Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Pitanje oko alimentacije - Page 6 - Porodica i deca - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Pitanje oko alimentacije

• Please log in to reply
91 replies to this topic

#76 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 21 August 2018 - 08:19

Ja sam prestao da smatram ovaj topic ozbiljnim posle analogije izmedju plate predsednika i iznosa alimentacije. I onda se sve pretvorilo u nadgornjavanje izmedju MI vs VI i ubedjivanje u ispravnost stavova. Poceli smo sa ako covek hoce da daje 1000eur mesecno na ime alimentacije, mora biti da je lud/folk pevac/vucic licno, pa do da je jedan od vas i potvrdio da i on daje vvt vecu sumu, samo posredno. Pa onda analogija da minimalna alimentacija = jedina zakonska alimentacija u Kanadi, pa mora tako biti i u Srbiji. I naravno vazda mesanje licnog/ pojedinih primera i proseka. Npr tvrdnja da je Srbija zemlja treceg sveta je glupost kao kuca. Isto kao i gore, nudim i vas i sve koji isto to misle da odu par meseci u te zemlje pa da uporedimo te tvrdnje. 

Ono sto je moje misljenje, iz licnog i broja slucajeva koje mogu ja da vidim oko sebe (a odnosi se na Beograd): 

- prosecna plata sa minimalnom alimentacijom nije dovoljna za pristojan zivot samohranoj porodici. 

- prosecna plata sa alimentacijom od 1000eur daje pristojne uslove za zivot samohranoj porodici. Pristojni uslovi su individualna kategorija. nekome je cebe i krov (moze i kartonski) pristojno, meni nije. 

Ovo ostalo ide u debeli off topic, ali svakako:

- u srbiji je jako tesko organizovati sebi i porodici pristojan zivot. Cak i kada pripadas toj kategoriji obrazovanih koji imaju tih famoznih 1200eur, to nosi odredjene rizike kojih nema na drugim mestima. 

- kljuc koji je meni uspeo je da sto manje zavisim od Srbije, tako da sam sebe ogranicio na lokaciju i porez. Nista drugo mi ne zavisi od Srbije. 

- ne, ne zele svi ljudi da odu odavde iako tih 88% je verovatno blizu istini. Nekome su to licni razlozi, neko jeste uhljeb ili folk pevac. A nekome je jednostavno ovde OK a zivot preko jednostavno zahteva odredjene kompromise koje ne zele da prave. 

• 0

#77 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 21 August 2018 - 11:42

Ja sam prestao da smatram ovaj topic ozbiljnim posle analogije izmedju plate predsednika i iznosa alimentacije. I onda se sve pretvorilo u nadgornjavanje izmedju MI vs VI i ubedjivanje u ispravnost stavova. Poceli smo sa ako covek hoce da daje 1000eur mesecno na ime alimentacije, mora biti da je lud/folk pevac/vucic licno, pa do da je jedan od vas i potvrdio da i on daje vvt vecu sumu, samo posredno. Pa onda analogija da minimalna alimentacija = jedina zakonska alimentacija u Kanadi, pa mora tako biti i u Srbiji. I naravno vazda mesanje licnog/ pojedinih primera i proseka. Npr tvrdnja da je Srbija zemlja treceg sveta je glupost kao kuca. Isto kao i gore, nudim i vas i sve koji isto to misle da odu par meseci u te zemlje pa da uporedimo te tvrdnje. 

Ono sto je moje misljenje, iz licnog i broja slucajeva koje mogu ja da vidim oko sebe (a odnosi se na Beograd): 

- prosecna plata sa minimalnom alimentacijom nije dovoljna za pristojan zivot samohranoj porodici. 

- prosecna plata sa alimentacijom od 1000eur daje pristojne uslove za zivot samohranoj porodici. Pristojni uslovi su individualna kategorija. nekome je cebe i krov (moze i kartonski) pristojno, meni nije. 

Ovo ostalo ide u debeli off topic, ali svakako:

- u srbiji je jako tesko organizovati sebi i porodici pristojan zivot. Cak i kada pripadas toj kategoriji obrazovanih koji imaju tih famoznih 1200eur, to nosi odredjene rizike kojih nema na drugim mestima. 

