Jump to content

Photo
- - - - -

Kanada se vraca konzervatizmu?

• Please log in to reply
728 replies to this topic

#691 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2019 - 18:13

Kako ima 78% ateista, ako ima 83% katolika? Jedan podatak nije tacan.

I da li se taj zakon odnosi i na provincijsku zastavu na kojoj se nalazi krst?

https://www.patheos....ists-of-quebec/
  • 0

#692 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 April 2019 - 18:20

Kada spomenu Jevreje -

Jevreji u USA cine tek nesto preko 1 % stanovnistva ali je 40 % hrane u supermarketima u koser standardu .

Jel sada treba da protestvujemo sto dobar deo populacije hteo ne-hteo jede hranu spremljenu u skladu sa Jevrejskim verskim obicajima ?

Bila bi to budalasta polit-korektnost zar ne ? Tako i kada neko ode u " drzavnu instituciju " i vidi krst na necijom stolu pa se mnogo uvredi .

Ti mozes da izaberes da ne kupujes koser hranu, sto toplo preporucujem jer je drasticno skuplja od ne-koser  :)

Tako da nije dobar primer

• 0

#693 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 09 April 2019 - 18:24

Prilicno neuverljiv tekst. Jbt oni pokusavaju da objasne da su Kvebecani koji se izjasnjavaju kao katolici i krste decu u stvari ateisti zato sto ne idu u crkvu. To bas i nije uverljivo. Ni ja ne idem u crkvu, pa nisam ateista. 

• 0

#694 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2019 - 18:24

Pa sad dolazimo do sustine, zato sto domicilnom stanovnistvu smetaju burke i nikabi, zabranicemo i lancic sa krstom. To je glupost. Ne verujem da bi se u anketi priblizan broj ljudi izjasnio da im smeta privezak krsta na lancicu, cak sta vise mislim da bi taj broj bio izuzetno mali.

Ovakve opste zabrane su glupe i licemerne. Ako smetaju zabradjene drzavne sluzbenice, zabrani zabradjivanje. Nemoj zarad lazne politicke korektnosti da branis ostalim da nose nesto sto nikom ne smeta. A i tu mora da se povuce neka granica, jbg sutra vecini moze smetati ko zna sta. Inace iako ja jesam za zabranu pokrivanja lica drzavnim sluzbenicima u Evropi i Americi, ovaj procenat sa ankete ti i nije bas ubedljiv, to je manje od 50%.

5% smeta krst oko vrata.

Ovo shto si napisao je skroz okay, ali to otprilike i jeste cilj, ako malo vishe prochitash, to spada pod zashtitu kulturnog nasledja .
  • 0

#695 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 April 2019 - 18:27

A zasto bi se opste izbacivala/zabranjivala bilo kakva verska obelezja? Ako je neko toliko malouman da mu smeta obelezje neke druge religije... pa to je iskljucivo njegov problem!

Ja jesam ateista, ali apsolutno prezirem ovaj a(pro)gresivni ateizam. A ovo je bas u komunjarskom fazonu.

Ne bih da debatujem, ali ako u pauzi za rucak jedan odluci da se moli i ostalima zbog toga ne da da pricaju, jedu, onda je to totalna glupost. Medjutim, izgleda da to samo meni smeta.

• 0

#696 James Delaney

James Delaney
  • Members
  • 161 posts

Posted 09 April 2019 - 18:37

Ne bih da debatujem, ali ako u pauzi za rucak jedan odluci da se moli i ostalima zbog toga ne da da pricaju, jedu, onda je to totalna glupost. Medjutim, izgleda da to samo meni smeta.

Ne,ne samo tebi,ali tu dolazimo do druge veoma politicki ne-korektne cinjenice - da nisu sve religije iste .Danasnje zapadno Hriscanstvo je civilizacijski prihvatljivo dok je Islam jos uvek cvrsto u srednjem veku .

