Jump to content


Photo
- - - - -

Kanada se vraca konzervatizmu?


  • Please log in to reply
728 replies to this topic

#286 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 08 August 2018 - 21:41

Ja mislim da je vaznije pitanje za forum: imate minimalnu cenu piva? Cemu je ta regulativa sluzila?

I zasto se u textu proizvodjaci bune sto im je drzava dozvolila nize cene, ne razumem kako ce to njih kostati.

 

Generalno, jedan od (sofisticiranijih ekonomskih) razloga (tacnije receno opravdanja) za uvodjenje minimalne cene alkohola je postojanje negativnih eksternalija tog ekonomskog dobra. Ideja je da prilikom proizvodnje i konzumacije alkohola - kao i gomile drugih dobara - postoje i drugi troskovi, u ovom slucaju socijalni (koji nastaju kao posledica opijanja), koji se ne vide u ceni alkohola (bas kao sto se, npr. u ceni energije ne izrazava to koliko je tokom procesa proizvodnje zaprljana zivotna sredina), pa je zato cena alkohola niza (nego sto bi trebalo da bude uzimajuci u obzir troskove eksternalija) a konzumacija veca*** nego sto je to optimalno. Ovaj argument je, barem u prvoj aproksimaciji (dok se ne promisli malo dublje), relativno ozbiljan - mada po meni ne previse, o tome mogu malo detaljnije napisati drugom prilikom.

 

Drugi (i racionalni cinik bi rekao - pravi) razlog je, bas kao i razlog za uvodjenje minimalne cene rada***, zastita kvalitetnijih (kao i lokalnih) tj. skupljih piva (odnosno njihovih dobro politickih uvezanih proizvodjaca) od manje kvalitetne ali jeftinije konkurencije. Ovde lezi i odgovor na tvoje drugo pitanje ("zasto se u textu proizvodjaci bune?"). Za proizvodjaca bilo cega bi najidealnije bilo da drzava zabrani prodaju njegovog proizvoda po ceni nizoj od te koliko njegov proizvod zaista i kosta na trzistu: ako je cena mog piva na trzistu $2, idealno bi mi bilo da niko nema pravo da prodaje pivo za $1.5, ako naplacujem voznju u taksiju $2 po kilometru bas bi mi bilo odlicno da niko nema prava da vozi putnike po $1.5, ako je cena mog radnog sata $10 - radovalo bi me da niko ne sme da radi za $9 itd itd...

 

 

*** zanimljivo je da u slucaju alkohola svi uzimaju zdravo za gotovo da ce veca cena znaciti manju kupovinu/konzumaciju (narocito jeftinijih pica) - i to uzimaju kao kljucni razlog za postavljanje minimalne cene alkohola - dok u slucaju postavljanja minimalne cene rada negiraju tu notornu ekonomsku istinu...


Edited by bohumilo, 08 August 2018 - 21:46.

  • 0

#287 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 08 August 2018 - 22:36

Ja mislim da je vaznije pitanje za forum: imate minimalnu cenu piva? Cemu je ta regulativa sluzila?

I zasto se u textu proizvodjaci bune sto im je drzava dozvolila nize cene, ne razumem kako ce to njih kostati.

 

Kido from Junkovac po obichaju nije nishta razumeo, ali je hteo da istakne svoj slepi libtardizam. Ovo nije nikakav "zakon", niti je bilo ko u obavezi da snizi cenu piva. Ovo je menjanje zakonske regulative da bi se to omogucilo. ovo je samo challenge I on poziva pivare da uchestvuju u tome …… ko hoce, ko nece moze da prodaje svoje pivo po 5 ili 10 dolara, njegova stvar.

 

Kao shto ti je verovatno poznato Kanada je socijalistichka drzava u poredjenju sa USA. To, naravno, ima svoju cenu.

 

Tako se u USA moze naci popularno Bud Light pivo pakovanje od 24 za 15 US$.

