Jump to content


Photo

Grupa E (BRA, SUI, CRC, SRB)


  • Please log in to reply
779 replies to this topic

Poll: Grupa E (93 member(s) have cast votes)

Ko prolazi grupu?

  1. Brazil (87 votes [47.80%] - View)

    Percentage of vote: 47.80%

  2. Svajcarska (35 votes [19.23%] - View)

    Percentage of vote: 19.23%

  3. Kostarika (8 votes [4.40%] - View)

    Percentage of vote: 4.40%

  4. Srbija (52 votes [28.57%] - View)

    Percentage of vote: 28.57%

Za koga cete navijati?

  1. Brazil (4 votes [4.30%] - View)

    Percentage of vote: 4.30%

  2. Svajcarska (3 votes [3.23%] - View)

    Percentage of vote: 3.23%

  3. Kostarika (8 votes [8.60%] - View)

    Percentage of vote: 8.60%

  4. Srbija (78 votes [83.87%] - View)

    Percentage of vote: 83.87%

Vote Guests cannot vote

#736 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 05 July 2018 - 14:30

@PG13, Pazi, ta '92. bi dosta odredila, kao što reče Bob. Moguće je da bi Piksi pao u drugi plan, posebno kada sa ove distance posmatramo kasniji razvoj pomenutih igrača a moguće je da bi revitalizovao svoju karijeru i bez Japana. 

 

Bila je tada skroz luda situacija, imao si tim Zvezde koji je osvojio KEŠ, ostale Čileance koji su se razvijali u aždaje, ali je on i dalje imao status kralja u našem fudbalu i čekalo se da svet to prizna. Sasvim je moguće da bi ga samo neki jako, jako zajeban trener stavio u drugi plan pa tačno da mu je Zidan sa vrhunca karijere bio konkurent. :D

 

Ne treba potceniti ni Pančeva iako su fudbalski gledano konkurenti bili daleko iznad. Međutim, on je u onoj CZ razbijao, a ako bi pored sebe imao Savićevića, Prosinečkog, Jugovića, MIhajlovića, kao i u klubu, uz ostale majstore, možda bi upravo on bio dobitna kombinacija za ce-fora, koliko god to šašavo zvučalo kada se poredi sa Šukerom i Bokšićem.

 

Kada se radi o kategoriji "istorijski utisak", koju sam pomenuo, vidim da je većina vas to doživela/ocenila kao isključivo subjektivnu kategoriju, a ne bih rekao da je to 100% slučaj. Definitivno, ima tu i velike doze subjektivnosti, ali ni to nije nužno loše ili diskvalifikujuće za taj kriterijum. U umetnosti, recimo, ne smatraš najboljim rediteljem onog ko ima najviše Oskara ili najboljim slikarem onog čija slika najviše košta. Istorijski uticaj i utisak su neverovatno važni. Naravno, istoričari umetnosti mogu da naprave i lažnu ili iskrivljenu sliku o nekome... A opet, i ti i takvi kriterijumi su relevantniji od "objektivnih", najčešće.

U tom smislu, još jedan prilog u korist i tog kriterijuma i Piksijeve veličine. Opet je ovde pomenut argument da je Zvezda imala sreće što Piksi nije igrao duže u finalu. I to je, siguran sam, tačno. Ali kada se pogleda snimak (doduše, nisam dugo gledao), onda se vidi da on, dok je bio u igri, ništa spektakularno nije napravio. Ali je ostao utisak i sećanje da je napravio haos dok je bio u igri. Zašto? Prosto, svi su znali šta taj čovek može, plašili smo ga se više nego bilo koga i ljudi su zapamtili taj utisak, pa je ostao taj mit o haosu koji je napravio za kratko vreme.

Isto kao i kada stariji pričaju o nekim velikim igračima. Pogledaš par snimaka i nisi toliko oduševljen. Ali zaboravljaš važnu stvar - u tom trenutku, u konačnom zbiru utisaka koji su ljudi tada imali, taj igrač je bio veliki sa razlogom. Gol koji je dao je do tada bio nevidjen, širio je radost i tugu, odlučio šampiona, definisao momenat, napisao istoriju. Za tebe je to samo neki Peleov OK gol i deluje da su Di Maria i Pavard bolji igrači, kakve bombe su upravo dali, samo nećeš to da kažeš ćaletu, da ga i ti ne smoriš, pored svih drugih problema koje čovek ima.  :lol+:

Ali ja verujem da je to kolektivno pamćenje itekako važno. Dakle, o tome sam govorio, a ne o nekom ličnom istorijskom utisku. Zato mi je suludo da igrače koji su definisali eru stavljamo u isti koš sa igračima koji lako mogu biti zaboravljeni ili koji nikada nikog nisu uzbudjivali. Ta veličina-u-nekom-trenutku mi je objektivnija nego hladan pogled unazad, sa drugom percepcijom, sa svešću gde je fudbal posle otišao, sa shvatanjem da nije ni moralo tako da se igra, itd. 

