Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Socijalni sustav, solidarnost, osiguranje, trziste - Page 3 - Politika - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Socijalni sustav, solidarnost, osiguranje, trziste

• Please log in to reply
894 replies to this topic

#31 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 May 2017 - 00:22

Odgovor nisam namenila samo tebi nego i Slavenu. Posto je rasprava malo zastranila pa rekoh da rascistimo malo sa cinjenicama.

Sto se misice tice, izjava je podlozna interpretaciji samo ako se to radi maliciozno, eto kao ona ima drzavni posao pa sta nju briga, kao i tako sto se pominje Trump u tom smislu. Znaci istu izjavu je mogla da da i da ima privatni posao.

Cinjenice su da nemaju bas neko dobro resenje, kao sto ni OC nije u potpunosti resen tako ni TC nema ideje kako da uvedu novo a ne naprave socijalne nemire.

Ako je tako, onda sam ja maliciozna, eto... zao mi je sto zakljucujem. Zadovoljna?

edit: evo i maliciozni telegraph http://www.telegraph...-privilege-not/

Edited by baby-boo, 20 May 2017 - 00:29.

• 0

#32 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 20 May 2017 - 00:54

mrd, oprosti jel' ti razumijes sto je penzija, sto socijala a sto socijalno/zdravstveno?

osnova sva tri pojma je medjugeneracijska solidarnost .. imas kasu u koju se uplacuje.

oni koji rade primaju placu u brutu i iz bruta placaju % za zdravstveno i mirovinsko

oni koji ne rade (mladi, nezaposleni) takodjer su osigurani ali ne uplacuju jer nemaju placu

penzioneri placaju iz penzije zdravstveno (ali ne i penziono sto je logicno) i taj dio je minimalan 

jer su i penzije takve .. minimalne .. ali najvise koriste zdravstvene usluge jer su, opet logicno najugrozeniji u smislu zdravlja.

oni prvi koji placaju iz bruta oni koriste zdravstveno najmanje.

kuzis, to se zove medjugeneracijska solidarnost .. i siguran sam da to funkcionira i tu kod tebe u Americi.

jesi osiguran tu gdje si?

Medjugeneracijska solidarnost se stvara zakonskom prisilom?????

Jesi li ti bas siguran da si to hteo da kazes? (alternativno, da su ti sve koze na broju, sto bi rekli pripadnici starijih generacija)

• 2

#33 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 May 2017 - 01:05

Cinjenice su da nemaju bas neko dobro resenje, kao sto ni OC nije u potpunosti resen tako ni TC nema ideje kako da uvedu novo a ne naprave socijalne nemire.

Ako je tako, onda sam ja maliciozna, eto... zao mi je sto zakljucujem. Zadovoljna?

edit: evo i maliciozni telegraph http://www.telegraph...-privilege-not/

Ja licno mislim da je sistem pre OC bio bolji, od TC iskreno ocekujem samo lose, jer mislim da je radjen na brzinu i bez dovoljno analitike. To ne govori nista dobro o OC. Da ne pominjemo kako niko ne zna kako ce TC da izgleda u praksi. 

btw vidis i ja sam zaboravila a Telegraf me podsetio, Trump je ustvari prodao Miss USA, tako da ni taj argument ne pije vodu da je njena izjava "za Trumpa". Mislim, dobro ljudi koliko rasprave oko toga sta je Misica htela da kaze - "and World peace".

Svasta. Danas svakakva nebuloza koja se pojavi u medijima "sparks controversy".

• 1

#34 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2017 - 01:16

mrd, oprosti jel' ti razumijes sto je penzija, sto socijala a sto socijalno/zdravstveno?

osnova sva tri pojma je medjugeneracijska solidarnost .. imas kasu u koju se uplacuje.

oni koji rade primaju placu u brutu i iz bruta placaju % za zdravstveno i mirovinsko

oni koji ne rade (mladi, nezaposleni) takodjer su osigurani ali ne uplacuju jer nemaju placu

penzioneri placaju iz penzije zdravstveno (ali ne i penziono sto je logicno) i taj dio je minimalan 

jer su i penzije takve .. minimalne .. ali najvise koriste zdravstvene usluge jer su, opet logicno najugrozeniji u smislu zdravlja.

oni prvi koji placaju iz bruta oni koriste zdravstveno najmanje.

kuzis, to se zove medjugeneracijska solidarnost .. i siguran sam da to funkcionira i tu kod tebe u Americi.

jesi osiguran tu gdje si?

