Jump to content


Photo

Grupa E (BRA, SUI, CRC, SRB)


  • Please log in to reply
779 replies to this topic

Poll: Grupa E (93 member(s) have cast votes)

Ko prolazi grupu?

  1. Brazil (87 votes [47.80%] - View)

    Percentage of vote: 47.80%

  2. Svajcarska (35 votes [19.23%] - View)

    Percentage of vote: 19.23%

  3. Kostarika (8 votes [4.40%] - View)

    Percentage of vote: 4.40%

  4. Srbija (52 votes [28.57%] - View)

    Percentage of vote: 28.57%

Za koga cete navijati?

  1. Brazil (4 votes [4.30%] - View)

    Percentage of vote: 4.30%

  2. Svajcarska (3 votes [3.23%] - View)

    Percentage of vote: 3.23%

  3. Kostarika (8 votes [8.60%] - View)

    Percentage of vote: 8.60%

  4. Srbija (78 votes [83.87%] - View)

    Percentage of vote: 83.87%

Vote Guests cannot vote

#706 Bob McAdoo

Bob McAdoo
  • Members
  • 358 posts

Posted 05 July 2018 - 03:34

od '98
Jednom sam ih video da su lepo igrali na nekom Kupu Juzne Amerike (kako vec da se zove to). Nmg da se setim tacno koje godine.
Na Svetskom nikada...

 

Jebi ga, ti si onda dosta mlad... Ali onda bar prihvati objašnjenje koje sam ti dao - taj mit o prelepoj igri Brazilaca se prenosi sa generacije na generaciju, a nije nastao u 90-im ili kasnije, nego mnogo pre toga, kada su ti epiteti bili potpuno zasluženi. Uostalom, zato smo i mi sebe tokom Jugoslavije zvali "evropski Brazilci" - lepa igra za publiku nam je bila redovan izgovor za odsustvo poznavanja elementarnih taktičkih elemenata fudbala. :)

Što se tiče rasprave oko Bobana, Jugovića i uspešnih karijera... Reći da je Jugović bio "šljaker" je lakmus papir za nepoznavanje fudbala. Ili sporta. Šljaker je bio Šabanadžović. Ništa posebno igrač, koji nije rupa ni protiv koga. Jugović je bio veliki igrač. Uopšte mi je besmisleno da nabrajam situacije u kojima je menjao tok meča i doprinosio velikim pobedama svog tima. Paklen igrač.

Ali ta istorijska revizija, gde statistika i fakti imaju veću vrednost od istorijskog utiska koji je neki igrač ostavio... Oh, boy.

Takav pristup životu radja postove koji kažu da Mihajlović ima uspešniju karijeru od Savićevića ili Prosinečkog. Ili da Boban ima uspešniju karijeru od Savićevića. Da se napravi top lista 10 legendarnih odigravanja/poteza Savićevića i Bobana, svih 10 bi bili oni Dejana Savićevića. Ali da ne ispadne da je to neka cirkus lista - taj isti Savićević je čovek koji je bio glavni igrač Zvezde i Milana kad su osvajali titule prvaka Evrope. Dakle, nije neki lik koji žonglira loptu na poluvremenu utakmica.

Jugović nikada nije bio glavni igrač ni jedne ekipe, ali jeste bio preteča modernijeg veznjaka, i uvek je bio glue-guy, zato je i najtrofejniji iz te generacije igrača. Boban i on su tu negde, ali bih prednost dao Jugoviću iz samo jednog razloga - on nije mogao da odigra slabo. Prosto, kvaliteti koje je imao su uvek bili tu i on je za svaku ekipu bio konstanta koja nikada ne omane. Boban to nije bio. Naravno, tek to nije bio Dejan Savićević. Ali su njegove visine bile nedostižne za ostale, uključujući Prosinečkog, i pravile razliku koja njegovu karijeru čini zvezdanijom i važnijom.

Dakle, ako nisam bio dovoljno jasan, kriterijumi kojima ja dajem prednost u oceni nečije karijere su:

- gornja granica impresivnosti (ne samo lepote) igre koju je igrač dostigao
- dužina trajanja njegove igre na toj gornjoj granici
- rezultati timova u kojima je igrao igrač
- lični doprinos u rezultatima tih timova
-  istorijski utisak.

