji su bombardovali most kod Varvarina, posto su i nemacka savezna vlada i nemacki parlament odlucili o nemackom ucescu u itnervenciji. Time Nemacka snosi saodgovornost za povredu ratnog prava i izazvanu stetu. Advokat Dost istice, medjutim, da odstetni zahtev nece biti tako visok, kao sto je bio u jednom sporu pred kanadskim sudom, gde jugoslovenski gradjani traze 50 miliona dolara. "Mislim da je ljudima vaznije da zlocin bude okajan", kaze berlinski azdvokat Dost, prenosi Sense.


30. maj 1999. Sveta trojica, vasar u Varvarinu. Uvece, kad smo stigli kuci, mama nam je rekla da je bombardovan most u Vavarinu, da je 11 ljudi poginulo. Obuzeo me je strah. Nadala sam se da nikog od njih ne poznajem. Dva dana kasnije, citajuci novine, vidim Vojkan Stankovic (31) medju poginulima. Moj i prijatelj mog brata iz detinjstva. Njegovi pokojni roditelji su prijatelji iz detinjstva mog oca. Za njim je ostala devojcica, koja je tada imala sedam godina.

Most u Varvarinu bio je mali most, dvoja kola se jedva mimoidju, tenk bi ga verovatno srusio. Izuzev za Varvarince i okolinu sa leve obale kraja Zapadne i pocetka Velike Morave, nikom vise nista ne znaci.
Oznacen je kao "legitimni vojni cilj?!", a zrtve kao "kolateralna steta".
Nadam se da ce neko jednog dana dokazati da je to bio ratni zlocin.

#2 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 04 April 2001 - 02:13

Srki,

Sad cu ja da pitam, opet "cinicno":
Kako se naglasava rec "VARVARIN" u naslovu ove teme?
Ovaj "cinizam" moze da se odnosi na SM-a.
I to je to u stvari, tu je sustina svih problema plus mi kao njegova krznena bunda.

Oces da krenem odatle ili sa neke druge strane. Imam bar jos dve polazne tacke.
Moze da dokazu da je bio vojni cilj, pa koji most nije vojni cilj?
Bilo je ljudi u blizini mosta.
Pa rat je, nismo hteli, ko radi taj i gresi - ne salim se.

Hajde, uspece da optuze Nemacku i Nemci ce platiti stetu, smrt, invalide, strah,....
I to nije nemoguce, po meni, ako malo ovi nasi pokazu dobru volju i pamet prema svetu.
To je maksimum sto se moze dobiti.

Da li je to uteha?
Jeste, bar da skinemo malo blata sa nekog naseg prsta. Jesmo krivi za bombardovanje?
Bar koliko i oni sto su nas bombardovali.
Da li je NATO vodio posten rat?
Rat je produzenje politike, a politika je "kurva" i rat se razlikuje od politike samo sto se javno broje zrtve, ali ne sve.

Zakljucak: Ne dozvolimo da okrenemo ceo svet protiv nas - a to nije lako uraditi, mi smo to uspeli.

Vidim da je tekst crn i ne bez razloga, ali stvarnost je nesto drugo i opet ti kazem ne branim nikog ne podrzavam nikog, zelim da pogledam istini u oci, ma koliko teska bila.

Ja sam ziveo sam sve vreme bombardovanja pored sirene u centru grada, pored SUP-a.
Mislim da je bilo jos par stanara te visespratnice, ostali kud-koji.
Zasto sam?
Pa nisam znao od koga da bezim - nasih ili njihovih - pa sam pobegao od svih.
Lepse je da gine cela porodica, ali su sanse bile male, jer...., kapiras.
Supruga i dete su bili pored drugog mosta koji je bombardovan, precizno.
Biciklom sam prelazio jedan most svakog dana, da ih vidim - oko 5 km.
Slusao sam Dojce-Vele i cuo kako se bombarduju milicijske stanice i tu sam i ostao, na opstu molbu mojih da se sklonim.
Proklinjali su me da se sklonim, ostao sam.

To se ne poredi sa onim u tekstu, ali zivot je surov, sve se kaznjava cesto mnogo vise nego sto se zasluzuje, ali se retko dobija nagrade vise nego sto se zasluzuje - uvek malo manje.

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-04-04 03:47 ]

#3 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 04 April 2001 - 07:26

Nije Srki, on je iz Jerusalima.
Ja sam rat provela isto u centru Beograda, preko puta Saveznog Ministarstva za odbranu, koje je sruseno, no to nije ni bitno.
Ja zelim da se sudi SM zbog ratnih zlocina, i svima koji su pocinili zlocine. Mene nervira cinizam sveta, posebno Amerike. I oni su doprineli stvaranju SM. To proizvodi u Srbiji reakcije tipa ove najnovije izjave Kostunice, i stvara od SM neku vrstu mucenika i heroja kod prostog sveta.
Osudjenik na smrt, onaj sto je digao u vazduh onu zgradu u Oklahomi, izjavio je da je dvadesetak dece koji su stradali tada "kolateralna steta". Izmedju njega i zvanicnika NATO nema mnogo razlike, osim sto NATO ne odgovara za svoje greske.
A nama najmanje treba novi povampireni SM, ma kako se zvao. Ja samo zelim makar iluziju neke pravednosti.