• 0

#697 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2019 - 18:45

Prilicno neuverljiv tekst. Jbt oni pokusavaju da objasne da su Kvebecani koji se izjasnjavaju kao katolici i krste decu u stvari ateisti zato sto ne idu u crkvu. To bas i nije uverljivo. Ni ja ne idem u crkvu, pa nisam ateista.

Danas sam u nekoj guzvi i nisam imao vremena da uporedim sa drugim izvorima, uzeo sam prvi sa liste. Podatak jeste bio shokantan i za mene, iako svi ovde znamo da Kvebek jeste ultra-sekularan.

Interesantno u svakom sluchaju, provericu kasnije.
  • 0

#698 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 April 2019 - 19:47

A zasto bi se opste izbacivala/zabranjivala bilo kakva verska obelezja? Ako je neko toliko malouman da mu smeta obelezje neke druge religije... pa to je iskljucivo njegov problem!

Ja jesam ateista, ali apsolutno prezirem ovaj a(pro)gresivni ateizam. A ovo je bas u komunjarskom fazonu.

Malo je stvar komplikovanija nego "kome smetaju religiozna obelezja - on je malouman". Jer ispada da su svi u Kvebeku maloumni.

The previous Liberal government tabled its own version of a secularism bill that called for services to be delivered and received with the face visible (Bill 62).

The CAQ’s bill goes much further and includes a ban on public servants in positions of authority from wearing such religious symbols as the hijab or kippah.

Kao shto vidish liberali koji su vladali Kvebekom do jesenas su zabranili pokrivanje lica.

A desnicharska koalicija za Kvebek koja je preuzela vlast od liberala ide dalje od toga.

Tvoja formula za odredjivanje maloumnosti primenjena u praksi bi samim tim neminovno dovela do rezultata da samo nosioci burke nisu maloumni, shto je prilichno senzacionalno i moralo bi se objaviti u svetskim medijima, gre'ota da prodje nezapazeno.

Kako bi tek proshli Danci koji su onomad doneli zakon: necesh da ti vidim lice i necesh da mi pruzish ruku da ti chestitam na dobijanju drzavljanstva Danske? Pa nema problema ..... necesh drzavljanstvo ni dobiti. Slobodan si da napustish zemlju i nadjesh sebi kulturu koja ti vishe odgovara.

Napominjem da ja nisam uchestvovao u donoshenju ovih zakona, pa samim tim valjda zadrzavam epitet nemaloumnog. Samo prichamo. :)
  • 0

#699 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 April 2019 - 19:48

Ne,ne samo tebi,ali tu dolazimo do druge veoma politicki ne-korektne cinjenice - da nisu sve religije iste .Danasnje zapadno Hriscanstvo je civilizacijski prihvatljivo dok je Islam jos uvek cvrsto u srednjem veku .

Nwe slazem se s'time. Ovi ostali ako nisu moroni, nisu agresivni i ne teraju te da ih slusas. Oni se sklone u stranu.

• 0

#700 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 April 2019 - 20:31

Pa vidi ja nemam problem sa time sta ko veruje sam za sebe, medjutim mislim da su javne/drzavne institucije za sve nas - pa ne bi trebalo da postoje razliciti standardi. Posto se religije razlikuju, jedini nacin da se to obezbedi je da te institucije budu "religion free".

I to ne bi bio izuzetak za drzavne/javne institucije, oni vec imaju neke specijalne uslove 

• 0

#701 the dude

the dude
  • Members
  • 747 posts

Posted 09 April 2019 - 20:58

Malo je stvar komplikovanija nego "kome smetaju religiozna obelezja - on je malouman". Jer ispada da su svi u Kvebeku maloumni.

The previous Liberal government tabled its own version of a secularism bill that called for services to be delivered and received with the face visible (Bill 62).

The CAQ’s bill goes much further and includes a ban on public servants in positions of authority from wearing such religious symbols as the hijab or kippah.

Kao shto vidish liberali koji su vladali Kvebekom do jesenas su zabranili pokrivanje lica.

A desnicharska koalicija za Kvebek koja je preuzela vlast od liberala ide dalje od toga.