Mozes ti da kuzis kako god hoces da zoves, mozes da ga zove krava, a mozes i vo. To o cemu ti pricas je obaveza koja moze da bude, a ne treba da bude. Da vise ne pricamo o jeziku posto ocigledno govorimo dva razlicita.

• 1

#35 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2017 - 01:18

On i prica o penzionim fondovima i ni jednom recju nije rekao da neko ceka da mu drugi uplati nesto... 

On nije pricao o penzionim fondovima, on je jasno pricao o generacijskoj solidarnosti, pa mu se dopala ideja da ja mozda uplacujem osiguranje. 

• 0

#36 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 May 2017 - 01:24

Ja licno mislim da je sistem pre OC bio bolji, od TC iskreno ocekujem samo lose, jer mislim da je radjen na brzinu i bez dovoljno analitike. To ne govori nista dobro o OC. Da ne pominjemo kako niko ne zna kako ce TC da izgleda u praksi. 

btw vidis i ja sam zaboravila a Telegraf me podsetio, Trump je ustvari prodao Miss USA, tako da ni taj argument ne pije vodu da je njena izjava "za Trumpa". Mislim, dobro ljudi koliko rasprave oko toga sta je Misica htela da kaze - "and World peace".

Svasta. Danas svakakva nebuloza koja se pojavi u medijima "sparks controversy".

Dobro, pada teorija u vodu, ostaje controvercy... 

TC je pitanje da li ce se desiti uopste. Oni nemaju odgovor ni na jedno pitanje, cudi me da je u poslednji momenat prevagnulo. 

• 0

#37 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 May 2017 - 01:28

On nije pricao o penzionim fondovima, on je jasno pricao o generacijskoj solidarnosti, pa mu se dopala ideja da ja mozda uplacujem osiguranje. 

Pa generacijska solidarnost se u Evropi do skoro smatralo penzioni fondovi... Elem, svako penziono i zdravstveno se uplacuje na ovaj ili na onaj nacin, negde manje, negde vise i na razlicita mesta. Iz primera ex Juge se bas i videlo da uplacivanje (nasilno) u penzioni i zdravstveni fond drzavi bas i nije bio nesto sto je sigurno. Fondovi su opeljeseni u druge svrhe i sada oni koji su odvajali novac placaju cenu sistema i uredjenja. 

Generacijska solidarnost o kojoj vi pisete, roditelj - deca odnos je pitanje morala ne prava. 

• 0

#38 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2017 - 01:48

Pa generacijska solidarnost se u Evropi do skoro smatralo penzioni fondovi... Elem, svako penziono i zdravstveno se uplacuje na ovaj ili na onaj nacin, negde manje, negde vise i na razlicita mesta. Iz primera ex Juge se bas i videlo da uplacivanje (nasilno) u penzioni i zdravstveni fond drzavi bas i nije bio nesto sto je sigurno. Fondovi su opeljeseni u druge svrhe i sada oni koji su odvajali novac placaju cenu sistema i uredjenja. 

Generacijska solidarnost o kojoj vi pisete, roditelj - deca odnos je pitanje morala ne prava. 

To postoji samo u drzavnim i propalim firamama. Ti penzioni fondovi u su samo tvoje pare koje ti odvajas od plate i na to ne placas porez onda kada ga zaradis, vec kad omatoris i pocnes da trosis. Tada ti se porez racuna na nizu ratu, posto se ta penzija tretira kao prihod. Glupost, ali pomaze da manje platis drzavi i u kako ono rece generacijski fond. Generacijski fond je smece, posto mu je perspektiva ista kao i ona koja se desila u exYU. Ljudi su uplacivali penziono hiljade dem adobijali 5. Pusagija na kvadrat. => Jedina penzija na koji treba racunati je ono sto covek ostavi u stranu.<=

• 1

#39 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 May 2017 - 01:53

To postoji samo u drzavnim i propalim firamama. Ti penzioni fondovi u su samo tvoje pare koje ti odvajas od plate i na to ne placas porez onda kada ga zaradis, vec kad omatoris i pocnes da trosis. Tada ti se porez racuna na nizu ratu, posto se ta penzija tretira kao prihod. Glupost, ali pomaze da manje platis drzavi i u kako ono rece generacijski fond. Generacijski fond je smece, posto mu je perspektiva ista kao i ona koja se desila u exYU. Ljudi su uplacivali penziono hiljade dem adobijali 5. Pusagija na kvadrat. => Jedina penzija na koji treba racunati je ono sto covek ostavi u stranu.<=

Razlicito funkcionise od drzave do drzave. Ex Ju radnike su za*** samo tako. 

• 0

#40 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 May 2017 - 01:54

Razlicito funkcionise od drzave do drzave. Ex Ju radnike su za*** samo tako. 