#4 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 04 April 2001 - 14:50

Led,

I ja se isto toga plasim, to sam i napisao na jednom mestu,
samo sam ga nazvao "vaskrsenje" umesto povampirenja.

Da ti kazem otvoreno.

Ovako kako se propratilo hapsenje i prati Milosevicevo sudjenje, nije dobro.
Povrh svega tu su vesti tipa: Nadjeno u rezidenciji naoruzanje, te ovog tipa, te onog, te gravirano,...
(Nije vest da je pas ujeo coveka, nego covek psa)
Slicno pricaju i na vestima ovde (Toronto), ali oni to rade u svoju korist, da opravdaju mnoga svoja dela i rezone.
Zasto mi to radimo?
Mozda ljudi u Srbiji ne znaju da je tamo bilo naoruzanja?
Znaju oni to i bez vesti.
Ovako, covek se prvo cudi tolikom naoruzanju, jer ga mediji teraju na to, pa onda kad krene sam da razmislja o svemu
kaze nesto tipa: Pa to nije nista cudno, i malo veci lopovi po Srbiji imaju slicne stvari - i ostade mu ekstrem normalna stvar.
Mnogi ce reci da mu tako i treba i da ga proklinju sto su stradali poslednjih 10-ak godina odlazeci u krajnost
i prebacujuci sve na njega.
Ne mora da se prica da je nadjeno naouruzanje na sav glas, moze to samo da kruzi medju narodom, kao prica.
Svi ce da veruju, ali nece tako lako da odu u krajnost.
Narod obavestavati o sudjenju samo nekim jakim cinjenicama.
TV upotrebiti da bi se pogledala proslost i vrednosti koje smo imali poslednjih 15 godina.
Dakle, povuku se istovremeno 2 konca i stvar se pomeri sa mesta.

Sto se tice sudjenja NATO-u, to je isto kao da smo rekli: Sudija pravedno sudio sebi.
Toga nije bilo niti ce biti.Sudijama drugi sude, ako ih ima.
NATO nema konkurenciju, izasao je kao pobednik i tu je kraj svemu, za sada.
Znas kakva je drzava gde nema konkurencije - losa, nepravedna.
Tako je i sa stanjem u svetu, sada.

Ova nasa vlast bi trebalo da bar obrati paznju sta prica, narocito Kostunica.
Cas nema Haga, cas potreban nam SPS, cas trebaju nam zakoni za Hag i posle toga nece biti problema i sve u tom stilu.
Politika jeste takva, ali se ne prica javno sta pomislis, nego se samo radi a pricaju se desete stvari.
Djindjic ma kakav da je, on je dobar za politicara - mi nismo skoro imali takvog.
Prevejan je, ali zna da se plasi.

Reci mi kako vidis Palestince i Izrael, posto si tamo.
Ja bih rekao da su palestinci fanatici, a Izraelci nemilosrdni.

Samo da dodam:
Vidim da mnogi ljudi napadaju sa podjednakom mrznjom NATO i SM-a.
Da li je to posledica sto misle da je SM NATO-v covek?
Ako ne misle onda bi takvo razmisljanje moralo da ih dovede u stanje zbunjenosti oblika: Pa neko je kriv?

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-04-04 16:08 ]

#5 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 04 April 2001 - 20:24

Izrael i Palestina. Tu nema kolateralne stete. Oni to zovu odmazda, ili nikako ne zovu. Palestince uglavnom huska Sirija, razne teroristicke organizacije (Hamas i Hezbolah), koje bi postojale i bez Izraela (primer Libana), i verske vodje. S druge strane, i medju Izraelcima postoje ljudi kojima odgovara rat i haos. To su uglavnom ortodosi (oni sa kikicama) i religiozna partija Shas. Ortodosi nista ne rade, vec se samo mole Bogu i proucavaju Toru po ceo dan. Porezi u Izraelu su visoki uglavnom zbog njih. Njima ne odgovara period mira, jer onda drzava krece u pravcu civilnog drustva (sada je ovo ipak verska drzava, ne postoji civilni brak). A onda bi se otvorilo pitanje njihovog sluzenja vojske (donosenje zakona o tome da treba da sluze vojsku je odlozen na dve godine), verovatno i njihovog izdrzavanja i mnogih drugih stvari. Tu je naravno i Sharon, gospodar rata, koji je na neki nacin sve ovo i zapoceo. Narod, kao narod, stado koje sledi vodju. Izuzetak su ljudi koji zive u centralnom Izraelu (okolina Tel Aviva, ali uglavnom ka severu). Jevreji koji su dosli iz bivse Jugoslavije su OK, uglavnom su glasali za Baraka. Ustvari ovde imas podelu na
evropske Jevreje, zahvaljujuci kojima Izrael i postoji (pored SAD),
Jevreje poreklom iz arapskih i muslimanskih zemalja, koji imaju mentalitet svog starog kraja (prevarantski i neradnicki),
Etiopljane, koji i ne znaju gde su, sve im je jedno,
Ruse koji su stigli u poslednjih deset godina, koji uglavnom i nisu Jevreji
i ortodose.
Svi oni po mentalitetu pripadaju zemljama iz kojih poticu. Izuzev ortodosa, koji ne pripadaju nigde.
S druge strane su Palestinci, ime nose po teritoriji na kojoj zive, etnicki su Arapi. Vera i verske vodje ih teraju na sveti rat Dzihad, mada su verovatno i ucenjeni od svojih gospodara rata. Barak im je nudio skoro sve, cak i muslimanski i hriscanski deo starog Jerusalima u jednom trenutku. Kasnije je predlog bio da Jerusalim (stari deo) bude pod zajednickom upravom. Oni su to sve odbili, iako su znali da se blize izbori. Tako su na neki nacin ucestvovali u smenjivanju Baraka i pobedi Sharona. Na kraju ce verovatno prihvatiti Sharonovu ponudu, koja je mnogo manja od Barakove.