I tu je Savićević neprevazidjen iz ovih generacija. Tu je Jugović uspešniji od ostalih. Tu je Boban odmah iza njih. A onda bi i Piksi morao da bude tu, pre nekih Mihajlovića i ostalih dunstera, jer je nivo igre koju je on imao lestvica koju ne mogu da prevazidju nikakvi kupovi ili superkupovi po Italiji. I za mene je Piksi jedini igrač čija je gornja granica impresivnosti igre bila veća nego Savićevićeva. Kao i istorijski utisak. Ali, nažalost, u drugim kategorijama je slabiji i od svih ostalih pomenutih imena.

Dakle, zajebite statistiku. Taj način razmišljanja je i naveo neke od vas da na onom drugom topiku glasaju da je Mesi bolji igrač od Maradone. Posle čega bi svaka priča o fudbalu trebalo da prestane. Na malo duže vreme. 


  • 6

#707 melov rezignirani batler

melov rezignirani batler
  • Members
  • 9,231 posts

Posted 05 July 2018 - 07:33

sa nekim stavkama se slažem, sa nekim i ne ali bih istakao ovo:

 

 ali bih prednost dao Jugoviću iz samo jednog razloga - on nije mogao da odigra slabo. Prosto, kvaliteti koje je imao su uvek bili tu i on je za svaku ekipu bio konstanta koja nikada ne omane.

 

i to nije dissovanje bobana ili nekih drugih velikih igrača, već uticaj i značaj vlade jugovića na dnevnom nivou.

 

on je već kao klinac igrao kao mator.

što kaže cane iz brejkersa u onoj pesmi "nikad nisam bio mlad, bio sam uvek star"

 

kada je otišao iz zvezde u rad na pozajmicu (šira publika ga tada nije ni poznavala) odvalio je tadašnju prvu ligu u kompletu i to u vrlo prosečnoj ekipi.

to se u jugoslaviji retko do nikada nije dešavalo

 

utakmica protiv kolo koloa je negov master rad takođe kao klinja

 

nakon toga je nastavio u italiji u istom ritmu

 

što se repke tiče, iako iz ovog aktuelnog trenutka srpskog fudbala neke stvari iz prošlosti mogu biti romantizovane, mi nikada kao ekipa nismo igrali dobar fudbal, sve je to bio pojedinačni effort.

 

jugović je i u tom haosu uvek uspevao da odigra dobro.

 

neverovatan fudbaler.


  • 2

#708 Bugl Khan

Bugl Khan
  • Members
  • 3,557 posts

Posted 05 July 2018 - 07:37

Dakle, ako nisam bio dovoljno jasan, kriterijumi kojima ja dajem prednost u oceni nečije karijere su:

- gornja granica impresivnosti (ne samo lepote) igre koju je igrač dostigao
- dužina trajanja njegove igre na toj gornjoj granici
- rezultati timova u kojima je igrao igrač
- lični doprinos u rezultatima tih timova
-  istorijski utisak.


Dakle, zajebite statistiku. Taj način razmišljanja je i naveo neke od vas da na onom drugom topiku glasaju da je Mesi bolji igrač od Maradone. Posle čega bi svaka priča o fudbalu trebalo da prestane. Na malo duže vreme. 

S boldanim se slažem. Lako mjerljivo. Kao i statistika. Ovo ostalo je osobni dojam. On je bolji ili gori jer ja, ti ili on tako kaže.

 

Btw, ova tema je živi dokaz da ništa ne spaja ljude kao sport :D


  • 0

#709 melov rezignirani batler

melov rezignirani batler
  • Members
  • 9,231 posts

Posted 05 July 2018 - 07:51

a ništa ne spaja saigrače kao dobra asistencija (:
  • 0

#710 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 05 July 2018 - 08:15

... i dobra riba. :) (nadovezujem se na oba posta)

 

@Bob, sjajan post u celini, bez obzira na to da li se slažem sa svim delovima ili ne.  :+1:

 

Ako uzmemo sve navedene kriterijume u obzir za ocenu nečije karijere onda su Jugović i Boban ispred Genija u pogledu trajanja na gornjoj granici, rezultatima i doprinosu. Naravno, gornja granica impresivnosti je na Dejinoj strani, ako se kao merilo uzme genijalnost poteza i mašte, o čemu je Boban svedočio. 