 

To isto pivo u Kanadi koshta 40 CAN$. Ili 30 US$.

 

Duplo skuplje. Malo li je? E sad …….. nezgodno je shto u Evropi, recimo Holandiji mozesh naci 24 dobra piva i za manje od 15 dolara americhkih, znachi svuda u svetu moze, ali u Kanadi NE MOZE. ZASHTO?

 

Zato shto libtardirana federalna vlada mora da isplacuje milionske iznose ubicama - islamskim teroristima, jer dozivljavaju dushevne boli ili da baci 35 milijardi !!! dolara u propale projekte "proizvodnje tzv. zelene energije" ili milijarde opet dolara u propale IT sisteme koji ne mogu da isplate 500 hiljada radnika vec 2 godine, ne znaju gde udaraju. To sve nije vazno, vazno je da seru o rasizmu i LGBT da ne mozesh oko otvoriti kao da zivimo u Hitlerovoj ili Staljinovoj drzavi. Naravno, to samo oni vide, toga nema. Ali drugo nego da seru - ne znaju, ne umeju. Hendikepirani, retardirani.

 

Shtetochinama nikada dosta, ta gomna mogu potroshiti shto ni USA ne moze zaraditi.

 

Sada je to ovaj premijer sve to najurio kao machke sa yebishta, ukinuo sve "zelene programe", "basic income" pilot programme, ukinuo da se deca pitaju u shkolama da se predomisle da li su stvarno dechaci ili devojchice - sve dok se ne predomisle :rotflmao: , a teroristi nece dobiti vishe ni centa nego ce da trule u zatvoru kako i treba.

 

Shta ce libtardi nego da chupaju kosu. Izgubili na izborima i opet ce sledece godine na federalnim. 'Oce da crknu od muke. Ne mogu da shvate da nije jednopartijski sistem. Goveda.


Edited by Denis Jasharevic, 08 August 2018 - 22:39.

  • 2

#288 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 09 August 2018 - 00:40

Kido from Junkovac po obichaju nije nishta razumeo, ali je hteo da istakne svoj slepi libtardizam. Ovo nije nikakav "zakon", niti je bilo ko u obavezi da snizi cenu piva. Ovo je menjanje zakonske regulative da bi se to omogucilo. ovo je samo challenge I on poziva pivare da uchestvuju u tome …… ko hoce, ko nece moze da prodaje svoje pivo po 5 ili 10 dolara, njegova stvar.

 

Kao shto ti je verovatno poznato Kanada je socijalistichka drzava u poredjenju sa USA. To, naravno, ima svoju cenu.

 

Tako se u USA moze naci popularno Bud Light pivo pakovanje od 24 za 15 US$.

 

To isto pivo u Kanadi koshta 40 CAN$. Ili 30 US$.

 

Duplo skuplje. Malo li je? E sad …….. nezgodno je shto u Evropi, recimo Holandiji mozesh naci 24 dobra piva i za manje od 15 dolara americhkih, znachi svuda u svetu moze, ali u Kanadi NE MOZE. ZASHTO?

 

Zato shto libtardirana federalna vlada mora da isplacuje milionske iznose ubicama - islamskim teroristima, jer dozivljavaju dushevne boli ili da baci 35 milijardi !!! dolara u propale projekte "proizvodnje tzv. zelene energije" ili milijarde opet dolara u propale IT sisteme koji ne mogu da isplate 500 hiljada radnika vec 2 godine, ne znaju gde udaraju. To sve nije vazno, vazno je da seru o rasizmu i LGBT da ne mozesh oko otvoriti kao da zivimo u Hitlerovoj ili Staljinovoj drzavi. Naravno, to samo oni vide, toga nema. Ali drugo nego da seru - ne znaju, ne umeju. Hendikepirani, retardirani.

 

Shtetochinama nikada dosta, ta gomna mogu potroshiti shto ni USA ne moze zaraditi.

