Jump to content


Photo
- - - - -

Samohrani očevi i njihova deca


  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 Cotra

Cotra
  • Members
  • 395 posts

Posted 11 May 2018 - 13:29

Primećujem da sve više ima samohranih očeva. Ali, oni nisu tema nego njihova deca. Primećujem neke osobine koje mi se ni malo ne svidjaju. Kod mene u komšiluku imaju dva samohrana oca.

U jednom slučaju je žena jednostavno našla drugog, otišla i na sudu je mužu dala dete, koji je to i hteo.

U drugom slučaju je otišla kod roditelja jer je smatrala da treba još da živi kao savremena žena i da izlazi i putuje.

Socijalni radnici su u ovom drugom slučaju bili iznenadjeni jer su smatrali da se radi o nekom nasilju, ali nije bilo to.

 

E sad, gledam kako ta deca odrastaju. nekako su čudna, vrlo nasilna. Otimaju drugoj deci igračke bez razloga, udaraju, tuku. Nemaju empatije.

Da li su deca samohranih očeva predodredjeni da budu psihopate?

 

 


  • 0

#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 May 2018 - 15:27

Primećujem da sve više ima samohranih očeva. Ali, oni nisu tema nego njihova deca. Primećujem neke osobine koje mi se ni malo ne svidjaju. Kod mene u komšiluku imaju dva samohrana oca.

U jednom slučaju je žena jednostavno našla drugog, otišla i na sudu je mužu dala dete, koji je to i hteo.

U drugom slučaju je otišla kod roditelja jer je smatrala da treba još da živi kao savremena žena i da izlazi i putuje.

Socijalni radnici su u ovom drugom slučaju bili iznenadjeni jer su smatrali da se radi o nekom nasilju, ali nije bilo to.

 

E sad, gledam kako ta deca odrastaju. nekako su čudna, vrlo nasilna. Otimaju drugoj deci igračke bez razloga, udaraju, tuku. Nemaju empatije.

Da li su deca samohranih očeva predodredjeni da budu psihopate?

Na bazi tvog istrazivanja sa uzorkom od 2 deteta, izgleda da si u pravu. Nisam najbolje razumeo sta ti je zelja s'ovim topikom, ali bih molio da nadjes jos jedan primer koji bi potvrdio pravilo.

 

Deponija!


  • 0

#3 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 11 May 2018 - 15:43

Da li su deca samohranih očeva predodredjeni da budu psihopate?


Naravno da nisu, ali ti si na pragu senzacionalnog otkrica, sudeci po osudjivanju zena zbog odluke da izadju iz losheg braka umesto da trpe i cute, pa i da prepuste dete ocu, na njegovo insistiranje, shta ima tu loshe? Balkanski mushkarac je tako dizajniran, a pre svega vaspitavan da nije u stanju da se brine ni o sebi, a ne deci. Potvrdjeno lichnim iskustvom, ali sam shvatio i promenio se, koliko je to bilo moguce. Nije to chest sluchaj i uglavnom ostaju bezrazlozno narcisoidni, sujetni, dozivotno razmazeni i za zivot jedva funkcionalno sposobni. Zavisno od stepena sVrBizacije, putinizacije, navijachke manije, alkoholizma i ostalih poremecaja deca ce imati teshko detinjstvo, neki ce i postati psihopate naravno, ali vecina ce imati samo posledicu da liche na svog oca, shto je vec prilichno tragichno, samo po sebi.

Edited by Denis Jasharevic, 11 May 2018 - 15:45.

  • 1

#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 11 May 2018 - 16:34

Naravno da nisu, ali ti si na pragu senzacionalnog otkrica, sudeci po osudjivanju zena zbog odluke da izadju iz losheg braka umesto da trpe i cute, pa i da prepuste dete ocu, na njegovo insistiranje, shta ima tu loshe? Balkanski mushkarac je tako dizajniran, a pre svega vaspitavan da nije u stanju da se brine ni o sebi, a ne deci. Potvrdjeno lichnim iskustvom, ali sam shvatio i promenio se, koliko je to bilo moguce. Nije to chest sluchaj i uglavnom ostaju bezrazlozno narcisoidni, sujetni, dozivotno razmazeni i za zivot jedva funkcionalno sposobni. Zavisno od stepena sVrBizacije, putinizacije, navijachke manije, alkoholizma i ostalih poremecaja deca ce imati teshko detinjstvo, neki ce i postati psihopate naravno, ali vecina ce imati samo posledicu da liche na svog oca, shto je vec prilichno tragichno, samo po sebi.

Pazi molim te, otisla kod svojih da zivi!

 

haha!

