Jump to content


Photo
- - - - -

Pitanje oko alimentacije


  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#46 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 August 2018 - 03:11

Moram priznati da sam i ja iznenadjen kako se topik o alimentaciji pretvorio u dokazivanje kako je u Srbiji bolje nego u Americi  :s_w:  No, to je pozitivno u svakom sluchaju, bar neki optimistichni glas u gomili nesrecnika koji odlaze u Slovachku da shljakaju za 2,14 evra po satu  :ajme:  .


  • 0

#47 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 August 2018 - 03:27

Profesori imaju nisku platu, kao i svi drzavni sluzbenici.

I ja sam radila u drzavnoj sluzbi, pocetnu platu su mi dali 40.000, meni je bilo malo i dala sam otkaz.

Ja stvarno poznajem ljude koji ne rade ispod 1200e.

Jedan moj drug naplacuje sat projektovanja 13eura.

Sramna primanja imaju samo osobe sa srednjom skolom i to zene (30.000 din u kioscima i prodavnicama) i akademci po drzavnim sluzbama.

Ovo naravno govorim za BG.
Na jugu su primanja zalosna, ali zato i stan od 100 kvadrata kosta 35-40.000e..

Da li sti ti razvedena? Ako jesi, kolko ti ex placa na ime alimentacije? Sve ostalo je spricer boze i limunade, ako znas o cemu govorim!

Moram priznati da sam i ja iznenadjen kako se topik o alimentaciji pretvorio u dokazivanje kako je u Srbiji bolje nego u Americi  :s_w:  No, to je pozitivno u svakom sluchaju, bar neki optimistichni glas u gomili nesrecnika koji odlaze u Slovachku da shljakaju za 2,14 evra po satu  :ajme:  .

Sto sam ja bio slep kod ociju, dok nisam spoznao upoznajuci 4umske milionere, kako je zivot narodna pesNa, pa se prenosi s'kolena na koleno. Idem da natocim jedan scotch, kako bih podneo spoznaju! :lol+:


  • 0

#48 BojanaCZV

BojanaCZV
  • Members
  • 5,085 posts

Posted 20 August 2018 - 10:36

naravno da nisam razvedena.

a kad bih se razvela, potrudila bih se da uzmem sve (na marerijalno mislim).

veliki sam protivnik razvoda, dok deca ne postanu barem punoletna, poprilicno sam fleksibilna i postoji par stvari koje ne bih tolerisala: psihicka i fizicka tortura i prevara.

nikada nisam bila romantik i nisam tezila savrsenim ljubavima.
za sebe mislim da sam vrlo realna i racionalna osoba.
potpuno sam spremna da zarad "prestanka zaljubljenosti" ostanem sa partnerom zbog nekih teskih momenata koje bi deca dozivljavala...

@Denis

meni se cini da si ti napisao da je plata u Kanadi oko 5000 6000 dolara mesecno
da ti bivsa zena zivi u iznajmljenom stanu i nema svoj auto.

to po mom misljenju cini vecinski deo zivotnog standarda.

sve moje drugarice 83, 84. godiste su kupile stanove na kredit imaju svoj auto, zive u Beogradu...

jbga, ovo sto ja pisem je istina.

meni zaosta deluje da ti mislis da mi ovde zivimo kao misevi, da ne odmaramo u hotelima neko u nekim bezveznim sobama, da sveta ne vidimo, u restorane ne idemo.. ako gresim, izvinjavam se.
  • 0

#49 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 August 2018 - 11:15

naravno da nisam razvedena.

a kad bih se razvela, potrudila bih se da uzmem sve (na marerijalno mislim).

 
To je je jasno od tvog prvog posta. Nisi morala da objasnjavas na sta mislis.
  • 1

#50 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 August 2018 - 11:43

@Denis

meni se cini da si ti napisao da je plata u Kanadi oko 5000 6000 dolara mesecno
da ti bivsa zena zivi u iznajmljenom stanu i nema svoj auto.

to po mom misljenju cini vecinski deo zivotnog standarda.

sve moje drugarice 83, 84. godiste su kupile stanove na kredit imaju svoj auto, zive u Beogradu...

jbga, ovo sto ja pisem je istina.

meni zaosta deluje da ti mislis da mi ovde zivimo kao misevi, da ne odmaramo u hotelima neko u nekim bezveznim sobama, da sveta ne vidimo, u restorane ne idemo.. ako gresim, izvinjavam se.

 

 

 

Od tvog prvog posta sam shvatio da ti nazalost ne mozesh razumeti nishta shto se ovde pishe, vec da naganjash neku svoju, srBsku prichu.

 

 

1. Naravno da ja nisam napisao da je plata u Kanadi 5-6 hiljada dolara kanadskih. Napisao sam da je to plata koju bi morao neko da ima u Kanadi da bi placao 1000 EVRA mesechno alimentaciju. Prosechna plata je oko 3 hiljade dolara, kesh, mesechno. Znachi duplo manje.

 

2. o tome u kojim hotelima odmarate, da li vidite sveta, da li idete u restorane i da li zivite kao mishevi nisam napisao ni jednu jedinu rech!!! Izvini se.