 

Sada je to ovaj premijer sve to najurio kao machke sa yebishta, ukinuo sve "zelene programe", "basic income" pilot programme, ukinuo da se deca pitaju u shkolama da se predomisle da li su stvarno dechaci ili devojchice - sve dok se ne predomisle :rotflmao: , a teroristi nece dobiti vishe ni centa nego ce da trule u zatvoru kako i treba.

 

Shta ce libtardi nego da chupaju kosu. Izgubili na izborima i opet ce sledece godine na federalnim. 'Oce da crknu od muke. Ne mogu da shvate da nije jednopartijski sistem. Goveda.

Super! Ukinuti "zelenu energiju" i zagaditi ovu planetu sto je  vise moguce - napraviti drugu Veneru od zemlje! Vrlo mudro!


  • 0

#289 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 August 2018 - 01:34

Super! Ukinuti "zelenu energiju" i zagaditi ovu planetu sto je  vise moguce - napraviti drugu Veneru od zemlje! Vrlo mudro!

 

Nisu oni nikakvu "energiju proizveli", samo su slupali 35 milijardi dolara. Dali malo teroristima, malo raznim "ugrozenim identitetima". :) Napravili novih 100 milijardi duga za buduce generacije, gore nego zagadjenje  :rotflmao:


  • 0

#290 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 August 2018 - 01:55

 

*** zanimljivo je da u slucaju alkohola svi uzimaju zdravo za gotovo da ce veca cena znaciti manju kupovinu/konzumaciju (narocito jeftinijih pica) - i to uzimaju kao kljucni razlog za postavljanje minimalne cene alkohola - dok u slucaju postavljanja minimalne cene rada negiraju tu notornu ekonomsku istinu...

Ti si dao dva objasnjenja od kojih je verovatno drugo pravi razlog, a prvo suvise komplikovano da bude objasnjenje za sire mase.

Mene je interesovalo kako su oni prodali tu pricu svojim glasacima, jer na kraju krajeva konzumenti placaju cenu.

A svima je jasno da to nisu prodali kao - hteli smo da da proizvodjaci mogu da naplacuju vise.

 

Prva opcija bi bila prodata kao u primeru sa cigaretama dole, socijalne posledice, ali to bi onda bila neka drzavna taxa za saniranje tih posledica.

Minimalna cena nema smisla upravo kao sto si naveo - negira minimalnu cenu rada

 

Kido from Junkovac po obichaju nije nishta razumeo, ali je hteo da istakne svoj slepi libtardizam. Ovo nije nikakav "zakon", niti je bilo ko u obavezi da snizi cenu piva. Ovo je menjanje zakonske regulative da bi se to omogucilo. ovo je samo challenge I on poziva pivare da uchestvuju u tome …… ko hoce, ko nece moze da prodaje svoje pivo po 5 ili 10 dolara, njegova stvar.

 

Naravno da se radi o de-regulaciji to je jasno, samo mi nije jasno zasto je ta regulativa originalno prihvacena, to jest koji je bio razlog koji su prodali ljudima da prihvate tako nesto. Mislim nama i dan danas prodaju pricu o cigaretama, pa imaju posebne takse i sta vec ne, medjutim kod alkohola je vec dokazano da to ne funkcionise (prohibicija).

Drugo izuzetno je glupo da proizvodjaci kukaju kako ce ih to kostati, jer nece, samo ce imati vecu konkurenciju, sto je savrseno ok jer valjda treba zastiti kupce.

Pogotovo sto ti sad navodis o kojim cenama se radi, pa to je suludo.

Barem kod cigareta imas objasnjenje da drzava uzima taxu zato sto ima vece troskove brige za one koji kasnije oboljevaju od posledica konzumacije. Ali zasto minimalna cena za alkohol? To samo ide u korist proizvodjacima a steti kupcima.