 

Vinijev super opis Jugovića, On je bio na terenu bio prisutan kao i lopta - uvek.

 

Apsolutno se slažem sa napisanim za Piksija. Imam utisak da mlađi ne kapiraju sasvim taj nivo obožavanja njega i vezuju ga za romantizovanje prošlosti. On je bio igrač zbog koga se išlo na utakmice, mnogi su se za fudbal kao igru vezali upravo zbog njega iako nisu bili deca. Imao je potencijal da po svim nabrojanim kriterijumima bude ispred svih nabrojanih, druga je stvar zašto mu to nije uspelo. Ono što je u svojoj kraćoj i ograničenoj karijeri uspeo da pokaže je razlog zašto je ispred njegovog imena uvek The.


  • 1

#711 melov rezignirani batler

melov rezignirani batler
  • Members
  • 9,231 posts

Posted 05 July 2018 - 08:28

piksi je u radnickom i prve dve sezone u zvezdi bio jedan od najboljih u evropi, svakako najveći talenat

prefinjeni tehničar (što svi znaju) koji je pretrcavao komplet odbrane i raspaljivao iz trka sa 20 metara pod precku

aždaja.

onda je dobio titulu 5e zvezdine zvezde, prokurcio se do nivoa gde jedino aut nije izvodio a svaki napad je morao da overi loptu, stane i razmisli

to se poklopilo sa munjevitim usponom roberta prosineckog, koji tada nije još popusio dovoljno cigareta i fizički je bio sjajan - pravi svaba (: sa tehnikom

zvezdin roster je bio stacked, sa sekijem trenerom koji se nije mešao u svoj posao

robert je dobijao ovacije i bravo mali na to sitno što mu je piksi prepustio da organizuje

plus dejo i pancev došli iz vojske, piksijev ego to nije mogao da trpi, da on nije alfa i omega

nakon toga su ga i povrede fizički limitirale i to je to.

gledao sam tih godina uživo zvezdu svaku tekmu u bgdu, piksijev prajm su bile one tri tekme protiv milana (i naravno spanija /argentina 1990)

taj igrač i onaj kasnije nemaju veze

ja sam ga najpre obozavao a zatim i skoro pa zamrzeo, samo zato što mu ekipa više nije bila prioritet

i uvek ću napisati
da je ostao u zvezdi, nikada ne bi uzeli kup šampiona.
  • 2

#712 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 05 July 2018 - 08:46

... ai da je igrao malo duže u Bariju možda ni tad ne biste uzeli KEŠ. Kako god okreneš, opet bi Piksi bio razlog. :)

 

Mnogi stariji cigani dele tvoje mišljenje.


  • 0

#713 melov rezignirani batler

melov rezignirani batler
  • Members
  • 9,231 posts

Posted 05 July 2018 - 09:04

fakat

 

mnogo je glup bio gi ru

 

rastavio bi nas da je ušao početkom drugog poluvremena

 

 

 

to mu je bio revenge game, ne zbog zvezde nego da dokaže da je bolji od svih tamo đuture - i u marseju i u zvezdi


  • 0

#714 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 05 July 2018 - 10:07

Jebi ga, ti si onda dosta mlad... Ali onda bar prihvati objašnjenje koje sam ti dao - taj mit o prelepoj igri Brazilaca se prenosi sa generacije na generaciju, a nije nastao u 90-im ili kasnije, nego mnogo pre toga, kada su ti epiteti bili potpuno zasluženi. Uostalom, zato smo i mi sebe tokom Jugoslavije zvali "evropski Brazilci" - lepa igra za publiku nam je bila redovan izgovor za odsustvo poznavanja elementarnih taktičkih elemenata fudbala. :)

Što se tiče rasprave oko Bobana, Jugovića i uspešnih karijera... Reći da je Jugović bio "šljaker" je lakmus papir za nepoznavanje fudbala. Ili sporta. Šljaker je bio Šabanadžović. Ništa posebno igrač, koji nije rupa ni protiv koga. Jugović je bio veliki igrač. Uopšte mi je besmisleno da nabrajam situacije u kojima je menjao tok meča i doprinosio velikim pobedama svog tima. Paklen igrač.