- kljuc koji je meni uspeo je da sto manje zavisim od Srbije, tako da sam sebe ogranicio na lokaciju i porez. Nista drugo mi ne zavisi od Srbije. 

- ne, ne zele svi ljudi da odu odavde iako tih 88% je verovatno blizu istini. Nekome su to licni razlozi, neko jeste uhljeb ili folk pevac. A nekome je jednostavno ovde OK a zivot preko jednostavno zahteva odredjene kompromise koje ne zele da prave. 

Ovde se ne zna ko je gluplji.  :lol+:

Pa zaboravi na predsednika tupane jedan. Plata hirurga u Srbiji je 82 do 88 hiljada dinara, a ti bi da alimentacija bude 120 hiljada, pa chak ni to nije dovoljno. Shta ce onda lekar opshte prakse kada mu je plata 66 hiljada, polovina od "pozeljne alimentacije"? Znachi li to da niko ne moze da se razvede jer ne moze placati alimentaciju?

S kojim koeficijentom inteligencije mi ovde imamo priliku da "diskutujemo"? Imam utisak da se ne dobacuje do 80.

Ja sigurno nisam izmislio da je Srbija zemlja treceg sveta, ali tako kazu srpske novine i ljudi koji su u Srbiji profesionalno bave pracenjem nekih ekonomskih parametara. Ti ljudi kazu sledece …..

Prosečne neto plate (bez poreza i doprinosa) su prošle godine u 21 afričkoj zemlji bile veće nego u Srbiji, a u 12 država su bile niže, rekao je danas agenciji Beta direktor Mreže za poslovnu podršku u Srbiji Dragoljub Rajić.

On je podsetio da je u 2016. godini prosečna neto pata u Srbiji iznosila 397,49 dolara ili 46.097 dinara.

"Srbiju su pretekli i Liberija, Namibija, Gabon, Svazilend, Kongo, Bocvana, Sudan, Džibuti, Obala Slonovače, Čad, Tanzanija, Ekvatorijalna gvineja, Maroko, Mozambik i Zimbabve, gde su plate iznosile od 998,93 do 397,78 dolara", rekao je Rajić.

https://www.blic.rs/...-drzava/290xkve

Edited by Denis Jasharevic, 21 August 2018 - 11:44.

• 1

#78 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 21 August 2018 - 11:57

Ne, nisi ti nista rekao. Ti si samo neobavesten. Mozemo da diskutujemo o stvarima o kojima ne moramo da znamo jednako, niti priblizno. Ali moramo da znamo NESTO. Termin zemlja treceg sveta nije nesto sto ti mozes da sljepas kako ti se svidi. Postoji definicija sta znaci. Ali ima i veza izmedju upotrebe gugla i inteligencije a tu si failovao rekao bih. Ajde demantuj me molim te. 

• 0

#79 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 August 2018 - 12:19

...

...  

...  

:ajme:

:twak: 

:rotflmao:

...

• 0

#80 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 21 August 2018 - 12:24

Ajde demantuj me molim te.

Nema potrebe, pobedio si.
  • 0

#81 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 21 August 2018 - 13:22

Nema potrebe, pobedio si.

Ja sam vec odustala, njima je lepo ... to je najvaznije.

• 0

#82 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 21 August 2018 - 14:17

Ja sam vec odustala, njima je lepo ... to je najvaznije.

Ni brige, ni pameti. Boli ih qrac.
  • 1

#83 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 21 August 2018 - 22:56

Ni brige, ni pameti. Boli ih qrac.

Znam ja neke ljude u SR sa slicnim stavovima. Lepo zaradjuju za SR, rade za strane firme, kupili stan, da li sami ili uz pomoc roditelja. Nece da idu iz raznih privatnih razloga, tipa baba i deda cuvaju decu, ne bi pocinjali iz pocetka itd. Moja generacija.

I obicno govore ovo kao Sreta, insulirali su se od SR.

