Jump to content


Photo
- - - - -

Split: Socioekonomska problematika


  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 February 2018 - 10:34


A zašto se neko ne bi prošetao u 3 am Kalemegdanom ili Beogradskim kejom (NS)? Da li je to neka ludost ili osnovno ljudsko pravo, pravo slobodnog kretanja?
Ja se sećam pre '90- ih mogao sam da se u to vreme krećem s jednog na drugi kraj grada, sa Tvrđave do Klise, od Detelinare do Limana, sve peške i nikakvih problema nisam imao.
.....


Naravno, sloboda kretanja je ljudsko pravo, kao i sloboda da neko bude dovoljno glup pa ovu prvu slobodu isteruje.
Pa cak i u auto-skoli te poducavaju da se pravo prvenstva ne isteruje! Nece te sacuvati ako ti naleti necivilizovana budala koja ne postuje znakove...

Ja sam poceo da se samostalno (bez roditelja) krecem po Zagrebu '70-ih. Znalo se u koje delove grada (ili samo ulice) nije pametno ici, u kojim birtijama ponekad ima tucnjava i lete stolice itd. Kao tinejdzer, bio sam dovoljno blesav da ponekad odem i na takva mesta i ostao sam citav, ali da sam dobio batine - dobio bih i prekor od oca, koji djavo me tamo terao.
Razlika izmedju Zagreba onda i USA gradova danas je sto su ta nezgodna mesta u Zg bila uglavnom na periferiji, dok je u USA u vecini gradova periferija (suburbia) fino i pozeljno mesto za zivot a manje prijatni su neki delovi blize centru - ili jedna strana grada.

Razlozi za ovo spadaju u kulturu, demografiju i sociologiju.
Jugoslavija je pre WW2 imala izmedju 80 i 90 % ruralnog stanovnistva. Medju njima, smatralo se uspehom otici u grad i "postati gospodin". Zamisli, hodas citav dana a nema blata na cipelama! A starosedeoci u centru su svoj status cuvali i ostajali u centru pa su dosljaci naseljavali periferiju, kako su gradovi rasli. Zato su i nekretnine u centru ostale skuplje.
U USA, stanovnistvo je puno mobilnije, niko ne pomislja da ostane negde samo zato sto je tamo rodjen. Ljudi idu tamo gde ce im biti bolje. Tako su i kuce na periferiji, kako ides od centra van, sve novije i modernije.
Naravno, postoje izuzeci, u mnogim gradovima se centri revitalizuju, ruse se stare kuce i zgrade i prave nove. Ali ako negde i postoji "geto" ili losije mesto za zivot, to je najcesce u starijem centru grada ili negde blizu centra - zavisno kako i na koju stranu se grad siri.
Svakako, imas slobodu da tamo odes u bilo koje doba dana ili noci. Koliko je pametno, ne znam - kako gde.

Svejedno, nikome ne bih preporucio da ide ili ne ide u neku zemlju, pa cak ni grad, samo zato jer postoje takvi delovi.
Hoces u New York? Pogledaj "toponime" na ovoj NY karti:



:rotflmao:
Naravno, karta je zajebancija. Ali imas i raznoliko nazvane delove: od "Rich People" je malo dalje deo "Corrupt City Officials", malo veca udaljenost je izmedju delova "Migrating Hipsters" i "Occassional Gunfire".
citava karta i komentar: https://ny.curbed.co...y-much-everyone

Ne bih rekao da je na osnovu ovakve karte moguce kategoricki ustvrditi da je NY (ili cela USA) doblo ili lose mesto za zivot. Ipak, deo nazvan "Used Condoms" ne bih posetio... 😉





... Ti na getoizaciju i segregaciju gledaš iz perspektive onih koji su van getoa (parafraziram, šta ima bilo ko da odlazi tamo?) a ja na tu stvar gledam iz perspektive onih koji žive tamo, a nemaju mogućnost da se odatle izmeste.
.....


Ovde se ne slazem. Svi imaju mogucnost da se izmeste. Samo je pitanje hoce li (ako su bas navikli i ne vole promene) i jesu li spremni uloziti i neki napor.
Ne mislis valjda da je teze - papiroloski, financijski, logisticki, jezicno, kulturno - promeniti grad (ili cak samo deo grada) nego je tebi bilo otici u Norvesku?

