Jump to content


Photo
- - - - -

VN Bahreina 2018


  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#136 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 10 April 2018 - 02:48

Ma Masa je zasluzio da ima jednu titulu, vise nego Rozberg (koji ju je takodje zasluzio). To sto on nije osvojio titulu 2008. je tragedija. Jeste se izblamirao u Maleziji i Britaniji, ali jbt, covek je izgubio dve ciste pobede bez da je imao zrno uticaja na ta desavanja. Crkavanje motora 3 kruga pre kraja u Madjarskoj dok je bio ubedljivo prvi, i Singapur, gde bi i uprkos Pikeu pobedio da nije bilo onog sranja sa poludelim softverom koji je pokazao zeleno svetlo! A titulu je izgubio za jedan jebeni bod. A osvojio ju je Hamilton koji je te sezone 4 trke unistio i sebi i drugima. Uzasna nepravda. I danas se poredi sa Botasom koji je za dve klase vozaca ispod njega.

 

Po meni Rozberg je bolji od Mase, prvo je isprasio Dedu, iako je Deda tada vec bio deda to nije mali uspjeh, a onda Hama dobio.

 

Ono, moze i Botasu da se zadesi da bude sampion, ima u rukama ono sto je najvaznije, najbolji ili egal bolid s najboljim.


  • 0

#137 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 10 April 2018 - 09:30

Isprasio je i Masa Sumahera 2005-te  :)

Te godine sam uzeo prve vece pare u kladionici (pol i pobeda Alesa Barosa u Estorilu) a onda odmah potom, mozda cak i sledeci vikend solidan deo toga odigaro na Masu (u Sauberu) da ce pobediti Sumahera u kvalifikacijama. Kako je to bio sladak trenutak. Dva dana kasnije sam kupio svoj prvi komp.

 

Sad ozbiljno, Masa je imao prirodnu brzinu, nesto sto Botas moze samo da sanja, a u jednom krugu je sigurno bio brzi i od Rozberga, no problem sa Masom jeste konstatnost. E sad ja sam uvek vise cenio brze od konstnih vozaca (Senu od Prosta, pa na ovamo, jedino je Baton izuzetak) i zbog toga je za mene Masa bolji od dvojice gore pomenutih dok oni koji cene konstantonst ce dati prednost Rosbergu (Botas ni po tom kriterijumu ne moze da konkurise, napravio je gresku kad je je blokirao tocak 3-4 kruga pre kraja u nedelju zbog cega je usao krug kasnije u DRS zonu).


  • 0

#138 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 10 April 2018 - 10:18

Po meni Rozberg je bolji od Mase, prvo je isprasio Dedu, iako je Deda tada vec bio deda to nije mali uspjeh, a onda Hama dobio.

 

Ono, moze i Botasu da se zadesi da bude sampion, ima u rukama ono sto je najvaznije, najbolji ili egal bolid s najboljim.

Mislim da Sumaher ne moze da udje u diskusiju kao parametar za poredjenje Mase i Rozberga, jer je stvarno bio mnogo, mnogo mator za vozaca F1 kada je vozio za Mercedes. Kada ga je Rozberg "isprasio" 2012, Sumaher je bio nekoliko nedelja udaljen od svog 44. rodjendana. Cudo je bilo da je uopste vozio u tim godinama. S druge strane, Masa je kliknuo u Ferariju mnogo brze nego sto se ocekivalo - proradio je vec u leto 2006. i poceo da zadaje Sumaheru probleme u kvalifkacijama. Sumaher je bio brzi u trkama, ali je Masa jos tada pokazao da ima brzinu, posebno u jednom krugu. 2006. u Suzuki je Ferariju zadao mnogo problema kada je izvezao suludo dobar krug u kvalifikacijama i uzeo pol poziciju u trenutku kada se Sumaher bukvalno klao sa Alonsom za titulu.

