Jump to content

Photo
- - - - -

Kratki animirani filmovi

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 Senn

Senn
  • Members
  • 194 posts

Posted 16 August 2018 - 18:58

Rat Race - A short film story by Steve Cutts

A rat race is an endless, self-defeating, or pointless pursuit. It conjures up the image of lab rats racing through a maze to get the "cheese" much like society racing to get ahead financially. The term is commonly associated with an exhausting, repetitive lifestyle that leaves no time for relaxation or enjoyment.

Edited by Senn, 16 August 2018 - 21:51.

• 2

#2 /13/Ален Шмит/

/13/Ален Шмит/
  • Members
  • 4,337 posts

Posted 16 August 2018 - 20:49

Odlična tema, ranije sam jako puno gledao kratkometražne filmove a jedno vreme mi je to bila praksa da radim pre spavanja. Kanal TheCGBros na kojem sam pogledao većinu takvih filmova je za mene mala škrinja sa blagom pošto jako volim naučnu fantastiku a kreatori ovih filmova imaju puno različitih ideja što mi se jako sviđa.

Evo na primer, FTL (faster than light) mi se jako dopada, jedan mi je od favorita

• 2

#3 Senn

Senn
  • Members
  • 194 posts

Posted 20 August 2018 - 18:31

• 1

#4 ironside

ironside
  • Members
  • 3,623 posts

Posted 21 August 2018 - 11:18

Moj omiljeni kanal:

https://www.shortoft...nels/animation/

Dao sam tu i ja mali doprinos, ali neću postati linkove jer bih morao otkriti identitet, što bi neminovno značilo moje konačno povlačenje iz forumske javnosti, a ionako je riječ o uglavnom reklamnim animacijama + par zezalica.

Gledajte i uživajte. Alex Roman, full 3D, legenda u ovom poslu.

P.S. nisam nažalost imao prste u tom remek-djelu. Alex ga je radio jako dugo, sa prilično skromnim sredstvima.

• 1

#5 Senn

Senn
  • Members
  • 194 posts

Posted 21 August 2018 - 19:26

Moj omiljeni kanal:

https://www.shortoft...nels/animation/

Dao sam tu i ja mali doprinos, ali neću postati linkove jer bih morao otkriti identitet, što bi neminovno značilo moje konačno povlačenje iz forumske javnosti, a ionako je riječ o uglavnom reklamnim animacijama + par zezalica.

Gledajte i uživajte. Alex Roman, full 3D, legenda u ovom poslu.

P.S. nisam nažalost imao prste u tom remek-djelu. Alex ga je radio jako dugo, sa prilično skromnim sredstvima.

Wow! Vrhunski odrađeno ;)

Baš sam se pitao koliko je vremena (orijentaciono) potrebno za jedan takav video, vidim da si napisao jako dugo... 6 meseci? Više?
Ja sam nešto malo petljao sa dizajnom zvuka (iako se na bavim time, to uglavnom rade saradnici, ali sam bio primoran da se s vremena na vreme malo upustim u to) - i znam da već posle mesec dana počnu živci da rade, prosto sagoriš. Mogu misliti kako je tek kada petljaš sa CGI/3D...

Edited by Senn, 21 August 2018 - 19:47.

• 1

#6 Senn

Senn
  • Members
  • 194 posts

Posted 21 August 2018 - 19:44

@ironside Ovo je bolesno...

Edited by Senn, 21 August 2018 - 19:45.

• 1

#7 ironside

ironside
  • Members
  • 3,623 posts

Posted 22 August 2018 - 15:29

Wow! Vrhunski odrađeno ;)

Baš sam se pitao koliko je vremena (orijentaciono) potrebno za jedan takav video, vidim da si napisao jako dugo... 6 meseci? Više?
Ja sam nešto malo petljao sa dizajnom zvuka (iako se na bavim time, to uglavnom rade saradnici, ali sam bio primoran da se s vremena na vreme malo upustim u to) - i znam da već posle mesec dana počnu živci da rade, prosto sagoriš. Mogu misliti kako je tek kada petljaš sa CGI/3D...

Ovdje je već (on je inače Španjolac Jorge,a Alex Roman mu je nom de guerre) imao ozbiljniju opremu. Svoje rane radove, gotovo jednako fascinantne je radio na laptopu sa 250 KB RAM-a, pa bi mu za 4 minutnu animaciju trebalo po 2-3 mjeseca. Mislim da mu je za The Third and the Seventh trebalo skoro godinu dana. On voli raditi sam što je više moguće (svi mi volimo raditi sami i bolesno smo egoistični, za razliku od dizajnera), čak je komponirao i veći dio muzike za film.

U tom poslu ima jako malo top-notch pojedinaca/ekipa (francusko - berlinski genij Bertrand Benoit, norveški studio MIR, portugalsko - brazilska ekipa Metro Cúbico Digital, Talijani oko LiraatVisualsa i nema više toga mnogo on the top of the world. Ima nas dosta u srednjoj i gornje srednjoj kategoriji, te ocean boranije na dnu piramide.

Ovi gorespomenuti zarađuju 5000 - 6000 € za jedan still, za animacije puno više; upper middle class zarađuje desetak puta manje, priučeno dno hranidbenog lanca se mora zadovoljiti sa 300-400 € za seriju od desetak stillova, a animacije im daju da rade samo jeftini provincijski građevinski poduzetnici, koji se reklamiraju na lokalnim TV kanalima ili u malim oglasnicima.

@ironside Ovo je bolesno...

