Jump to content

Photo
- - - - -

Ima li neko (nat)prirodne sposobnosti,ali STVARNO!

• Please log in to reply
43 replies to this topic

#31 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 19 January 2018 - 17:03

Ali, kada 5 min pre toga nema nikog, 5min nakon toga nema nikog , nego upravo u trenutku kada ti hoces da predjes ulicu?! Bas u tom trenutku naidje auto! I to se desilo ne jednom nego puno puta!

Pitanje koje se namece;

da li si ti kod datog pesackog prelaza stajao 5 minuta pa znas da pre prelaska istog za to vreme nijedan automobil nije prosao?
Takodje, da li si po prelasku ulice stajao 5 minuta kod tog istog pesackog pa utvrdio da nijedan automobil nije prosao?

I “puno puta” si to uradio?
  • 2

#32 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 19 January 2018 - 18:11

A jel imas odraz u ogledalu?

Imam odraz u ogledalu :) 

• 0

#33 Harun el Rašid

Harun el Rašid
  • Members
  • 153 posts

Posted 19 January 2018 - 21:00

Osim sto nauka nema nikakve veze sa toboznjom jedinstvenoscu uzroka. Ako ista, nauka podrzava ontoloski pluralizam, a ne monizam.

Tim gore po nauku. Da li se suštinski razlikuju gravitacija na marsu i na zemlji? Ne, to je jedna ista pojava, sa potpuno istim zakonitostima svuda u svemiru. Da li neko saznanje o vodi na primer, do kojeg dođe fizika može biti u suprotnosti sa saznanjima do kojih dolazi hemija. Teško, tj. ako dođemo do takvog saznanja upadamo u kontradikciju, bar jedno je pogrešno. Na kraju, ontologija nije nauka o bićima(množina), već nauka o biću(jednina). Mnoštvo je samo pojavni oblik te, jedne suštine.

Mislim da je to bio Yung, koji je definisao pojam sinhroniciteta, kao alternativu principu "uzrok-posledica". Recimo, jedina cudna stvar koju sam primetio u svom zivotu je : mnogo puta naidje auto bas kad ja hocu da predjem ulicu!? Ni pre ni posle toga nema nigde "zivog pileta" u tom kraju, ali bas kad hocu da predjem ulicu , bas onda naidje auto?!

Da, sinhronicitet i Jung su zanimljivi, ali se tu postavljaju neka pitanja. Meni se takođe ponekad desi takav fleš. Kao što rekoh, postavlja se pitanje, da li su naše oči i uši, preciznije, da li je naš um tako podešen da u nekim paternima prepoznaje čuda(ili "čuda") ili je to obmana. Ako vidiš cenu za neku robu i ta cena iznosi 123456 dinara, onda je neminovno da je mi "prepoznamo", dok bi cena od 137982 dinara bila potpuno nezanimljiva. Da li nam svemir ponekad šalje šifrovane poruke ili smo u nekom lošem tripu?

• 0

#34 Deja vu

Deja vu
  • Members
  • 159 posts

Posted 19 January 2018 - 22:20

Mislim da je to bio Yung, koji je definisao pojam sinhroniciteta, kao alternativu principu "uzrok-posledica". Recimo, jedina cudna stvar koju sam primetio u svom zivotu je : mnogo puta naidje auto bas kad ja hocu da predjem ulicu!? Ni pre ni posle toga nema nigde "zivog pileta" u tom kraju, ali bas kad hocu da predjem ulicu , bas onda naidje auto?!

Iako ti nije baš neki primer za sinhronicitet, navescu samo da se meni to često dešavalo i dešava mi se sa retkim pojavama tipa kada sam se jednom noću vraćao kući i pomislio u nekom trenutku na zvezde padalice baš u tom trenutku sam na nebu video jednu, a do sad u životu sam ih vrlo retko viđao. 

Moguće da je posredi i neki cognitive bias tipa confirmation i selection bias, da se obraća pažnja na samo takve fenomene i da se svuda isti ''vide'', što jeste glavna karakteristika svakog ko veruje i propoveda nečije ''natprirodne'' spobnosti, a moguće da je kod sinhroniciteta nešto do sad neobjašnjeno u univerzumu. 

• 0

#35 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 20 January 2018 - 04:32

Na kraju, ontologija nije nauka o bićima(množina), već nauka o biću(jednina). 