Tvoja formula za odredjivanje maloumnosti primenjena u praksi bi samim tim neminovno dovela do rezultata da samo nosioci burke nisu maloumni, shto je prilichno senzacionalno i moralo bi se objaviti u svetskim medijima, gre'ota da prodje nezapazeno.

Kako bi tek proshli Danci koji su onomad doneli zakon: necesh da ti vidim lice i necesh da mi pruzish ruku da ti chestitam na dobijanju drzavljanstva Danske? Pa nema problema ..... necesh drzavljanstvo ni dobiti. Slobodan si da napustish zemlju i nadjesh sebi kulturu koja ti vishe odgovara.

Napominjem da ja nisam uchestvovao u donoshenju ovih zakona, pa samim tim valjda zadrzavam epitet nemaloumnog. Samo prichamo. :)

Ja se aspolutno slazem sa Dancima, bas kao sto se ne slazem sa tim da Sikhi budu oslobodjeni obaveze nosenja kacige jer ne smeju prekrivati kosu... sta vec, nemam pojma. Secam se da si ti pisao o tome.

Dobro, pod maloumnosti sam mislio na likove koje obelezje druge religije vredja, kao ovi SJW koji bi da ukidaju sve sto im zadrma kavez. Mislio sam da je ovde rec o tome da neciji religijski simbol predstavlja mikroagresiju( :frust: pa da se neko ne bi uvredio, da se sve to makne. Zato me je ovo inicijalno asociralo na libtarde i njhove pokuse koje izvode sirom Amerike. 

A kad bolje razmislim, ima ovo smisla. Drzavni sluzbenici predstavljaju drzavu koja je u ovom slucaju sekularna, pa i oni treba da budu religijski neutralni prilikom obavljanja svog posla. A to je posebno vazno kada je rec o sudijama, policajcima....

• 0

#702 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 10 April 2019 - 12:09

Ovog puta Trudo jeste u pravu. To jeste diskriminacija. E sad to sto jedna agresivna manjina jedina ima muda da se buni, dok hriscani i ostali cute i to prihvataju je sasvim druga strana medalje.

A zašto bi to trebala biti diskriminacija? Državne službe i javne ustanove, banke, aviokompanije i mnoge firme imaju svoj (koji puta vrlo strog) dress code. Molim, izvoli se pojaviti u banci a da nisi obučen po njihovim pravilima, u avionu stjuardesa u nekakvom neformalnom odijelu na licu mjesta dobiva otkaz ili da dođeš na posao u IBM bez one striped bijelo-plave košulje.

Čak i korisnici usluga javnih službi ne mogu u sjedišta institucija u kratkim hlačama i bosih nogu. Ne možeš tako ni u crkvu/džamiju/tempel, ali tamo te nitko ne tjera; u općinu ili na sud moraš.

Kad se, dosta davno, moja prijestolonasljednica upisivala u jednu prestižnu briselsku gimnaziju (na upis se čekalo cijelu noć, pa sam i ja - oboružan termosicom kave i knjigama - čekao From Dusk Till Dawn), na ulazu su nam bili podijeljeni leafleti s objašnjenjem o kolegijima, vannastavnim aktivnostima te kućnim pravilima tipa: ova škola (na toj lokaciji je inače Vesalius vršio svoja čuvena seciranja i predavao anatomiju) se oslanja na principe racionalizma i sekularizma (fr laïcité). Stoga u školi nije dozvoljeno nositi krstače, yarmulku, hijab ili turban (za Sikhe), te bilo kakva druga religiozna obilježja.

Neke škole, a jednu takvu je pohađala i héritière apparente, zahtijevaju uniforme - plava suknja, bijela košulja i plavi sako s grbom škole, te kravata - pa si biraj. U BXL-u ima stotinjak gimnazija i srednjih škola, a svima je zajednički jedino curriculum. Izvoli biraj: strogu školu u duhu sekularizma, katoličku školu, St Michel u kojem se školuju djeca iz belgijske kraljevske obitelji ili neka učilišta u getima gdje klincima pod odmorom dileri otvoreno valjaju trogu.

