Jump to content


Photo
- - - - -

Catalunya vs Cataluña


  • Please log in to reply
523 replies to this topic

#61 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 01 October 2017 - 21:27

Ovo što rade španske vlasti svakako im ne ide u prilog, a prema raspoloživim vestima, uspeli su da sebi pucaju u nogu i da prebace simpatije na stranu nezavisne Katalonije. S druge strane, postavlja se pitanje šta će biti sa referendumom. Ovako kako je organizovan i bez prave kontrole glasačkog procesa, nijedna demokratska zemlja ga neće priznati. Osim toga, EU baš i ne voli takve referendume, ali s druge strane, ako su referendum mogli da imaju u Škotskoj, pitanje o samoopredeljenju Katalonije se samo nameće kao legitimno. Mislim da će EU prećutno dozvoliti Španiji da istera svoje, ali će svakako morati da bude nekih ustupaka. Pošto se sve to manje-više vrti oko $$$, mislim da će Katalonija izvući bar nešto, npr. da manje daje para u saveznu kasu, ali i da će teško uspeti da zadobije ozbiljnu podršku za odvajanje od Španije. Sama Španija je bitna članica EU, a kao mogući problem je svakako i Baskija, dok i ostali njeni delovi mogu da se zapitaju 'di su njihovi novci, osim onih siromašnijih. Osim toga, mnoge EU države bi mogle da osete i neku vrstu domino-efekta, kao što je već pomenuta Belgija, a ruku na srce, i mnogi regioni koji imaju neku vrstu autonomije mogu da se upitaju za to kuda ide njihov novac. Ovo ne mora da bude specijalitet država sa jakim etničkim granicama, budući da i u Italiji bogati sever već iskazuje ovakve tendencije. Francuska ne bi volela da mora da se pozabavi Korzikom, Belgiji svakako ne ide u prilog podela između Flamanaca i Valonaca, a ni Nemačkoj ne bi bilo zgodno ukoliko se npr. Bavarska jednog dana upita koliko para se upućuje nekadašnjem DDR-u.

 

Ipak, sa balkanskim plemenima koja žive u ispljuvcima relativno pristojne države ne bih rpavio analogije iz sanitarnih razloga.

Ne bi ga priznali ni da je referendum protekao u redu. Dovođenje u vezu Kataloniju i Kosovo je neuporedivo. Odcepljenje Katalonije od Španije je jednostavno utopija.


  • 0

#62 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 October 2017 - 21:41

Ne bi ga priznali ni da je referendum protekao u redu. Dovođenje u vezu Kataloniju i Kosovo je neuporedivo. Odcepljenje Katalonije od Španije je jednostavno utopija.

 

Da je prošao kao onaj škotski, uz potpuno iste uslove, ne verujem da ga ne bi priznali, ali će svakako cela situacija imati političke implikacije, što sam već naveo. Ako se Katalonci dosete mera građanske neposlušnosti, mislim da će španska vlada morati da kupi poveću količini aspirina i lekova za smirenje.

 

Nisam poredio katalonski referendum sa referendumom o nezavisnosti Kosova, već samo represivne mere. To što su jurili babe i klinke pa ih mlatili svakako nije plus za špansku vlast niti policiju.


  • 1

#63 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 01 October 2017 - 21:50

esp.jpg

 

:lol+:


  • 4

#64 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 01 October 2017 - 22:21

Ovi srbende sto se deru tamo u komentarima, ne znam da li ovde koji ima, nisam sve pratio, oni potpuno mase poentu. Ma mogu ovi da izglasaju sto "nezavisnih republika" sirom EU, to uopste nije vazno, jer niko od njih uopste ne dovodi u pitanje svoju pripadnost civilizaciji, za razliku od nekih. Cak i oni koji traze te nezavisnosti, oni to ne traze da bi poceli da dizu milokliz na putlere i kimove i da se deru protiv mrskog NATO-a, nego eto, nemaju drugo sta da rade, pretpostavljam, zbog ekonomske krize, nemaju vise cime da pune bulju nepotrebnim stvarima koje vec imaju, pa se zanimaju republikama. Ama ne dovode u pitanje to da su deo civilizacije. Tako da drugovi srbende, ne morate da se trudite da im pomazete, nema to sa vasim ovako... stanjem, ama bas nikakve veze :D
  • 5

