Jump to content

Photo
- - - - -

Socijalni sustav, solidarnost, osiguranje, trziste

• Please log in to reply
894 replies to this topic

#16 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 19 May 2017 - 21:47

Ideja o apsolutno slobodnom tržištu, koje sve samo od sebe reguliše, bez  zakonodavstva koje bi nametalo  pravila igre i institucija koje kontrolišu i udaraju kazne, podjednako je idealistička kao i Marksova ideja o društvu bez novca...
U tom svetu bi ljudi radili zbog iskonskog nagona ljudskih bića da rade i stvaraju, niko ne bi za svoj rad tražio nadoknadu, novac bi postao izlišan jer bi sve bilo na izvol'te, svako bi svoje usluge i proizvode delio za džabe. Sistem u kome imanje i zgrtanje postaje "demode" jer razmetanje imovinom ne donosi nikakav status, već radije podsmeh, jer svako može da grabi ako želi, ionako je za džabe.
U teoriji, to bi i moglo da šljaka... samo ako zanemarimo neke ljudske "falinke"...

I za princip slobodnog tražišta, oslobođenog svake kontrole i kazne, važi isto.
Lepa teorija, samo što i ona  zanemaruje "falinke".

Da nema kontrole i kazni, veliki igrači bi za čas posla uništili ili pojeli male i ostvarili monopol.
Boeing preuzima ili uništava Bombardier, Lokid Martin i Embraer, Airbus preuzima Boeing (ili obrnuto), na kraju igre imaš još samo jednog jedinog fabrikanta, monopolistu, koji traži cenu koja mu se sviđa, a ti kao potrošač možeš da se slikaš.

Veliki igrač sa rezervom u banci prodaje robu ispod cene, trpi gubitke jer ima novčane zalihe "u šteku", konkurenti koji to nemaju u međuvremenu  bankrotiraju i eto ti opet monopola. Opet kao potrošač nemaš izbora, imaš još samo tog jednog jedinog proizvođača.
A može i kartel, kada veliki igrači sklope primirje, pa umesto konkurencije složno dogovore cenu koju raja mora da im plaća.

Kako to da sprečiš, osim zakonima i kontrolom?

Evo, čitam da su zli komesari Evropske Komisije odrapili Facebook za 110 miliona dolara kazne.
Kada je Fejs pre par godina kupio WhatsApp, komesari su ih pitali da li planiraju da ujedine naloge obe aplikacije i da li imaju tehničke mogućnosti da to realizuju. Ekipa je lagala, rekli su da em nemaju tehnologiju em da im to nije u planu. Sada su to uradili, a ispostavilo se da su još i u ono vreme već imali svu potrebnu tehnologiju na raspolaganju.

Da nema kontrole, bilo bi sto puta gore.

Zamisli da se ukinu fudbalska pravila i ukinu fudbalske sudije. Već na prvoj sledećoj utakmici bi oba tima izašla ne teren sa mitraljezima...

Za kraj, zdravlje nije potrošna roba koja se proizvodi na pokretnoj traci.

Pretpostavljam da nije teško ustanvoviti norme za proizvodnju nekog TV-a ili šrafcigera... koliko sme da traje i koliko treba da košta...

Kako postaviti norme za oporavak pacijenta posle ugradnje pejsmejkera? Izlečenje PTST-a ili anoreksije? Ljudi nisu roboti, kod svakog je drugačije. Neko izađe posle dva dana, neko se oporavlja mesecima...

Sve si lepo napisao, a sada slede pitanja:

1) ko je trazio da nema sudija fzbalskim utakmicama.

Ja sam mozda negde napisao da fuzbal ne treba da postoji, ali sudije nisam dirao.

2) Ko je trazio da ne postoji zdravstveno osiguranje?

Naravno da treba da postoji i posto branis slavena i citas njegove postove, pretpostavljaju ci da oni opisuju ono sto sam ja pisao, preporucujem da procitas i moje postove.

3) Ko je rekao da penziJa ne treba da postoji?

Niko! Slaven je postavio zahtev za generacionom socialom i to je komentarisano, kao neprihvatljivo

• 0

#17 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 May 2017 - 21:52

Missim stvarno...

ne žele ni prosti Kubanci, no nema drugo.

Dočim, za diktatora ima sve.

Naravno da ne zele, ali je napisano kao da je pitanje zelje a ne mogucnosti. Pa jos dodato pritom u stilu "kakvi luzeri misle da su bitni u svetu" ocim ce valjda implicirati da valjda lovarni treba nekom da budu bitniji od samog sebe. Svasta cu ovde procitati... 

• 0

#18 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 May 2017 - 22:32

Fuzije velikih firmi se uvek strogo kontrolišu, da bi se sprečilo nastajanje kartela i monopola.

