Jump to content


Photo
- - - - -

Fudbalske minijature


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#16 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 03 September 2018 - 23:16

 

Mene baš zanima koji je klub. Ne želiš reći koji je, jel bi htio reći bar jel bio dio velike četvorke?

 

Ta prica verovatno nije tacna pa i nema neke narocite veze. Posto verujem da te to zanima odgovor je - da, radi se o klubu iz Hrvatske. :D

 

Skandiranje "cigani, cigani" nije uopste bila retkost kad bi Zvezda gostovala u Hrvatskoj, narocito u Splitu.


  • 0

#17 threepwood

threepwood
  • Members
  • 12,792 posts

Posted 03 September 2018 - 23:55

Matori mi je pricao da su skandiranja "Cigani, cigani..." krenula sirom Hrvatske pocetkom sedamdesetih kao uvreda kad god bi igrali protiv ekipa iz Srbije. Jedne sezone, kad je Zvezda overila titulu u Splitu, igraci su na sledecem mecu na Marakani docekani sa ogromnom parolom "Cigani pozdravljaju svoje sampione".
Na vecitom derbiju sledece sezone i Grobari preuzimaju skandiranje Cigani, i momentalno dobijaju spontani odgovor sa Severa: "Mi smo Cigani, najjaci smo, najjaci". Ljudi su godinama pricali kako nisu culi glasnije skandiranje na nekom stadionu.
E to su bile lepe godine, kada su se na Marakani skupljali pravi smekeri i manguparija. Opisao je bas tu pricu i pokojni Tirke u svojoj knjizi o Beogradu.

Edited by threepwood, 04 September 2018 - 00:11.

  • 1

#18 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 3,557 posts

Posted 04 September 2018 - 00:46

Ta prica verovatno nije tacna pa i nema neke narocite veze. Posto verujem da te to zanima odgovor je - da, radi se o klubu iz Hrvatske. :D

 

Skandiranje "cigani, cigani" nije uopste bila retkost kad bi Zvezda gostovala u Hrvatskoj, narocito u Splitu.

 

Išao sam guglat i našao sam na jednom forumu ( Delije.nešto ja mislim)  2 odgovora. Jedan da su krivci navijači Partizana ( udbaši u kožnim kaputima i uniformama isl.) jer su bili iznervirani kako ih Zvezda gazi, a drugi da se radi o navijačima Hajduka ( tu je objašnjenje toliko van pameti da ga neću ponavljati).

Znam da nije bila rijetkost. Ali ti si navodio ko je prvi to počeo, to me zanimalo jer nisam znao da se točno zna kad i tko je to započeo.


  • 0

#19 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 04 September 2018 - 01:22



Matori mi je pricao da su skandiranja "Cigani, cigani..." krenula sirom Hrvatske pocetkom sedamdesetih kao uvreda kad god bi igrali protiv ekipa iz Srbije. Jedne sezone, kad je Zvezda overila titulu u Splitu, igraci su na sledecem mecu na Marakani docekani sa ogromnom parolom "Cigani pozdravljaju svoje sampione".
Na vecitom derbiju sledece sezone i Grobari preuzimaju skandiranje Cigani, i momentalno dobijaju spontani odgovor sa Severa: "Mi smo Cigani, najjaci smo, najjaci". Ljudi su godinama pricali kako nisu culi glasnije skandiranje na nekom stadionu.
E to su bile lepe godine, kada su se na Marakani skupljali pravi smekeri i manguparija. Opisao je bas tu pricu i pokojni Tirke u svojoj knjizi o Beogradu.


Iskreno se nadam da si ironičan, inače nisam očekivao ovakav cringe od tebe :D
  • 0

#20 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 04 September 2018 - 01:58

Znam da nije bila rijetkost. Ali ti si navodio ko je prvi to počeo, to me zanimalo jer nisam znao da se točno zna kad i tko je to započeo.