#65 bresson

bresson
  • Members
  • 375 posts

Posted 01 October 2017 - 22:40

Imate gomilu snimaka na youtube-u u kojima spanska policija bez ikakvog povoda udara random ljude pesnicama u glavu i pendrecima, prevrce starce od 70+ godina na pod i bije. Grozota
  • 0

#66 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 October 2017 - 22:41

Ovi srbende sto se deru tamo u komentarima, ne znam da li ovde koji ima, nisam sve pratio, oni potpuno mase poentu. Ma mogu ovi da izglasaju sto "nezavisnih republika" sirom EU, to uopste nije vazno, jer niko od njih uopste ne dovodi u pitanje svoju pripadnost civilizaciji, za razliku od nekih. Cak i oni koji traze te nezavisnosti, oni to ne traze da bi poceli da dizu milokliz na putlere i kimove i da se deru protiv mrskog NATO-a, nego eto, nemaju drugo sta da rade, pretpostavljam, zbog ekonomske krize, nemaju vise cime da pune bulju nepotrebnim stvarima koje vec imaju, pa se zanimaju republikama. Ama ne dovode u pitanje to da su deo civilizacije. Tako da drugovi srbende, ne morate da se trudite da im pomazete, nema to sa vasim ovako... stanjem, ama bas nikakve veze :D

 

Pa šta ćeš kada je ovde nacionalni sport sečenje patke ili crkavanje komšijske krave, a čim se desi da američki turista pogine u saobraćajki ili kafana u Maloj Moštanici prestane da služi koka kolu, odma' misle da je NATO pobeđen i da kraj SAD samo što nije nastupio.

 

Sećam se kada je pre nekoliko godina bila objavljena vest o tome kako je McDonald's zatvorio sve restorane na Islandu, gomila komentatora sa manjkom sive mase doživljavala je orgazme na tu vest. Koliko treba da budeš bolestan da se raduješ što je na tamo nekom Islandu zatvoren lanac pljeskavičarnica?


  • 0

#67 bounty hunter

bounty hunter
  • Members
  • 8,298 posts

Posted 01 October 2017 - 23:54

Za to vreme u Madridu domovinu brane fašizmom...

 


  • 0

#68 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 01 October 2017 - 23:56

Interesantno, cela Evropa cveta u fashizmu, a svi se bave nekim selom u Virdziniji i generalom koji je umro pre 150 godina ....... :lol+:


  • 0

#69 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 October 2017 - 00:04

Za to vreme u Madridu domovinu brane fašizmom...

 

 

 

Ova španska vlast radi baš dobar marketing za nezavisnost Katalonije. Koliko znam, stalo im je do jedinstvene Španije, ali ako Katalonci budu često gledali ove ludake kako luduju neće im biti svejedno.

 

Interesantno, cela Evropa cveta u fashizmu, a svi se bave nekim selom u Virdziniji i generalom koji je umro pre 150 godina ....... :lol+:

 

Pa jbg, nisu ukapirali da ovi preko okeana umeju bolje sa svojim ludacima.


  • 0

#70 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 02 October 2017 - 00:29

Ma jok bRe, nego ja pomislio u Evropi to iskorenjeno, pa se pozabavili tudjom mukom, kad ono - gde god podignesh kamen izleti hiljade malih hitlera.

