Jump to content

Photo
- - - - -

Organska hrana i GMO

• Please log in to reply
69 replies to this topic

#16 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 06 March 2018 - 13:37

Ja se vrlo dobro razumem u tu temu, cak sam ucestvovao u kreiranju sadrzaja za najveci portal koji se bavio tom temom u Srbiji.

Kao sto si rekao, ne razumes ono sto smo napisali, a HB ti je lepo rekao gore - sa stanovista korisnika, ta podela je marketinska. Proizvodjaci organske hrane satanizuju GMO kako bi svoj organski avokado i ulje crnog kima mogli da prodaju za cene koje su nekoliko puta vise od realnih.

GMO onda mora da stavlja akcenat na zlatni pirinac kako bi se odbranili i dokazali da su altruisti koji hoce da rese veliki problem koji je opet apostrofiran gore.

Sa stanovista normalnih konzumenata hrana je hrana, njih treba da zanima da je ono sto jedu sigurno za konzumaciju, a da biraju proizvod A ili proizvod B na osnovu cene i ukusa, a ne da li ima GMO label ili ne.

Sa stanovista proizvodjaca (posto si ti koliko se secam proizvodjac) naravno da je bitno kako se hrana proizvodi i ti razmisljas na potpuno drugi nacin.

Ali to za ovu diskusiju uopste nije bitno.

Ne cudi me sto se dobro razumes u problematiku, koliko sam primetio ne postoji tema u koju se ti ne razumes. Svaka cast.
Naravno da ta podela nije marketinska. GMO i organska hrana u razliciti. Kao sto prosecnom kupcu nije isti svaki automobil, isto tako mu nije ista ni svaka hrana. Roba kao i svaka druga.
Na osnovu cega zakljucujes da su cene organske hrane nerealno visoke? Trziste organske hrane te demantuje. Ono svakim danom raste sve vise, a cene ne osciliraju previse. Traznja za organskom robom je sve veca.
Na proizvodu mora da pise da li je proizvod GMO, organski ili je u pitanju konvencijalna proizvodnja. Svako drugo resenje bi bilo dovodjenje kupaca u zabludu. Neki kupci nece da kupuju GMO proizvode zbog preterane upotrebe pesticida i to je sasvim legitiman nacin za opredeljivanje za neku robu. Cena i ukus nisu jedini parametri koji opredeljuju kupca za neku hranu. Kupac ima pravo da zna na koji nacin je proizvodjac dosao do nekog proizvoda i na osnovu toga odluci da li je cena za njega prihvatljiva ili ne. Isto kao i kod svake druge robe.
A sto se marketinga tice GMO proizvodjaci imaju isto tako dobar marketing kao i proizvodjaci organskih proizvoda, ne bih se ja brinuo ni za jedne ni za druge.
Licno ne preferiram ni jedno, ni drugo. Mada razmisljam da u buducnosti deo proizvodnje prebacim na organsku, ali o tom potom jos nisam na cisto da li se tako moze ostvariti veca zarada.
  • 2

#17 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 06 March 2018 - 14:26

Hajde da probam da ti objasnim jos jednostavnije - cenu odredjuje trziste, ultimativno. Ali na trziste uticu i netacne tvrdnje koje se sire o organskoj i GMO hrani. Ja nemam apsolutno nista protiv onih organskih proizvodjaca koji koriste to da zarade. 

Problem koriscenja pesticida u GMO proizvodnji je mnogo manji od neetickog ponasanja pojedinih proizvodjaca organske hrane. Danas imas healthy eating pomamu koja je zasnovana na najobicnijim lazima, da ces tako sto jedes neke egzoticne biljcice (koje, zgodno, kostaju papreno), biti zdraviji. To je debankovano mnogo puta, ali do onoga do koga su healthy eating sektasi vec doprli i isprali mu mozak ne mozes dopreti tako lako.

Sve te stvari prave problem i nijedna strana nije cista.

Ono o cemu ti pricas upada u jednu jedinu recenicu koju sam pomenuo gore - hrana treba da bude dobro kontrolisana i bezbedna. Kraj price. Ko hoce da gleda nalepnice, neka gleda, potpuno mi je svejedno. One koje to zanima neka placaju avokado kao da je zlato, da ne jedu neki "GMO junk".