Zbog toga što moze, ja ne dam.

Space is too little and pigs fly!
🐷

• 1

#41 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 07:11

U US privatne firme uglavnom nude zdravstveno kao deo beneficija za zaposlene - znaci podsticanje privatnih radnih mesta

itekako omogucava privilegiju zdravstvene zastite. Te beneficije ne nude samo jako male firme tipa porodicne prodavnice, barovi i sl.

U vreme uvodjenja ACA, prica je bila da u US ima 40 mill bez zdravstvene zastite, nakon objavljivanja rezultata

18 mill je iskoristilo mogucnost da uzme osiguranje preko Obamacare. Znaci ocekivani rezultat je izostao.

Zasto? Zato sto je dobar deo tih koji nemaju zadravstveno u stvari mladi, kojima ionako ne pada na pamet da ga placaju,

ili oni koji rade na crno pa ih bas briga sto na poreskoj prijavi nece dobiti deductible za zdravstveno. 

Istovremeno  je onih 85% koji su imali i uredno placali zdravstveno moralo da placa 100% vise, nesto u ceni a nesto u kvalitetu.

Znaci izbaciti iz price to kako jadni siromasni amerikanci nemaju zdravstveno.

zahvaljujem na odgovoru angelia

ukratko .. u USofA postoji zdravstveno kao takvo i placa se.

razlika izmedju eurpskog i americkog jeste sto tamo zdravstveno placa - firma

kao stimulans za radno mjesto a u europi to placa 50% radnik a 50% firma.

u ovom europskom slucaju iz "zajednicke kase" mladi i nezaposleni su pokriveni

socijalnom zastitom sto u americi ocito nije slucaj. u tom smislu europski sustav

socijalne zastite funkcionira po principu medjugeneracijske solidarnosti a americki ne.

americki je sveden na trziste, tj. na princip - onaj koji radi je osiguran a oni drugi ne.

meni je ovaj europski prihvatljiviji jer ono sto je rekao yoss (da ne ponavljam)

ljudi nisu roba a zdravstveno iovako ionako jeste zajednicko dobro .. sto pak

nema nikakve veze s "ljevicarenjem" ve stavom da bi zdravstveno osiguranje,

voda, zrak, sunce trebali ostati zajednicka briga, bas kao i skolstvo. 

• 0

#42 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 07:22

Medjugeneracijska solidarnost se stvara zakonskom prisilom?????

Jesi li ti bas siguran da si to hteo da kazes? (alternativno, da su ti sve koze na broju, sto bi rekli pripadnici starijih generacija)

da, medjugeneracijska solidarnost je propisana silom zakona, bas kao sto su i svi ostali zakoni prisila koja ogranicava.

ne znam zasto je to toliki problem razumijeti? zbog izraza solidarnost? pa covjece solidarnost moze biti zadan kroz vecinu

bas kao sto se i svi ostali zakoni/propisi donose kroz vecinu. nakon gubitka te vecine zakon se moze mijenjati ali ono

sto kao kvaliteta u europskom zdravstvenom sustavu ostaje jest princip solidarnosti na koji se zakonodavac poziva (tj. vecina).

edit:

naposljetku Schrodinger, kako tumacis Nato savez ako ne pod - solidarnost? 

pa opet i tamo postoji zakonska prisila - uplacivanja u zajednicku "kasicu prasicu", zar ne?

Edited by Slaven, 20 May 2017 - 07:50.

• 0

#43 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 20 May 2017 - 07:41

Iz kojeg si ti komunizma iskochio yebote. Kakva bre medjugeneracijska solidarnost? O chemu prichash :lol+: ? Zashto bih ja bio solidaran s tobom, ko si mi ti? Mogu da budem solidaran sa chlanovima porodice, prijateljima i da uplatim neku kintu za nesrecne. Jesi chuo za penzione fondove? Pa jel uplacujesh? Ne?!? Chekash da ti neko drugi uplati  :rotflmao: . Mislim znam ja da ti nemash problem, zivish u dobrroj zemlji, ali odakle ti ta naopaka razmishljanja ........ shto ne posetish one nesrecnike u Hrvatskoj shto nemaju socijalnu skrb, ni novac za lekove nego se truju kineskim? Ti se prvo uhvatio americhke sirotinje .... pa da ..... internacionala   :rotflmao:, medjukontinentalna solidarnost .....

