Jump to content


Photo
- - - - -

Divljač


  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#61 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 29 October 2017 - 15:40

Nema bolje lece od Puy. Ne koristim drugu, osim kad pravim tarka dahl i tad koristim zutu ali mozda to i nije leca, jer se jos naziva i split yellow peas, a ponegdje yellow lentils tako da...


  • 1

#62 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 29 October 2017 - 16:20

Nema bolje lece od Puy. Ne koristim drugu, osim kad pravim tarka dahl i tad koristim zutu ali mozda to i nije leca, jer se jos naziva i split yellow peas, a ponegdje yellow lentils tako da...

 

Puy je među lećama ono što je Beluga među kavijarima. Svaka čast na izboru.

BTW, jesi li ju kupio u limenki?


  • 0

#63 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 29 October 2017 - 16:24

Puy je među lećama ono što je Beluga među kavijarima. Svaka čast na izboru.

BTW, jesi li ju kupio u limenki?

 

Ne. Dodje u kartonskoj kutiji od 500g ili u kesici, isto 500g. Nadjoh pola kesice na dnu police, taman da potrosim.

 

Na ovo si me ti inspirisao.  :+1:


  • 0

#64 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 October 2017 - 16:51

...

 

... još si dobro i prošao - mogao sam onako vatelovski: za početak napravite od maslaca dva krilata konja u prirodnoj veličini...

;)

 

Nesto ovako?

 

Attached File  hladne curece grudi merkur .jpg   152.92KB   1 downloads

 

>> ... ЋУРЕЋЕ ГРУДИ МЕРКУР — Supremes de dindonneau Mercure

 

За 6 особа: 6 сирових режњева ћурећих груди od 130 do 150 g, 6 режњића гомољике (тартуфа), 1 парадаjз, 1 тврдо кувано jaje, 6 печених тортица (tartelettes), 750 g различитог лешаног поврћа, 2 dcl мајонеза, 1 l желеа, 1 dcl белог вина, 1 dcl светлог бујона, 50 g маслаца.

 

 

Месо поширамо 30 минута.

Измешамо 500 g различитог куваног поврћа са 2 l мајонеза и 1 dcl желеа, па све то утиснемо у чунаст калуп и ставимо у фрижидер да се стегне.

Месо с груди исечемо на режњеве, посолимо и ставимо у посуду премазану танким слојем маслаца на 5 минута у пећницу да се туши али се не сме пећи. Затим прелијемо белим вином, посуду покријемо, ставимо у пећницу на 15 минута, налијемо бујоном и пирјанимо још 15 минута, а затим оставимо да се охлади у течности. Потом месо извадимо и исечемо на троугаонике.

 

 

Од маслаца израдимо фигуру у облику два коња који леже, а између њих оставимо довољно простора да се може истрести калуп са салатом.

 

Ћуреће груди украсимо гомољиком, беланцем и парадајзом, прелијемо желеом, пa с врхом нагоре поставимо око салате.

Тортице напунимо преосталом салатом од поврћа, украсимо малим троугаоницима ћурећих груди, парадајзом и гомољиком, све то прелијемо желеом и гарнирамо око фигуре од маслаца.

Све то држимо у фрижидеру до тренутка служења.... <<

 

:thumbs:

 

...


  • 1

#65 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 29 October 2017 - 16:59

Ne. Dodje u kartonskoj kutiji od 500g ili u kesici, isto 500g. Nadjoh pola kesice na dnu police, taman da potrosim.

 

Na ovo si me ti inspirisao.  :+1:

 

U BE i FR ih se često zna naći u limenkama, kao imitacija kavijara. Inače, najčešće su u kesicama i to u zelenoj, šarenkastoj, antracit i crnoj varijanti.

 

Attached File  lentille-verte-du-puy-1.jpg   461.03KB   0 downloads

 

"Na ovo si me ti inspirisao"

Neugodno mi je, nemoj...

 

 

...

 

;)

 

Nesto ovako?