Kreacija u (istorijskom) trenutku - very important.  :lala:

Opert lepo napisan post. B2 je jako važno u oceni prošlosti - zato npr. pri oceni umova iz stare Grčke ne cepidlačiš oko toga što su neki smatrali da je Zemlja centar vasione nego gledaš do kakvih su saznanja došli u to doba, sa onim resursima i u tom okruženju.

 

B1 - oko Piksija u Bariju (red bi bio da to piše neko sa druge strane Topčidera a ne ja :D ) koliko se sećam imao je jedan lep pas u dubinu i ono mučenje Zvezdine odbrane na ivici 16 uz sjajnu povratnu na penal. Reći će se - ništa posebno. Jeste, naravno, ali je u kontekstu one utakmice bilo daleko više od onog što su svi ostali uradili na terenu za 120 minuta. To je i dalo osnova za strah i da se projektuje šta bi tek radio da je igrao 50-60 minuta, a naravno ne može da se uporedi sa nekim vrhunskim potezima ili partijama u celini.


Edited by 34Barkley, 05 July 2018 - 14:30.

  • 0

#737 Ne sam Safete

Ne sam Safete
  • Members
  • 29,994 posts

Posted 05 July 2018 - 14:46

Reče čovek u 10 karaktera isto što i ja u 10.110.   :lol+:

Ispravak - reči, ne karaktera. 9, ne 10. I za ovo mi treba malo više reči. :)

ne zezaj, zadovoljstvo je citati tvoje upise


  • 4

#738 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 05 July 2018 - 15:13

koliko se sećam imao je jedan lep pas u dubinu. 

Ovo je bio Piksijev zastitni znak cele karijere. Imao je brutalan pregled igre i cesto je iz driblinga gde su drugima oci na lopti slao pas iza ledja odbrane. Zato je bio permanentna opasnost za protivnika. Takodje, piksija su lemali kako su stigli i bio je uvek najcesce fauliran igrac na utakmici. Iako pojavom nije ostavljao utisak da ima nadprosecne fizicke predispozicije, bio je bas brz sa loptom. Sve u svemu vrhunski igrac koji nije ispunio svoj potencijal u potpunosti.


Edited by tdusko, 05 July 2018 - 15:14.

  • 0

#739 PG13

PG13
  • Members
  • 681 posts

Posted 05 July 2018 - 15:17

Za 92' imamo neku referencu u kvalifikacijama, a i tada su još kasnije klonule Zvezdine zvezde bile u primeu... tada bi još sigurno Pančev bio ispred Šukera, Stojković bi igrao ukoliko bi bio zdrav, iako su već tada počeli problemi...

 

Ivković - Katanec, Najdoski, Đukić - Stanojković, Stojković, Boban, Prosinečki, Jarni- Savičević, Pančev... a tu su još mladi Jugović, Mijatović, Mihajlović, Šuker, Bokšić, pa iskusni Vulić, Baždarević


  • 0

#740 Contador54

Contador54
  • Members
  • 822 posts

Posted 05 July 2018 - 15:18

Skupljao sam jednom priikom statistiku sa meceva kvalifikacija za EURO 92 i secam se da je Piksi odigrao svega jedan mec u tim kvalifikacijama. Standardna trojka u sredini je bila Bazdarevic - Prosinecki - Savicevic. Pancev je bio suveren u spicu, a partner mu se konstantno menjao. Igrali su Vujovic, Binic, Lukic. Verujem da bi ipak nasao svoje mesto na racun tog drugog napadaca u startnih 11 koji bi igrali u Svedskoj, naravno pod uslovima da nije doslo do raspada. 