 

Da je samo Shpanija, Kod tebe u Norveshkoj pobedjuju vec tradicionalno, tebe vec napadali, Poljska, Nemachka, Shpanija, Austrija, Madjarska ...... svuda se najmanje udvostruchili, a bogami i utrostruchili, tri put bog pomaze, umnozili se i razmnozili ....... :wicked:

Pa rekoh, mozda bolje da se obrati paznja na svoju avliju da ne bude posle kasno, jer ipak oni u Americi nikada nisu imali shta da traze ..... to uvek bilo porazeno, shto se za Evropu izgleda ne moze reci.

 

Samo sam iznenadjen. Imam valjda pravo da budem ...... ili .....

 

Fašisti pobeđuju u Norveškoj tradicionalno? Pa gde su? Ja ih ne vidim u uniformama, sa nazi zastavama i belim košuljama kako marširaju pod bakljama i ubijaju ljude kolima.

 

Ne pada mi na pamet ........ ako ljudi hoce da se cepaju neka se cepaju, ionako to nema nikakvog smisla, mislim da su obe strane debilne i ovi shto hoce i ovi shto im ne daju ....... nemam chak ni interesovanja da pratim. Samo kazem, kada bi na ovom kontinentu bilo toliko budala ja bih se osecao neprijatno.

 

Kako to da se ne osećaš neprijatno kada vidiš da Trump, Bannon i ekipa vode Ameriku, a belokošuljaši im "hailuju"?

Neprijatno ti zbog evropskih fašista a zbog američkih si poželeo smrt antifašistima. Zanimljiv fenomen.


  • 0

#71 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 October 2017 - 00:31

Mislim da je vreme da prekinete razgovor o SAD i Norveškoj.


  • 0

#72 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 02 October 2017 - 01:50

Ne znam šta je španski premijer radio do sada jer se ovako ne postupa sa građanima svoje zemlje na dan kada su lokalne vlasti, legalno izabrane, sprovele referendum. Sve što se od njega čulo neodoljivo podseća na govore Vojislava Koštunice koji je isto tako izgubio kontakt sa stvarnošću, ističući da se on drži Ustava. Sada premijer Rahoj traži podršku svih političkih aktera u Španiji za pogrešno vođenu politiku prema Kataloniji. Ne šalje se Garda na nenaoružane ljude (gde je bilo dosta i dece, kako se videlo na snimcima) nego se vode pregovori i razgovori da do nasilja ne dođe.
  • 0

#73 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 02 October 2017 - 07:32

Izlaznost na referendum je bila, koliko se to može u takvim okolnostima proveriti, 42%. Od toga, preko 90% je glasalo ZA nezavisnost. Oko 750.000 glasačkih lističa još nisu mogli da prebroje...

 

Sad, rezultat daje legitimna prava, da katalonjska vlada počinje sa radom oko nezavisnosti... Pri tome imam u mislima činjenicu, da glede na dešavanja u nedelju vlada Katalonje može da se poziva na nenormalne uvete i tvrdi, da bi referendum glatko prošao, da je sve bilo u normali.

 

Kao što su napisali neki - španska vlada sama sebe je upucala u koleno, i to dva puta. Da su pustili miran referendum, ionako bi mogli da se pozivaju na neustavnost plus bi verovatno mogli da se pozivaju i na nedovoljan broj glasača... Ovako, tek ima da vidimo nastavak... :ph34r:


  • 1

#74 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 02 October 2017 - 08:32

Gledano iz ovog ugla, nema opasnosti od većeg nasilja, međutim, ne bi trebalo buditi duhove, pošto je terorizam u Španiji bio aktivan do sredine devedesetih, a o međusobnom satiranju koje je trajalo decenijama ne vrede trošiti reči.

 

Ipak, misilm da će ovo sve da se završi mirno, koliko je to moguće.


Edited by DonJuan, 02 October 2017 - 08:58.

  • 0

#75 drgnk

drgnk
  • Members
  • 600 posts

Posted 02 October 2017 - 08:41

Za to vreme u Madridu domovinu brane fašizmom...

 

 

Katalonci inače teško na...aše pod fašistima. Za vreme Frankove vladavine, postadoše najrazvijenija regija Španije. Mukice.


  • 0