Jump to content


Photo
- - - - -

Kriptovalute, digitalni novac


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#16 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 29 November 2017 - 00:33

Hoces li ga ti doziveti kao valutu, commodity, store of value, nije ni bitno.

 

Zapravo je bitno, jer citav podtekst zbog kojeg on ima neku vrednost sada (mada, jasno, deo ljudi kupuje jer vidi da cene rastu i da drugi ljudi kupuju) je ocekivanje/obecanje da ce btc jednom postati novac - danas on to nije, nego je imovina. Ja bih voelo da on to postane, ali po svemu sto znam i razumem to se nece desiti.


  • 0

#17 losmi17

losmi17
  • Members
  • 13,571 posts

Posted 06 December 2017 - 22:08

Btc presao 14k USD.

 

Potpuno neverovatno. Ocekivao sam da nece ici preko 11k do kraja 2017.

 

A ja ulozio u ETH  :lol+:


  • 0

#18 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 09 December 2017 - 00:31

Btc presao 14k USD.

 

Potpuno neverovatno. Ocekivao sam da nece ici preko 11k do kraja 2017.

 

A ja ulozio u ETH  :lol+:

 

Vec je preko 16k, ovde se ludnica moze pratiti uzivo u realnom vremenu:

 

https://www.cryptoco.../bitcoin-price/

 

Ja sam za neku sicu kupio malo IOTA-e, i zartao sam precizan trenutak kad cu izaci...


  • 0

#19 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 12 December 2017 - 23:37

Na Cikaskoj berzi je prekjuce otvorena trgovina btc fjucersima:

 

http://money.cnn.com...ange/index.html


Edited by bohumilo, 12 December 2017 - 23:41.

  • 0

#20 Starešina

Starešina
  • Members
  • 10,905 posts

Posted 13 December 2017 - 22:58

Ja sam za neku sicu kupio malo IOTA-e

 

Jesi to ti druze Simo ? :D

 

BTW, za one koje zanima, GameCredits firma je registrovana u Beogradu i veci deo njihovih developera je u BG-u; Imaju ofise u Zmaj Jovinoj.

Takodje i EMC2 razvijaju nasi ljudi.


  • 1

#21 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 13 December 2017 - 23:07

Jesi to ti druze Simo ? :D

Nisam, bojim se da nisam shvatio salu.

 

 

BTW, za one koje zanima, GameCredits firma je registrovana u Beogradu i veci deo njihovih developera je u BG-u; Imaju ofise u Zmaj Jovinoj.

Takodje i EMC2 razvijaju nasi ljudi.

 

Hvala na obavestenju, cime se oni bave?


  • 0

#22 Starešina

Starešina
  • Members
  • 10,905 posts

Posted 13 December 2017 - 23:18

Nisam, bojim se da nisam shvatio salu.

 

 

 

Hvala na obavestenju, cime se oni bave?

 

Zaboravi ovo prvo, nesto interno, mislio sam da si neko koga znam :)

 

Gaming i Science na blockchainu.. vise detalja ovde:

https://gamecredits.com/

https://www.emc2.foundation/

 

Stari altovi, oba su u top 100, Game odavno a EMC2 se skoro probio sa par centi na skoro 3 dolara - ocekuje se veliki announcement sa njihove strane za 6 dana


  • 1

#23 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 14 December 2017 - 10:35


  • 0

#24 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 16 December 2017 - 20:35

Bitkoin je najočigledniji MEHUR u istoriji ekonomije. Evo i zašto

 

(...)

 

U dokumentu “Mehuri, racionalna očekivanja i finansijska tržišta” (1982), ekonomisti Olivije Blelnčard i Mark Votson objašnjavaju zašto je zlato podložno mehurima. Ono može da pomogne da razumemo histeriju u vezi sa bitkoinom. Zlato, poput bitkoina, nije kompanija. Ne postoje finansijski izveštaji, a investitori nikada ne dobijaju dividende. Postoje najmanje dva velika razloga zašto ljudi investiraju u zlato. Prvo, za osiguranje u slučaju ekonomske katastrofe ili inflacije. Neki ljudi, međutim, kupuju zlato iz drugog razloga: samo samo zato što vide da njegova cena raste. Takvi investitori “odlučuju o tome da li će sačuvati investiciju na osnovu efektivnog profita, a ne na osnovu osnovnih pravila tržišta”, pišu Blančard i Votson. Drugim rečima: Cena će rasti zato što je upravo porasla!”