 

Mi recimo imamo jedno jako absurdnu situaciju, ako zaradjujes preko 200k onda na sve preko placas dodatnu Medicare taxu od 0.9%. Volela bih da mogu da pitam nekog koji je racio iza toga, wth ako zaradjujes vise od 200k da li si bolesniji? Ne naravno - radi se o prostoj preraspodeli samo sto niko nece da kaze to.


  • 0

#291 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 09 August 2018 - 02:19

@ DJ

Izgleda da bilo kakav post koji ti percipiras kao nakakav napad na konzerve

mora proci kroz tvoj tornado pristup.

Tako sam i ja zahvacen kovitlacem tvog krstaskog pohoda,

predstavljen kao proxy svega onoga sto kitis u svom epitetskom zanosu.

iz kog razloga se sve to desilo, meni ce ostati nejasno.

 

Elem, prica o pivu je smehotresna jer je kvalitet onoga sto se prodaje za 2 dolara

dno. Koliko dno od tekucine mora nesto biti da bi bilo vredno 70 i nesto americkih centi

i prodavati se jeftinije od fckin vode.


  • 0

#292 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 August 2018 - 03:08

@ DJ

Izgleda da bilo kakav post koji ti percipiras kao nakakav napad na konzerve

mora proci kroz tvoj tornado pristup.

Tako sam i ja zahvacen kovitlacem tvog krstaskog pohoda,

predstavljen kao proxy svega onoga sto kitis u svom epitetskom zanosu.

iz kog razloga se sve to desilo, meni ce ostati nejasno.

 

Elem, prica o pivu je smehotresna jer je kvalitet onoga sto se prodaje za 2 dolara

dno. Koliko dno od tekucine mora nesto biti da bi bilo vredno 70 i nesto americkih centi

i prodavati se jeftinije od fckin vode.

 

Nemam ja uopshte nameru da odgovaram na glupava pitanja.

 

Mogu samo da odgovorim kontra-pitanjem ……

 

Zashto se u Nemachkoj, Holandiji, Shpaniji I vecem delu Evrope prodaju piva koja koshtaju 35-45 eurocenti shto bi bilo 50-65 kanadskih centi, a Kanada ne moze da napravi pivo jeftinije od 1.5 dolar ?!? Jesu Evropljani debili??? Shto se ti brinesh za kvalitet? Za to su nadlezne inspekcijske sluzbe i kupac kao onaj kome je to najvaznije. Ti nemoj da ga kupujesh, necu ni ja.

 

Uzmi u obzir da je Kanada recimo 240 puta veca od Holandije i da proizvodi nenadjebivo vishe jechma kao glavne sirovine 35 puta vishe, a ima I zaliha najkvalitetnije vode vece nego cela Evropa.

 

I ti se onda kliberish kada chovek kaze dajte pivo od dolar! Bez Udara na poreznike, bez davanja drzavnih para kroz subvencije. On stimulishe proizvodjache da snize cenu iskljuchivo nudeci im pogodnosti kroz system za prodaju alkohola kroz drzavne prodavnice, u isto vreme ce prvi put dozvoliti privatnim kompanijama da prodaju alcohol. Pa to je sve genijalno! Ko je idiot da se buni protiv toga???

 

Da stavimo na stranu da je zdravstvo i pre sveg shkolstvo u Evropi zaista takozvano "besplatno" u odnosu na Kanadu.

 

Gde su bre pare?

 

Jel se toliko bolje zivi u Kanadi? Pa ne bash.

 

Ali chinjenica je da teroristi zive najbolje u Kanadi.  :lol+: Kao i svi ostali "ugrozeni identiteti"  :rotflmao: Dosta bre vishe libtardiranih splachina! Iz mog dzepa placaju teroriste?!

 

Eto. Shah-mat.


Edited by Denis Jasharevic, 09 August 2018 - 03:15.

  • 0

#293 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 August 2018 - 05:01

 

 

Eto. Shah-mat.