Sve je to pitanje motivacije.


Svi imaju mogućnost da se izmeste?
Daj nemoj zezati, Zorane. Roditelji navučeni na dop, posla ni od korova, koja banka će im dati kredit da kupe makar neki stančić van geta?
To možda neki ekstra talenat u basketu može da se spase ali nisu svi talentovani da pobegnu iz geta, kao što ni svako sa Balkana nema para da zapuca u inostranstvo. Mnoštvo okolnosti mora da se poklopi da bi se rešila egzistencijalna pitanja u ruiniranim sredinama (i opasnim po život).

Pogledaj, recimo, kratki Netflix serijal “Dope” da vidiš malo kako ljudi žive. Kada roditelji nude decu dilerima za gram dop- a, šta treba dalje pričati?!

(ovog forumskog surfera koji za muku ne zna ne bih ni komentarisao; jadno je to kada ljudi samo iz svoje “potkožene” perspektive gledaju na one koji nemaju apsolutno nikakve šanse da prežive uz bilo kakav trud i rad)

Edited by melankolic, 19 February 2018 - 12:57.

  • 2

#2 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 February 2018 - 11:04

...

 

 

Prvo neka se skinu sa dop-a pa onda krenu da rade i razmisljaju odgovorno.

 

A mogu i stondirani da se uclane u neku 'levacku' partiju i prikljuce se borbi za 'obespravljene'.

 

Ionako su navikli na 'dop'.

;)

 

...


  • 1

#3 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 February 2018 - 11:53

...
 
 
Prvo neka se skinu sa dop-a pa onda krenu da rade i razmisljaju odgovorno.
 
A mogu i stondirani da se uclane u neku 'levacku' partiju i prikljuce se borbi za 'obespravljene'.
 
Ionako su navikli na 'dop'.
;)
 
...


Genije, a kako se skida sa dop- a u okruženju gde sem narko bizMisa ništa drugo ne funkcioniše?
  • 0

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 February 2018 - 12:44

...

 

Znaci - jos drugi trebaju da ga skidaju sa 'dopa'?

;)

Neka pandrkne - sam je izabrao.

 

Btw, jako puno ljudi ima probleme - pa opet nisu svi na 'dopu'.

 

...


Edited by Kinik, 19 February 2018 - 12:45.

  • 1

#5 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 February 2018 - 12:53

...
 
Znaci - jos drugi trebaju da ga skidaju sa 'dopa'?
;)
Neka pandrkne - sam je izabrao.
 
Btw, jako puno ljudi ima probleme - pa opet nisu svi na 'dopu'.
 
...


Da su “samo” oni problem. Cela zajednica je u problemu- njihova deca, rođaci, prijatelji.
Žene se prostituišu da bi zaradile za dozu, muškarci rade šta god treba za isto. Deca su prepuštena ulici. Uglavnom, užas jedan.
Ne znam, faco, gde je tu izbor za bilo koga u toj zajednici?
Jednako pogađa i belce i crnce.
Budi čovek makar u jednom postu a ne nekakva ljudska nula.
  • 0

#6 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 February 2018 - 13:05

...

 

... gde je tu izbor za bilo koga u toj zajednici? ...

 

Overdose.

 

 

PS.

ili besplatna karta u jednom pravcu na Filipine.

 

Ako se prema teroristima primenjuju najradikalnije mere - zasto ne i prema ovom ljudskom talogu i sljamu koji terorise drustvo?

 

...


Edited by Kinik, 19 February 2018 - 13:16.

  • 0

#7 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 February 2018 - 13:25

...
 


... gde je tu izbor za bilo koga u toj zajednici? ...


 
Overdose.
 
 
PS.
ili besplatna karta u jednom pravcu na Filipine.
 
Ako se prema teroristima primenjuju najradikalnije mere - zasto ne i prema ovom ljudskom talogu i sljamu koji terorise drustvo?
 
...


Društvo terorišu oni koji preplavljuju ulice drogom. Da nije tako ne bi isti bili na međunarodnim poternicama nego ugledni građani koji “prodaju besplatne karte u jednom pravcu na Filipine”. Uostalom, DEA, FBI i CIA postoje između ostalog i zbog njih.
  • 0

#8 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 February 2018 - 13:39

...