 

3. Meni je drago da chujem da u Srbiji sve razvedene zene imaju stanove u vlasnishtvu i da sve voze automobile. Moje je pravo da u to ne verujem. Ne verujem ni da cesh to shvatiti, samo sam napisao, zbog drugih.

 

Chitam da je prosechna plata u Beogradu (ne u Srbiji) ove godine 2018. …… 60 hiljada dinara, shto je nekih 500 evra. 

 

Smatram da je danas bilo gde u svetu sa 500 evra mesechno zivot jako tezak i siromashan. Nema nikakve potrebe da se zbog toga izvinjavam.


  • 0

#51 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 August 2018 - 11:46

 
To je je jasno od tvog prvog posta. Nisi morala da objasnjavas na sta mislis.

 

Ona nazalost ne moze da shvati da je to shta joj pripada precizno odredjeno zakonima i da ne moze dobiti ni manje ni vishe od onoga shto joj pripada.


  • 1

#52 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 20 August 2018 - 11:53

potpuno sam spremna da zarad "prestanka zaljubljenosti" ostanem sa partnerom zbog nekih teskih momenata koje bi deca dozivljavala...
 

 

Ovo je prvenstveno tuzan pogled na zivot. Nazalost i pogresan. 

 

@Denis, 

Tebi je, barem ovde, zakonom odredjen minimum. Partneri su slobodni da se dogovore drugacije, tj vise od toga.


  • 0

#53 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 August 2018 - 12:48

Ona nazalost ne moze da shvati da je to shta joj pripada precizno odredjeno zakonima i da ne moze dobiti ni manje ni vishe od onoga shto joj pripada.


Kao da ne znas da je tamo emotivna i ekonomska zavisnost temelj drustva. Sve je to disfunkcionalno. 

 

Pazi, 1000 evra nije nesto wau u Srbiji! A odgovorno tvrdim da bi vecina samohranih majki u Svedskoj itekako rekla "wau!" da joj svaki mesec kapne ta hiljadarka. 

Srbija je to - jedna od najsiromasnijih zemalja u Evropi a u kojoj je sramota biti siromasan. To se galantno frlja za ciframa kao da sutra ne postoji. S kolena na koleno, palanka radi tetovazu. 

 

Secam se ja jedne godine, imali su neku ministarku na koju su pljuvali jer je rekla da ako nemaju para da plate rezije (na sta su se zalili) prodaju stan i kupe manji pa ce i rezije biti manje. Ovde gde neki od nas zive to ne treba niko ni da ti kaze. Znas sam kad mozes da se siris a kad skupljas. 


  • 1

#54 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 August 2018 - 12:50

@Denis,
Tebi je, barem ovde, zakonom odredjen minimum. Partneri su slobodni da se dogovore drugacije, tj vise od toga.

Opet ista pricha. 10 godina placam alimentaciju, tj. child support. Valjda znam o chemu pricham.

Nikada nisam chuo da je bilo ko od socijalnih radnika do porodichnih savetnika upotrebio rech minimum, niti se ta rech upotrebljava na bilo kom od mnogobrojnih sajtova koji se bave ovom tematikom. To je OBAVEZA. Nije ni minimalna, ni maksimalna, a ni prosechna.

Nasuprot tome chitam da u Srbiji postoji neka minimalna alimentacija tipa 8000 dinara mesechno koju chak placaju babe i dede xaxaxaxa .... ukoliko otac nije u mogucnosti.

Vec sam vishe puta napomenuo da ja pomazem bivshoj supruzi znachajno vecom sumom od one koja mi je odredjena. Sasvim sluchajno u kontekstu ove diskusije mesechno to izadje vishe od 1000 EVRA. Za dvoje dece, trece je nezavisno.

To je upravo to shto ti prichash, samo mi nije jasno s kim se machujesh.

Edited by Denis Jasharevic, 20 August 2018 - 12:52.

  • 0

#55 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 August 2018 - 13:03

Prosecna razvedena jedinka = skladan bracni par inzenjera.

Po pitanju standarda, nema prevelike razlike.

Dok se oduzme alimentacija i plati stan (koji je dosta skuplji) svede se skoro na slicno.
 

Pa ne bas. Prosecna razvedena jedinka u US, naravno zavisi gde ali eto kod mene u Filiju ce zaradjivati oko 45-50K. Zivece u iznajmljenom stanu ili kuci (od 70-150 kvadrata) ili na hipoteci sa barem dve spavace sobe (cesto 3) i dva kupatila i vozice prosecan auto Hondu, Toyotu i slicno.

 

Pazi to je prosek, a u taj prosek ulaze i oni sto zive na socijali, ili pakuju rafove u Walmartu.

 

Necu ni ulaziti u kvalitet zivota stvarno na dnevnoj bazi. Recimo kao sto je infrastruktura, institucije, itd

 

Poredjenje je besmisleno jer si uporedio nesto sto je visoka klasa u SR sa prosecnom nizom srednjom klasom.

 

Uporedi razvedenog inzinjera u US sa skladnim ( ;) ) bracnim parom inzinjera u SR pa ces da vidis razliku.