Ali ta istorijska revizija, gde statistika i fakti imaju veću vrednost od istorijskog utiska koji je neki igrač ostavio... Oh, boy.

Takav pristup životu radja postove koji kažu da Mihajlović ima uspešniju karijeru od Savićevića ili Prosinečkog. Ili da Boban ima uspešniju karijeru od Savićevića. Da se napravi top lista 10 legendarnih odigravanja/poteza Savićevića i Bobana, svih 10 bi bili oni Dejana Savićevića. Ali da ne ispadne da je to neka cirkus lista - taj isti Savićević je čovek koji je bio glavni igrač Zvezde i Milana kad su osvajali titule prvaka Evrope. Dakle, nije neki lik koji žonglira loptu na poluvremenu utakmica.

Jugović nikada nije bio glavni igrač ni jedne ekipe, ali jeste bio preteča modernijeg veznjaka, i uvek je bio glue-guy, zato je i najtrofejniji iz te generacije igrača. Boban i on su tu negde, ali bih prednost dao Jugoviću iz samo jednog razloga - on nije mogao da odigra slabo. Prosto, kvaliteti koje je imao su uvek bili tu i on je za svaku ekipu bio konstanta koja nikada ne omane. Boban to nije bio. Naravno, tek to nije bio Dejan Savićević. Ali su njegove visine bile nedostižne za ostale, uključujući Prosinečkog, i pravile razliku koja njegovu karijeru čini zvezdanijom i važnijom.

Dakle, ako nisam bio dovoljno jasan, kriterijumi kojima ja dajem prednost u oceni nečije karijere su:

- gornja granica impresivnosti (ne samo lepote) igre koju je igrač dostigao
- dužina trajanja njegove igre na toj gornjoj granici
- rezultati timova u kojima je igrao igrač
- lični doprinos u rezultatima tih timova
- istorijski utisak.

I tu je Savićević neprevazidjen iz ovih generacija. Tu je Jugović uspešniji od ostalih. Tu je Boban odmah iza njih. A onda bi i Piksi morao da bude tu, pre nekih Mihajlovića i ostalih dunstera, jer je nivo igre koju je on imao lestvica koju ne mogu da prevazidju nikakvi kupovi ili superkupovi po Italiji. I za mene je Piksi jedini igrač čija je gornja granica impresivnosti igre bila veća nego Savićevićeva. Kao i istorijski utisak. Ali, nažalost, u drugim kategorijama je slabiji i od svih ostalih pomenutih imena.

Dakle, zajebite statistiku. Taj način razmišljanja je i naveo neke od vas da na onom drugom topiku glasaju da je Mesi bolji igrač od Maradone. Posle čega bi svaka priča o fudbalu trebalo da prestane. Na malo duže vreme.


Respect.

(Ostavljaš prostor za estetsku komponentu i vanterenski overall utisak.
Npr. Benzema je top igrač ove generacije FRA, ali pada veoma nisko na ovom potonjem merilu. Da podsetim, tip je ucenjivao reprezentativnog kolegu sextapom jer je neobrazovani/vulgarni bolid i nula od čoveka.)
  • 0

#715 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 05 July 2018 - 10:30

Jebi ga, ti si onda dosta mlad... Ali onda bar prihvati objašnjenje koje sam ti dao - taj mit o prelepoj igri Brazilaca se prenosi sa generacije na generaciju, a nije nastao u 90-im ili kasnije, nego mnogo pre toga, kada su ti epiteti bili potpuno zasluženi. Uostalom, zato smo i mi sebe tokom Jugoslavije zvali "evropski Brazilci" - lepa igra za publiku nam je bila redovan izgovor za odsustvo poznavanja elementarnih taktičkih elemenata fudbala. :)

Što se tiče rasprave oko Bobana, Jugovića i uspešnih karijera... Reći da je Jugović bio "šljaker" je lakmus papir za nepoznavanje fudbala. Ili sporta. Šljaker je bio Šabanadžović. Ništa posebno igrač, koji nije rupa ni protiv koga. Jugović je bio veliki igrač. Uopšte mi je besmisleno da nabrajam situacije u kojima je menjao tok meča i doprinosio velikim pobedama svog tima. Paklen igrač.