Jedino sto ja pitam u tom slucaju je, kako se insuliraju od Srbije, kad izadju na ulicu? Kad vide ljude koji ne mogu da priuste nista od toga, jedva prezivljavaju, njihovi prijatelji koji jedva placaju racune,korupciju....

Meni nije to uspevalo.

Ova prica ovde je medjutim, jako povrsna. Tvrditi kako je eto zivot u SR super, pa 1000 evra i nije neka cifra, a SR nije zemlja treceg sveta... zvuci kao "hear no evil, see no evil..."

Edited by angelia, 21 August 2018 - 23:27.

• 1

#84 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 21 August 2018 - 23:12

Nemojte ljudi da trolujete, navuku nas na pricu o Srbijici i milini, a poceli od razvoda i ljubomorne zenke, koja ne da bakiju da placa exZeni extra pare.

Ja i dalje kazem ne bih ex dao kinte, ali bih decu svakako podrzavao. Ne bih ocekivao od moje ex da mene izdrzava, li bih ocekivao da deci plati sta treba i da ih vodi na odmore sa sobom.

Srbija je potencijalna jama iz koje da bi covek izasao mora prvo da bude bedan da bi uspeo da se popenje na potencijalnu barijeru. To se ne radi kupovinom kola, vec investiranjem u sebe. :)

• 1

#85 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 22 August 2018 - 02:29

Znam ja neke ljude u SR sa slicnim stavovima. Lepo zaradjuju za SR, rade za strane firme, kupili stan, da li sami ili uz pomoc roditelja. Nece da idu iz raznih privatnih razloga, tipa baba i deda cuvaju decu, ne bi pocinjali iz pocetka itd. Moja generacija.

I obicno govore ovo kao Sreta, insulirali su se od SR.

Jedino sto ja pitam u tom slucaju je, kako se insuliraju od Srbije, kad izadju na ulicu? Kad vide ljude koji ne mogu da priuste nista od toga, jedva prezivljavaju, njihovi prijatelji koji jedva placaju racune,korupciju....

Meni nije to uspevalo.

Ova prica ovde je medjutim, jako povrsna. Tvrditi kako je eto zivot u SR super, pa 1000 evra i nije neka cifra, a SR nije zemlja treceg sveta... zvuci kao "hear no evil, see no evil..."

tja... donekle. Upravo ta insulacija o kojoj pricas ti treba u svakoj varijanti a njen kvalitet je nekako povezan sa parama plus empatijom koju osecas ili ne osecas. Razlog zasto nisam mogao da se naviknem na zivot na Bliskom istoku (koji li je to svet prvi ili drugi?) je bas sto mi koza nije bila dovoljno debela za te price o generacijama ljudi koji dolaze da bi bili taksisti i deci koju prave a ne upoznaju i koja ce sama biti ili taksisti ili gradjeviski radnici. Bas zato sto sam video gore, ne samo iz hotelske sobe u ponedeljak-cetvrtak ritmu, kazem da je Srbija tu gde je. 

Vidi, kada sam ja ziveo preko, imao sam taj problem da kada se vratim u Srbiju, bude mi sve OK najvise dve nedelje. Posle toga krenu da me opsedaju price koje vidis u novinama, cujes od ljudi, itd... i uvek sam se vracao sa mislju bogu hvala sto sam utekao odavde. Trebalo mi je vise godina da shvatim da su price ljudi manje vise slicne svuda: kada si gladan, svejedno je da li si gladan u Srbiji ili Parizu. To su price ljudi sa margine, ljudi koji su failovali u procenama pa sada ispastaju zbog toga (tipa krediti u svajcarcima), ljudi koji su nesto ocekivali od drzave, a ista im uzela i ono sto su imali, ljudi kojima je trebala zastita od drzave, a ista to nije uradila, itd... 

Tako da po meni je prilicno tupavo porediti Srbiju sa pravim zemljama treceg sveta. Ako niste videli sta znaci zivot u Keniji ili na Filipinima ili Indoneziji, onda je to cisto drombuljanje. I niko ne navlaci na pricu na Srbija do Tokija, vi je jednostavno tako cujete. Tip je postavio svoje misljenje/stav/pitanje i krenulo je odmah kako to samo ima ovde i trt/prd/smrd diskusija uz povremena vredjanja, sto ima veze i sa kvalitetom sagovornika. 