  • 0

#741 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 05 July 2018 - 15:40

Skupljao sam jednom priikom statistiku sa meceva kvalifikacija za EURO 92 i secam se da je Piksi odigrao svega jedan mec u tim kvalifikacijama. Standardna trojka u sredini je bila Bazdarevic - Prosinecki - Savicevic. Pancev je bio suveren u spicu, a partner mu se konstantno menjao. Igrali su Vujovic, Binic, Lukic. Verujem da bi ipak nasao svoje mesto na racun tog drugog napadaca u startnih 11 koji bi igrali u Svedskoj, naravno pod uslovima da nije doslo do raspada. 

Evo sad sam i ja bacio pogled, interesantno stivo :) Dosta je igraca proslo kroz te kvalifikacije, ali jedan je bio zabetoniran - 10 golova, 2 het trika, jednom 2 gola. A onda je otisao u Inter...


  • 0

#742 melov rezignirani batler

melov rezignirani batler
  • Members
  • 9,231 posts

Posted 05 July 2018 - 15:44

Skupljao sam jednom priikom statistiku sa meceva kvalifikacija za EURO 92 i secam se da je Piksi odigrao svega jedan mec u tim kvalifikacijama. Standardna trojka u sredini je bila Bazdarevic - Prosinecki - Savicevic. Pancev je bio suveren u spicu, a partner mu se konstantno menjao. Igrali su Vujovic, Binic, Lukic. Verujem da bi ipak nasao svoje mesto na racun tog drugog napadaca u startnih 11 koji bi igrali u Svedskoj, naravno pod uslovima da nije doslo do raspada. 

 

ajoao meho baždarević, jedina ljubav ivice osima

 

bože kakav antifudbaler, pa to se retko sreće. a nije baš bio ni najbistriji

sreća pa je pljunuo valjda sudiju pred kraj kvalifikacija za italiju 1990, pa smo nešto i uspeli da uradimo

 

neprijatna sećanja naviru


  • 0

#743 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 3,557 posts

Posted 05 July 2018 - 16:15

Ništa ne bi napravili ni 1992. ni 1994. Jačina rostera ne znači puno. Još kad dodamo nacionalni ključ, balkanski mentalitet i slične stvari, gotovo je izvjesno da bi to bio fail. Kao što je fail bio nebrojeno puta do tada. Ne sjećam se nastupa Juge na velikim natjecanjima, osim 1990., ali sam dosta čitao o njima. Najdraža 2 faila su mi razbijanje Nijemaca u polufinalu Eura u 1. poluvremenu 2:0, i raspad u drugom. I to u sred Beograda. I drugi fail kada su igrali odlično prvenstvo, SP ja mislim, ali ne znam koje točno. I u sred prvenstva se posvađali sa savezom oko para. Da di su premije za sjajne nastupe. Naravno uslijedio je još jedan žestok fail i povratak kući. Zanimljivo da se kao razlog tog raspada gura priča o nekakvim kopačkama. U sred prvenstva problem postale kopačke :D
Btw, jedna od smješnijih zabluda je računanje kako bi se 1992. sigurno vratili s naslovom. Jer ako su osvojili Danci, mi bi još uvjerljivije. :D

Edited by Bugl Khan, 05 July 2018 - 16:17.

  • 1

#744 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 05 July 2018 - 16:35

Jugoslavija je u fudbalu bila sila 50-ih i 60-ih godina. Dva puta 4.mjesto na svijetu, finale Ep, Olimpijsko zlato.
Nakom toga bilo je dobrih ekipa, ali bez nekog uspjeha.
Jedino 90-te na Mundijalu su bili dobri i mogli su da izbace Argentinu i odu u 1/2 finale.

Ovo da bi bili sigurno Evropski prvaci 1992 godine je nagadjanje, to se nikad ne zna.

Ne vjerujem da je ta Jugoslavija bila nesto jaca ekipa od danasnje Belgije koja jos nema neki veci uspjeh na velikim takmicenjima.
  • 0

#745 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 05 July 2018 - 16:59

Ne možeš upoređivati Belgiju i Jugoslaviju jer ona praktično osim Italije (a to 1/4f nije za bacanje posebno zbog ispadanja na penale) posle nije ni nastupila nigde a velike zverke su tek ulazile u najbolje godine. Uostalom, produkt te ekipe je velikim delom bronza HR '98.

Bugl, naravno da je duga istorija brljanja što su SRJ, SCG i Srbija uspešno nastavile :D pa ne može niko sa sigurnošću da tvrdi da bi bilo dominacije ali smo igrački bili zreli za tako nešto pa možemo da maštamo.

