Jump to content

Photo

Bistro

• Please log in to reply
794 replies to this topic

#16 PG13

PG13
  • Members
  • 672 posts

Posted 06 June 2018 - 08:45

To sa Mađarskom je jedna od najvećih misterija u sportu, barem za mene. Osvojili ili ne (navodno taj 3. gol je bio čist, a postoje i priče da su Nemci bili dopingovani), kako je moguće da je jedna zemlja koja je bila toliko ispred svih, došla u situaciju da ne može ni da sanja plasman na bilo koje ozbiljnije takmičenje? Zapravo, već na sledećem prvenstvu nisu prošli grupu. Tokom 60ih uzeli su još 2 zlata na Olimpijadi, igrali su Svetska prvenstva, ali nisu išli dalje od četvrtfinala. 1970ih igrali su EURO 1972. Naredno Evropsko prvenstvo igrali su 2016. godine.

Na Svetskim, 1978. godine 3 poraza, 1982. ispali u grupi, kao i 1986. i to im je poslednji nastup.

Da li je cela ekipa bila zasnovana na 2 (Puškaš i Kočiš) vanvremenska igrača i zapravo nisu bili toliko dobri? Imaju krizu preko 30 godina. Ovaj pad ne znam sa čim da uporedim. Recimo kad SAD narednih 30 godina ne bi uzele medalju u košarci.

Možda neki stariji znalci bi mogli da ispričaju neku priču i moguće razloge...

Laka konjica im se raspala jer se nakon upada Sovjeta 1956. u Mađarsku većina igrača nije vratila sa turneje Honveda... najbolji igrači Puskas, Kocisz, Cibor više nikad nisu zaigrali za Mađarsku... da su ostali mogli su još barem dva svjetska odigrati... Puskas je 1962. igrao za Španjolsku...

• 1

#17 uini_pt2

uini_pt2
  • Members
  • 5,768 posts

Posted 06 June 2018 - 08:48

italija 7x semis
brazil 11x
nemačka valjda 13x
  • 0

#18 Del Piero

Del Piero
  • Members
  • 14,135 posts

Posted 06 June 2018 - 09:11

Helmut Ran!
  • 0

#19 Darby O'Gill

Darby O'Gill
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 06 June 2018 - 10:10

Laka konjica im se raspala jer se nakon upada Sovjeta 1956. u Mađarsku većina igrača nije vratila sa turneje Honveda... najbolji igrači Puskas, Kocisz, Cibor više nikad nisu zaigrali za Mađarsku... da su ostali mogli su još barem dva svjetska odigrati... Puskas je 1962. igrao za Španjolsku...

U Mađarskoj su ostali samo golman Grošič, Hidegkuti i Božik, koji su igrali za Mađarsku i 1958 u Švedskoj. Obaška to ni 1954. nije bio mlad tim, Puškaš je imao 27 godina, Grošič 28, Hidegkuti 32... i da je sve ostalo normalno u Mađarskoj, teško da bi još neki veći uspeh postigli, godine bi ih stigle. Puškaš jeste igrao za Španiju 1962. ali je tada imao 35 godina i nije uradio ništa, a i Španci su bili poslednji u grupi.

• 3

#20 PG13

PG13
  • Members
  • 672 posts

Posted 06 June 2018 - 10:34

U Mađarskoj su ostali samo golman Grošič, Hidegkuti i Božik, koji su igrali za Mađarsku i 1958 u Švedskoj. Obaška to ni 1954. nije bio mlad tim, Puškaš je imao 27 godina, Grošič 28, Hidegkuti 32... i da je sve ostalo normalno u Mađarskoj, teško da bi još neki veći uspeh postigli, godine bi ih stigle. Puškaš jeste igrao za Španiju 1962. ali je tada imao 35 godina i nije uradio ništa, a i Španci su bili poslednji u grupi.

1958. bi još uvijek bili moćni... Koczis, Cibor, Toth bi tek ušli u svoj prime, a 1962. je i Florian Albert već bio ponajbolji igrač na svijetu, tako da bi bili konkurentni isto...

