Jump to content


Photo
- - - - -

Zdravstveni sistem Srbije!?!


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 veciti putnik 2

veciti putnik 2
  • Members
  • 628 posts

Posted 22 May 2017 - 19:25

Otac, srcani bolesnik, hitno primljen na koronarno u Kraljevu, medicinska sestra, onako usput, govori; Donesite lekove koje pije...mi nemamooo!?! Jebemti drzavu! 50 godina je placao zdravstveno osiguranje...danas nema lekova u bolnici za njega...

Koliko tekstova, izjava politicara, ministra zdravlja sam procitao i odslusao kako nam je zdravstvo na visokom nivou, kako se obnavljaju medicinski centri, grade novi...kad ono - nema lekova u bolnici za srcane bolesnike!?! 

   Da li smo mi narod koji zaista zivi u iluziji? 

Zdravstveni sistem Srbije se danas raspada pred nasim ocima. Lekari odlaze...

Imali za drzavu prioriteta?

Zdravlje nacije....znaci broj 1 prioritet!

Jbt!


  • 1

#2 red pill

red pill
  • Members
  • 616 posts

Posted 06 June 2017 - 08:59

Zdravstvo ovde nikada nije bilo na visokom nivou. Nikada nije izdvajano za nauku ni procenat onoga sto su izdvajale razvijene zemlje (to su mi govorili ljudi sa doktoratom iz medicine), pa bazicnih istrazivanja nije ni bilo u meri u kojoj je potrebno, svud je medicinska profesija deficitarna i trazena, samo ovde lekari cekaju i po deset godina na birou za posao, uz posledicu da specijalisticki pregled cekas po dva meseca, zato sto nema dovoljno zaposlenih lekara, a ono, pojeo vuk magarca, kad sve sto ljudi uplacuju za zdravstveno osiguranje vlast upotrebi u druge svrhe. Zdravstvena nega ovde, pre svega hronicnih bolesnika, uopste nije na nivou zapada, niti je ikad bila. Mislim, negde u KC u Bg, NS ili Nisu lekari moraju da rade sve po knjizi, kad profesori nadgledaju, pa je i nega bolja, i, naravno, kad platis u privatnoj ordinaciji, ali ima zabusavanja (recimo, kod ateroskleroze i povisenog pritiska prepisuju lekove za pritisak, diuretik i lek za sprecavanje sinus tahikardije, ali ne i statine koji smanjuju holesterol, sto je standard na zapadu). Jos je u manjim sredinama mnogo gore nego u Bg, NS i Nisu, lekova nema po apotekama, pa pacijent mora iz Bg, recimo, da nabavlja lekove, uz to, hronicni bolesnici su mahom stariji ljudi ili invalidi, koji ne mogu da potrce I dodju do pregleda u KC Bg, NS, Nis... Nase zdravstvo je jad I cemer (ruku na srce ima I divnih ljudi u zdravstvu koji su posveceni svom poslu, citaju najnovije medicinske clanke I literaturu da bi bili u toku sa najnovijim otkricima iz svoje oblasti, ali takvi nisu vecina).


  • 0

#3 estranged

estranged
  • Members
  • 5,491 posts

Posted 15 June 2017 - 10:41

Zdravstvo ovde nikada nije bilo na visokom nivou. Nikada nije izdvajano za nauku ni procenat onoga sto su izdvajale razvijene zemlje (to su mi govorili ljudi sa doktoratom iz medicine), pa bazicnih istrazivanja nije ni bilo u meri u kojoj je potrebno, svud je medicinska profesija deficitarna i trazena, samo ovde lekari cekaju i po deset godina na birou za posao, uz posledicu da specijalisticki pregled cekas po dva meseca, zato sto nema dovoljno zaposlenih lekara, a ono, pojeo vuk magarca, kad sve sto ljudi uplacuju za zdravstveno osiguranje vlast upotrebi u druge svrhe. Zdravstvena nega ovde, pre svega hronicnih bolesnika, uopste nije na nivou zapada, niti je ikad bila. Mislim, negde u KC u Bg, NS ili Nisu lekari moraju da rade sve po knjizi, kad profesori nadgledaju, pa je i nega bolja, i, naravno, kad platis u privatnoj ordinaciji, ali ima zabusavanja (recimo, kod ateroskleroze i povisenog pritiska prepisuju lekove za pritisak, diuretik i lek za sprecavanje sinus tahikardije, ali ne i statine koji smanjuju holesterol, sto je standard na zapadu). Jos je u manjim sredinama mnogo gore nego u Bg, NS i Nisu, lekova nema po apotekama, pa pacijent mora iz Bg, recimo, da nabavlja lekove, uz to, hronicni bolesnici su mahom stariji ljudi ili invalidi, koji ne mogu da potrce I dodju do pregleda u KC Bg, NS, Nis... Nase zdravstvo je jad I cemer (ruku na srce ima I divnih ljudi u zdravstvu koji su posveceni svom poslu, citaju najnovije medicinske clanke I literaturu da bi bili u toku sa najnovijim otkricima iz svoje oblasti, ali takvi nisu vecina).

 

Jel mozes malo detaljnije o ovome ?
Ja bas imam suprotna iskustva ... zadnjih godinu dana radim na relaciji Bg - jug Srbije i ako sam nesto primetio to je da se statini pisu cak i vise nego sto treba.

Zvanicne preporuke kazu da kod hipertonicara bez angine LDL treba da se cilja ispod 3 sto je vrednost koju ti mladji hipertonicari obicno i imaju bez statina ili uz samu promenu ishrane. Kod angine i nakon prelezanog infarkta naravno da su statini neizostavni lekovi i ciljne vrednosti LDL su mnogo nize.


  • 0

#4 red pill

red pill
  • Members
  • 616 posts

Posted 18 June 2017 - 18:20

Vrlo rado, upravo sa juga Srbije sam. Majka i sestra imaju hipertenziju i nisu prepisani statini, iako moja majka ima i hiperholesterolemiju i mozda pritisak sistolicki 180 bez lekova. Kako sam znao da mi nece prepisati statine, kada sam sebi izmerio pritisak 160/100 potpuno sam izbacio meso mleko i jaja iz upotrebe, jedem samo zelenis i uzimam vitamin B12. Pritisak veoma retko sad imam, uglavnom ga osetim nakon previse jela, ali moj je pritisak sada 115-120 sistolicki ako ga merim ujutru, a ne prelazi najcesce 135/85 cak i nakon obroka. Holesterol mi je na oko 1.5 mmol/dm3 i to ukupni sto su idealne vrednosti, Hranim se samo kako preporucuju Dean Ornish i Thomas Colin Campbell. To je mnogo zdravije od uzimanja lekova jer se moze vezbati punom snagom (do pulsa 180, pritiska 170 sistolickog) i jacati srcani misic.

 

https://www.bing.com...g=en-US&PC=ASTS

 

https://www.bing.com...g=en-US&PC=ASTS

 

Meni su prepisivali samo ACE inhibitor (Tritace) i Bisoprolol da ne dodje do sinus tahikardije. Sada ne uzimam nikakve lekove za pritisak, sa svoje 42 godine.


Edited by red pill, 18 June 2017 - 18:21.

  • 1

#5 chieftecs

chieftecs
  • Members
  • 56 posts

Posted 19 July 2017 - 22:58

Pomereno u odgovarajcu temu.


Edited by chieftecs, 19 July 2017 - 23:31.

  • 0