Jump to content


Photo
- - - - -

Konverizija valute 1991⬌ 2018 [RSD, USD, CND, NOK.....]


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Fin Čovek

Fin Čovek
  • Members
  • 1 posts

Posted 02 June 2018 - 21:36

Poštovani, interesuje me kako da konvertujem vrednost nečega što je imalo jednu vrednost recimo u 1991 u današnju.

Recimo da imam nešto što je nekada vredelo 100$, a interesuje me koliko to danas iznosi, kada se uzme u obzir kupovna moć tada i danas. (dao sam primer u dolarima, ali mene konkretno interesuju dinari). Recimo ekvivalent današnjim primanjima.

Surforvanjem netom primetio sam da postoje sajtovi (u americi ) koji nude mogućnost da se vrši konverzija USD iz bilo koje godine u bilo koju. Ono što mene interesuje jeste kako to radi, kakva je to matematička formula koja omogućava tako nešto.

 

Primer tih sajtova:


Edited by DJ_Vasa, 02 June 2018 - 22:16.
Izbrisani sajtovi jer je moguće da je ovo reklamni post

  • 0

#2 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 02 June 2018 - 22:48

Poštovani, interesuje me kako da konvertujem vrednost nečega što je imalo jednu vrednost recimo u 1991 u današnju.

Recimo da imam nešto što je nekada vredelo 100$, a interesuje me koliko to danas iznosi, kada se uzme u obzir kupovna moć tada i danas. (dao sam primer u dolarima, ali mene konkretno interesuju dinari). Recimo ekvivalent današnjim primanjima.

Surforvanjem netom primetio sam da postoje sajtovi (u americi ) koji nude mogućnost da se vrši konverzija USD iz bilo koje godine u bilo koju. Ono što mene interesuje jeste kako to radi, kakva je to matematička formula koja omogućava tako nešto.

 

Primer tih sajtova:

 

Prosto receno, to se racuna tako sto se dolari, za nultu godinu, konvertuju u nesto drugo (hranu, struju, transport, stanarinu i slicno, tako se meri inflacija) pa se onda to konvertuje nazad u dolare u trenutku koji nas interesuje. To se zove consumer price index iliti CPI, i recimo ako je u 1991 bio 100 a danas 150 to znaci da nesto sto je 1991. godine vredelo X dolara to vredi 1.5X danasnjih dolara.

 

Ti ces da odes na ovaj sajt:

 

https://www.kursna-l...ja-kursa-dinara

 

i tamo nadjes datum iz 1991. koji te zanima i vidis koji je kurs dinara bio na taj dan i tvoju cenu pretvoris u dolare, onda to ubacis u taj sajt koji pominjes i vidis kolko je to u danasnjim dolarima, i vratis u dinare po danasnjem kursu.


  • 0

#3 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 03 June 2018 - 03:56

Poštovani, interesuje me kako da konvertujem vrednost nečega što je imalo jednu vrednost recimo u 1991 u današnju.

Recimo da imam nešto što je nekada vredelo 100$, a interesuje me koliko to danas iznosi, kada se uzme u obzir kupovna moć tada i danas. (dao sam primer u dolarima, ali mene konkretno interesuju dinari). Recimo ekvivalent današnjim primanjima.

Surforvanjem netom primetio sam da postoje sajtovi (u americi ) koji nude mogućnost da se vrši konverzija USD iz bilo koje godine u bilo koju. Ono što mene interesuje jeste kako to radi, kakva je to matematička formula koja omogućava tako nešto.

 

Primer tih sajtova:

Preko diskontovanog novcanog toka! Uzima se u obzir da je prosecna inflacija u stabilnim ekonomijama oko 3 % godisnje  (istorijski prosek). Ne mozes racunati u dinarima jer je u medjuvremenu nekoliko puta bio resetovan. Jedino to sto ti bohumilo predlaze: konvertujes tadasnje dinare u neku konvertibilnu valutu, te diskontujes  po toj valuti a ne u dinarima.

Btw. koji ce ti to djavo?


  • 0