Pogresno. Pluralisticke ontologije sa mnozinom bica su podjednako dobre, ako ne i superiornije od monistickih. 

• 0

#36 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 20 January 2018 - 09:50

Iako ti nije baš neki primer za sinhronicitet, navescu samo da se meni to često dešavalo i dešava mi se sa retkim pojavama tipa kada sam se jednom noću vraćao kući i pomislio u nekom trenutku na zvezde padalice baš u tom trenutku sam na nebu video jednu, a do sad u životu sam ih vrlo retko viđao.

Moguće da je posredi i neki cognitive bias tipa confirmation i selection bias, da se obraća pažnja na samo takve fenomene i da se svuda isti ''vide'', što jeste glavna karakteristika svakog ko veruje i propoveda nečije ''natprirodne'' spobnosti, a moguće da je kod sinhroniciteta nešto do sad neobjašnjeno u univerzumu.

Mislim da svako ima neko svoje licno iskustvo, eto tvoje je vezano za zvezde padalice, a kod nekih je to da cim pomisle na neku osobi- posle izvesnog vremena sretnu tu osobu.
Ja sam naveo taj svoj primer jer osim toga , druga "cudna " iskustva nisam imao (osim snova , ali to je vec druga prica) ...
  • 0

#37 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 20 January 2018 - 09:53

Pitanje koje se namece;

da li si ti kod datog pesackog prelaza stajao 5 minuta pa znas da pre prelaska istog za to vreme nijedan automobil nije prosao?
Takodje, da li si po prelasku ulice stajao 5 minuta kod tog istog pesackog pa utvrdio da nijedan automobil nije prosao?

I “puno puta” si to uradio?

Nisam bas stajao , ali sam imao dobru preglednost(u pitanju suburbia u kojoj je u odredjenim delovima dana prilicno " mrtvo", a ne krug dvestadvojkom...).
  • 0

#38 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 20 January 2018 - 21:03

Moguće da je posredi i neki cognitive bias tipa confirmation i selection bias, da se obraća pažnja na samo takve fenomene

Upravo je u tome poenta, da stvari koje imaju malu verovatnocu (ali ne zahtevaju nikakvo drugo objasnjenje osim statistike), iako se desavaju potpuno u skladu sa apriornom verovatnocom koju bi im dobra statisticka analiza pridodala, budu primece jer budu prijavljene/obzanjene. Npr, ti nam nisi prijavio milion puta kada si na nesto pomislio a to se nije desilo, nego bas ovaj jedan kada si pomislio nesto i to se desilo. Ima jedan dobar odlomak u ovom smislu iz knjige naseg Dzejmsa Rendija, Voje Antonica (koji je nazalost nedavno iz Vuciceve Srbije emigrirao u Kaliforniju u 7. deceniji zivota, dobivsi tamo posao), znakovitog imena "Da li postoje stvari koje ne postoje" (koju naravno mogu toplo da preporucim, knjiga je u celosti dostupna na ovoj adresi http://ateisti.com/n...oje-ne-postoje/ ), koji kopiram u nastavku teksta:

Malo matematike

“Nedavno sam sanjao da mi je umro deda. Probudio sam se uznemiren, ali
sam rekao sebi da je to samo san i ubrzo zaboravio na to. Ali, nešto kasnije
zazvonio je telefon i jedan rodjak mi je javio da mi je umro deda.

Ovo je sazeto preneta ispovest citaoca koja se pojavila u jednom našem tabloidu.
Nemamo razloga da ne verujemo u ovakve price, tim pre što bi na ovu
temu malo ko zbijao šale. Šta je po sredi - telepatija, vidovitost ili prosta koincidencija?
Logican zakljucak je da postoje neke tajne telepatske veze koje se
aktiviraju u kriticnim trenucima - jer ako nije to, šta je onda?

Nazalost, odgovor je mnogo prizemniji. Prosta racunica pokazuje da
ovakvi dogadjaji ne samo da nisu neobicni, nego su sasvim normalni. Naprotiv,
neobicno bi bilo kad se ne bi dogadjali.