 

Potraznja stvara ponudu.

Ne nudi se ono sto niko nece da kupi.

 

...


  • 0

#9 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 February 2018 - 14:10

...
 
Potraznja stvara ponudu.
Ne nudi se ono sto niko nece da kupi.
 
...


Da li ti to promovišeš prodaju droge kao legalan posao?
  • 0

#10 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 February 2018 - 14:23

...

 

Ne izvrci i ne podmeci.

 

Da nema kupaca - onih koji bezglavu placaju cenu svojih destruktivnih nagona - ne bi bilo ni prodavaca.

 

Ako neko promovise nesto - to su leftisti kojima tudji problemi samo sluze za reklamiranje nakazne ideologije.

:wicked:

Oni zabrinuti za nekoga? Oni su samo lazljivi manipulatori zabrinuti za svoje doope.

 

...


  • 2

#11 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 February 2018 - 14:40

Levica nema veze s tim nego narko karteli. Ti ovde bukvalno legalizuješ prodaju droge kao nešto što je ljudima neophodno. I ne samo to, ti preporučuješ da se očajni ljudi pomognu da odu na “Filipine” tako što će im droga biti izlaz iz bezizlazne situacije. Treba da te je sramota.
  • 0

#12 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 February 2018 - 14:59

...

 

Opet besomucno lupetanje i primitvine lazi!

 

Sta ja to 'bukvalno legalizujem'?

Dokle vise ta melankolicko mahnitanje, besomucno stalkovanje i histericno trolovanje?

 

To sto su ti se u glavi pobrkali loncici pa ne pravis razliku izmedju RL i licnih fantoma - to je tvoj problem.

A izigravanje nekog aktivizma i vajna borba za 'ovo', protiv 'onog' - to je apsolutno suplja prica i isprazno mrsomudje.

Nemas ti sta nikome da kazes - samo floskule, podmetanja i histericne lazi.

 

Ocajni ljudi?

Izkreno, zabole me uvo za 'ocajne ljude' koji su sami sebe doveli do tog stanja.

Nije me sramota da to kazem i po sto puta ponovim ono poznato - spas davljenika je u rukama samih davljenika.

 

A ne da im 'savete & utehu' pruzaju razni ideoloski salabajzeri koji svoje nesnalazenje u zivotu pravdaju 'kritikom sistema'!?

:ajme:

Na kraju krajeva - oni te 'savete & utehu' nisu u stanju da pruze ni sebi.

 

Jer da jesu - videlo bi se po stavu / pisanju.

;)

 

Opet - ovo je druga tema, a ti otvori 'plakaonu' pa udari u leftisticka naricanja.

Znas ono iz oglasa - 'povoljno naričem' i telefon mobilnog.

 

Zoran je lepo rekao - onaj ko hoce da radi na sebi, naci ce motiv da se izmesti iz okoline koja mu ne odgovara.

Najlakse je izaci na ulicu, primitivno se poturiti, uzeti par dolara i kupiti 'dop'.

I onda kukati kako je zivot, jelte - nepravedan!

Za takve - kako da bude drugaciji?

 

So?!

 

...


  • 1

#13 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 19 February 2018 - 15:19

Svi imaju mogućnost da se izmeste? Daj nemoj zezati, Zorane. Roditelji navučeni na dop, posla ni od korova, koja banka će im dati kredit da kupe makar neki stančić van geta? To možda neki ekstra talenat u basketu može da se spase ali nisu svi talentovani da pobegnu iz geta, kao što ni svako sa Balkana nema para da zapuca u inostranstvo. Mnoštvo okolnosti mora da se poklopi da bi se rešila egzistencijalna pitanja u ruiniranim sredinama (i opasnim po život). Pogledaj, recimo, kratki Netflix serijal “Dope” da vidiš malo kako ljudi žive. Kada roditelji nude decu dilerima za gram dop- a, šta treba dalje pričati?! (ovog forumskog surfera koji za muku ne zna ne bih ni komentarisao; jadno je to kada ljudi samo iz svoje “potkožene” perspektive gledaju na one koji nemaju apsolutno nikakve šanse da prežive uz bilo kakav trud i rad)

Nutter, known to childhood friends as "Big Nut", was born in Philadelphia, Pennsylvania, and grew up in West Philadelphia. He attended elementary school at Transfiguration of Our Lord Catholic Elementary School and later[10][11] St. Joseph's Preparatory School in North Philadelphia. He graduated from The Wharton School at the University of Pennsylvania in 1979 with a degree in business.[12] During his sophomore year in college, he started working as a DJ at Club Impulse in Philadelphia, where he was known as Mix Master Mike.[13] After graduating from college, Nutter began to work at Xerox, and then at an investment banking firm. While in office, Mayor Nutter occasionally worked as DJ and a singer.