• 0

#21 uini_pt2

uini_pt2
  • Members
  • 5,768 posts

Posted 06 June 2018 - 11:12

1958. bi još uvijek bili moćni... Koczis, Cibor, Toth bi tek ušli u svoj prime, a 1962. je i Florian Albert već bio ponajbolji igrač na svijetu, tako da bi bili konkurentni isto...

nema potrebe da mu objašnjavaš, gdin darby je to gledao uživo  ( :

• 4

#22 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,476 posts

Posted 06 June 2018 - 12:12

:lol+:

• 0

#23 Darby O'Gill

Darby O'Gill
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 06 June 2018 - 13:41

1959. godina, na Stadionu JNA velika fešta, oproštaj Vladimira Beare od reprezentacije. Prijateljska utakmica sa Mađarima. Od "lake konjice" tu su bili Grošič i Božik, kao i Florijan Albert koji je dao tri gola. Konačan rezultat 4:2 za Mađare, a na tribinama tada srednjoškolac, a sada pa, u najboljim godinama, vaš Darbi 0:)

• 18

#24 34Barkley

34Barkley
  • Members
  • 4,312 posts

Posted 06 June 2018 - 14:22

Nikad dovoljno  :hail: za kolegu Darbija.

Ajd' stvarno bi mogao ako te ne mrzi. da na ovoj temi ostaviš neka sećanja na ta prvenstva koja niko ovde nije gledao, igrače, zanimljivosti... Dosta toga ima po raznim almanasima i knjigama, ali da kažeš nešto iz svog ugla, kako si ti to doživljavao, tvoje okruženje, kakva je bila atmosfera u zemlji... ma, sve što ti padne na pamet. 

A mogao bi tako i na drugim temama, redovnim - Reprezentacija Srbije, FKP, KKP, nešto o komšiluku, muzici, politici, šta god i kad god ti padne na pamet. Ili neka ti otvore ekskluzivnu temu Darbijeva sećanja na slobodne teme, ali samo tvoja, da ne bismo mi gnjavili sa 80-tim i 90-tim.

....

U vezi tog finala koje su Mađari izgubili, legenda kaže da je Puškaš bio povređen još od meča koji su dobili 8-3, pa je propustio dve naredne utakmice a od desetog minuta finala uglavnom statirao. 

Istorijski gledano, meni jedan od najžalijih poraza neke ekipe a da nema veze sa nama.

• 2

#25 uini_pt2

uini_pt2
  • Members
  • 5,768 posts

Posted 06 June 2018 - 14:23

(:
  • 0

#26 Darby O'Gill

Darby O'Gill
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 06 June 2018 - 14:49

Ajd' stvarno bi mogao ako te ne mrzi. da na ovoj temi ostaviš neka sećanja na ta prvenstva koja niko ovde nije gledao, igrače, zanimljivosti... Dosta toga ima po raznim almanasima i knjigama, ali da kažeš nešto iz svog ugla, kako si ti to doživljavao, tvoje okruženje, kakva je bila atmosfera u zemlji... ma, sve što ti padne na pamet. 

Videću ako se nakanim da ovde otvorim jedan "During the war..." topik.

• 12

#27 McLeod

McLeod
  • Members
  • 57,102 posts

Posted 06 June 2018 - 15:14

I chicha Arsenije da se prikljuci :lol:

• 0

#28 uini_pt2

uini_pt2
  • Members
  • 5,768 posts

Posted 06 June 2018 - 15:19

pih arsenije se seća nešto u magli argentine 78

ja se isto tako šatro sećam espanje 82 ali realno sam prvo gledao evropsko u francuskoj 84

ložio sam se da budem luis arkonada

..i nikad više posle toga nisam hteo da budem golman  : I

• 0

#29 YUNG GOD

YUNG GOD
  • Members
  • 23,553 posts

Posted 06 June 2018 - 15:20

Ovaj pad ne znam sa čim da uporedim. Recimo kad SAD narednih 30 godina ne bi uzele medalju u košarci.

Cek, cek, cek ti si ladno uporedio zemlju koja je imala 1 world class generaciju sa najdominantnijom stvari ikada na ovoj planeti ... 

• 0

#30 uini_pt2

uini_pt2
  • Members
  • 5,768 posts

Posted 06 June 2018 - 15:20

mislim, mehiko 86e je moje prvo & omiljeno svetsko prvenstvo

santa maradona, valdano i buručaga

• 1