 

Ma, nebitno. Nisu u Splitu i Zagrebu igracima Zvezde skandirali to sto su skandirali zato sto je Zvezda u pitanju vec zato sto su Srbi u pitanju. Cela ta prica koincidira sa "hrvatskim proljecem" i budjenjem tog kompleksa vise vrednosti u delu hrvatske javnosti koji je Krleza tako vesto, duhovito i redovno vracao na fabricka podesavanja. Zanimljivo je kao prica, to je sve. Meni je skroz cool da su navijaci najveceg jugoslovenskog kluba i najbrojnije navijacke populacije veselo preuzeli i ponosno nosili identitet najugrozenije i najsikaniranije etnicke grupe u Evropi i nikad necu da oprostim retardima koji su to promenili u, mozes misliti, Delije. To vec ima veze sa srpskim kompleksom i bujanjem srpskog nacionalizma krajem osamdesetih koji je, eto, dokacio i Zvezdu.

 

Kad citam ove mutave klince koji vise na tribini i njihove teze da je Zvezda oduvek bila srpski klub i simbol srpstva prisere mi se. Zvezda je bila mnogo vise od toga. Sada vise nije i tesko da ce ikada biti. Kakve god uspehe ovaj klub da napravi to nije ona ista Zvezda Rajka Mitica, Dragoslava Sekularca, Bore Kostica ali i Marka Elznera i Milenka Acimovica, Roberta Prosineckog i Rajka Janjanina, Kirila Dojcinovskog i Darka Panceva, Husrefa Musemica i Seada Susica, Dejana Savicevica i Nikole Vorotovica. Zvezda ciji navijaci su skovali pesmu "zapevala Marakana za Husrefa muslimana". Ovo srbijansko govance za koje navijam po navici nema vise nikakve veze sa tim velikim klubom.


Edited by taliesin, 04 September 2018 - 02:06.

  • 2

#21 threepwood

threepwood
  • Members
  • 12,792 posts

Posted 04 September 2018 - 03:25

Iskreno se nadam da si ironičan, inače nisam očekivao ovakav cringe od tebe :D

Sto cringe, to nije urbana legenda nego stvarna prica. Ako sam se nekih prica naslusao to su navijacke iz tog vremena, jer cale ima gomilu drugara raznolikog navijackog opredeljenja, koji svi imaju zajednicku crtu da su vise voleli da idu na stadione nego u skolu :D


Edited by threepwood, 04 September 2018 - 03:27.

  • 0

#22 djolesrb

djolesrb
  • Members
  • 9,837 posts

Posted 04 September 2018 - 11:49

Sto cringe, to nije urbana legenda nego stvarna prica. Ako sam se nekih prica naslusao to su navijacke iz tog vremena, jer cale ima gomilu drugara raznolikog navijackog opredeljenja, koji svi imaju zajednicku crtu da su vise voleli da idu na stadione nego u skolu :D


A reci mi onda, jel su se kešali o tramvaje i držali cigaru između palca i kažiprsta, onako mangupski? :D

Edited by djolesrb, 04 September 2018 - 11:53.

  • 3

#23 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 04 September 2018 - 12:25

Matori mi je pricao da su skandiranja "Cigani, cigani..." krenula sirom Hrvatske pocetkom sedamdesetih kao uvreda kad god bi igrali protiv ekipa iz Srbije. Jedne sezone, kad je Zvezda overila titulu u Splitu, igraci su na sledecem mecu na Marakani docekani sa ogromnom parolom "Cigani pozdravljaju svoje sampione".
Na vecitom derbiju sledece sezone i Grobari preuzimaju skandiranje Cigani, i momentalno dobijaju spontani odgovor sa Severa: "Mi smo Cigani, najjaci smo, najjaci". Ljudi su godinama pricali kako nisu culi glasnije skandiranje na nekom stadionu.
E to su bile lepe godine, kada su se na Marakani skupljali pravi smekeri i manguparija. Opisao je bas tu pricu i pokojni Tirke u svojoj knjizi o Beogradu.

 

Išao sam guglat i našao sam na jednom forumu ( Delije.nešto ja mislim)  2 odgovora. Jedan da su krivci navijači Partizana ( udbaši u kožnim kaputima i uniformama isl.) jer su bili iznervirani kako ih Zvezda gazi, a drugi da se radi o navijačima Hajduka ( tu je objašnjenje toliko van pameti da ga neću ponavljati).

Znam da nije bila rijetkost. Ali ti si navodio ko je prvi to počeo, to me zanimalo jer nisam znao da se točno zna kad i tko je to započeo.

