Jump to content

Photo
- - - - -

Socijalni sustav, solidarnost, osiguranje, trziste

• Please log in to reply
894 replies to this topic

#46 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 07:59

Ne, nego tvoja 'solidarnost zakonom' je drzavna prisila, sto smrdi na otpatke totalitarizma.

Ne zaboravi - solidarnost moze biti samo licna odluka.

u politickom smislu, ne .. to je odluka vecine koja kaze da zeli sudjelovati u preraspodjeli medjugeneracijske solidarnosti.

ti kao pojedinac, kao osoba tj. licnost se u tom trenutku moras uklopiti. 

znaci licna odluka se povinuje vecinskoj unutar zajednice .. pa to je sustav na kojem pociva demokratska zajednica.

• 0

#47 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 May 2017 - 08:05

...

Ne interesuje me 'vecinska odluka'.

Ne interesuju me 'vecinski' majmuni.

Ne interesuje me 'zajednica'.

Znamo iz istorije cemu vodi 'vecinska demokratska odluka' i kome sluzi kao pokrice!

:furious:

Si ti siguran da bi u EU svi placali med.osiguranje da im je dato da slobodno odlucuju?

Btw, kad vec 'plusicaris' Angeliji, tipicno slawenkovski 'na kvarnjaka', bareme je pazljivo procitaj i malo razmisli pre nego nesto izvalis.

...

Edited by Kinik, 20 May 2017 - 08:06.

• 1

#48 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 20 May 2017 - 08:09

Medjugeneracijska solidarnost se stvara zakonskom prisilom?????

Jesi li ti bas siguran da si to hteo da kazes? (alternativno, da su ti sve koze na broju, sto bi rekli pripadnici starijih generacija)

Medjugeneracijaska solidarnost je stvar drustvenog dogovora, koji se na ovaj ili onaj nacin ogleda u zakonima. To je, dakle, princip/vrednost, a zakoni su njegova operacionalizacija. U EU je sam princip neupitan, a nacini njegove operacionalizacije su brojni i stvar su politickih odluka, za koje razne opcije dobijaju mandat na izborima....

Bas kao i kod drugih drustvenih principa i vrednosti, koji ne moraju svima da se svidjaju, ali ipak vaze za sve i svi moraju da ih postuju. Bar dok se drustveni dogovor ne promeni, ali to bi u Evropi vec bilo paradigm shift.

• 2

#49 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 08:12

Ne interesuje me 'vecinska odluka'.

Ne interesuju me 'vecinski' majmuni.

Ne interesuje me 'zajednica'.

znam da te ne interesira, ne moras se ponavljati 

a angeliji hvala na pojasnjenju .. ocito da americki i europski (kojeg ti mjesas s njemackim) 

sustav zdravstvene zastite imaju u osnovi 95% istoga. razlika je samo u raspodjeli nacina placanja.

cak i mladi imaju preko roditelja mogucnost za vrlo mali iznos biti osigurani, bas kao i ostali. 

sto je zapravo i bila moja nedoumica .. koju sam sad otklonio. 

angelija, vrlo hvala

• 0

#50 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 May 2017 - 08:40

...

Btw, kad vec 'plusicaris' Angeliji, tipicno slawenkovski 'na kvarnjaka', bareme je pazljivo procitaj i malo razmisli pre nego nesto izvalis.

...

Mislim da su neki barem obratili paznju, zato sam se i ukljucila jer su diskutovali a generalno ne razumeju US system.

znam da te ne interesira, ne moras se ponavljati 

a angeliji hvala na pojasnjenju .. ocito da americki i europski (kojeg ti mjesas s njemackim) 

sustav zdravstvene zastite imaju u osnovi 95% istoga. razlika je samo u raspodjeli nacina placanja.

cak i mladi imaju preko roditelja mogucnost za vrlo mali iznos biti osigurani, bas kao i ostali. 

sto je zapravo i bila moja nedoumica .. koju sam sad otklonio. 

angelija, vrlo hvala

Nema na cemu, skontala sam ja da se raspravlja a da niko nije objasnio US sistem.

Znaci generalno, vecina ljudi ima neki oblik zdravstvene zastite, mozda nece lako doci do Mayo Clinic, ali koliko nas hoce? Koliko ljudi u EU ce doci na razmatranje najboljeg lekara u Norveskoj? Ili koliko ljudi ce se naci na Imperial Royal College of London?

Iskreno receno, kad sam morala da odvedem klinca u ER nakon par godina, sokirala sam se kad su mi rekli $550 za posetu, nismo cak ni zvali #911, nista ambulatna, ni kola.

Nista nismo ocekivali osim ER, pored mene su prosetali par "besplatnih" musterija.

Sa mojim koriscenjem usluga zdravstvenog sistema ja placam 10X cenu od pre OC.  Znaci povrh sta firma placa.

Znas koliko je porastao racun firme? Ja znam jer potpisujem taj check.

Znaci nemoj da mi iz Nemacke pricas kako US moze da postane NHS.

• 2

#51 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 May 2017 - 08:51

...

... 

... 

Koja je tema ovog treda?