Dakle, podelu pravi iskljucivo marketing, zbog kojeg raste trziste organske hrane. Cena i ukus treba da budu jedini parametri na osnovu kojih biras namirnice, pod pretpostavkom, naravno, da je hrana kontrolisana i bezbedna za konzumaciju. Za one koji misle kao ti, pa ok, neka gledaju te nalepnice i placaju vise zbog svojih zabluda, apsolutno nemam nista protiv. Ovce su za sisanje.

P.S. Ovim na pocetku nikad neces uspeti da me izbacis iz takta. Citaj vise pa ces mozda znati koliko ja znam.

Edited by McLeod, 06 March 2018 - 14:28.

• 0

#18 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 March 2018 - 15:20

Naravno da su GMO i organska hrana na suprotnim stranama.

Pa nisu, zasto? Valjda su pesticidi mnogo redova velicine veci rizik od GMO. 

• 0

#19 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 06 March 2018 - 15:22

A moze li se proizvesti kvalitetna organska hrana za 325 milion ljudi! Tu hranu mozda koristi 1 % a ostalih 99 % junk food, racunajuci tu i samoposluge! Pa bolju ces hranu da kupis na Bajlonijevoj pijaci! Plus za to sto ces da platis za jedan dobar burger za te pare na pijaci u Srbiji kupis brdo hrane!

Krajnje si neobavesten o cenama hrane u Srbiji, koje su ogromne. U UK je recimo litar mleka u proseku jeftiniji nego u Maksiju u BG. Pa ti onda racunaj...

• 2

#20 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 06 March 2018 - 15:48

Hajde da probam da ti objasnim jos jednostavnije - cenu odredjuje trziste, ultimativno. Ali na trziste uticu i netacne tvrdnje koje se sire o organskoj i GMO hrani. Ja nemam apsolutno nista protiv onih organskih proizvodjaca koji koriste to da zarade.

Problem koriscenja pesticida u GMO proizvodnji je mnogo manji od neetickog ponasanja pojedinih proizvodjaca organske hrane. Danas imas healthy eating pomamu koja je zasnovana na najobicnijim lazima, da ces tako sto jedes neke egzoticne biljcice (koje, zgodno, kostaju papreno), biti zdraviji. To je debankovano mnogo puta, ali do onoga do koga su healthy eating sektasi vec doprli i isprali mu mozak ne mozes dopreti tako lako.

Sve te stvari prave problem i nijedna strana nije cista.

Ono o cemu ti pricas upada u jednu jedinu recenicu koju sam pomenuo gore - hrana treba da bude dobro kontrolisana i bezbedna. Kraj price. Ko hoce da gleda nalepnice, neka gleda, potpuno mi je svejedno. One koje to zanima neka placaju avokado kao da je zlato, da ne jedu neki "GMO junk".

Dakle, podelu pravi iskljucivo marketing, zbog kojeg raste trziste organske hrane. Cena i ukus treba da budu jedini parametri na osnovu kojih biras namirnice, pod pretpostavkom, naravno, da je hrana kontrolisana i bezbedna za konzumaciju. Za one koji misle kao ti, pa ok, neka gledaju te nalepnice i placaju vise zbog svojih zabluda, apsolutno nemam nista protiv. Ovce su za sisanje.

P.S. Ovim na pocetku nikad neces uspeti da me izbacis iz takta. Citaj vise pa ces mozda znati koliko ja znam.

Nemoj sebi da dajes previse na znacaju, niko tebe nece da izbaci iz takta. Indikativno je da se pravis da si najveci strucnjak za bukvalno sve teme koje postoje, a u stvari samo povrsno vrtis mantru ja sam najpametniji i sve znam. Isto i na ovoj temi nista konkretno nisi naveo.
Da organska hrana jeste zdravija od GMO, to ne znaci da je GMO ne zdrava, ali je organska svakako zdravija. I to ima cenu i to ljudi placaju.
Jos uvek nisi naveo koje je to neeticko ponasanje proizvodjaca koje utice na ne trzisne cene organskih proizvoda? Ne mozes ti da odredjujes sta treba da budu parametri po kojima ce se odredjivati koja hrana ce da se kupi, to je greska koju stalno pravis. Tako ti mozda biras, ali to ne znaci da tako treba i da su to jedini kriterijumi. Tom logikom i za izbor automobila su dovoljna samo dva kriterijuma, cena i udobnost, ali to naravno nije tako. Isto je i za hranu.