 

 

Bilo je ranije slicnih tema. U sustini nema se sta reci kada je u pitanju izjava da je majka napustila decu iz cefa! To su cini mi se jako retki slucajevi. U nacelu zene su briznije posto osecaju fizicku vezu s'decom, a muskarci samo prihvataju tu vezu, posto nisu fizicki vezani.

 

Da stanem tu. Moze da bude i interesantna diskusija, ako se uzdigne od izrazitog sexizma OP-a.


  • 0

#5 Cotra

Cotra
  • Members
  • 395 posts

Posted 11 May 2018 - 17:00

Seksizma? ja samo rekoh da su ta deca nekako čudna, agresivna, bez empatije.

Baš me briga za očeve.

 

Možda ima radova psihologa na tu temu, ne znam.

Što se majki tiče, opisao sam šta kaže otac i šta kaže baba u drugom slučaju. Nikog ne osudjujem.


  • 0

#6 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 11 May 2018 - 17:19

Seksizma? ja samo rekoh da su ta deca nekako čudna, agresivna, bez empatije.
Baš me briga za očeve.

Možda ima radova psihologa na tu temu, ne znam.
Što se majki tiče, opisao sam šta kaže otac i šta kaže baba u drugom slučaju. Nikog ne osudjujem.

Pa shta si ochekivao nego da otac i baba kazu da je "qrva otishla svojim putem" :), trebao si odmah kontrapitanje: a shto si/ shto vam je sin/ ozenio "qrvu"? :)

Moze to biti tema razgovora, ali je pogreshno postavljena.

Btw. Ja znam decu "psihopate" iz "srecnih brakova". A znam i vrlo srecnu decu odraslu samo sa ocem.

Edited by Denis Jasharevic, 11 May 2018 - 17:42.

  • 1

#7 djura.net

djura.net
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 11 May 2018 - 20:04

koliko vidim iz tvojih primera @Cotra,

tu nije rec o samohranim ocevima, jer su majke te dece zive i zdrave, zna se ko su a znaju se i obaveze po zakonu - alimentacija, briga itd.

 

vrlo cesto se pogresno koristi taj termin samohrani otac/majka, a zapravo je taj termin namenjen ocu/majci deteta ciji je supruznik preminuo ili se jednostavno ne zna ko je.

 

sto se tice teme, cisto sumnjam da je razlog tog drustveno neprihvatljivog ponasanja te dece malo dublji od ovoga sto ti sugerises.


  • 0

#8 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 May 2018 - 00:24

...

 

>> ... 

Самохрани родитељ

Из Википедије, слободне енциклопедије

Самохрани родитељ је појам који се односи на околност када се један од родитеља, из објективних или субјективних разлога, сам брине за своје дете или децу. У објективне разлоге спадају смрт брачног партнера, поверавање детета (деце) једном од родитеља на бригу и старање након развода, болест партнера, дуже одсуство због издржавања казне, војне службе и сл. У субјективне разлоге убрајају се околности рођења детета ван брака или вештачка оплодња жене под условом да је отац непознат. Околност да се само један од родитеља стара о потомству може бити отежавајућа само у случајевима кад један од родитеља, иако за то има могућности, одбија да финансијски и на други начин учествује у издржавању и васпитању детета. У неким земљама, у недостатку државне бриге и помоћи, самохрани родитељи организују своја удружења. ... <<

 

...


Edited by Kinik, 12 May 2018 - 00:24.

  • 0

#9 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 12 May 2018 - 01:17

Primećujem da sve više ima samohranih očeva. 

 

E sad, gledam kako ta deca odrastaju. nekako su čudna, vrlo nasilna. Otimaju drugoj deci igračke bez razloga, udaraju, tuku. Nemaju empatije.

Da li su deca samohranih očeva predodredjeni da budu psihopate?

 

:ajme:


Edited by Battleflag, 12 May 2018 - 01:21.

  • 0

#10 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 12 May 2018 - 06:56

Iz mog iskustva, deca koja zive u porodicama gde su oba roditelja prisutna, mogu da budu mnogo gora od dece kuju cuvaju stariji brat, ili sestra. Ovde su stariji brat, ili sestra punoletni ljudi. Imajte u vidu da postoje deca koju su roditelji napustili, a veoma su odgovorna.

 

Tesko je pricati o necemu ovakvom, samo hipoteticki, a po vrh svega je tesko pisati o necemu o cemu se nema dovoljno informacije.

 

OP je svoj startni post napisao populisticki u nameri da se sazalimo za oceve koje su supruge napustile, a da ne pominjem da nista ne znamo o razlogu napustanja.