Dakle to nije agresivni ateizam, nije niti ograničavanje slobode sve dok imaš pravo na izbor.

Nemam ja ništa protiv hijaba ili turbana - samo neka se tako nose u izvannastavnim aktivnostima, tj na ulici. U blizini mog kvarta ih ima podosta, ali ne zamjećujem ih. Ne smetaju me ni najmanje, ali pored njih prolazim kao pokraj klupe u parku ili dućana koji ne radi, pa su mu spustili roloe.

• 4

#703 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 10 April 2019 - 13:09

https://www.cbc.ca/n...ehind-1.5091277

The forced hijab for women was one of the reasons Homan Davoodi left Iran five years ago, even though he's a man.

"You grew up with this whole idea, with this whole concept that you should not see a woman's hair or her body." said Davoodi.

He says as a schoolboy he was taught that forcing women to wear the veil was necessary to prevent men like him from becoming aroused and attacking them.

"It was a burden of guilt and shame on me. I have no idea how hard it could be for a woman."

iznenadajuce da dolazi iz drzavnih medija, izgleda ima nade na nisu svi libtardirani, ali ovo je malo catch 22 i za libtarde - da li da postujes volju zene da joj je volja da neko drugi (muz ili muskarac iz porodice) nametne svoju volju - ili da to jednostavno proglasih da je to opresija ili jednostavno jedna velika glupost. Ali ovaj novi talas islamizacije je zastrasujuce kao sto pricaju ovi sto su pobegli odatle.

But she says as much as she misses the Mediterranean lifestyle, for her, living in Tunisia had become untenable.

"I couldn't handle the changes in my country," she said, referring to what she describes as a steady progression of religious influence on society, the company where she worked, and even her own family.

Edited by nonick, 10 April 2019 - 13:13.

• 0

#704 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 10 April 2019 - 13:10

Naravno da jeste diskriminacija i agresivni ateizam. Ovo nema veze sa dres kodom. Ako hoce da uvedu dres kod nek ga uvedu niko im ne brani, ali ocigledno nece, ovo je nesto sasvim drugo. 

• 0

#705 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 10 April 2019 - 13:42

Naravno da jeste diskriminacija i agresivni ateizam. Ovo nema veze sa dres kodom. Ako hoce da uvedu dres kod nek ga uvedu niko im ne brani, ali ocigledno nece, ovo je nesto sasvim drugo. 

Pojasni: pa nitko im ne brani da se šeću ulicama pokrivene od glave do pete (kao namještaj koji pred farbanje prekriju onim čaršafima da ih ne pokapa farba), da takve idu u dućane, šetaju pse, whatever... na Zapadu ih nitko neće zbog toga napasti na ulici i strgnuti im niqab, još manje hijab.

Na Orijentu je ipak bitno drugačije i ti to znaš.

Sjećam se dokumentarca u kojem neke mlade žene vlakom putuju iz, mislim, Tabriza u šoping u Tursku; čim su prešle granicu, gnjevno su strgnule glavopokrivala, onako kao što bebe u kolicima (jednako obespravljene) strgnu kapu ili čarapice, pa ih bace na pod.

Ok: "Moja glava - moje pravo", nitko ne dvoji ali samo kod kuće ili u javnom prostoru.

I to nema veze ni s kakvim agresivnim ateizmom*.

U mojoj firmi (figurativno - firmu nemam već 10 godina) preneseno u privatnim firmama nema hijaba, nema niqaba, nema ničeg što ja ne dozvolim.

Ili, što bi se reklo u Primorju (u Srbiji se Primorjem jako pogrešno smatra cijeli hrvatski litoral, dok je to relativno kratak pojas između Kraljevice i Karlobaga - ostalo je Dalmacija): Mi son papa - mi commanda! Ja sam gazda i ja određujem pravila. O svemu, pa i o oblačenju.

*Kod mene to ima, kao uglavnom u većini stvari, veze s estetikom.

A tu sam pozvan suditi i u poziciji sam da to i radim!

• 3