Jump to content


Photo
- - - - -

Aktuarska matematika-Ekonomski fak. ili PMF?


  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#16 Newcastle

Newcastle
  • Members
  • 171 posts

Posted 07 July 2017 - 15:43

Pitanje je bilo koji fakultet izabrati, a odgovor opet zavisi of kapaciteta klinca.
U obe opcije, master u inostranstvu je nesto neizbezno, ako zeli pravu karijeru, tj da ne bude kancelarijski pacov celog zivota. To, u najvecem broju slucajeva, podrazumeva da bi morao da ima izuzetan prosek i odgovarujuce znanje, da bi mogao da razmislja o stipendiji.
Ako je sklon matematici u smislu da se takmicio i postizao dobre rezultate, onda je Matf sigurno bolja opcija. U tom slucaju manje ce mu smetati situacija na Matf, a ako ima srece predavace mu ljudi slicni prof. Arsenovicu. U tom slucaju bi bio u istom polozaju kao i studenti top matematickih fakulteta na globalnom nivou. Sto se tice onih drugih predavaca, tu bi verovatno morao malo vise sam da se potrudi, ali kao sto rekosmo, ako je zaljubljenik u matematiku to onda nece biti problem. Pratim rad par najkvalitetnijih studenta u par generacija i vidim da ih odnosi na fakultetu vrlo malo doticu. Jednostavno ti su studenti, zahvaljujuci svom IQ-u i fanaticnom radu, uspeli da eliminisu sve sto bi za prosecnog studenta bilo barem nezgodno.
Sa druge strane, Ekf je sigurno laksi, tj zahteva manje rada. Ako je decko zainteresovan, imace priliku da sazna vise o ekonomiji, tako da bi za eventualni nastavak studija u inostranstvu imao u tom delu bolju osnovu u tom delu. Matematicar bi opet u delu koji se odnosi na procenu rizika (a to je sustina aktuarstva) bio u daleko povoljnijem polozaju.
Ako ga ovo ne interesuje bas mnogo, mucice se na oba, na Matf vise nego ne Ekf.

Edited by Newcastle, 07 July 2017 - 15:44.

  • 1

#17 anchy1

anchy1
  • Members
  • 6 posts

Posted 07 July 2017 - 15:52

Pitanje je bilo koji fakultet izabrati, a odgovor opet zavisi of kapaciteta klinca.
U obe opcije, master u inostranstvu je nesto neizbezno, ako zeli pravu karijeru, tj da ne bude kancelarijski pacov celog zivota. To, u najvecem broju slucajeva, podrazumeva da bi morao da ima izuzetan prosek i odgovarujuce znanje, da bi mogao da razmislja o stipendiji.
Ako je sklon matematici u smislu da se takmicio i postizao dobre rezultate, onda je Matf sigurno bolja opcija. U tom slucaju manje ce mu smetati situacija na Matf, a ako ima srece predavace mu ljudi slicni prof. Arsenovicu. U tom slucaju bi bio u istom polozaju kao i studenti top matematickih fakulteta na globalnom nivou. Sto se tice onih drugih predavaca, tu bi verovatno morao malo vise sam da se potrudi, ali kao sto rekosmo, ako je zaljubljenik u matematiku to onda nece biti problem. Pratim rad par najkvalitetnijih studenta u par generacija i vidim da ih odnosi na fakultetu vrlo malo doticu. Jednostavno ti su studenti, zahvaljujuci svom IQ-u i fanaticnom radu, uspeli da eliminisu sve sto bi za prosecnog studenta bilo barem nezgodno.
Sa druge strane, Ekf je sigurno laksi, tj zahteva manje rada. Ako je decko zainteresovan, imace priliku da sazna vise o ekonomiji, tako da bi za eventualni nastavak studija u inostranstvu imao u tom delu bolju osnovu u tom delu. Matematicar bi opet u delu koji se odnosi na procenu rizika (a to je sustina aktuarstva) bio u daleko povoljnijem polozaju.
Ako ga ovo ne interesuje bas mnogo, mucice se na oba, na Matf vise nego ne Ekf.

Hvala!


  • 0

#18 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 July 2017 - 04:49

Dobijem zelju da budem prost kada neko napise ovoliko besmislen, tupav i netacan komentar. Slicne dileme sam imao i ja, ali sam se odlucio za smer statistika na ekonomskom fakultetu u Beogradu. Master aktuarstvo. Sam fakultet je generalno neorganizovan, haotican i potrebna mu je reforma do temelja. Kao i na svakom, ima finih koski od ispita, ali nekako se predje preko toga. Uz to sam odlucio da se malo doskolujem iz programiranja i baza podataka. Plate su odlicne, problem je samo probiti led i naci placenu praksu za pocetak. U poslednjih par godina je mnogo napredovao trend neplacenih praksi, pa se ljudi bez iskustva obraduju kada dobiju sansu da volontiraju. Ps. Na Ekonomskom je sve više studenata koji se odlucuju za master iz aktuarstva, tako da je realno da kroz 7-10 godina dodje do prezasicenja na trzistu rada.

Sta ne stoji sto sam napisao? Pre nego sto se zaletis, reci cu ti samo da licno predajem predmet koji spada u primenjenu matematiku na jednom drzavnom faksu u BG (i imam najvise akademsko zvanje, ako te bas zanima)...


  • 1

#19 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 July 2017 - 04:51

 Dakle ljudi su nakon 4 godine studiranja na MATF-u gore znaju matematiku nego prvi dan kada su krocili na taj fakultet!!!

Ovo ne da je tacno, nego je nazalost postalo pravilo i paradigma.


  • 1

#20 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 11 July 2017 - 12:50

Ovo ne da je tacno, nego je nazalost postalo pravilo i paradigma.

 

Svedok sam necijih ignorisanih pokusaja da biblioteci Matematickog fakulteta pokloni oko 15 m strucne literature. Pa onda bibliotekama Matematickog instituta SANU i Svetozar Markovic. Jedino je biblioteka Matematicke gimnazije odgovorila: knjige ljubazno odbila s obrazlozenjem da nisu u stanju da rese transportni problem. A bile su 2 km daleko, i napomenuto je da lift radi.  

 

Za Verovali ili ne predlazem i slucaj onoga Save sto je u ovogodisnjem maturskom zadatku usao u pekaru 'Dobro zrno', bacio pogled na cenovnik i trazio dve pogacice i dvesta grama pite sa mesom, pa se posle svi pitali koliko je ostao kratak.


  • 0