 

Ne oslanjaju se na vrednost, već hvataju voz

 

Takvi ulagači ne kupuju zlato na osnovu ekonomskog znanja ili analize vrednosti, već zato da bi uhvatili voz. Vide da cena raste i polaze od pretpostavke da mogu da kupe zlato, ulažu u njega dok se isplati, a zatim da ga prodaju većoj budali pre nego što njegova vrednost padne. Ovakvo iracionalno ponašanje poznato je u ekonomiji kao “teorija veće budale”. :lol+:

 

Sitni investitori trenutno se utrkuju ko će kupiti više bitkoina, očekujući da će kasnije moći da prodaju investiciju drugoj budali - za novac

 

(...)

 

http://www.blic.rs/v...i-zasto/s4pbhw7


  • 0

#25 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 17 December 2017 - 10:47

O tome pricam na dnevnoj bazi, al ne vredi. Pisao sam i ovde na vise tema.

 

Kada ce to trziste puci niko ne zna i sta ce biti posle takodje niko ne moze da zna.


  • 0

#26 Issey

Issey
  • Members
  • 5,113 posts

Posted 18 December 2017 - 21:28

To sam i ja mislio i prošle i pretrošle godine kada sam prodao nekoliko bitcoina koje sam mahom skupio tako što sam, igrom slučaja, bio plaćen za neke odrađene poslove. Pa sada grizem nokte od muke što nisam sačekao bar do ovog momenta kada je cena istog otišla previsoko i iznad svih očekivanja. Ali ko će ga znati. Čitam da mu predviđaju i 50k USD uskoro, što nije nemoguće s obzirom da je sada na 20k. Oko NG će mu cena još dodatno skočiti, bar je tako bilo prošle godine...

 

Nesumnjivo da će sve to pući kad-tad, ili da će se barem resetovati što se cene tiče, samo je pitanje kad. U svakom slučaju, ne bih se petljao sa bitcoinom u smislu ulaganja novca u isti, iako me pomalo frustrira činjenica da je dostigao ovoliku vrednost a da sam ga ja prodao gotovo za siću... 

 

Ali sumnjam da će celo tržište kriptovaluta odjednom pući. Kad pukne bitcoin, u prvi plan će izaći neka druga i biti aktuelna neko vreme. Pitanje je samo koja, jer se pojavilo dosta njih u poslednje vreme. Tipujem na Ripple, čak sam i kupio par stotina iz čistog zezanja, i odredio sebi granicu do koje cene istog ću čekati sa prodajom. Ako ikad dostigne tu moju granicu :lol+: . Ne opterećujem se, pa makar i pukao tu siću koju sam za njega dao. I evo koliko vidim, u poslednjih par dana cena za jedan Ripple je skočila preko 200%. To je još sitno, ali prati se pa ćemo videti  ;) ...


Edited by Issey, 18 December 2017 - 21:33.

  • 0

#27 barba

barba
  • Members
  • 222 posts

Posted 19 December 2017 - 01:49

Jel može neko da mi objasni kako to da se tvrdi da postoji limitirani broj bitcoina (ceo broj), a sa druge strane u trgovini ga dele ga na koliko god sitnih delova, što praktično znači da ga ima beskonačno mnogo ?!

I šta nam to onda automatski govori o njegovoj vrednosti u budućnosti.


  • 0

#28 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 19 December 2017 - 10:30

Postoji limitiran broj bitcoina, maksimum koji moze da se dostigne je 21 milion.

 

Jedan bitcoin moze da se podijeli na sto miliona 'satoshi'-a kao najmanjih jedinica, tj. postoji i granica do koje moze da se deli.


Edited by mrblaf, 19 December 2017 - 16:47.