Meni ove teme uzasno lice na one o muzici, pa kad se zavrsi sa sve je stalo sa... upisi po zelji i od tad je ova zemlja propala. Pa nije... dobre stvari se i dalje desavaju, mnogo manje nego pre ali zar nije i logicno tako? ali i dalje je do tebe da li ces to da vidis ili da se vrtis u svojoj petlji i drobis isto. 

Ovde je gotovo sa neradnim danima, pa i sa ovim vidom zgubidanije. Ajd uzdravlje. 

• 0

#86 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 22 August 2018 - 03:27

Vidi Sreto-shteto. Jasno je da si ti svoja iskustva doneo sa Bliskog Istoka koji je 4. svet :). Ona su prilichno neupotrebljiva za neko razmatranje u ostala 3 sveta.  :rotflmao:

Ja sam zapazio ovaj topik dok josh niko nije odgovorio i osim shto na prvi pogled lichi na nekakvu tupavu, infantilnu zajebanciju, jedina stvar koja me privukla je ta cifra, pa sam morao da prerachunam u "chvrstu valutu". 100 evra je bilo malo, mada neuporedivo realnije od 1000 :rotflmao: u zemlji gde je prosechna plata 400 evra.

Logichno, zamislio sam sebe kako placam kanadski ekvivalent od 7500 dolara za alimentaciju mesechno, shto je 2,5 prosechne plate ovde. I naravno problem mi je bio da prihvatim tu nebulozu jer moja plata, iako vrlo pristojna, nije ni blizu toga  :rotflmao:.

Moja namera nije bila da ulazim u "diskusiju" sve dok se nisu pojavili likovi koji su me shokirali vishe chak i od iznosa te alimentacije tvrdeci kako je to MALO  :rotflmao:, tj. nije WOW.

Kao shto vidish moram da upotrebljavam mnogo ovih lol-emoticona jer je stvar veoma pishichna ……. I neminovno dovodi do starog zakljuchka, bar shto se mene tiche, da ljudi u Srbiji imaju veoma malo kontakta sa stvarnoshcu, veoma mnogo problema da shvate neke bazichne, a zivotne stvari, da jednostavno plutaju u nekom srBskom vakumu, srBskoj vasioni, u polukomatoznom stanju, svetlosnu godinu daleko od najblize civilizacije.

Shvatanje razvoda kao neke kuge iz 17. veka a zapravo je standard 21., a neshvatanje same svrhe alimentacije, neshvatanje realnih mogucnosti da se ta nebeska alimentacija plati, gadjanje sa nekim silnim ljudima koji su visoko obrazovani i prave milione u zemlji poznatoj po teshkoj nepismenosti, neshvatanje osnova statistike koja kaze da ako neko pravi 1200 evra mesechno uz prosek u drzavi od 400 ... chak 9 njih mora praviti samo 300 evra mesechno  :lol+:  i gomila drugih bedastoca koje samo potvrdjuju kako slupani srBski brod  nece josh dugo naci nikakvu luku jer se na tom brodu ne zna ko koga ….

Nemam ja nishta od toga, ali to je jednostavno tako.

A onda smo doshli do odrzavanja vechitog srBskog plamena I toga kako zapad nema dushe, samo proklete pare i ostalih miki-maus idotarija. Tako da se i ja ovde iskljuchujem dok sam josh normalan.

Edited by Denis Jasharevic, 22 August 2018 - 03:31.

• 0

#87 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 August 2018 - 05:58

Nemojte ljudi da trolujete, navuku nas na pricu o Srbijici i milini, a poceli od razvoda i ljubomorne zenke, koja ne da bakiju da placa exZeni extra pare.

Ja i dalje kazem ne bih ex dao kinte, ali bih decu svakako podrzavao. Ne bih ocekivao od moje ex da mene izdrzava, li bih ocekivao da deci plati sta treba i da ih vodi na odmore sa sobom.