Ali ta istorijska revizija, gde statistika i fakti imaju veću vrednost od istorijskog utiska koji je neki igrač ostavio... Oh, boy.

Takav pristup životu radja postove koji kažu da Mihajlović ima uspešniju karijeru od Savićevića ili Prosinečkog. Ili da Boban ima uspešniju karijeru od Savićevića. Da se napravi top lista 10 legendarnih odigravanja/poteza Savićevića i Bobana, svih 10 bi bili oni Dejana Savićevića. Ali da ne ispadne da je to neka cirkus lista - taj isti Savićević je čovek koji je bio glavni igrač Zvezde i Milana kad su osvajali titule prvaka Evrope. Dakle, nije neki lik koji žonglira loptu na poluvremenu utakmica.

Jugović nikada nije bio glavni igrač ni jedne ekipe, ali jeste bio preteča modernijeg veznjaka, i uvek je bio glue-guy, zato je i najtrofejniji iz te generacije igrača. Boban i on su tu negde, ali bih prednost dao Jugoviću iz samo jednog razloga - on nije mogao da odigra slabo. Prosto, kvaliteti koje je imao su uvek bili tu i on je za svaku ekipu bio konstanta koja nikada ne omane. Boban to nije bio. Naravno, tek to nije bio Dejan Savićević. Ali su njegove visine bile nedostižne za ostale, uključujući Prosinečkog, i pravile razliku koja njegovu karijeru čini zvezdanijom i važnijom.

Dakle, ako nisam bio dovoljno jasan, kriterijumi kojima ja dajem prednost u oceni nečije karijere su:

- gornja granica impresivnosti (ne samo lepote) igre koju je igrač dostigao
- dužina trajanja njegove igre na toj gornjoj granici
- rezultati timova u kojima je igrao igrač
- lični doprinos u rezultatima tih timova
-  istorijski utisak.

I tu je Savićević neprevazidjen iz ovih generacija. Tu je Jugović uspešniji od ostalih. Tu je Boban odmah iza njih. A onda bi i Piksi morao da bude tu, pre nekih Mihajlovića i ostalih dunstera, jer je nivo igre koju je on imao lestvica koju ne mogu da prevazidju nikakvi kupovi ili superkupovi po Italiji. I za mene je Piksi jedini igrač čija je gornja granica impresivnosti igre bila veća nego Savićevićeva. Kao i istorijski utisak. Ali, nažalost, u drugim kategorijama je slabiji i od svih ostalih pomenutih imena.

Dakle, zajebite statistiku. Taj način razmišljanja je i naveo neke od vas da na onom drugom topiku glasaju da je Mesi bolji igrač od Maradone. Posle čega bi svaka priča o fudbalu trebalo da prestane. Na malo duže vreme. 

Slazem se da je statistika zaista pogresan nacin za uporedjivanje, i to bas bas pogresan, metodoloski, fakticki i ne previse ali sustinski da.

 

Sto se tice parametara u kriterijumu, oni su ok, manje vise vecina ih je kvalitativna, cak poslednji direktno subjektivan. No sve u svemu bolji su sadrzinski za razumevanje poredjenja neko neki kvantitativni gde se nikad ne moze naci ozbiljna kopca izmedju dva igraca, u razlicitim dekadama ili istim, ako se sve svodi na kvantitativne opise koji uvek vode u neka uprosecavanja prilikom poredjenja.

 

Sto se Jugovica tice, bicu lican jer sam par utakmica u omladinskim kategorijama odgirao protiv C.Zvezde, sto kup sto prvenstvenih (u sastavu je bio i on), bio je veoma zahvalan igrac a kasnije tokom karijere u Italiji naravno prilicno napredovao i u igrama kroz reprezentaciju i na klupskom nivou, u vreme kad je Mihajlovic postajao prava zvezda..ostalo svi znaju.