 

Evo zašto su faktografski propusti koji su vezani za ljude i/ili događaje iz istorije rizični kada se provuku u literarnom delu. Mislim, Tirke je pisao i da je Partizan bazu navijača koji su do fanatizma bili odani klubu dobio doseljavanjem u predgrađa i još svašta nešto. Ali ćemo da mu verujemo na reč jer, zaboga, to je Tirke.

 

Evo, recimo jedan stariji cigan na tu temu kaže sledeće

 

posto sam iz starije garde, mogu sa sigurnoscu da ti kazem da su nas grobari prozivali kao cigane mnoooooogo pre 80-ih! Recimo, ja sam na derbije poceo da idem jos 1960-ih, kao klinac sa caletom i tada je vec bilo popularno takvo prozivanje. Isto tako, nije uopste tacno da smo se mi, navijaci Zvezde, kao odmah dosetili i "prihvatili" taj naziv ne bismo li na taj nacin pokazali groblju kako nam ne mogu nista. Jako se dobro secam da je godinama nasa reakcija na njihovo masovno skandiranje "Cigani, Cigani!" bila - zvizdanje, "Uaaa", "J.e.b.e.m ti mamu" i tako redom... Uopste nam nije godilo sto nas tako prozivaju i znam pouzdano da je vecini na Severu uredno skakao tlak svaki put kad bi oni zaurlali. Onda smo mi izmislili "Grobari" kao kontru - sto su i oni kasnije prihvatili - kao rekontru, je li - kao sto smo i mi, tek negde 1970-ih, konacno, progutali i prisvojili naziv "Cigani".

Šta i kome ćemo da poverujemo? Obično u ono što nam lepše ili romantičnije zvuči. Pa ako je majstorski upakovana u tekst posle i ta iskrivljena činjenica počne da živi svoj život i postane jedina istina. Još od slepih guslara i nesrećnog Vuka Brankovića.

 

Neko napiše tekst u kome se suptilno provuku iskrivljene činjenice u cilju veštačkog isticanja Zvezdinog srpstva (jedan od četiri stuba), kolega taliesin (nenamerno) u cilju obračuna sa tim lažima ode u drugu krajnost pa netačno napravi čvrstu granicu između erupcije srpstva i uspomene na Zvezdu neograničenu tim međama (zanemarujući nekih par godina koegzistencije imena delije, bez Arkana, sa tom velikom Zvezdom), neko, npr. Tirke, pojača utisak o građanskom duhu navijača i književnoj, boemskoj i umetničkoj eliti koja je navijala za Zvezdu, dobro dođe i trun šmeka beogradske manguparije, a ponekad to dobije fantastične razmere kada se pomenu udbaši u kožnim kaputima koji navijaju za Parizan, četnički ilegalci kao osnivači Zvezde :D, da su u razredu za FKP navijali samo deca vojnih lica i mali Jusuf Mehmedovski...

 

Nije tema ali imamo i mi takvih izleta ihahaj, da ne bude zabune.

 

Zbog toga mislim da je potrebno biti posebno oprezan kada se pišu takvi tekstovi i jasno se ograditi prilikom pozivanja na činjenice i ''činjenice''.


  • 2

#24 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 04 September 2018 - 12:39

Šta i kome ćemo da poverujemo?

 

 

Svakako necemo "pripadniku starije garde cigana" koji kaze "skakao nam je tlak". Da mu je skakao pritisak bio bi ubedljiviji. :lol+:

 

Vi ste, ljudi, preterano optereceni cinjenicama, postoje tekstovi gde je njihova istinitost jako bitna i tekstovi gde one nemaju nikakvu vaznost. Ako neko sedne ispred teksta koji pocinje sa "Gnev mi boginjo pevaj, Ahileja, Pelejeva sina" i kaze sebi "daj da konacno procitam ovog slepca (no pun intended :lol+: ) i vidim sta se zaista desilo podno brda Hisarlika 11 vekova pre Hrista" taj je jednostavno promasio... pa, sve sto je mogao da promasi. Nije Tirketov tekst ucinio da "za Partizan navijaju samo deca vojnih lica" vec medjusobna omraza i podjebavanje izmedju navijackih orijentacija, sta god da trazis u nekom tekstu to ces i da nadjes. Uvek je do citaoca i njegove sposobnosti da procita napisano. Vraga bih ja imao 30 banova da su moderatori sposobni da procitaju kako treba moje tekstove. :rolleyes:


  • 0

#25 Darby O'Gill

Darby O'Gill
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 04 September 2018 - 12:44

A je l' neko ovde uopšte čita moje postove? Lepo sam napisao kad i zašto su navijači Zvezde dobili nadimak Cigani, jedino ako moderacija nije obrisala.
  • 1

#26 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 04 September 2018 - 12:47

A je l' neko ovde uopšte čita moje postove? Lepo sam napisao kad i zašto su navijači Zvezde dobili nadimak Cigani, jedino ako moderacija nije obrisala.