Problem sa komunizmom je jos fundamentalniji od "ljudskih falinki" (odnosno pitanja kako nekome oteti sve i naterati ga da radi za drzavu). 

decki, nerazumijevanje solidarnosti i poistovjecivanje solidarnosti s komunizmom je logicka pogreska u zakljucku.

to bi bilo isto kao da americke demokrate netko proglasi - komunistima.

• 0

#44 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 May 2017 - 07:52

...

Ne, nego tvoja 'solidarnost zakonom' je drzavna prisila, sto smrdi na otpatke totalitarizma.

Ne zaboravi - solidarnost moze biti samo licna odluka.

Sve ostalo je nametnuti, hebeni, samodoprinos.

Pa u nekim ruralnim krajevima, ako ga nisi uplatio (makar bio 'vikendas') - ne daju ti dokumenta / potvrde i sl.

I sa OC je bilo slicno.

Morao si ga placati, ako nisi imao pare dobio bi kredit koji si morao otplacivati, ako nisi, bio bi kaznjen finansijski ...

Catch 22.

Sto je sve poskupilo med. usluge, pa i oborilo im nivo - o cemu su mnogi pisali.

Opet - kakva je praksa u Njemackoj - to je tema za drugi topik.

...

• 0

#45 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 May 2017 - 07:57

Dobro, pada teorija u vodu, ostaje controvercy... 

TC je pitanje da li ce se desiti uopste. Oni nemaju odgovor ni na jedno pitanje, cudi me da je u poslednji momenat prevagnulo. 

Pa eto devojka rekla ja mislim da je to privilegija, ja radim za drzavu i smatram da treba da ima vise radnih mesta .... sve ostalo su mediji vrteli

zahvaljujem na odgovoru angelia

ukratko .. u USofA postoji zdravstveno kao takvo i placa se.

razlika izmedju eurpskog i americkog jeste sto tamo zdravstveno placa - firma

kao stimulans za radno mjesto a u europi to placa 50% radnik a 50% firma.

u ovom europskom slucaju iz "zajednicke kase" mladi i nezaposleni su pokriveni

socijalnom zastitom sto u americi ocito nije slucaj. u tom smislu europski sustav

socijalne zastite funkcionira po principu medjugeneracijske solidarnosti a americki ne.

americki je sveden na trziste, tj. na princip - onaj koji radi je osiguran a oni drugi ne.

meni je ovaj europski prihvatljiviji jer ono sto je rekao yoss (da ne ponavljam)

ljudi nisu roba a zdravstveno iovako ionako jeste zajednicko dobro .. sto pak

nema nikakve veze s "ljevicarenjem" ve stavom da bi zdravstveno osiguranje,

voda, zrak, sunce trebali ostati zajednicka briga, bas kao i skolstvo. 

ok samo da pojasnim - deo koji nisi razumeo. Firma u USA placa za zdravstveno on top of the salary, kao stimulans, negde izmedju 50-100%. 

Moja firma placa 62% trenutno, pre OC je placala oko 75%. Troskovi medical insurance su pod OC za firmu, samo, porasli preko 30%. Zakljucak izvedi sam.

Mladi uglavnom imaju pokrice preko roditelja do 25 ili 27 godina. Nemam dovoljno iskustva da komentarisem ali znam u firmi trenutno nekog ko radi Cobra za sina od 27, kosta oko $120 mesecno. Samo da razumes odnos, covek zaradjuje $100K+ godisnje

Nezaposleni koji su na socijali, i ovde se ogradjujem jer nemam dovoljno informacija, su imali nesto kao preko Medicaid.

Znam samo da je u US jako mali procenat ljudi koji nisu pokriveni zdravstvenim osiguranjem, uglavnom mladi koji nece da placaju, ilegalni emigranti i oni koji rade na crno, koji opet imaju legalnu opciju da drzavne bolnice ne mogu da im odbiju emergency care - cak i ako su 100% ilegalci, nemaju osiguranje.

iskreno receno, za nekog ko je radio u EU, placao cak i private care za to u UK, US sistem je nevidjeno bolji. Pre OC.

To ti je moje licno iskustvo.

Pre OC ako sam imala hitan slucaj da zoven 911, to me kostalo $100, danas sa OC, em sto placam mesecno vise oko 40%, em sto sam platila za klinca nedavno emergency care $550 na poziv.

Znaci 5X vise, iako uredno sve placam, a mesecno placam oko 40% vise. Uz to - tokom OC moja firma je kao deo healthcare dodatno placala porez namenjen samo healthcare firmama od oko 1-1.5% prihoda, ne secam se tacno koliko je bilo - ove godine OC je ukinut, tako da barem od toga mozemo da odmorimo.

BTW samo da ti je jasno, taj OC tax platis pre svega.

• 2