Jump to content


Photo
- - - - -

Socijalni sustav, solidarnost, osiguranje, trziste


  • Please log in to reply
894 replies to this topic

#76 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 May 2017 - 15:13

Ti nikako da shvatish da je pitanje hipotetichko i vec ti je objashnjeno da nije monopol ako si "jedini koji neshto proizvodish", capish?

 

Nisi ti kriv shto si jedini, jer drugih nema, a ti upravo to tvrdish!!! Wrong!

 

 

 

Monopol je kada si jedini koji uopšte i nudi taj proizvod ili uslugu, jer konkurencija nije slabija ili lišija, već ne postoji.

 

Ako ne postoji - ne postoji. Pojavice se, ali ti u medjuvremenu ne chinish nikakav greh :lol+: .

 

Monopol je kada drugog sprechavash da ti postane/opstane konkurencija.

 

Ali, ne shvatash. Ne vredi. Nema veze.


Edited by Denis Jasharevic, 20 May 2017 - 15:15.

  • 0

#77 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2017 - 15:44

zahvaljujem na odgovoru angelia
 
ukratko .. u USofA postoji zdravstveno kao takvo i placa se.
 
razlika izmedju eurpskog i americkog jeste sto tamo zdravstveno placa - firma
kao stimulans za radno mjesto a u europi to placa 50% radnik a 50% firma.

Firma nije u obavezi da nudi osiguranje, ali uglavnom to rade, ne bi li bili atraktivni za radnike. Po OC vise ne mozes da odlucujes da li ces osiguranje platii u svojoj firmi, ili supruznikovoj, posto je to promenjeno. Kako? Naime vise ne mozes da ustedis i da kombinujes birajuci cije je osiguranje jeftinije vec moras da platis direktno u tvojoj firmi. 
Generacijska socijalisticko/komunisticka pljacka. :puke:
Znaci firma nudi osiguranje, a radnik sada mora da ga plati. Ako firma ne nudi osiguranje, mozes se osigurati u firmi supruznika, sta vise moras.

 

u ovom europskom slucaju iz "zajednicke kase" mladi i nezaposleni su pokriveni
socijalnom zastitom sto u americi ocito nije slucaj. u tom smislu europski sustav
socijalne zastite funkcionira po principu medjugeneracijske solidarnosti a americki ne.
americki je sveden na trziste, tj. na princip - onaj koji radi je osiguran a oni drugi ne.
 
meni je ovaj europski prihvatljiviji jer ono sto je rekao yoss (da ne ponavljam)
ljudi nisu roba a zdravstveno iovako ionako jeste zajednicko dobro .. sto pak
nema nikakve veze s "ljevicarenjem" ve stavom da bi zdravstveno osiguranje,
voda, zrak, sunce trebali ostati zajednicka briga, bas kao i skolstvo.

 

 

Pa eto devojka rekla ja mislim da je to privilegija, ja radim za drzavu i smatram da treba da ima vise radnih mesta .... sve ostalo su mediji vrteli
 
ok samo da pojasnim - deo koji nisi razumeo. Firma u USA placa za zdravstveno on top of the salary, kao stimulans, negde izmedju 50-100%. 
 
Moja firma placa 62% trenutno, pre OC je placala oko 75%. Troskovi medical insurance su pod OC za firmu, samo, porasli preko 30%. Zakljucak izvedi sam.
 
Mladi uglavnom imaju pokrice preko roditelja do 25 ili 27 godina. Nemam dovoljno iskustva da komentarisem ali znam u firmi trenutno nekog ko radi Cobra za sina od 27, kosta oko $120 mesecno. Samo da razumes odnos, covek zaradjuje $100K+ godisnje

Deca imaju osiguranje cak i ako roditelji nemaju. Nemoj me pitati kako, posto proceduru ne poznajem, ali znam da to radi, jer je drugar mog starijeg sina bio osiguran, a majka nije.
 

Nezaposleni koji su na socijali, i ovde se ogradjujem jer nemam dovoljno informacija, su imali nesto kao preko Medicaid.
 