 

attachicon.gifhladne curece grudi merkur .jpg

 

>> ... ЋУРЕЋЕ ГРУДИ МЕРКУР — Supremes de dindonneau Mercure

 

За 6 особа: 6 сирових режњева ћурећих груди od 130 do 150 g, 6 режњића гомољике (тартуфа), 1 парадаjз, 1 тврдо кувано jaje, 6 печених тортица (tartelettes), 750 g различитог лешаног поврћа, 2 dcl мајонеза, 1 l желеа, 1 dcl белог вина, 1 dcl светлог бујона, 50 g маслаца.

 

 

Месо поширамо 30 минута.

Измешамо 500 g различитог куваног поврћа са 2 l мајонеза и 1 dcl желеа, па све то утиснемо у чунаст калуп и ставимо у фрижидер да се стегне.

Месо с груди исечемо на режњеве, посолимо и ставимо у посуду премазану танким слојем маслаца на 5 минута у пећницу да се туши али се не сме пећи. Затим прелијемо белим вином, посуду покријемо, ставимо у пећницу на 15 минута, налијемо бујоном и пирјанимо још 15 минута, а затим оставимо да се охлади у течности. Потом месо извадимо и исечемо на троугаонике.

 

 

Од маслаца израдимо фигуру у облику два коња који леже, а између њих оставимо довољно простора да се може истрести калуп са салатом.

 

Ћуреће груди украсимо гомољиком, беланцем и парадајзом, прелијемо желеом, пa с врхом нагоре поставимо око салате.

Тортице напунимо преосталом салатом од поврћа, украсимо малим троугаоницима ћурећих груди, парадајзом и гомољиком, све то прелијемо желеом и гарнирамо око фигуре од маслаца.

Све то држимо у фрижидеру до тренутка служења.... <<

 

:thumbs:

 

...

 

:lol+:

Baš tako, samo veće.

:+1:

 

Otkud ti recepat?


Edited by ironside, 29 October 2017 - 17:01.

  • 0

#66 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 October 2017 - 17:07

...

 

Zna se!

 

Attached File  pellaprat-prvi-kuhar-svijeta.jpg   55.79KB   3 downloads

 

Samo sto su mom toliko iskrzane korice - da sam nakacio slicku sa Net-a.

 

...


  • 1

#67 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 29 October 2017 - 17:12

...

 

Zna se!

 

attachicon.gifpellaprat-prvi-kuhar-svijeta.jpg

 

Samo sto su mom toliko iskrzane korice - da sam nakacio slicku sa Net-a.

 

...

 

Ha! Moj ima na omotu veliku brazdu preko cijele naslovnice, kao da je netko na mene kidisao nožem, a ja digao knjižurinu da se obranim.


  • 1

#68 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 October 2017 - 17:16

@ vi koji svasta znate 

 

Sta mislite o kombinaciji: file od losa, krem od celera, sos od borovnice, klot peceno povrce (tipa paskanat, bela repa i sl.)? 

To mi se nesto uvrtelo u glavu ali nisam razradila. Ja mnogo volim i celer i borovnice i cini mi se da bi to dobro islo uz ovo meso. 

Sto se mesa tice, ne jedem puno mesa a kad jedem biram file (lakse mi). 

Svaka znalacka sugestija je dobrodosla!

 

Sada je sezona lova i to se vidi u radnjama. Tako sam i dobila ideju. 


  • 2

#69 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 October 2017 - 17:19

...

 

Btw - 'split yellow peas' i 'yellow lentils' nije jedno isto.

 

Jeste da pripadaju mahunarkama, no razlicite su i po izgledu i po ukusu.

Do zbrke obicno dodje zbog 'trgovinskog naziva'. 

 

Attached File  split yellow peas.jpg   106.36KB   1 downloads

 

Zuto socivo je ustvari zeleno, samo sto je oljusteno / polirano.

 

Attached File  Lens_culirnaris.jpg   468.29KB   1 downloads

 

...