Michael Nutter is a member of the Mt. Carmel Baptist Church in West Philadelphia.[14]

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Nutter


  • 1

#14 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 19 February 2018 - 15:35


Svi imaju mogućnost da se izmeste? Daj nemoj zezati, Zorane. Roditelji navučeni na dop, posla ni od korova, koja banka će im dati kredit da kupe makar neki stančić van geta? To možda neki ekstra talenat u basketu može da se spase ali nisu svi talentovani da pobegnu iz geta, kao što ni svako sa Balkana nema para da zapuca u inostranstvo. Mnoštvo okolnosti mora da se poklopi da bi se rešila egzistencijalna pitanja u ruiniranim sredinama (i opasnim po život). Pogledaj, recimo, kratki Netflix serijal “Dope” da vidiš malo kako ljudi žive. Kada roditelji nude decu dilerima za gram dop- a, šta treba dalje pričati?! (ovog forumskog surfera koji za muku ne zna ne bih ni komentarisao; jadno je to kada ljudi samo iz svoje “potkožene” perspektive gledaju na one koji nemaju apsolutno nikakve šanse da prežive uz bilo kakav trud i rad)


Nutter, known to childhood friends as "Big Nut", was born in Philadelphia, Pennsylvania, and grew up in West Philadelphia. He attended elementary school at Transfiguration of Our Lord Catholic Elementary School and later[10][11] St. Joseph's Preparatory School in North Philadelphia. He graduated from The Wharton School at the University of Pennsylvania in 1979 with a degree in business.[12] During his sophomore year in college, he started working as a DJ at Club Impulse in Philadelphia, where he was known as Mix Master Mike.[13] After graduating from college, Nutter began to work at Xerox, and then at an investment banking firm. While in office, Mayor Nutter occasionally worked as DJ and a singer.
Michael Nutter is a member of the Mt. Carmel Baptist Church in West Philadelphia.[14]
 
https://en.wikipedia.../Michael_Nutter


Jedan i, koliko ih je takvih?
Kao što rekoh, ima onih koji će završiti u NBA, NBL, na nekom univerzitetu ali takvih je izuzetno malo.
Ne bi getoi izgledali kao ratne zone sa sve helikopterima koji ih nadleću da je situacija takva kakvom je ti predstavljaš.

Inače, mene taj fenomen getoizacije neodoljivo podseća na favele u Brazilu. I tamo je to odraz ekstremnih društvenih nejednakosti.

Ja u takvom društvu nikada ne bih živeo.
To je posao političara da reše a oni pošto nisu u stanju ili ih rešavaju kinikovskim metodama, predstavlja nešto što je za mene neprihvatljivo.
  • 0

#15 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 19 February 2018 - 16:26

Jedan i, koliko ih je takvih? Kao što rekoh, ima onih koji će završiti u NBA, NBL, na nekom univerzitetu ali takvih je izuzetno malo. Ne bi getoi izgledali kao ratne zone sa sve helikopterima koji ih nadleću da je situacija takva kakvom je ti predstavljaš. Inače, mene taj fenomen getoizacije neodoljivo podseća na favele u Brazilu. I tamo je to odraz ekstremnih društvenih nejednakosti. Ja u takvom društvu nikada ne bih živeo. To je posao političara da reše a oni pošto nisu u stanju ili ih rešavaju kinikovskim metodama, predstavlja nešto što je za mene neprihvatljivo.

Ti bi bio dobar da napises scenario za neki apokalipticni film  :) Nema nijednog helikoptera da ja vidim a West Philly je na 15-20 minuta kolima. 

 

Svako moze da radi na tome da promeni svoje uslove zivota. Uostalom pokusaji da se getoi gentrifikuju konstantno nailaze na otpor lokalaca, kako kazu nece da im se menjaju uslovi zivota.


  • 1