 

Svi procitali, niko ne veruje. Tako ti je to, moj matori, s ovim novim generacijama. :lol+:


  • 0

#27 Duh koji lebdi

Duh koji lebdi
  • Members
  • 2,838 posts

Posted 04 September 2018 - 12:59

Kakav rascep Darbi i Taliesin prave u mojoj dusi svojim pisanijama. Kome verovati, kakvu posluku porati? Kao da moram da biram izmedju Frenka Herberta i Dena Simonsa.
  • 0

#28 taliesin

taliesin
  • Members
  • 20,379 posts

Posted 04 September 2018 - 13:13

Kakav rascep Darbi i Taliesin prave u mojoj dusi svojim pisanijama. Kome verovati, kakvu posluku porati? Kao da moram da biram izmedju Frenka Herberta i Dena Simonsa.

 

Ko je jaci, Srajk ili Kvizac Haderah? :lol+:


  • 0

#29 Duh koji lebdi

Duh koji lebdi
  • Members
  • 2,838 posts

Posted 04 September 2018 - 13:15

Ko je jaci, Srajk ili Kvizac Haderah? :lol+:

Auuuuu gde me nadje :)

Ti bi bio Srajk, niko ne zna tacno ni ko si, ni sta si, ni odakle si dosao, ni koje su ti namere, ali ti se ipak klanjaju; Darbi je Kvizac, nepogresivo vidi sve u proslosti i buducnosti, ali ga ovi mladi nista ne slusaju i furaju svoj nacin, pa zato ponekad bezi u osamu i kontemplaciju... :)

Edited by Prijatelj Mitar, 04 September 2018 - 13:22.

  • 1

#30 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 04 September 2018 - 14:00

Svakako necemo "pripadniku starije garde cigana" koji kaze "skakao nam je tlak". Da mu je skakao pritisak bio bi ubedljiviji. :lol+:

 

Vi ste, ljudi, preterano optereceni cinjenicama, postoje tekstovi gde je njihova istinitost jako bitna i tekstovi gde one nemaju nikakvu vaznost. Ako neko sedne ispred teksta koji pocinje sa "Gnev mi boginjo pevaj, Ahileja, Pelejeva sina" i kaze sebi "daj da konacno procitam ovog slepca (no pun intended :lol+: ) i vidim sta se zaista desilo podno brda Hisarlika 11 vekova pre Hrista" taj je jednostavno promasio... pa, sve sto je mogao da promasi. Nije Tirketov tekst ucinio da "za Partizan navijaju samo deca vojnih lica" vec medjusobna omraza i podjebavanje izmedju navijackih orijentacija, sta god da trazis u nekom tekstu to ces i da nadjes. Uvek je do citaoca i njegove sposobnosti da procita napisano. Vraga bih ja imao 30 banova da su moderatori sposobni da procitaju kako treba moje tekstove. :rolleyes:

Čovek piše na forumu delija, ceniš da su postali izrazito tolerantni? :D Nije ni bitno, poenta je u tome da sam njegove reči suprotstavio Tirketovim, koje su nepobitna istina. 

 

Ljudi će uvek verovati u ono što je lakše, lepše ili im odgovara, to je tačno, pa će doslovce verovati Homeru, Denu Braunu ili Serđu Boneliju. Nemreš ići od jednog do drugog i razdvajati im činjenice od umetničkih sloboda. Meni je ipak malo nečasno kada se to namerno radi, kada neko koristi svoje spisateljsko umeće i naivnost mase da bi kreirao i proširio alternativne činjenice, tj. kada je to cilj a stil pisanja oruđe. A to je radio pokojni Tirke, npr. 


  • 0