Znam samo da je u US jako mali procenat ljudi koji nisu pokriveni zdravstvenim osiguranjem, uglavnom mladi koji nece da placaju, ilegalni emigranti i oni koji rade na crno, koji opet imaju legalnu opciju da drzavne bolnice ne mogu da im odbiju emergency care - cak i ako su 100% ilegalci, nemaju osiguranje.
 
iskreno receno, za nekog ko je radio u EU, placao cak i private care za to u UK, US sistem je nevidjeno bolji. Pre OC.
 
To ti je moje licno iskustvo.
 
Pre OC ako sam imala hitan slucaj da zoven 911, to me kostalo $100, danas sa OC, em sto placam mesecno vise oko 40%, em sto sam platila za klinca nedavno emergency care $550 na poziv.
 
Znaci 5X vise, iako uredno sve placam, a mesecno placam oko 40% vise. Uz to - tokom OC moja firma je kao deo healthcare dodatno placala porez namenjen samo healthcare firmama od oko 1-1.5% prihoda, ne secam se tacno koliko je bilo - ove godine OC je ukinut, tako da barem od toga mozemo da odmorimo.
 
BTW samo da ti je jasno, taj OC tax platis pre svega.



Osiguranje je drasticno skocilo po OC i zbog toga ljudi hoce da ga promene, a kako, videcemo.
  • 2

#78 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 20 May 2017 - 16:12

 

 

 

Ako ne postoji - ne postoji. Pojavice se, ali ti u medjuvremenu ne chinish nikakav greh :lol+: .

 

U međuvremenu ti dođe The Government of the US of A i po slovu zakona rasparča firmu na nekoliko manjih, koje od tog trenutka moraju da se takmiče i konkurišu jedna drugoj....  kao što se već desilo firmi AT&T. 

 

No to je retko, jer zakoni češće sprečavaju monopole, jer ili postavljaju uslove u slučaju  neke fuzije koja bi mogla da dovede do monopola, ili tu fuziju potpuno zabrane.

 

Monopola danas  nema jer se u 99% slučajeva sprečavaju preventivom (fuzije  kontrolišu posebne komisije) ili ukidanjem carina, otvaranjem tržišta za konkurenciju iz inostranstva.


Edited by yossarian, 20 May 2017 - 16:18.

  • 0

#79 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2017 - 16:21

Spoiler


Government nije rasparcala nikoga, firme su same odlucile da podele posao zbog raznih olaksica koje to donosi. Znam ja da vama lepo zvuci kad napisete da je Government rasparcao i natrljao nos business-u sto tlaci jadne radenike i napaceni narod, ali to nije slucaj kod delenja ovih firmi.

Procitaj malo o tome.  AT&T se delio vise puta. Takav im je posao, baziran na velikim brojevima, kao novine.


  • 0

#80 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 May 2017 - 16:44

.....................
Ono što je Angelija pričala o ekskluzivnim bolnicama kao Mayo - toga nema. Čak i u vrhunskim akademskim bolnicama će  plaćeni hirurg operisati nekog ministra, a istog dana možda i nekog džankija, njemu je plata ista, a osiguravajući zavod ima ugovorenu cenu za tu vrstu operacije, pa će i bolnica za obojicu dobiti istu lovu.

.....................

Ima dosta postova na koje bi trebalo odgovoriti, a uzeo sam ovaj...

 

Ovde u USA su lekari (u ogromnoj vecini) samostalni "poslovni entiteti" (fali mi bolji izraz). Nisu zaposleni u bolnici i nemaju fiksnu platu. Mogu da rade, osim u svojim privatnim klinikama, i u bolnicama sa kojima imaju ugovor "hospital privileges"). Svako naplacuje svoje usluge posebno - bolnica ce poslati osiguranju racun za smestaj, hranu, lekove itd. a hirurg ce sam naplatiti operaciju. Pojednostavljujem, ali otprilike tako.

(o ovome su napisane knjige i knjige, nema smisla detaljisati u forumskom postu)

 

Dalje, postoje privatne (for profit) i javne/drzavne (non-profit) bolnice. Privatne mogu da biraju pacijente (glavni kriterijum je osiguranje), ali javne, po zakonu, ne smeju.