Nevine zrtve, deca, bebe. Svakog dana neko strada. Arapi u Jerusalimu mogu da zatvaraju radnje, posto skoro niko ne ulazi. Kockarnice u Jerihonu su vec davno zatvorene, jer Izraelci vise ne dolaze u njih. Palestina gubi mnogo para svakog dana. Izrael isto gubi, nema turista, nema ekonomske razmene sa zemljama regiona, radna snaga (Palestinci) slabo dolaze na posao. Sve je poskupelo.
Kolateralna steta, samo sto je oni ne zovu tako.

#6 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 04 April 2001 - 21:00

Nemoj pogresno da me shvatis.

Da li smo imali vecu stetu od NATO bombardovanja ili zbog nase gluposti za poslednjih 10-ak godina?

Moja je procena da je rezultat 5:1 u korist nase gluposti.
Tu ukljucujem broj poginulih i materijanu stetu zbog ratova.

#7 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 04 April 2001 - 22:49

Vecu stetu smo imali od vladavine SMrada nego od NATO bombardovanja. Mada ja i to ubrajam u grehe bivseg nam predsednika.
Mi smo dugo vremena bili taoci jedne porodice.

#8 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 05 April 2001 - 00:16

Mislis li da SM-a treba slati u Hag i da ce time Srbi snositi kolektivnu krivicu?

Ja mislim da ga treba poslati i mislim da ce Srbi snositi kolektivnu krivicu.

Nisam pitao da li je u redu da Srbi snose kolektivnu krivicu i da li je u redu poslati ga u Hag.

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-04-05 01:21 ]

#9 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 06 April 2001 - 00:21

SM u Hagu, to znaci da je on kriv, a ne mi.
Kolektivna krivica? Za par godina niko se nece ni secati da se u bivsoj SFRJ nesto desavalo. Ma sta mi mislili, ipak smo relativno mali i beznacajni, a bavili su se nama predugo.
Krivica je licna stvar. Ja se ne osecam krivom. Nikog nisam ubila, povredila ili oterala. Nicim nisam odrzavala stoku na vlasti. Ja sam zrtva, ne mogu biti krivac. Mislim da je slicno sa vecim delom srpskog naroda.

Da, mislim da SMrad treba da ide u Hag.

[ Izmena poruke: na dan 2001-04-06 01:22 ]

#10 trajkovic momcilo

trajkovic momcilo
  • Members
  • 184 posts

Posted 11 April 2001 - 06:54

Slucaj u Varvarinu i svo bombardovanje srbije polako se otkriva i polako svakoga ko je napravio zlocinstvo ima da ga stigne kazna .ranije sam pisao samo vreme i polako -polako.Svaka sila za vreme ali ovoj ce biti najkrace

#11 u_prolazu

u_prolazu
  • Members
  • 4 posts

Posted 14 April 2001 - 03:48

Da li je moguce da iko ko jos uvijek vjeruje u istinu i moral moze i djelicem mozga ,bilo cime i bilo kime opravdati onaj pogrom sto se zvao 'humanitarna kampanja'?

#12 Casus Beli

Casus Beli
  • Members
  • 51 posts

Posted 15 April 2001 - 13:47

Hvala Led za objasnjenja o Izraelu, tu nije lako razmrsiti stvari i shvatiti ko je ko...

Sto se SM tice, ok odlaskom u Hag, jasno je da je on kriv a javno mnenje na Zapadu vec sutra zaboravlja slike koje je danas videlo na tv, slazem se. Problem je u tome sto bi mu se u ovom trenutku ucinila velika usluga po pitanju licne promocije, odnosno, dobio bi politicku tezinu koju sada nema. Odnosno, izlaskom Crne Gore, doslo bi do vanrednih izbora u Srbiji i ko zna sta bi se dogodilo. Neko pametan je to objasnio Karli del Ponte i ona je smanjila apetite - za godinu dana kaze, shvatila je.
Hag, da, ali ne sada da mu ne pravimo poklon....

Pozdrav