  • 0

#716 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 05 July 2018 - 10:43

Super post, samo po parametrima koje si dao Boban je bolji igrac od Jugovica :D

 

Ja sam Jugovica mnogo gotivio, mozda i najvise iz te generacije, bas jer nije lelemud i ima nesto nemacko u sebi, sto rekose gore, rodjen mator.

 

Ali Boban je mozda i ostvareniji i bitniji igrac jer je duze trajao u toj jednoj top ekipi i bio mnogo bitan sraf na nivou sezone. Bio je i Jugovic svuda gde je igrao to, ali opet nije nigde ostavio trag kao Boban u Milanu (pricam za inostranstvo).

 

U svakom slucaju tu su negde, obojica su svetska klasa.


Edited by McLeod, 05 July 2018 - 10:44.

  • 0

#717 PG13

PG13
  • Members
  • 681 posts

Posted 05 July 2018 - 11:17

Jugović i Boban su različiti tipovi igrača bili... Boban je u Dinamu bio polušpica, klasična desetka... kasnije se isprofilirao kao centralni vezni u reprezentaciji i Milanu... Jugović je bio klasični defenzivni vezni... svaki je na svojim pozicijama bio vrhunski... Bobana se više gotivi jer je bio bolji tehničar, a i karizmatičniji puno... pogotovo u Hrvatskoj gdje je bio veliki kapetan i vođa...

 

Često pokušavam složiti ekipu Juge kako bi igrala 1994. u Americi gdje bi bili prvi favoriti uz Brazil tada... ne znaš koga bi stavio kolika bi to sila bila...

 

                       Ladić

 

           Bilić   Đukić   Mihajlović

 

Stanojković Jugović  Boban   Jarni

 

                   Savičević

 

              Šuker     Mijatović

 

Klupa: Leković, Štimac, Katanec, Stojković, Prosinečki, Asanović, Bokšić, Pančev, Kodro...


  • 0

#718 melov rezignirani batler

melov rezignirani batler
  • Members
  • 9,231 posts

Posted 05 July 2018 - 11:26

piksi da bude na klupi? ne bi ni išao na prvenstvo  ( :

 

 

ko je stanojković, zaboravio sam, tj ne sećam se uopšte?

aljoša asanović teško da bi ušao u igru, mada sam ga ja tarme gotivio kao klinja


Edited by uini_pt2, 05 July 2018 - 11:26.

  • 0

#719 Milenko Barkley

Milenko Barkley
  • Members
  • 5,470 posts

Posted 05 July 2018 - 11:34

Da li ne znaš ko je Vujadin Stanojkovic?  :krsta:

 

Igrao u Partizanu nekoliko sezona oko 1990, u reprezentaciji SFRJ a zakačio je i makedonsku.

 

Spoiler

 

Reprezentacije SFRJ u fudbalu i košarci u periodu 92-98 bi bile brutalno jake, neki pehar sa EP ili SP bi sigurno svratio na Balkan.


  • 1

#720 PG13

PG13
  • Members
  • 681 posts

Posted 05 July 2018 - 11:38

piksi da bude na klupi? ne bi ni išao na prvenstvo  ( :

 

 

ko je stanojković, zaboravio sam, tj ne sećam se uopšte?

aljoša asanović teško da bi ušao u igru, mada sam ga ja tarme gotivio kao klinja

A ne znam... eventualno da se stavi Mijatović na klupu, a Piksi iza napadača... ali tada su Boban i Dejo bili na vrhu u Milanu, Jugović klasa u Seriji A, Šuker se već nametao kao najbolji centarfor Španjolske lige... dok je Piksi već bio na rekreaciji u Japanu... ali tu bi bilo dosta ovisilo i o izborniku... Osim bi vjerojatno stavljao Piksija s obzirom da je u Italiji forsirao matorog Sušića...

 

Vujadin Stanojković je igrao beka 1990. u Italiji... za taj desni bek nisam siguran tko bi tada bio najbolji... Stanić je bio još mlad, Nađ isto... Asanović možda ne bi ni išao... prejaka bi konkurencija bila...


  • 0