Bezbednost hrane je nesto sasvim drugo. To su parametri koje odrdjuju institucije i kontrolisu ih. Sve sto nije u skladu sa tim parametrima se uklanja sa trzista, naravno kada sistem funkcionise. Te granicne vrednosti su retko kad na nuli. Razlicitim procesom prouzvodnje se ostvaruju razlicite vrednosti odredjenih supstanci u proizvodu. Procenat pesticida mora biti u dozvoljenim granicama, ipak u GMO i konvencionalnim proizvodima on je mnogo visi nego u eko i posebno u organskim proizvodima. Posebno je bitno sto se u GMO proizvodnji masovno koriste totalni herbicide. Uostalom GMO proizvodi se ipak mnogo vise koriste za stocnu ishranu nego za ljudsku.
Sve se to placa i sve to utice na cenu i traznju. Da, organski proizvodi jesu zdraviji od konvencionalnih i posebno GMO, pre svega zbog mnogo manjeg procenta pesticida u sebi, zato i imaju vecu cenu i traznja je sve veca.
Druga stvar koju vi gresite je to sto GMO i organska proizvodnja zapravo jos uvek nisu konkurentni jedna drugoj. Zato je posebno smesna prica o kampanji koju vode proizvodjaci organske hrane protiv proizvodjaca GMO hrane. Organska proizvodnja je najvise koncentrisana na povrtarstvo i vocarstvo, a polako se siri i na stocarstvo, organsko mleko i med pre svega dok je organsko meso zaista jako retko,(licno mislim da je organski med prevara i da se pcele ne mogu iskontrolisati, posebno sto ne postoje tako velike povrsine pod potrebnim biljkama u organskoj proizvodnju). Sa druge strane GMO proizvodnja je pre svega koncentrisana na zitarice, soju i suncokret. Tako ce ostati jos dugo vremena jer GMO proizvodnja ne daje nikakve prednosti u vocarstvu i povrtarstvu, dok se organska proizvodnja ratarskih kultura generalno gledano ne isplati na vecim povrsinama.
  • 0

#21 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 06 March 2018 - 15:57

Postoje razne odrednice za meso, mleko i jaja tipa:

'Free Range' (za meso), 'Grass Fed' (za mleko) ili 'Free Run' (za jaja).

To bi bio jedan stepen ispod organske hrane.

Takodje, organska hrana moze sadrzati procenat GMO,

(US i Kanada imaju razlicite dozvoljene procente GMO)

• 0

#22 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 06 March 2018 - 15:59

Pa nisu, zasto? Valjda su pesticidi mnogo redova velicine veci rizik od GMO.

Nisam bas razumeo najbolje pitanje.

Nemam ja nista protiv GMO hrane, sta vise, apsolutno podrzavam GMO proizvodnju.
Na topiku o tome sam dosta pisao.
Ja nisam uopste fan organske proizvodnje. Ako se pridrzavas svih propisa, sto cesto nije slucaj, mnogo rada a zarada mala. Kao potrosac takodje nikad ne biram organske proizvode, ali potpuno razumem zasto ih ljudi biraju i zasto je traznja za njima sve veca. Sta vise, pored te "zdravije" kategorije, organski proizvodi su cesto ukusniji od konvencijalnih, bez obzira na cesto jako los vizuelni izgled.
Pesticidi su takodje nesto sta utice na izbor kupaca kada su poljoprivredni proizvodi u pitanju. Jednostavno, za razliku od nekih, smatram da ljudi nisu glupi sto kupuju organske proizvode, u tome ima dosta rezona. E sad to nije za svakog, ko moze nek kupuje. Ostali nek kupuju konvencionalne ili GMO proizvode. Nema tu mnogo filozofije.
  • 0

#23 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 06 March 2018 - 16:03

Postoje razne odrednice za meso, mleko i jaja tipa:
'Free Range' (za meso), 'Grass Fed' (za mleko) ili 'Free Run' (za jaja).
To bi bio jedan stepen ispod organske hrane.

Takodje, organska hrana moze sadrzati procenat GMO,
(US i Kanada imaju razlicite dozvoljene procente GMO)

To kod nas zovu eko proizvodnja.

Teoretski moguca je i organska proizvodnja GMO hrane, ali to nema mnogo smisla.
Pretpostavljam da se o dozvoljenim procentima GMO u organskoj hrani odnosi na proizvode zivotinjskog porekla. Slicno je u ovde, proizvodi zivotinjskog porekla jako tesko mogu da budu 100% organski, zato se ostavlja neka tolerancija.
  • 0

#24 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 06 March 2018 - 16:10

Prvo, ja to nikad nisam radio, nego tangira pojedine jer bez ikakvog truda dokazujem da niste u pravu pa ste posle salty. I ja nemam nikakav problem da dalje to nastavim da radim i diskutujem jer sujete nemam, a vi ako cete da se sramotite dalje, pa, vas izbor.