Najpre cemo pojednostaviti stvar i krenuti od pretpostavke da svako od
nas ima samo po jednog dedu, i da je taj nesrecni san imao samo jednom u
opsegu od svoje    5.    do   5   0 . god ine (moze li  neko da se pohvali da u 50-oj godini
ima zivog dedu?) Ovakvi snovi inace nisu nikakva retkost, ali ih mi veoma
brzo zaboravljamo - naravno, osim kad nas ovako neobicna koincidencija
prisili da ga pamtimo celog zivota. Koje su šanse da se ta dva dogadjaja
zbiju u jednom danu? Tih 45 godina je nešto oko 16 000 dana, dakle mogucnost
je  1 : 16 000  (pazite, šansa da se ta dva dogadjaja odviju u jednom odredjenom
danu je  1 : 256 miliona  (to je 16000 x 16000), ali da se dogode zaj edno
u bilo kom danu u periodu od 45 godina šansa je 1 : 16 000.

Realno je proceniti da je ova verovatnoca nekoliko puta veca, jer u danima
kad nam je neka od dragih osoba teško bolesna ili na samrti, znacajno
raste verovatnoca da cemo svoje strahove i zle slutnje ispoljiti kroz snove.
Ipak, taj faktor ovde zanemarujemo jer je i bez njega, cistom matematikom,
moguce dokazati tezu. Idemo dalje.

Ovako izracunata verovatnoca odnosi se na samo jednog dedu, ali pošto
bi podjednako neverovatno bilo i kad bi se vest odnosila na bilo kog rodjaaka
ili prijatelja, onda bi verovatnoca bila veca onoliko puta koliko znamo
osoba koje su nam dovoljno bliske da bi strah od njihovog gubitka mogao da
se manifestuje kroz tako ruzan san. Koliko je takvih osoba? U tipicnom slucaju,
oko deset. Tako se verovatnoca penje na 1 : 1600.

To je još uvek mala mogucnost, ali nismo ni krenuli od toga da takav
“prorocanski” san mora da se dogodi baš nama ili nekoj odredjenoj osobi, nego
samo da do nas dopre vest da se to bilo kome desilo. Zato prelazimo na
sledeci korak: ako kod nas ima oko 10 miliona koliko - toliko pismenih ljudi
(nepismene zanemarujemo jer ne ocekujemo da ce vesti od njih stizati u
štampu), to ce dati veliku grupu od preko 6000 ljudi za koje se moze ocekivati
da im se takva koincidencija dogodila nekada u zivotu.

Ostaje još pitanje za koliko od tih 6000 zanimljivih podudarnosti cemo
mi ikad doznati? Naravno da nece svako od aktera ovih dogadjaja pozuriti da
dojavi tu vest redakciji casopisa. Procenicemo da bi od svakog stotog ovakva
vest, direktno ili preko posrednika, stigla do nekog od novinara; tako cemo
za zivota imati oko šezdeset ovakvih slucajeva u štampi. To je po jedan za
svaku godinu našeg “pismenog” dela zivota, otkad smo poceli da pratimo
štampu. Verovatnoca da cemo procitati o jednom ili više njih je realna, i to ni
po cemu ne bismo mogli da proglasimo za cudo, a još manje za dokaz da postoje
paranormalne pojave.

Na kraju, ova poenta se moze i otpevati ;) :

• 0

#39 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 January 2018 - 21:34

Ali, kada 5 min pre toga nema nikog, 5min  nakon toga nema nikog , nego upravo u trenutku kada ti hoces da predjes ulicu?! Bas u tom trenutku naidje auto! I to se desilo ne jednom nego puno puta!

Ovo je samo jedan od primera kako se moze (a i ne mora) izvuci pogresni ili neverovatni zakljucak. Naime, fali jos podataka. Zasto ste i ti pesak i on vozac tamo?

Jedna teoretska mogucnost: i on i ti gledate neku seriju ili utakmicu na TV, pa izadjete kad zavrsi - ti na kafu a on u nabavku. Postoji nebrojeno mnogo nacina ili razloga da se nadjete. Recimo, ti se upravo setio da ti treba nesto na drugoj strani ulice a njega uhvatio proliv pa je pozurio da stigne kuci.

Samo zato sto nesto malo verovatno ne znaci da je nemoguce. Recimo, u ratovima se smatralo da je najbezbednije mesto tokom artiljerijskog napada rupa od granate - jer nece dva puta na isto mesto. Ma, to je ispravno statisticki - ali nije realno i apsolutno tacno.