 

Iako mi nije jasno sta si htela time da kazes....da se u SR zivi kao u US?


  • 2

#56 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 August 2018 - 13:23


Iako mi nije jasno sta si htela time da kazes....da se u SR zivi kao u US?


Ja rekoh da sam potpuno zbunjen :). Upravo saznajemo da je zivot u Srbijici u fazonu "bubreg u loju".

Onda odem na Google gde mi na upit koliko studenata (dakle mladih i obrazovanih koje po rechima nashe sagovornice cheka sjajna buducnost) zeli da napusti Srbiju izlaze neke nenormalne cifre koje idu do neverovatnih 88%.

Nije to za mene nikakva zagonetka odavno. Gledano generacijski, deca onih koji su se "snashli" u vreme miloshevica sigurno imaju problem sa percipiranjem stvarnosti. A na to se nadovezuje i potreba da se odbrani otadzbina, kao i da se poredi sa mrskom USA :).
  • 0

#57 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 August 2018 - 13:32

 

Srbija je to - jedna od najsiromasnijih zemalja u Evropi a u kojoj je sramota biti siromasan. To se galantno frlja za ciframa kao da sutra ne postoji. S kolena na koleno, palanka radi tetovazu. 

U kojoj vecina ima neku vrstu kohabitacije sa prethodnom generacijom.

Ali eto, sedim trenutno u SR i slusam ih kako se gadjaju ciframa. U zemlji iz koje se ljudi iseljavaju masovno.


  • 0

#58 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 August 2018 - 13:44

Ja rekoh da sam potpuno zbunjen :). Upravo saznajemo da je zivot u Srbijici u fazonu "bubreg u loju".

Onda odem na Google gde mi na upit koliko studenata (dakle mladih i obrazovanih koje po rechima nashe sagovornice cheka sjajna buducnost) zeli da napusti Srbiju izlaze neke nenormalne cifre koje idu do neverovatnih 88%.

Nije to za mene nikakva zagonetka odavno. Gledano generacijski, deca onih koji su se "snashli" u vreme miloshevica sigurno imaju problem sa percipiranjem stvarnosti. A na to se nadovezuje i potreba da se odbrani otadzbina, kao i da se poredi sa mrskom USA :).

Nemam pojma, ja kako vidim, pricaju ovde ljudi da je sve gore i gore. Juce naletim na nekog daljnjeg rodjaka - nije mnogo stariji od mene, mali privatnik - znaci zaradjuje malo bolje nego vecina i covek kaze "najbolja stvar koju si uradila je da si otisla odavde". Kucu je nasledio, roditelji mu bili gastarbajteri, nemam pojma - valjda covek ne zna gde zivi.

 

Ja kad sam otisla (a zardjivala sam visestruko od prosecne zarade) kupovinu stana u BG sam mogla da sanjam. Pa ili su nekretnine pojeftinile ili se u SR stvarno zivi jako dobro.


  • 0

#59 BojanaCZV

BojanaCZV
  • Members
  • 5,085 posts

Posted 20 August 2018 - 14:08

evo da uputim izvinjenje Denisu.

moja iskustva su takva.

zao mi je ako sam samo izuzetak.
  • 0

#60 BojanaCZV

BojanaCZV
  • Members
  • 5,085 posts

Posted 20 August 2018 - 14:22

Ja rekoh da sam potpuno zbunjen :). Upravo saznajemo da je zivot u Srbijici u fazonu "bubreg u loju".
Onda odem na Google gde mi na upit koliko studenata (dakle mladih i obrazovanih koje po rechima nashe sagovornice cheka sjajna buducnost) zeli da napusti Srbiju izlaze neke nenormalne cifre koje idu do neverovatnih 88%.
Nije to za mene nikakva zagonetka odavno. Gledano generacijski, deca onih koji su se "snashli" u vreme miloshevica sigurno imaju problem sa percipiranjem stvarnosti. A na to se nadovezuje i potreba da se odbrani otadzbina, kao i da se poredi sa mrskom USA :).


izvini kakva deca u vreme Milosevica kad sam diplomirala 2009 u januaru?

nikada nisam bila politicki aktivna.

za gradjevinu je uvek bilo nestabilno vreme, ali realno, oni koji rade, zaradjuju pristojan novac.

teren se naplacuje minimun 1200e.

i moje misljenje je da je bilo mnogo teze 95, 97, 98 jer se dobro secam koliko nisam imala.

od price da li je 1000e previse novca za alimentaciju, gde ja nikada nisam rekla da je malo, nego da nije nesto ekstra vau-zbog bola deteta, dodjosmo do toga da mozda ja i preuvelicavam, replicirase mi sa milion kotrljajucih smajlija, te mozda i naznaka da sam lovacica novca jer ne bih oprostila nikada da me muz ostavi sa malim detetom...

itd itd

ja nisam nikoga uvredila samo sam iznela svoje misljenje o alimentaciji i braku i zaradama trenutnim u Srbiji za visokokvalifikovan kadar koji radi za privatnika.

sve najbolje svima zelim.

uz jos jedno izvinjenje Denisu.

sportski pozdrav.
  • 0