Inače, pomešao si afere, '74. u Nemačkoj je bila frka oko deviznih nagrada a '82. oko kopački. :)
  • 0

#746 Shunsuke Nakamura

Shunsuke Nakamura
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 05 July 2018 - 17:05

Vise sam poredio Jugoslaviju i Belgiju u smislu kvaliteta igraca koji je po meni otprilike tu negdje.
  • 0

#747 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 3,557 posts

Posted 05 July 2018 - 17:09

Ne možeš upoređivati Belgiju i Jugoslaviju jer ona praktično osim Italije (a to 1/4f nije za bacanje posebno zbog ispadanja na penale) posle nije ni nastupila nigde a velike zverke su tek ulazile u najbolje godine. Uostalom, produkt te ekipe je velikim delom bronza HR '98.

Bugl, naravno da je duga istorija brljanja što su SRJ, SCG i Srbija uspešno nastavile :D pa ne može niko sa sigurnošću da tvrdi da bi bilo dominacije ali smo igrački bili zreli za tako nešto pa možemo da maštamo.

Inače, pomešao si afere, '74. u Nemačkoj je bila frka oko deviznih nagrada a '82. oko kopački. :)

 

Lako moguće. Uglavnom, kako god okreneš, puklo radi para.


  • 0

#748 PG13

PG13
  • Members
  • 681 posts

Posted 05 July 2018 - 17:39

Ništa ne bi napravili ni 1992. ni 1994. Jačina rostera ne znači puno. Još kad dodamo nacionalni ključ, balkanski mentalitet i slične stvari, gotovo je izvjesno da bi to bio fail. Kao što je fail bio nebrojeno puta do tada. Ne sjećam se nastupa Juge na velikim natjecanjima, osim 1990., ali sam dosta čitao o njima. Najdraža 2 faila su mi razbijanje Nijemaca u polufinalu Eura u 1. poluvremenu 2:0, i raspad u drugom. I to u sred Beograda. I drugi fail kada su igrali odlično prvenstvo, SP ja mislim, ali ne znam koje točno. I u sred prvenstva se posvađali sa savezom oko para. Da di su premije za sjajne nastupe. Naravno uslijedio je još jedan žestok fail i povratak kući. Zanimljivo da se kao razlog tog raspada gura priča o nekakvim kopačkama. U sred prvenstva problem postale kopačke :D
Btw, jedna od smješnijih zabluda je računanje kako bi se 1992. sigurno vratili s naslovom. Jer ako su osvojili Danci, mi bi još uvjerljivije. :D

Već te svjetsko u Italiji demantira, jer iako je Osim vukao starudiju već se nazirao obris kvalitete Zvezde i Čileanaca... sa svakim slijedećim natjecnjima bili bi jači, a zenit bi bio između 1994. i 1998.... naravno da ne bi sigurno sve osvojili, ali bili bi favoriti na svakom natjecanju, nešto bi se valjda i otvorilo... momčad bi bila beton, prepuna world class igrača...


  • 1

#749 TNT

TNT
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 05 July 2018 - 18:04

Omerović, Leković, Radinović, Stanojković, Dubajić, Najdoski, Petrić, Vujačić, Novak, Brnović, Jokanović, Milanič, Krčmarević, Stojković, Jugović, Mihajlović, Savićević, Petković, Pančev, Mijatović i Jakovljević.

 

Ovo je bio sastav reprezentacije Jugoslavije za EP 1992. godine u Švedskoj. 

 

Od hrvatskih igrača iz Osimovog teftera falili su Boban, Prosinečki, Jarni, Stanić, Asanović, Šuker, Bokšić. 

 

Od bosanskih igrača u konkurenciji bi bili Bolić, Baždarević, Hadžibegić, Šabanadžović. 

 

Treći golman je bio Zvonko Milojević.

 

U idealnom slučaju, meni je zaista teško da zamislim da ovi igrači ne bi bili sposobni da odu do samog kraja i održe kontinuitet u godinama koje su usledile. S druge strane, znajući Osimovu doktrinu i okolnosti, verujem da ne bi uspeo da ih posloži tako da igraju moderan, šampionski fudbal sa Piksijem u timu. Sve karijere, osim njegove, išle su uzlaznom linijom. 

 

I, da, osim Francuske 1998-2006 ne postoji generacija evropskih igrača porediva po talentu i kvalitetu sa generacijom "neraspadnute" SFRJ 1990-1998.  


  • 0

#750 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 05 July 2018 - 19:46

Amen.
  • 0