Organska hrana nije zdravija od GMO sama po sebi.

https://www.telegrap...he-planet-thin/

https://www.zmescien...cience02092015/

http://sciencenordic...on-organic-food

Ljudi placaju jer misle da to sto placaju vredi, ali kako da ti kazem, ti ljudi su ovce. Popusili su propagandu, a ocigledno i ti sa njima, tako da si samo potvrdio moju tezu o marketingu.

Svako moze imati kriterijume koje god hoce, i svako moze birati onako kako hoce, sto sam rekao u proslim postovima. Moze pri biranju stana kupac zahtevati da parket bude iskljucivo od stare hrastovine i to iskesirati dodatno i to je njegovo pravo. Ali kada se sve svede na realne potrebe i kako ga ti proizvodi (u ovom slucaju hrana) ispunjavaju mozes da odredis osnovne kriterijume koje je potrebno ispuniti.

Organski proizvodjaci obicno igraju na kartu (ocigledno vrlo uspesno), da je to sto prodaju ubrano sa posebno uzgajanog drveta koje moze rasti samo na izvoristu u podnozju Himalaja, i tome pridavati maltene magijska svojstva, i onda to prodavati za 5 puta vecu cenu od realne.

Sto je potpuno dozvoljeno, mozemo raspravljati da li je eticki ili ne, ali to i dalje ne menja cinjenicu da je baza tog marketinga gnusna i stetna laz koja dovodi kupce u zabludu.

Sto se tice pesticida, i tu si ocevidno popusio organsku propagandu. Iako koriscenje pesticida zahteva oprez, sve ono sto mozemo cuti vezano za narocito roundup je debankovano i potpuno je neskodljivo za plod i upotrebu.

http://sitn.hms.harv...and-pesticides/

GMO hrana se mnogo vise testira od "organske" hrane pre nego sto dodje na trziste. Cak je dokazano da ono sto se prodaje kao organska hrana, cesto nije to za sta se izdaje, sve zbog nepostojanja dovoljno opsezne kontrole za tu hranu.

Ovaj poslednji deo je tacan, ali to uopste nema veze sa onima prema kojima se vrsi ta propaganda. U toj propagandi se najcesce koriste upravo takvi proizvodi, najvise paradajz, a u jeku kampanje nije postojao GMO paradajz na trzistu. Tako da je to potpuno nebitno, jer kao sto vidimo, cilj je ispunjen.

Da li ce neko da jede jedno, drugo, trece, je licni izbor. Problem je sto se konzumenti dovode u zabludu da je nesto zdravije ili cak leci odredjene bolesti (sto je jos gore), i tada su konzumenti spremni da potrose jos vise para na proizvode koji nemaju te benefite. To nije eticki.

Ne postoje dokazi da je konzumiranje GMO hrane stetno, kao sto ne postoje dokazi da konzumiranje odredjenih vrsta organske hrane ima efekte koji prodavci prodaju kao aksiome.

Naravno da je "zdravije" imati balansiranu ishranu i koristiti povrce i voce iz svoje baste, jesti manje industrijske hrane, ali to i dalje nema nikakve veze sa tvojim tvrdnjama.

• 0

#25 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 06 March 2018 - 16:30

McL, ti si ovde pomesao mnogo razlicitih problema i uperio prst u organsku hranu.

Nije organska hrana kriva sto postoje muljatori i spekulanti.

Hrana nije lek i mislim da je zabranjeno tako je prezentovati. 

Pravo svakog coveka je da napravi razliku izmedju jajeta kokoske koja

trci po dvoristu i one koja ceo zivot sedi u kutiji.

• 0

#26 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 March 2018 - 16:49

...

Tzv. 'organska hrana' je obicna marketinska laz koja samo sluzi za sisanje ovaca.

:lol+: 

...

• 1

#27 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 06 March 2018 - 16:52

McL, ti si ovde pomesao mnogo razlicitih problema i uperio prst u organsku hranu.

Nije organska hrana kriva sto postoje muljatori i spekulanti.

Hrana nije lek i mislim da je zabranjeno tako je prezentovati. 

Pravo svakog coveka je da napravi razliku izmedju jajeta kokoske koja

trci po dvoristu i one koja ceo zivot sedi u kutiji.