  • 0

#70 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 29 October 2017 - 17:27

@ vi koji svasta znate 

 

Sta mislite o kombinaciji: file od losa, krem od celera, sos od borovnice, klot peceno povrce (tipa paskanat, bela repa i sl.)? 

To mi se nesto uvrtelo u glavu ali nisam razradila. Ja mnogo volim i celer i borovnice i cini mi se da bi to dobro islo uz ovo meso. 

Sto se mesa tice, ne jedem puno mesa a kad jedem biram file (lakse mi). 

Svaka znalacka sugestija je dobrodosla!

 

Sada je sezona lova i to se vidi u radnjama. Tako sam i dobila ideju. 

 

Dobitna kombinacija, ništa za oduzeti ili dodati (možda daikon).

Mljac.


  • 0

#71 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 October 2017 - 17:36

Dobitna kombinacija, ništa za oduzeti ili dodati (možda daikon).

Mljac.

 

Daikon - check ✔ 

 

A ovo ostalo, intuitivno osecam da je to dobra kombinacija (sama pomisao na kombinaciju tih ukusa mi pravi zazubice) iako nikada nisam pravila sos od borovnica. 

Krem od celera sam pravila (po maminom receptu) i mnogo mi se svidja. Uz srnetinu je ... mljac! Verujem iz uz losa. Takodje, peceni paskanat i bela repa mi deluju kao harmonicnije drustvo ovom mesu nego recimo samo krompir. Krompir mi vise ide uz neki svinjski file. 


  • 0

#72 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 29 October 2017 - 17:38

U BE i FR ih se često zna naći u limenkama, kao imitacija kavijara. Inače, najčešće su u kesicama i to u zelenoj, šarenkastoj, antracit i crnoj varijanti.

 

attachicon.giflentille-verte-du-puy-1.jpg

 

"Na ovo si me ti inspirisao"

Neugodno mi je, nemoj...

 

 

 

:lol+:

Baš tako, samo veće.

:+1:

 

Otkud ti recepat?

 

@ vi koji svasta znate 

 

Sta mislite o kombinaciji: file od losa, krem od celera, sos od borovnice, klot peceno povrce (tipa paskanat, bela repa i sl.)? 

To mi se nesto uvrtelo u glavu ali nisam razradila. Ja mnogo volim i celer i borovnice i cini mi se da bi to dobro islo uz ovo meso. 

Sto se mesa tice, ne jedem puno mesa a kad jedem biram file (lakse mi). 

Svaka znalacka sugestija je dobrodosla!

 

Sada je sezona lova i to se vidi u radnjama. Tako sam i dobila ideju. 

 

Kad procitah 'losa' shvatih losos pa se iskrstih. Los je tip visoke divljaci, sve to sto si nabrojala ide uz to. 

 

 

Sve to zvuci fantasticno, jedino bi ja neki krompir uz to ali samo zato sto sam tako naucio. Inace, pasternak i repa su sasvim fajn.

 

Neko dobro crveno vino, gusto. Shiraz ili Cab Sauv, a mozda i neka Rioja bi legla. 

 

P.s. Pls, nemoj prepeci fillet. Nista gore od suho, unistenog fileta. 

 

Zivjeli!


  • 0

#73 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 October 2017 - 17:51

Kad procitah 'losa' shvatih losos pa se iskrstih. Los je tip visoke divljaci, sve to sto si nabrojala ide uz to. 
 
 
Sve to zvuci fantasticno, jedino bi ja neki krompir uz to ali samo zato sto sam tako naucio. Inace, pasternak i repa su sasvim fajn.
 
Neko dobro crveno vino, gusto. Shiraz ili Cab Sauv, a mozda i neka Rioja bi legla. 
 
P.s. Pls, nemoj prepeci fillet. Nista gore od suho, unistenog fileta. 
 
Zivjeli!


Za dobru klopu treba napraviti dobar kontext.

Za ovaj projekat cu da nahvatam goste pa da bude onako ... bas dobro! 