Niko ne sme da odbije hitnog/kriticnog pacijenta. Ali zato imas ovakve primere: hitna sluzba doveze pacijenta (recimo, nakon saobracajne nesrece) u najblizu bolnicu. Jednom kad je ziv i stabilan, a nema osiguranje - privatna bolnica ce ga prebaciti u javnu. Cak i ako ima osiguranje, ali bolnica ne posluje sa njegovom osiguravajucom kompanijom nego sa nekim drugima.

 

Crna laz i bedna antiamericka propaganda je da ljudi bez osiguranja nemaju pristup zdravstvu i umiru na ulici.

Razlika je ova: ljudi bez osiguranja (ako nisu hitni slucajevi) mogu samo u javnu bolnicu, privatna ce ih tamo uputiti i nece ih primiti. Ali, i od javne bolnice ce dobiti racun. Najcesce, nece ga platiti - i to ce im sjebati credit rating, pa kasnije nece moci dobiti kredit za kola ili kucu. Ili ce ga dobiti, pod nepovoljnijim uslovima i sa vecom kamatom - jer su vec duzni puste pare.

Ovo vredi za ljude koji nemaju resen status.

 

Siromasi, oni na socijali itd. imaju na raspolaganju drzavni program Medicaid (postoji i drzavni Medicare - no taj je za starije, trajne invalide itd.). Ti idu u javne bolnice.

Sad, i mnoge privatne bolnice ili klinike ce prihvatiti pacijente sa Medicaid ili Medicare, prema sopstvenom nahodjenju.

Stos je u ovome: prema trzistu (kao sto zagovara forumas Bohumilo), lekar sam odredjuje cenu usluge. Zato, kao i sa automobilima: vrhunski proizvod, vrhunska cena. Ali drzavni MA i MC programi imaju svoj cenovnik i *ebe im se koliko lekar zahteva - oni za odredjenu uslugu placaju toliko i gotovo. Tako neurohirurzi mogu naplacivati za pregled jedan $200 a drugi $300, ali drzava kaze da to vredi $68 i toliko ce im platiti. Privatno osiguranje (a firmi ima mnogo) ce platiti punu cenu. Samo, zato to osiguranje kosta vise nego trazenje drzavnog programa za siromahe.

I zato etablirani vrhunski lekari sa sopstvenim klinikama biraju osigurane pacijente, a ostali prihvataju bilo koga.

 

Obamacare je (neuspeo?) pokusaj da status svima izjednaci. Pa i onim (uglavnom mladim) budalasima koji vise vole da potrose novac na zajebanciju nego na zdravstveno osiguranje. Ako nikako drugacije, da ih se prisili zakonom.

Jedan od rezona je ovo: ako ljudi bankrotiraju zbog neplacenih zdravstvenih racuna, nece moci da dobiju kredite, nece kupovati robu, to sve usporava ekonomiju.

Koliko je taj rezon ispravan, ne znam - nisam ekonomista. A i medju onima koji jesu, misljenja se razlikuju.

 

Kao sto rekoh, napisane mnoge knjige.

Samo se nadam da ce onima van USA moj post olaksati razumevanje ovdasnjeg sistema.


Edited by zoran59, 20 May 2017 - 18:26.

  • 9

#81 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 20 May 2017 - 16:59

Government nije rasparcala nikoga, firme su same odlucile da podele posao zbog raznih olaksica koje to donosi. Znam ja da vama lepo zvuci kad napisete da je Government rasparcao i natrljao nos business-u sto tlaci jadne radenike i napaceni narod, ali to nije slucaj kod delenja ovih firmi.

Procitaj malo o tome.  AT&T se delio vise puta. Takav im je posao, baziran na velikim brojevima, kao novine.

 

Ti pričaš o novom AT&T-u, izgleda da ne znaš za stari.

 

Ne pričam o reorganizacijama sadašnjeg preostalog dela firme koji nastavio rad zadržavši ime AT&T, već o prisilnom rasparčavanju 1982, kada je ondašnji AT&T bio najveća korporacija u istoriji SAD.


Tada je bilo nedobrovoljno, US Department of Justice vs AT&T

 

Država ih je tužila zbog kršenja zakona protiv monopola (antitrust laws).