Sama terminologija u naslovu teme i raspravi je pogresna. Nisu neke stvari natprirodne nego naprosto nisu objasnjive na trenutnom nivou znanja i razumevanja., Smo ljudima koji misle da znaju sve sta se moze znati je lakse nepoznato proglasiti za "natprirodno".

Eto, pre par sto godina su ljudi jos molili bogove da kisa padne (ili ne), a nama je lakse da (razumevajuci stvari) pogledamo prognozu vremena ili izbusimo arteski bunar. Ili, ko bi u srednjem veku rekao da je smrtonosnu bolest moguce izleciti sa ubodima iglom tokom nekoliko dana... Ej, to bi bila cista natprirodna magija!

Cim je veci opseg znanja i razumevanja, tim je manje "natprirodnog".

• 0

#40 Harun el Rašid

Harun el Rašid
  • Members
  • 153 posts

Posted 21 January 2018 - 00:20

Voja Antonić, čovek skromnih intelektualnih mogućnosti je potpuno irelevantan za ovu temu. Umesto da se bavi onim u čemu je uspešan, a to je ako se ne varam elektronika, samouvereno je zagazio na nepoznat teren i podigao nos, kao da ima nešto da kaže. Avaj, toliko nemušto, glupo i nepismeno štivo je mučno čitati. Zanimljiv mi je bio jedan intervju sa njim: nije mogao da upiše srednju školu koju je želeo, jer nije imao vezu, nije mogao da upiše etf jer nije imao vezu i sve nešto u tom stilu. Totalno nebitan i neinteresantan lik.

• 0

#41 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 January 2018 - 01:07

Voja Antonić, čovek skromnih intelektualnih mogućnosti je potpuno irelevantan za ovu temu. Umesto da se bavi onim u čemu je uspešan, a to je ako se ne varam elektronika, samouvereno je zagazio na nepoznat teren i podigao nos, kao da ima nešto da kaže. Avaj, toliko nemušto, glupo i nepismeno štivo je mučno čitati. Zanimljiv mi je bio jedan intervju sa njim: nije mogao da upiše srednju školu koju je želeo, jer nije imao vezu, nije mogao da upiše etf jer nije imao vezu i sve nešto u tom stilu. Totalno nebitan i neinteresantan lik.

Rece Harun el Rasid, covek ogromnih intelektualnih mogucnosti i potpuno relevantan za ovu (ili bilo koju drugu) temu. 

• 0

#42 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 21 January 2018 - 01:54

Nema niceg neprirodnog ni u sinhronicitetu, to vam je kada se dva dogadjaja, koji nemaju zajednicki uzrok, "ukrste " u odredjenom trenutku! Zasto je bitna? Pa zato sto vam se nesto moze desiti bez ikakve uzrocno- posledicne veze! Primer: ja prelazim ulicu , ne obracam paznju i " drmne " me auto! A po teoriji uzroka i posledice, to bi trebalo da se desi samo ako je neko (vozac auta) dobro isplanirao taj dogadjaj (dakle: ubistvo sa predumisljajem - premda ima i toga , ali ne u ovom slucaju...) i ako je imao nameru da me udari autom!
  • 0

#43 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 23 January 2018 - 14:28

on je konstruisao galaksiju http://en.wikipedia....sija_(computer)i cini mi se pisao OS za njega.

• 0

#44 lokarda

lokarda
  • Members
  • 2,255 posts

Posted 02 February 2018 - 02:04

Levitirati znam i sam, i to nije naučeno nego "priroda" dala...

A ovako o natprirodnim sposobnostima se nebi podičio jer sam bolestan pa nebu išlo...al reciga da znam koja ruka neće ići.

Koji stol neće krasti, koji konj gubi, pročitam dobro magije pa znam u čemu je riječ.

Jednom sam išao prijateljima pokazati iluziju i zbilju...i uspio sam i povjerovali su mi (na roza kocku dobio sam 3 puta 6 ).

Al opet to su samo moje želje, ne i neka stvarna iluzija kojoj se kao nadam.

Ne volim kocku pa ne kockam, al ko zna možda i budem, ne kladionice više rulet... bi mogao nagađati, al onda izgubim na briškulu i ode sve u nepovrat.

Zapravo više volim vjerovati da imam natprirodne sposobnosti nego šta ih zaista imam, da nisam ovo možda bih i bio nekakav zabavljač magije za djecu i uzrast i malko starije, ionako je sve u brzini više nego umijeću.

• 0