 

Nekako je do nesrece uvek uspevao da demantuje sve skeptike (medju kojima sam bio i ja), i to svake sezone iznova. Kada je dosao u Ferari, govorilo se, WTF, sa njim nece uzeti konstruktorsku nikada, sta Masu uopste kvalifikuje za vozaca Ferarija osim sto mu je Nikolas Tod menadzer? Na kraju je uzeo vise bodova od Fizikele u Renou te sezone, imao vise pobeda od njega, vise pol pozicija, vise podijuma. Onda je dosla 2007. gde se ocekivalo da ce ga Raikonen unistiti, ali da je Ferari toliko dobar da Masine mane nece biti problem za konstruktorsku. I opet je sve demantovao. Sve do Italije je bio ispred Raikonena - a i do tada je imao mnogo malera - u Australiji je u kvalifikacijama stradao motor, pa je morao da krene poslednji, u Britaniji mu se na startu ugasio motor pa je morao da startuje umesto sa 4. mesta iz pitlejna, u Madjarskoj je stao u Q1 jer mu nisu sipali dovoljno goriva. I u Monci je bio u kvalifikacijama brzi od Raikonena, za pola sekunde, ali se pokvario posle samo 7 krugova ako se ne varam, dok je bio treci, a Raikonen 4, i posto je Raikonen uzeo trece mesto i izbio na trece mesto u plasmanu sa 5 bodova ispred Mase, Ferari je odlucio da podrzi Raikonena u sampionatu, i Masa je do kraja sampionata bio broj 2. 2008. ista prica, secam se kao sad prica da ce Masa ukidanjem kontrole proklizavanja biti razotkriven, i nakon 2 trke koje je zavrsio bez bodova, izvrtevsi se kao neki Judzi Ide u Maleziji sam od sebe dok je bio drugi, bez ikakvog pritiska od strane treceplasiranog Kubice, pa je zavrsio u sljunku, pri cemu mu se ugasio motor, receno je da mu je Di Montecemolo dao ultimatum - ako ne ostvari dobar rezultat u Bahreinu, dobice otkaz. Pobedio je u Bahreinu, bio drugi u Spaniji, pobedio u Turskoj, bio treci u Monte Karlu po kisi i pobedio u Francuskoj i preuzeo prvo mesto u sampionatu! Nije mu se dalo da osvoji, iako je zasluzio. Pritom se, za razliku od Rozberga, koga nije imao ko da ugrozi osim Hamiltona, on 2007. borio sa trojicom, a 2008. je tu na pocetku pored Hamiltona i Raikonena skoro uvek bio i BMW, a na kraju ponekada i Reno. O 2009. necu ni da pricam, do nesrece je apsolutno i u svakom segmentu bio bolji od Kimija.

 

Sve u svemu, za mene nema sumnje - Masa je bolji vozac od Rozberga, iako nema titulu.


  • 2

#139 staneC

staneC
  • Members
  • 864 posts

Posted 10 April 2018 - 13:53

Uspoređivati vozače je uvek zahebano, jer je tu i tehnika. Nije najbrži uvek šampion, ali je šampion uvek najbolji te godine.

Rosberg je bio brz i nmeni je bio simpa vozač i navijao sam za njega u duelu sa Hamiltonom, jer volim, kada i underdog dodje do pobede. To mi je nešto najsladje.

E sad. Massa vs Šumi, Rosberg vs Hamilton, Hill vs Šumaher, itd itd

Kao što su rekli, na vrhu je veoma malo kiseonika i tamo odlični vozači teško dišu, a izvanredni su tamo kod kuče. Kao riba u vodi.

Vožnja na tom nivou je njima prirodna, ostalima muka.

Hill je rakao, kada je dao više od 100% u Suzuki, da nije moga da diše i da je jedva izdržao do kraja utrke. Šumi je bio u svom elementu

Navijao sam za Hilla. Underdog hebi ga  ;)  


  • 1