 

Btw, moze krompir ali sada je sezona korenastog povrca + sezona lova a ja verujem u te sezonske sinhronizacije. 

Za file od losa kazu da treba peci do ca 55 stepeni. Zalivacu ja njega dok se pece. ;)


  • 0

#74 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 October 2017 - 17:59

...

 

@ vi koji svasta znate 

Sta mislite o kombinaciji: file od losa, krem od celera, sos od borovnice, klot peceno povrce (tipa paskanat, bela repa i sl.)? 

To mi se nesto uvrtelo u glavu ali nisam razradila. Ja mnogo volim i celer i borovnice i cini mi se da bi to dobro islo uz ovo meso. 

Sto se mesa tice, ne jedem puno mesa a kad jedem biram file (lakse mi). 

Svaka znalacka sugestija je dobrodosla!

Sada je sezona lova i to se vidi u radnjama. Tako sam i dobila ideju. 

 

 

Bravo!

Ovo je istinska kulinarska svetkovina!

 

Attached File  meso losa.jpeg   71.87KB   3 downloads

 

Meso mora da se marinira (tvrdo je i moze biti suvo ako se prepece)

Ne treba ga soliti mnogo (prirodno sadrzi so)

Dosta lici na ovcetinu (ima specifican ukus).

Meso losa iz mocvarnih oblasti manje je ukusno od mesa losa iz planinskih suma.

 

- ukloniti sve opne, zilice
- meso staviti u vodu najmanje 1-3 sata
- meso izvaditi iz vode, obrisati salvetom, staviti u zamrzivac da se lagano smrzne, jer se tako lakse sece
- meso se sece 'popreko vlakana' na komade potrebne debljine
- u slučaju pripreme a la Stroganoff, pečenog ili dinstanog meso, treba seci delove popreko vlakana, a zatim na manje komade / kockice
- u slučaju pripreme snicli - meso lepo izlupati, no prethodno ga staviti u plasticnu kesu da ne prska unaokolo
- meso se marinira nekoliko sati.
 
Nekoliko najpopularnijih marinada
 
- jedna čaša crvenog (suvog) vina, 2 srednje glavice crnog luka, nekoliko čenova belog luka, par grancica peršuna, mleveni crni biber ili crni biber u zrnu - prema ukusu
 
- pola čaše vode, 1/2 čaše sirćeta 9%, 1 tbsp. soli, šećera, par lovorovih listova, nekoliko zrna 'najkvirca / allspice', i druge začine prema ukusu; pre stavljanja mesa u marinadu - ohladiti je
 
- klasicni senf Dijon / engleski, malo soli  / secera, crni krupno mleveni biber
 
- pola case mineralne vode, 1/2 case vinskog sirceta, nekoliko kasika maslinovog ulja, ili nekog drugog neutralnog.
 
Celer i borovnica (sumske bobice / ribizle / drenjine / kupine / drenjine) - to je idealna kombinacija.
Super je i karamelizovana kruska, ili chutney od sljiva.
 
Attached File  elk backstrap.jpg   99.2KB   1 downloads
 
Attached File  Elk burgundy.jpg   93.71KB   2 downloads
 
Attached File  Elk sweet popatoes.jpg   121.55KB   2 downloads
 
Btw, ne mora bas file - moze i drugo meso. Ima puno recepata.
 
Apsolutni delikates je gubica od losa!
 
...

  • 1

#75 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 November 2017 - 16:40

Jutros opet odem na farmer's market na West Hampstead po jaja i pilecu dzigericu i opet bio onaj lik sto prodaje divljac. Ovoga puta osim fazana i jarebica, imao je i malard patkice, cijelu nogu od srndaca, srnece kobasice i kobasice od vepra kao i ovaj game mix i prsa od fazana koje sam pazario:

 

Attached File  23232016_10212594232082986_1418440014_n.jpg   173.74KB   1 downloads

 

Sutra ce da padne jedna decadent game pie, pa nek ide zivot. 


  • 2