  • 0

#29 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 19 December 2017 - 10:40

Jel može neko da mi objasni kako to da se tvrdi da postoji limitirani broj bitcoina (ceo broj), a sa druge strane u trgovini ga dele ga na koliko god sitnih delova, što praktično znači da ga ima beskonačno mnogo ?!

Kolicina necega i to na koliko delova to nesto moze da se podeli su, naravno, razlicite stvari (to sto hleb mozete da izdelite na 8 milijardi mrvica ne znaci da njime mozete da nahranite ceo svet - to je i dalje jedan hleb). A laka deljivost na sto sitnije delove jeste pozeljna osobina novca, prosto iz razloga da bi mogao nekome da posaljes/nesto da platis/ porizvoljno malu kolicinu tog novca.

 

 

I šta nam to onda automatski govori o njegovoj vrednosti u budućnosti.

 

To nam govori da bi - ako btc zaista postane novac - njegova vrednost s vremenom (s rastom ekonomije) rasla, tj. stvari bi postajale jeftinije u btc-ovima, odnosno da ne bi postojala mogucnost inflacije. Recju, vlada ne bi imala mogucnost da svoje projekte kao sto su ratovi, "rat protiv droge", javna gradnja ili socijalna izdavanja finansira kradjom od gradjana - a stampanje novca je upravo to - nego bi svaki dinar (bitcoin) koji zeli da potrosi morala eksplicitno i da trazi (oporezuje, otme) od gradjana (a bilo bi interesentno videti koliko bi ljudi tada glasalo za takve politike).


  • 0

#30 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 19 December 2017 - 12:42

 

 

 
My blockchain fee is too high. Why? What should I do?

For fastest bitcoin transfers and exchanges, each transaction requires a blockchain fee. The fee is usually low, however sometimes higher fees are needed to complete your transfer or exchange. This article will explain why this happens and how you can avoid high blockchain fees.

Q. Why is the blockchain fee so high?

A. Blockchain fees depend on several factors including network congestion, transaction confirmation times (affected by liquidity providers), and blockchain size (as measured in kilobytes; affected when converting bitcoin from multiple inputs such as faucet earnings or other micro-transactions).

In other words, you may need to pay higher blockchain fees if:

  • the Bitcoin network is busy or loaded at the moment. Usually, the fee increases during sudden bitcoin rate fluctuations and major world events;
  • your bitcoin wallet has a history of microdeposits (like referral bonuses). If your wallet has large amounts of small deposits, the size of your transaction will be bigger as it will consist of many inputs. The bigger the transaction size, the higher the blockchain fee. A more detailed explanation about transaction size, inputs and outputs can be found in Bitcoin Wiki article.

There might be other reasons that cause higher blockchain fees, but we listed the most common ones.

Q. Is there anything Wirex can do about that?

A. Yes. While we cannot influence the Bitcoin network's blockchain capacity and average transaction fees in the network, we still want to support small exchange amounts for the sake of our customers in countries where $10 transfers are popular.

We are working to increase the number of liquidity providers so that we can process small exchange amounts 'off-chain' (outside of the blockchain network). This solution will not incur any blockchain fee at all for smaller exchange amounts.

This update to move small exchange amounts off-chain will take some time due to third-party integration requirements throughout our global liquidity network. Users will be notified via app updates and other announcements.

Q. What can I do to reduce the blockchain fee in the meantime?

A. The general advice to reduce your blockchain fee would be:

  • Consolidate your microdeposits in another third-party wallet, then send a larger amount to Wirex as one single transaction. That will help you reduce the blockchain fee for future exchanges and transfers.
  • If you are used to exchanging small amounts regularly, it might help to make larger amounts.
  • Monitor the average blockchain fee in the network. If your transfer is not time-sensitive, you can wait until the average fee amount drops. You can check this from major bitcoin exchanges, block explorers or websites such as 

 

 

 

 

 

Mislim ovo sluti na vece pljacku nego sto banke sada rade. Placas tranzakciju pa wallets pa ovo ono. :)   $10 dollar transfer fee???

Moj dizajner, mladji covek :), koji rudari neke valute kaze koji bre bitcoin - kaze to neke korporacije kontrolisu. 


  • 0