Ja to nisam ni rekao, to tvrdi A Sad.

ja tvrdim da organska hrana sama po sebi nije zdravija od GMO, i to sam dokazao.

Sta ce ko da jede je stvar izbora, razliku prave marketing, sto je ne zeleci da to uradi, sam A Sad dokazao.

Znaci kupujte organsko, kupujte domace, kupujte ovo i ono zbog toga i toga je legitimna kampanja, cak i ako zmure na jedno oko.

Ako u tim kampanjama lazes, i istovremeno od svojih konzumenata pravis botove koji se kasnije ponasaju kao Jehovini svedoci, imamo problem.

Ja na tog Jehovinog svedoka necu da uticem niti da mu pricam o njegovoj veri. Neka radi sta hoce, ne tice me se. Ali cu mu vrlo jasno staviti do znanja kada proba da mi prosipa te gluposti da kod mene one nemaju prodju.

Edited by McLeod, 06 March 2018 - 16:54.

• 0

#28 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 06 March 2018 - 16:55

Prvo, ja to nikad nisam radio, nego tangira pojedine jer bez ikakvog truda dokazujem da niste u pravu pa ste posle salty. I ja nemam nikakav problem da dalje to nastavim da radim i diskutujem jer sujete nemam, a vi ako cete da se sramotite dalje, pa, vas izbor.

Organska hrana nije zdravija od GMO sama po sebi.

https://www.telegrap...he-planet-thin/

https://www.zmescien...cience02092015/

http://sciencenordic...on-organic-food

Ljudi placaju jer misle da to sto placaju vredi, ali kako da ti kazem, ti ljudi su ovce. Popusili su propagandu, a ocigledno i ti sa njima, tako da si samo potvrdio moju tezu o marketingu.

Svako moze imati kriterijume koje god hoce, i svako moze birati onako kako hoce, sto sam rekao u proslim postovima. Moze pri biranju stana kupac zahtevati da parket bude iskljucivo od stare hrastovine i to iskesirati dodatno i to je njegovo pravo. Ali kada se sve svede na realne potrebe i kako ga ti proizvodi (u ovom slucaju hrana) ispunjavaju mozes da odredis osnovne kriterijume koje je potrebno ispuniti.

Organski proizvodjaci obicno igraju na kartu (ocigledno vrlo uspesno), da je to sto prodaju ubrano sa posebno uzgajanog drveta koje moze rasti samo na izvoristu u podnozju Himalaja, i tome pridavati maltene magijska svojstva, i onda to prodavati za 5 puta vecu cenu od realne.

Sto je potpuno dozvoljeno, mozemo raspravljati da li je eticki ili ne, ali to i dalje ne menja cinjenicu da je baza tog marketinga gnusna i stetna laz koja dovodi kupce u zabludu.

Sto se tice pesticida, i tu si ocevidno popusio organsku propagandu. Iako koriscenje pesticida zahteva oprez, sve ono sto mozemo cuti vezano za narocito roundup je debankovano i potpuno je neskodljivo za plod i upotrebu.

http://sitn.hms.harv...and-pesticides/

GMO hrana se mnogo vise testira od "organske" hrane pre nego sto dodje na trziste. Cak je dokazano da ono sto se prodaje kao organska hrana, cesto nije to za sta se izdaje, sve zbog nepostojanja dovoljno opsezne kontrole za tu hranu.

Ovaj poslednji deo je tacan, ali to uopste nema veze sa onima prema kojima se vrsi ta propaganda. U toj propagandi se najcesce koriste upravo takvi proizvodi, najvise paradajz, a u jeku kampanje nije postojao GMO paradajz na trzistu. Tako da je to potpuno nebitno, jer kao sto vidimo, cilj je ispunjen.

Da li ce neko da jede jedno, drugo, trece, je licni izbor. Problem je sto se konzumenti dovode u zabludu da je nesto zdravije ili cak leci odredjene bolesti (sto je jos gore), i tada su konzumenti spremni da potrose jos vise para na proizvode koji nemaju te benefite. To nije eticki.

Ne postoje dokazi da je konzumiranje GMO hrane stetno, kao sto ne postoje dokazi da konzumiranje odredjenih vrsta organske hrane ima efekte koji prodavci prodaju kao aksiome.

Naravno da je "zdravije" imati balansiranu ishranu i koristiti povrce i voce iz svoje baste, jesti manje industrijske hrane, ali to i dalje nema nikakve veze sa tvojim tvrdnjama.