Ne bih da ulazim u vas licni konflikt ali jel moze neko da mi kaze kako je ova regulativa opravdana?

 

Nema smisla da neko postavi minimalnu cenu na alkohol. Kako su opravdali tu regulativu? Zvuci kao u US regulativa koja zabranjjuje davanje hrane slonu dok ide unazad na ulici (mislim da je Alabama), neki arhaicni zakon.


  • 0

#294 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 August 2018 - 05:44

Ne bih da ulazim u vas licni konflikt ali jel moze neko da mi kaze kako je ova regulativa opravdana?

 

Nema smisla da neko postavi minimalnu cenu na alkohol. Kako su opravdali tu regulativu? Zvuci kao u US regulativa koja zabranjjuje davanje hrane slonu dok ide unazad na ulici (mislim da je Alabama), neki arhaicni zakon.

 

Obrazlozenje: preventing public drunkenness or excessive private drinking. SRANJE.

 

Pravi razlog: 51% od cene piva je porez, medju najvecim na svetu. U Evropi od 15% u pivskim zemljama, do 25% u nordijskim. EUropski centralni komunistichki biro iz Brisela pokushava da podigne na 31%. Shvabe hoce revoluciju.

 

na pakovanje od 24 piva porez u USA je 4 dolara.

 

na isto pakovanje u Kanadi je 20 dolara.

 

Dobar primer kako je zdravstvo "besplatno".  :whistle:

 

 

Capturebeertax.JPG?raw=1


Edited by Denis Jasharevic, 09 August 2018 - 05:45.

  • 0

#295 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 August 2018 - 05:56

I to nije nishta u poredjenju sa zestokim alkoholom 80% i vinima 65-70%. 

 

U Evropi je u svim zemljama isti porez na pivo, vino i rakije, oko 20%.


Edited by Denis Jasharevic, 09 August 2018 - 06:00.

  • 0

#296 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 09 August 2018 - 12:56

pa sad ce i travu uvesti u komunizam, koliko ce za to biti poreza?

 

ono sto sam cuo da nisu jos dali nijednu narudzbu proizvodjacima a jesen stize. 


Edited by nonick, 09 August 2018 - 12:58.

  • 0

#297 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 August 2018 - 13:07

Obrazlozenje: preventing public drunkenness or excessive private drinking. SRANJE.

 

 

Jel im neko rekao da su probali prohibiciju pa nije sprecila konzumaciju alkohola?


  • 0

#298 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 August 2018 - 13:13

Jel im neko rekao da su probali prohibiciju pa nije sprecila konzumaciju alkohola?

rusi su probali pre 25god, ako me secanje dobro sluzi.


  • 1

#299 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 August 2018 - 13:18

...

 

I ovde je bio pokusaj zabrane prodaje 'alkohola posle 22h'.

Pa odes do kioska kad se situacija 'malo rascisti'.

;)

 

...


  • 0

#300 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 August 2018 - 13:23

pa sad ce i travu uvesti u komunizam, koliko ce za to biti poreza?

ono sto sam cuo da nisu jos dali nijednu narudzbu proizvodjacima a jesen stize.


Tu vlada jedan potpuni haos. Ja se vec 2 godine snabdevam potpuno legalno, skoro je otvorena radnja u najblizem komshiluku, nema nikakvog znaka, nalazi se pored benzinske pumpe, lichi na radnju koja je zatvorena, prozori si oblepljeni papirima, pusta se unutra na zvono, verovatno da bi se sprechio ulazak maloletnika, cene su izuzetno povoljne, nikada jeftinije, 14 grama za 100 dolara, to nije bilo nikada. Ne treba registracija, Samo neki id na uvid zbog godina.

Nadam se da ce prodaja biti dozvoljena privatnom sektoru, na chemu Ford insistira, inache Ako liberali i government budu jedini - katastrofa u najavi. Bolje da ostane ovako.

Edited by Denis Jasharevic, 09 August 2018 - 13:27.

  • 0