:wicked:

Ja nigde ne vidim 'evropa', niti bilo sta o tzv. 'medjugeneracijaskoj solidarnosti' / 'drustvenom dogovoru'.

To je vecita prica raznoraznih vukojebinaca, doneta iz primordijalne postojbine koji sa godinama, sve vise nisu u stanju da se odmaknu od kolektiviteta i prihvate licnu odgovornost.

No, mozda se ni ne treba cuditi kada se zna za cuvenu pojavu zvanu 'lapot'.

:lol+: 

Samo kao hipoteticko pitanje - a sta bi sa 'odgovornoscu' spram onih strotina hiljada / miliona nesretnika kojima su bez pitanja uzimali, 'uplacivali' u nesto da bi danas postali 'drustveni balast' cija je jedina perspektiva 'Lesce'?

Kud je nestala nametnuta 'solidarnost' oktroisana od brizne 'Drzave'?

A kad citam na Net-u, puna Florida ponuda oko jeftinih (najjeftinijih USofA) nekretnina za americke peMzose koji dolaze da na miru dozive svoje dane, i da jos neko vodi brigu o njima, jer su se pre svega oni sami pobrinuli o sebi.

Jel i tu na delu 'medjugeneracijska solidarnost'?

;) 

PS.

Uvek se setim nekog priloga na yutubetu kad neka zgranuta novinarka pita 2-3 homelesa koji ordiniraju pored kontejnera nekog ribljeg restorana.

Pa joj jedan lik kaze: gospodjo, ja sam za par godina pojeo vise jastoga nego vi u svom zivotu!

:rotflmao:

Bottom line je: vodi sam brisu o sebi pa ti nece trebati 'solidarnost'.

...

Edited by Kinik, 20 May 2017 - 08:55.

• 1

#52 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 08:52

Znaci nemoj da mi iz Nemacke pricas kako US moze da postane NHS.

moj cek u Firmi je ostao isti (tj. on, cek ne postoji, skida se s konta tako da mi nista drugo ni ne preostaje osim da mjesecno osiguram 50.000€)

ali da skratim, nikome nista nisam "pricao" .. samo rekoh da zdravstvo nije roba koja se prodaje na trzistu kako je bohumilo to predstavio

bas kao sto se nisam zahvalio na tvom odgovoru zbog nekog slawenovskog plusa na kvarnjaka.

ugodan dan ti zelim tj. noc 

• 0

#53 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 08:58

Koja je tema ovog treda?

Kinik, ne foliraj se .. zasrao si cijeli forum tj. Politiku, temu po temu svojim trolovanjem, flejmovanjem

i svojim uzasnim izborom fotografija i muzike a sad se ovdje pravis "nemust" stalnim pitanjem - sto je tema.

zasto to radis? glumis pravednika? pokusavas kontrolirati na bolestan nacin komunikaciju?

(pod)tema je socijalni sustav u USofA i komparacija s europskim National Health Serviceom i sad smo dosli do zakljucka.

ako ti se u svemu nije sudjelovalo mogao si citati sa strane ili preskociti.

• 0

#54 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 May 2017 - 09:01

moj cek u Firmi je ostao isti (tj. on, cek ne postoji, skida se s konta tako da mi nista drugo ni ne preostaje osim da mjesecno osiguram 50.000€)

ali da skratim, nikome nista nisam "pricao" .. samo rekoh da zdravstvo nije roba koja se prodaje na trzistu kako je bohumilo to predstavio

bas kao sto se nisam zahvalio na tvom odgovoru zbog nekog slawenovskog plusa na kvarnjaka.

ugodan dan ti zelim tj. noc 

Kao sto rekoh - nema na cemu, ja sam ovde postavila objasnjenje kako bi ljudi imali kostruktivnu raspravu.

Zdravsto jeste roba, lekari moraju da placaju racune. Ako ne bi ziveli od toga, zdravstv bi bilo blizu natural resources, ali nije - zar ne/ 

• 2

#55 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 May 2017 - 09:04

...

Bohumilo jesto potpuno u pravu.

Ma koliko se to nekome ne dopadalo - zdravstvena usluga jeste 'roba' koja se prodaje.

Za nekog pazljivijeg - ko god je gledao neku 'doktorsku seriju' mogao je videti da je jedan od glavnih zapleta - sukob nekog lekara i menadzmenta bolnice koji brine o novcima.

PS.

Tema nije nikakva 'komparacija' - to je nametnuto od 'komesarcica' sa vecitim kripto- antiamerikanizmom i sVrBovskim njanjavim dociranjem.

Tema nije ni moj izbor muzike / fotografija.

Tema je: KUDA IDE USA!

Btw, ja vrlo pazljivo citam / pratim sta pisu likovi sa neposrednim amerikanskim (USofA / Canada) iskustvom, a najmanje me interesuje EU i price nekih likova.

Pa i tu biram koga cu citati i zasto.

...