Srbija je potencijalna jama iz koje da bi covek izasao mora prvo da bude bedan da bi uspeo da se popenje na potencijalnu barijeru. To se ne radi kupovinom kola, vec investiranjem u sebe. :)

Ni ti ne umeš da napišeš post, a da ne opališ neku paušalnu ocenu Srbije. Valjda možeš da shvatiš, kakvagod da je u njoj se živi, neko živi od 300 evra mesečno, neko od 3000. No, ti se, ipak, za razliku od drugih pečalbara, držiš teme, alimentacija, bivša žena, deca, nove veze. Ne znam koliko su uvodni post, odnosno navodi u njemu, tačni, nebitno, ne bih i inače nikome davao savete, uostalom, čovek je i naglasio da ne traži savet, želi da čuje mišljenje.

Netipično je to što davanje povelike sume, a da to nije određeno sudskom rešenjem, ali, iz napisanog bi se reklo da se čovek bavi nekim svojim biznisom, da dobro zarađuje, a da mu je, što je bitno, bivša žena pomogla da dođe do pristojne zarade. Nije nerazumno uzeti sve u obzir, žena je možda žrtvovala svoju karijeru, omogućila mu da ima dovoljno da mu 1000 evra mesečno nije nemoguća misija, zašto ne bi bio pošten i pokušao da joj nadoknadi deo uloženog. 

Da li će neka druga, buduća ili ne, prihvatiti njegovu odluku, da li će on prihvatiti njeno mišljenje, neka se dogovore. tek, ako je u pitanju neka uzgredna veza, njeno mišljenje je bito baš kao i nas ovde, zaludnih i zabrinutih za tuđe živote.

Edited by Div, 22 August 2018 - 06:00.

• 0

#88 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 August 2018 - 08:23

Trebalo mi je vise godina da shvatim da su price ljudi manje vise slicne svuda: kada si gladan, svejedno je da li si gladan u Srbiji ili Parizu. To su price ljudi sa margine, ljudi koji su failovali u procenama pa sada ispastaju zbog toga (tipa krediti u svajcarcima), ljudi koji su nesto ocekivali od drzave, a ista im uzela i ono sto su imali, ljudi kojima je trebala zastita od drzave, a ista to nije uradila, itd... 

Evo gde je greska. To sto ti opisujes vazi za zemlje prvog sveta, nikako treceg gde srbija spada.

U Srbiji ljudi koji mogu da se insuliraju su u stvari marginalni, vecina zivi na 300-500 evra, to nisu ljudi na marginama, nego vecina. U razvijenim zemljama vecina je srednji stalez, ljudi koji zive normalnim standardom, u prosecnim ili visim uslovima.

Tako da meni recimo insulacije nije potrebna u US.

Netipično je to što davanje povelike sume, a da to nije određeno sudskom rešenjem, ali, iz napisanog bi se reklo da se čovek bavi nekim svojim biznisom, da dobro zarađuje, a da mu je, što je bitno, bivša žena pomogla da dođe do pristojne zarade. Nije nerazumno uzeti sve u obzir, žena je možda žrtvovala svoju karijeru, omogućila mu da ima dovoljno da mu 1000 evra mesečno nije nemoguća misija, zašto ne bi bio pošten i pokušao da joj nadoknadi deo uloženog. 

Da li će neka druga, buduća ili ne, prihvatiti njegovu odluku, da li će on prihvatiti njeno mišljenje, neka se dogovore. tek, ako je u pitanju neka uzgredna veza, njeno mišljenje je bito baš kao i nas ovde, zaludnih i zabrinutih za tuđe živote.

Ti si u pravu, pa nisam ni videla razlog za komentarisanje njegove situacije. Covek je rekao da je izabrao da placa toliko, to je njegova stvar.

• 0

#89 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 22 August 2018 - 11:34

....