Kada je AT&T video da ce izgubiti na sudu, sami su predložili kako da se firma razdeli i posle dugih rasprava postigli nagodbu sa ministarstvom pravde. Zovi to dobrovoljno, za mene baš i nije.


http://www.networkwo...e-vs--at-t.html


http://law.justia.co...1/1314/2266659/

 

 

This divestiture was initiated by the filing in 1974 by the United States Department of Justice of an antitrust lawsuit against AT&T. AT&T was, at the time, the sole provider of telephone service throughout most of the United States. Furthermore, most telephonic equipment in the United States was produced by its subsidiary, Western Electric. This vertical integration led AT&T to have almost total control over communication technology in the country, which led to the antitrust case, United States v. AT&T. The plaintiff in the court complaint asked the court to order AT&T to divest ownership of Western Electric.

Feeling that it was about to lose the suit, AT&T proposed an alternative — the breakup of the biggest corporation in American history.
 

Edited by yossarian, 20 May 2017 - 17:00.

  • 0

#82 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 20 May 2017 - 17:15

 

 

Tebe uvek vredi čitati, jer se mnogo toga  nauči.

 

Inače, baš neki dan sam se raspravljao sa kolegom sa posla, koji veruje u to da te u SAD ostave na ulici ako nisi osiguran. Objasnio sam mu da nije tako... ;)

 

 

 

Ovde nema ekskluzivnih privatnih, profitnih bolnica, ako izuzmeš klinike za plastičnu hirurgiju ili razne kristaloalstralnooezoterične terapije, koje ionako nijedno osiguranje ne plaća. Među najbolje spadaju akademske (priključene Univerzitetu)

Ne znam kako je u ostalim EU članicama, jer svaka ima drugačiji sistem, već kod Ironsidea u Belgiji je drugačije, kod Vilhelmine u Švedskoj nešto sasvcim treće...


  • 1

#83 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 May 2017 - 17:50

Isto je i u britanskom NHS-u. Možeš da se načekaš, ali je kvalitet stručnosti vrhunski.

 

Ali i pored toga imas privatne bolnice kao sto je jedna Harley Clinic.

 

Ovde nema ekskluzivnih privatnih, profitnih bolnica, ako izuzmeš klinike za plastičnu hirurgiju ili razne kristaloalstralnooezoterične terapije, koje ionako nijedno osiguranje ne plaća. Među najbolje spadaju akademske (priključene Univerzitetu)

Ne znam kako je u ostalim EU članicama, jer svaka ima drugačiji sistem, već kod Ironsidea u Belgiji je drugačije, kod Vilhelmine u Švedskoj nešto sasvcim treće...

Interesatno, UK ima HCA, Bupa i druge pa imas regularno osiguranje i privatno. Privatno ti osigurava brzi pristup uslugama i kvalitet, posto je NHS poznat po svojim listama cekanja. Iznenadjena sam da i ostatak EU nemea slobodno trziste po tom pitanju.


  • 0

#84 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2017 - 17:52

Ti pričaš o novom AT&T-u, izgleda da ne znaš za stari.

 

Ne pričam o reorganizacijama sadašnjeg preostalog dela firme koji nastavio rad zadržavši ime AT&T, već o prisilnom rasparčavanju 1982, kada je ondašnji AT&T bio najveća korporacija u istoriji SAD.


Tada je bilo nedobrovoljno, US Department of Justice vs AT&T

 

Država ih je tužila zbog kršenja zakona protiv monopola (antitrust laws).

Kada je AT&T video da ce izgubiti na sudu, sami su predložili kako da se firma razdeli i posle dugih rasprava postigli nagodbu sa ministarstvom pravde. Zovi to dobrovoljno, za mene baš i nije.


http://www.networkwo...e-vs--at-t.html


http://law.justia.co...1/1314/2266659/

 

Tema je kuda ide USA, ne sta je bilo pre 40 godina. Ovom logikom mozemo da pricamo o fashizmu u Evropi.

 

Probaj da se drzis teme, posto ovako ne idemo nigde.