Ti si sad otisao u skroz drugu stranu. Vise ne pricas o GMO i organskoj hrani, vec o nekim prevarama, odnosno laznom predstavljanju hrane. Opet se vracas na kontrolu i bezbednost proizvoda. To je potpuno druga prica. Ako neko lazno svoj proizvod predstavlja kao organski, postoje institucije koje se bave time, ali to nema veze sa organskom proizvodnjom.
U organskoj proizvodnji nema pesticida. Plus zemljiste pre dobijanja sertifikata ne sme da se tretira neko vreme, razlicito je od zemlje do zemlje. Tako da u organskim proizvodima nema ostataka pesticida. To je cinjenica, svidjalo se tebi ili ne. U GMO proizvodima, ali i u konvencionalnim ima, i to je sasvim normalno zato sto se i tretiraju pesticidima i to u velikim kolicinama. Konvencionalni proizvodi u nekim slucajevima cak i vise od GMO. I upravi ti su popusio propagandu nekih pro GMO aktivista. Naravno GMO proizvodjace zabole za takvu propagandu, njihov veci problem je anti GMO regulativa u nekim zemljama koja je potpuno nebulozna. Kada se koriste pesticidi njihovi tragovi ce se naci u plodu. To pokazuju sve analize, a radio sam ih na hiljeda, ma malo je reci na hiljade. Bitno je da budu u granicama dozvoljenih.
Organski proizvodi u tom smislu jesu zdraviji od GMO i konvencionalnih. I to nema veze sa hranom kao lekom i lecenjem hranom. To je neka sasvim druga prica.
I za ovo poslednje apsolutno nisi u pravu. U 90% slucajeva hrana proizvedena u malim domacim bastama nije kvalitetnija od hrane koja se kupuje od poznatog proizvodjaca. Ta hrana se ne testira, a upotreba hemijskih sredstava u takvoj proizvodnji je velika i naravno nestrucna.
Ti ovde nastavljas pricu sa medicine, na koju nekad bacim pogled da se nasmejem kad vidim kako se tamo postavljate kao eksperti dok vas neki lik troluje. Ovo je sasvim druga prica i sa tim nema veze.
  • 0

#29 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 06 March 2018 - 16:57

Ja to nisam ni rekao, to tvrdi A Sad.

ja tvrdim da organska hrana sama po sebi nije zdravija od GMO, i to sam dokazao.

Sta ce ko da jede je stvar izbora, razliku prave marketing, sto je ne zeleci da to uradi, sam A Sad dokazao.
Znaci kupujte organsko, kupujte domace, kupujte ovo i ono zbog toga i toga je legitimna kampanja, cak i ako zmure na jedno oko.

Ako u tim kampanjama lazes, i istovremeno od svojih konzumenata pravis botove koji se kasnije ponasaju kao Jehovini svedoci, imamo problem.

Ja na tog Jehovinog svedoka necu da uticem niti da mu pricam o njegovoj veri. Neka radi sta hoce, ne tice me se. Ali cu mu vrlo jasno staviti do znanja kada proba da mi prosipa te gluposti da kod mene one nemaju prodju.

Naravno da si ti to rekao i skreces raspravu na skroz drugu stranu. Nemoj da si bezobrazan.
  • 0

#30 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 06 March 2018 - 17:05

Ja sam bio potpuno jasan. Sto se tice pesticida, jos jednom, oni nisu skodljivi, sto je dokazalo na hiljade studija na tu temu.

Mi sad mozemo da pricamo o GMO lobiju i kako A Sad sa FB92 ima bolje podatke od onih koji su dali milione dolara na ta istrazivanja, ali ne bih, posto sam previse puta u svom zivotu bio u takvim diskusijama i smorile su me.

Uz samo podsecanje da je rasprava pocela zbog tvoje teze da organska hrana i GMO jesu na suprotnim stranama. Pa smo onda raspravom dosli do toga da je takva percepcija konzumenata, zato sto su proizvodjaci organske hrane tu videli sansu za sebe i napravili tu podelu kojom bi povecali svoj profit.

Legitimno sa te marketinske strane ako zazmuris na jedno oko, ali sustinski nedovoljno da bi se opravdala tvoja teza, pogotovo taj nastup sa visine da HB i ja "ocigledno ne znamo dovoljno da bi o tome pricali".

Edited by McLeod, 06 March 2018 - 17:11.

• 0