• 0

#56 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 09:09

Tema je: KUDA IDE USA!

tako je.

i sad je pojasnjeno zasto Patient Protection and Affordable Care Act nije zazivio jer je nedoumica bila da ga Tramp ukida

iskljucivo zbog politicke odluke na razini republikanci - demokrati.

znaci nije samo to vec je i - preskup tj. nije isplativ. (vjerujem angeliji) 

• 0

#57 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 20 May 2017 - 10:44

Nije mi bash najjasnije kakve veze imaju evropski komesari sa kupovinom americhke kompanije od strane americhke kompanije, pogledacu detalje ........... mislim ....... otishli su i ti Evropljani u out ...... bolje bi im bilo da neshto sami izmisle, a ne samo da chekaju Amere. Da nije Shvaba postali bi ko Rusija.

Da, pa jeste, Američke firme, šta ima tu da se petlja EU sa svojim zakonima o tržištu i poslovanju...

...a  interese 500 milona evropskih potrošača će od monopola da štiti...  ko? Donald Tramp?

Koja si ti legenda...

Ti i bohumilo izgleda niste čuli za antitrust zakone, koji postoje svuda u svetu, počev od USA?

Da li si čuo za nasilno razbijanje privatne kompanije AT&T u sudskom procesu "USA vs. AT&T", kada je US Department of Justice podneo tužbu protiv kompanije, zbog monopola koji je imala u sektoru komunikacija?

AT&T je razbijen na veliki broj manjih firmi, od kojih je jedna zadržala staro ime.

Proces je započet 1974 u vreme vladavine "crvendaća" na čelu sa Niksonom, osuda je doneta 1982, opet pod "crvendaćima" na čelu sa Reganom.

Tako nešto može i danas da se desi Microsoftu, Amazonu ili Alphabet Inc. (novo ime za Google i satelite)

Edited by yossarian, 20 May 2017 - 10:46.

• 2

#58 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 20 May 2017 - 10:56

Da, pa jeste, Američke firme, šta ima tu da se petlja EU sa svojim zakonima o tržištu i poslovanju...

...a  interese 500 milona evropskih potrošača će od monopola da štiti...  ko? Donald Tramp?

Koja si ti legenda...

Ti i bohumilo izgleda niste čuli za antitrust zakone, koji postoje svuda u svetu, počev od USA?

Da li si čuo za nasilno razbijanje privatne kompanije AT&T u sudskom procesu "USA vs. AT&T", kada je US Department of Justice podneo tužbu protiv kompanije, zbog monopola koji je imala u sektoru komunikacija?

AT&T je razbijen na veliki broj manjih firmi, od kojih je jedna zadržala staro ime.

Proces je započet 1974 u vreme vladavine "crvendaća" na čelu sa Niksonom, osuda je doneta 1982, opet pod "crvendaćima" na čelu sa Reganom.

Tako nešto može i danas da se desi Microsoftu, Amazonu ili Alphabet Inc. (novo ime za Google i satelite)

Pa desilo se Microsoftu, Apple-u, dešavat će se i drugima, upravo zato jer je netko zaboravio da kapitalizam  :hail:i privatno vlasništvo  :hail: počivaju na kompetenciji i da je monopol nezamisliv.

• 4

#59 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 May 2017 - 10:56

...

...  :rotflmao: ... 

Evo nesto i za 4umsku 'levacku legendu'

>> ... Six Volkswagen executives charged with fraud over emissions cheating
VW ordered by US government to pay $4.3bn penalty, with carmaker’s former staff accused of running near decade-long conspiracy
Wednesday 11 January 2017 21.42 GMT Last modified on Thursday 12 January 2017 09.10 GMT

Six former Volkswagen executives are being charged over their alleged roles in the 2015 emissions scandal, as the company admits liability and is ordered to pay a record $4.3bn (£3.5bn) penalty, US officials have said.

The men are accused of running a near decade-long conspiracy during their time at the firm and are being charged with conspiracy to defraud the United States, violations of the Clean Air Act, and wire fraud, the US attorney general Loretta Lynch said on Wednesday. ... <<

...

• 1

#60 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 20 May 2017 - 11:13

...

Evo nesto i za 4umsku 'levacku legendu'

>> ... Six Volkswagen executives charged with fraud over emissions cheating
VW ordered by US government to pay $4.3bn penalty, with carmaker’s former staff accused of running near decade-long conspiracy
Wednesday 11 January 2017 21.42 GMT Last modified on Thursday 12 January 2017 09.10 GMT

Six former Volkswagen executives are being charged over their alleged roles in the 2015 emissions scandal, as the company admits liability and is ordered to pay a record $4.3bn (£3.5bn) penalty, US officials have said.

The men are accused of running a near decade-long conspiracy during their time at the firm and are being charged with conspiracy to defraud the United States, violations of the Clean Air Act, and wire fraud, the US attorney general Loretta Lynch said on Wednesday. ... <<

...

Potpuno ispravna odluka.

Na slobodnom tržištu nema mesta za laganje da neki proizvod ima osobine koje nema, a još manje za varanje na testovima. To nije fer utakmica sa konkurentima... isto kao i doping u sportu.

A, čekaj... sad će Jašarević da se zapita šta to imaju Amerikanci da zabadaju nos u EU firmu i EU proizvod...

Edited by yossarian, 20 May 2017 - 11:14.

• 3