  • 1

#85 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 18:06

Interesatno, UK ima HCA, Bupa i druge pa imas regularno osiguranje i privatno. Privatno ti osigurava brzi pristup uslugama i kvalitet,

posto je NHS poznat po svojim listama cekanja. Iznenadjena sam da i ostatak EU nemea slobodno trziste po tom pitanju.

 

 

kako ne, ima. u Njemackoj privatni pacijenti mogu birati, osim mjesta u UNI Klinikama bez cekanja imaju pravo i na 

odabir doktora .. smjestaj u sobi .. usluga, sve je drugacije nego li kod obaveznog osiguranja.

 

no problem kod privatnog osiguranja jest, da kad jednom udjes vise ne mozes iz njega izaci tj. ne mozes se vratiti

u obavezno osiguranje.


  • 0

#86 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 18:17

 

Stos je u ovome: prema trzistu (kao sto zagovara forumas Bohumilo), lekar sam odredjuje cenu usluge. Zato, kao i sa automobilima: vrhunski proizvod, vrhunska cena. Ali drzavni MA i MC programi imaju svoj cenovnik i *ebe im se koliko lekar zahteva - oni za odredjenu uslugu placaju toliko i gotovo. Tako neurohirurzi mogu naplacivati za pregled jedan $200 a drugi $300, ali drzava kaze da to vredi $68 i toliko ce im platiti. Privatno osiguranje (a firmi ima mnogo) ce platiti punu cenu. Samo, zato to osiguranje kosta vise nego trazenje drzavnog programa za siromahe. I zato etablirani vrhunski lekari sa sopstvenim klinikama biraju osigurane pacijente, a ostali prihvataju bilo koga.

 

 

zorane, ako mozes pojasniti ovo boldovano.

 

sto se desava sa razlikom u cijeni kod drzavnih MA i MC osiguranja?

tko nju snosi ako je racun ispostavljen?


  • 0

#87 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 May 2017 - 18:21

kako ne, ima. u Njemackoj privatni pacijenti mogu birati, osim mjesta u UNI Klinikama bez cekanja imaju pravo i na 

odabir doktora .. smjestaj u sobi .. usluga, sve je drugacije nego li kod obaveznog osiguranja.

 

no problem kod privatnog osiguranja jest, da kad jednom udjes vise ne mozes iz njega izaci tj. ne mozes se vratiti

u obavezno osiguranje.

To nije slucaj u UK. Imas drzavno obavezno a privatno je opciono (cesto ponudjeno od strane firme)


  • 0

#88 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 May 2017 - 18:35

..................

no problem kod privatnog osiguranja jest, da kad jednom udjes vise ne mozes iz njega izaci tj. ne mozes se vratiti

u obavezno osiguranje.

???

 

Ovo mi nije jasno.

 

Dok placas privatno, imas sve na raspolaganju, po ugovoru.

Kad vise ne placas, vracas se u sistem koji vrijedi za sve stanovnike/drzavljane/sto-li-vec? Po nekoj mojoj logici.

 

Mozes li podrobnije objasniti?


  • 0

#89 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 18:42

angelija, u Njemackoj postoji 

 

1.gesetzlich (obavezno)

2.freiwillig    (obavezno ali utjece visina brutto place)

 

3.privat 

 

postoji brutto placa po cemu te osiguravajuce kuce smjestaju u jednu od navedenih grupa.

privat osiguranje kosta prilicno, zavisno od toga sto ti u osiguranju sve stoji .. i naravno, o starosnoj dobi.

 

no opce stanje u njemackim bolnicama je vrlo dobro, tako da su npr. UNI Klinke vrhunske i primaju

sve vrste osiguranika. ostale bolnice su vise manje sve specijalizirane tako da su i one vrlo, vrlo ok. 

 

kazem, cini mi se da je ipak zdravstvo na principu koji postoji ovdje u EU kud i kamo jeftinije 

a usluga nimalo losija od USA.


  • 1

#90 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 May 2017 - 18:45

Podsecam da je naziv topika Kuda ide USA

 

Budite ljubazni i preduzimljivi pa otvorite topik o ovome o cemu bezbrizno diskutujete. 


  • 1