Izgleda da ni danas nije neki radni dan, pa mogu da odgovorim, iako nije manji offtopic. Iskustva sa Bliskog istoka nisu nista manje upotrebljiva nego ove statistike koje si ti navodio. Elem, pogledaj GDP per capita listu.

https://www.cia.gov/...r/2004rank.html

Uzmi zemle koje su 2, 13, 15 i 22, pa ih uporedi sa recimo Svedskom ili Austrijom. I to nam govori sta? Ja kazem nista, ali nista isto kao tvoje koriscenje proseka u ovoj raspravi. 

Pa onda ako si dokon kao ja pogledaj proseke zarada po opstinama u Srbiji. Pazi ovo: decembar 2017, Novi beograd: 127.000, Prokuplje 47.000... sta to meni znaci? Ex u Prokuplju osim sto treba da bude srecna sto vise nije bivena, ce zaista i da bude srecna sa svojih 8000 jer joj je to 20% na tu prosecnu platu. A na NBG, ako primenimo istu logiku, da bi tih 8000 imalo isto znacenje, treba da bude 24000. E zato ako je ex iz Beograda a ne vozi se trocifrenim kuci, ovih 100000 koji ce joj galantni ex ostaviti je super ali nije sedmica na lotou, niti ja mislim da je ona gold digger.

Ono sto je mene tu zanimalo, ali sto ce avaj ostati neodgovoreno je imao sam poznanika svojevremeno koji je bio tako galantan i napravio sebi sudski obavezu da isplacuje 1000eur mesecno. Onda je proslo neko vreme, on se preudao a isto i ex, pa zadnje sto se secam je da je grebao rukama i nogama da sto vise plate prima kroz bonus jer valjda je to nevidljivo za alim. Da li je galantni postavljac topica svestan tog razvoja situacije?  

Sa ovim ostalim ne da se slazem nego i sam mislim tako... nisam siguran da su svi ljudi odavde zapravo a ne da zive u nekoj paralelnoj dimenziji. Pre nekog vremena, posao se povecao pa sam hteo da zaposlim par decurlije sa faksa. Moja racunica, koja je fact based je da nijedno od njih makar 6 meseci nedju moci da naplatim ni dinar, posle 6 meseci neki junior rate i da tek posle 2 god mogu da pocnem da ostvarujem profit (ili ja manje radim). Medjutim, dvoje koje su mi se ucinili kao kandidati dodju sa tras 1000eur mesecno neto pocetna. bonus on top. Racunica je onda 1000x2x2 = 4000eur mesecno mene njih dvoje kostaju x 6 = 25k cista investicija. Uz sve rizike koje zaposljavanje lude glave od 25god nosi. Zahvalio sam se i vratio nazad u  svoj one man band approach sa sve zeljama da ili budu u onih 88% ili da se sto bolje udaju/razvedu. 

No, pade mi na pamet pesma koja mozda opisuje resenje? 

• 0

#90 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 25 August 2018 - 18:49

dvoje normalnih roditelja se ne moze razvesti.

dakle, jedan tu nije na mestu.
moze da se ljuti ko koliko hoce.

kazete 1000dolara za troje dece na mesecnu platu od 8000. Presmesno.

sto se tice samog razvoda, mnogo je bitan momenat istog.

razvod se moze tolerisati do 2
ge godine deteta, pa tamo od fakukteta.
svako ostalo doba je prerizicno za dete.

a mi uvek mozemo lagati sebe da je sve to normalno i u redu.

inace, poseban aplauz i za mamu, koja je uspela za nekih godinu dana da udje u ozbiljnu vezu. a i za tatu, koji vec ima iza sebe nekoliko neozbiljnih veza.

Ne znam za milku evritća, ali ovo gore je za jedan baš poveliki WOW.

Iz koje talibanske sekcije si, sestro?

U Parizu, godine 2000-te dva od tri braka završavaju razvodom. Najstabilniji su gejevi - normalno, novitet i loženje. Bukvalno se uzgoj dece više ne vezuje za maritalni status, niti polnu raznolikost. To ti je postao samo još jedan u nizu prihvatljivih lifestyle.

Baš poseban aplauz. (Samom sebi što me više tamo nema)
  • 0