 

Ako ti je baba rekla, onda to mora da bude istina. Zaboga, babe ne lazu. 

 

 

fiu


  • 0

#11 filadelfija

filadelfija
  • Members
  • 248 posts

Posted 12 May 2018 - 10:12

Primećujem da sve više ima samohranih očeva. Ali, oni nisu tema nego njihova deca. Primećujem neke osobine koje mi se ni malo ne svidjaju. Kod mene u komšiluku imaju dva samohrana oca.

U jednom slučaju je žena jednostavno našla drugog, otišla i na sudu je mužu dala dete, koji je to i hteo.

U drugom slučaju je otišla kod roditelja jer je smatrala da treba još da živi kao savremena žena i da izlazi i putuje.

Socijalni radnici su u ovom drugom slučaju bili iznenadjeni jer su smatrali da se radi o nekom nasilju, ali nije bilo to.

 

E sad, gledam kako ta deca odrastaju. nekako su čudna, vrlo nasilna. Otimaju drugoj deci igračke bez razloga, udaraju, tuku. Nemaju empatije.

Da li su deca samohranih očeva predodredjeni da budu psihopate?

https://ourworldinda...ernal-mortality


  • 0

#12 Cotra

Cotra
  • Members
  • 395 posts

Posted 14 May 2018 - 09:55

Reklo bi se da većina nije razumela poentu nego su stvari posmatrali iz ideološkog ugla, zapanjujuće usko.

Tekst nije dakle o razvodu,smrtnosti ili pravima žena, udovcima itd.

 

Sud, dakle, veoma retko dodeljuje male bebe očevima na staranje. Imamo sve više takvih slučajeva. U konkretnom slučaju, Centar za socijalni rad je posumnjao da je majka zlostavljana. Oni to po službenoj dužnosti proveravaju. Medjutim, kada je majka izjavila da joj je kupanje bebe smaranje i da se nalazi pod pritiskom društva da izlazi, više nije bilo dvoumljenja. Otac i baba pokušavaju da igraju ulogu oca i majke.

 

U drugom slučaju, majka je na sudu izjavila da ne želi dete. U tiom slučaju otac je prinudjen da igra sam ulogu i oca imajke, ali ne ide mu baš najbolje. Izgleda da u uzrastu od 0 do 2 godine samo žena može uspešno da igra ulogu majke. Tako izgleda. Ne znam kakva su iskustva iz zemalja u kojima je gej porodicama dozvoljeno usvajanje. Da li su i tamo žene uspešnije ili ne?

 

 

Savremena gledišta otvaraju nova pitanja, vezano za majčinstvo.

Da li je majčinstvo biološki ili pak pravni i ugovorni odnos.  U protestanstskom svetu preovladalo je shvatanje da je ugovorni odnos jači što nam govore sudske rpesude u slušajevima sporova vezanim za iznajmljivanje materice u USA. Biološki aspekt majčinstva vezan je za to što smo sisari.

Ugovorni odnos vezan je za prodor tzržišta u medjuljudske odnose.


  • 0

#13 Cotra

Cotra
  • Members
  • 395 posts

Posted 14 May 2018 - 09:59

koliko vidim iz tvojih primera @Cotra,

tu nije rec o samohranim ocevima, jer su majke te dece zive i zdrave, zna se ko su a znaju se i obaveze po zakonu - alimentacija, briga itd.

 

vrlo cesto se pogresno koristi taj termin samohrani otac/majka, a zapravo je taj termin namenjen ocu/majci deteta ciji je supruznik preminuo ili se jednostavno ne zna ko je.

 

sto se tice teme, cisto sumnjam da je razlog tog drustveno neprihvatljivog ponasanja te dece malo dublji od ovoga sto ti sugerises.

 

hteo bih da dodam, da u jednom od ovih slučajeva otac zahteva da mu majka plaća alimentaciju.

 

Treba uzeti u obzir i medijski pritisak na žene da što duže budu mlade, da "izlaze", da imaju više partnera, da budu aktivne u društvu, da napreduju u poslu. To je u koliziji sa nekim biološkim ograničenjima.

 

Jedna od majki iz mog primera je poslovna žena, druga nije ništa, ima bogate roditelje u jednom prigradskom naselju i ne radi ništa.

Jedan od očeva je gradjevinski radnik, drugi je mali privrednik.


  • 0

#14 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 14 May 2018 - 11:23

Vreme za deponiju. Sapunar se vratio.


  • 2

#15 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 14 May 2018 - 20:34

Ja mislim da je ovde neko Čotra bio, još pre nego što sam došao, Kinik bi možda znao...

 

Nešto kao Mile Ćurčić No.2.


  • 0