Ima još 'bolesnijih' stvari: nekoliko jako zanimljivih Kineskinja, Bugarin Enil Enchev; svi odreda smo arhitekti (Enil Enchev - Gonzo je diplomirao i slikarstvo).

P.S. provjerio: izrada i produkcija The Third and the Seventh je trajala gotovo godinu dana. Njegova monografija sa slikama i opisom posla je jedan od najcjenjenijih poklona koji se u struci mogu dobiti i često je nagrada na natječajima.

Edited by ironside, 22 August 2018 - 16:19.

• 1

#8 Senn

Senn
  • Members
  • 194 posts

Posted 22 August 2018 - 17:34

@ironside Ja sam se skroz pogubio, gledam razne radove i više ne znam šta je fotografija,3D rendering, video snimak, CGI animacija ... :lol+:

• 0

#9 ironside

ironside
  • Members
  • 3,623 posts

Posted 23 August 2018 - 11:25

@ironside Ja sam se skroz pogubio, gledam razne radove i više ne znam šta je fotografija,3D rendering, video snimak, CGI animacija ... :lol+:

Nakon 20 i nešto godina projektantskog rada u birou, te gacanja po gradilištima, uglavnom kao nadzornjak, dodijalo mi je, pa sam se (s adventom internetskih komunikacija/plaćanja) posvetio radu od kuće.

To je lukrativnije, relativno udobnije, ali nimalo manje zahtijevno, štoviše.

Kako se CG-om bavim (u kombinaciji s klasikom, a intenzivno i isključivo) 30 godina, znam manje-više sve o trade-u.

CG, kako render (stills) je povezana s animacijom i nije nužno uvijek 3D (iako u 90% slučajeva jest).

Fotografija se među puristima (a sebe ubrajam u takve) uglavnom smatra prevarantskim poslom, dok korištenje videa u velikim animacijama može biti i jest legitimno.

Sve ovisi o prirodi posla: ako radiš na višemilionskom holivudskom projektu koji zahtijeva hardcore CGI, u timu od 200 ljudi, sve je dozvoljeno.

Radiš li stillove ili kraće animacije za zahtjevnog investitora, paziš na renome  i sve radiš isključivo tailor-made. O tome ti ovisi egzistencija.

Danas ne samo u kratkim animacijama, nego praktički u svemu nije moguće izbjeći CG, a i zašto bi?! To je kao da bi Mélièsu zabranio upotrebu vizualnih efekata u 'Putu na Mjesec'.

Iako nisu shorts, preferiram izraelski Waltz With Bashir, iranski Persepolis i belgijski Cafard. Pogledaj ako nisi, vrijedi.

• 1

#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 41,805 posts

Posted 28 August 2018 - 21:33

...

Nesto sam malo pratio ovaj tred - izvinjavam se - nisam impresioniran.
Nemam vremena (не зелим) da gledam 'animaciju' vise od 5-10 minuta.
Ona 'La Linea' mi je uvek bila super, a pocela je kao 'L'Agostina', reklama za serpe.

Animatore smatram za poprilicno agresivne likove koji bi nesto da nametnu, a to ne podnosim.
Jos od Ajzenstajnovog ideoloskog uratka 'potjomkin'.
Apsolutno odbacujem nametanje autorske 'montazu atrakcija', jer to pocesto zavrsi u rodchenkovsko_rifenstalskom velicanju totalitarizma.
Toga se gadim, bez obzira na neku 'estetiku'. 

Drugo, cudi me toliko tvrdi stav spram 'fotografije'. Pa - sve je fotografija! I film. Ima tamo onaj 'malteski krst'.

Attached File  Moviecam_schematic_animation.gif   483.98KB   0 downloads

A i autor ilustruje svoje uradke 'prvim sovjetskim fotoaparatom Фотокор-1', bese to 'plocas' (staklene ploce 9x12 cm) ГОМЗО Государственный оптико-механический завод - kasnije 'ЛОМО'.

Attached File  fotokor 1a.jpg   97.61KB   0 downloads    

Dobro, tu je moja omiljena fotelja van der Rohe-a

Attached File  barcewhite.jpg   18.18KB   0 downloads

No, ne podnosim nametanje.
Kada sam prvi put video 'japanske zen / kamene vrtove' ostao sam fasciniran do danasnjeg dana.
Jednostavno iz razloga sto sam ih mogao posmatrati (cak i na fotografijama) i zamisljati sta god sam hteo. Bez prinude.

Attached File  ryojan-ji.jpg   105.71KB   0 downloads

Par puta sam napisao - zaista je sudba stvaralaca vrlo tuzna. Toliko zavise od drugih! ... i novca.
Uvek se setim nesretnog Tarkovskog - koliko muka, trpljenja za nesto cega se danas malo ko seca.
Pa da zavrzim 'antiintelektualistickim' witzom.

Dodje troglava azdaha kod doktora. Dve krajnje glave budne, a srednja, sa naocarima, spava.
I pokazu dve krajnje glave na srednju i kazu doci - 'seci!' Doca zgranut - a zasto?
Dok ce ove dve - taman se mi dogovorimo sta da gledamo preko TVa - fuzbalj / hokej, kad se ova srednja prene, popravi naocare i kaze - 'Tarkovskog, Tarkovskog!'
B-)

I konacno.
Ne znam zasto bi 6.000 evritja (koje nemam) bile neke pare za likove koji su spremni da potrose od 100 tisuca, do milion evritja za 1,5-2 tone nekog metala / aluminijuma / ugljenika / rucno sivene koze zvane 'auto'?
:blink:

...

• 0