Nije problem u tome što je Fejs kupio WhatsApp.
Problem je u tome što su na direktno pitanje Evropske komisije da li maju tehnologiju da objedine korisničke naloge i da li to planiraju, i usmeno i pismeno i pečatovano odgovorili sa "ne"... a sada se ispostavilo da su bezobrazno lagali. Nedavno su povezali naloge, a istraga je pokazala da su i ono vreme imali svu potrebnu tehnologiju i radili na povezivanju.

Pa i ti na svojoj poreskoj prijavi možaš da napraviš neku greškicu, nije problem,na to ti se ne gleda kao na svesno laganje.  
Nenamernu grešku će  bez mnogo problema da ti oproste, ali za laganje pada kazna.

U ovom slučaju, 110 miliona, a još su i jeftino prošli.

Nije mi bash najjasnije kakve veze imaju evropski komesari sa kupovinom americhke kompanije od strane americhke kompanije, pogledacu detalje ........... mislim ....... otishli su i ti Evropljani u out ...... bolje bi im bilo da neshto sami izmisle, a ne samo da chekaju Amere. Da nije Shvaba postali bi ko Rusija.

• 1

#19 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 May 2017 - 22:37

A za tebe bi bilo normalno da neko zeli da ga lece najgorim lekovima i najgori lekari? Msm jblg ima nas raznih, mozda neki i to prizeljkuju... 

Drugarice, vi imate problem da razumete najprostije moguce stvari ......... da, svi zelimo, ukljuchujuci i mene da imamo sve najbolje za sebe ........ ali je to nemoguce, razumete, chista fizichka nemogucnost ..... i njihov dan traje 24 sata  ....... koga ce onda lechiti lekari koji nisu najbolji  :rotflmao: ..... jel sad malo jasnije???

Ne, nemam pojma shta je/ ko je schneider electric. A vi ste malo osetljivi na religiju, ne chudi me, e pa ja se izvinjavam.

Edited by Denis Jasharevic, 19 May 2017 - 22:45.

• 0

#20 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 19 May 2017 - 22:50

3) Ko je rekao da penziJa ne treba da postoji?

Niko! Slaven je postavio zahtev za generacionom socialom i to je komentarisano, kao neprihvatljivo

mrd, oprosti jel' ti razumijes sto je penzija, sto socijala a sto socijalno/zdravstveno?

osnova sva tri pojma je medjugeneracijska solidarnost .. imas kasu u koju se uplacuje.

oni koji rade primaju placu u brutu i iz bruta placaju % za zdravstveno i mirovinsko

oni koji ne rade (mladi, nezaposleni) takodjer su osigurani ali ne uplacuju jer nemaju placu

penzioneri placaju iz penzije zdravstveno (ali ne i penziono sto je logicno) i taj dio je minimalan 

jer su i penzije takve .. minimalne .. ali najvise koriste zdravstvene usluge jer su, opet logicno najugrozeniji u smislu zdravlja.

oni prvi koji placaju iz bruta oni koriste zdravstveno najmanje.

kuzis, to se zove medjugeneracijska solidarnost .. i siguran sam da to funkcionira i tu kod tebe u Americi.

jesi osiguran tu gdje si?

• 0

#21 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 May 2017 - 23:24

mrd, oprosti jel' ti razumijes sto je penzija, sto socijala a sto socijalno/zdravstveno?

osnova sva tri pojma je medjugeneracijska solidarnost .. imas kasu u koju se uplacuje.

oni koji rade primaju placu u brutu i iz bruta placaju % za zdravstveno i mirovinsko

oni koji ne rade (mladi, nezaposleni) takodjer su osigurani ali ne uplacuju jer nemaju placu

penzioneri placaju iz penzije zdravstveno (ali ne i penziono sto je logicno) i taj dio je minimalan 

jer su i penzije takve .. minimalne .. ali najvise koriste zdravstvene usluge jer su, opet logicno najugrozeniji u smislu zdravlja.

oni prvi koji placaju iz bruta oni koriste zdravstveno najmanje.

kuzis, to se zove medjugeneracijska solidarnost .. i siguran sam da to funkcionira i tu kod tebe u Americi.

jesi osiguran tu gdje si?

Iz kojeg si ti komunizma iskochio yebote. Kakva bre medjugeneracijska solidarnost? O chemu prichash :lol+: ? Zashto bih ja bio solidaran s tobom, ko si mi ti? Mogu da budem solidaran sa chlanovima porodice, prijateljima i da uplatim neku kintu za nesrecne. Jesi chuo za penzione fondove? Pa jel uplacujesh? Ne?!? Chekash da ti neko drugi uplati  :rotflmao: . Mislim znam ja da ti nemash problem, zivish u dobrroj zemlji, ali odakle ti ta naopaka razmishljanja ........ shto ne posetish one nesrecnike u Hrvatskoj shto nemaju socijalnu skrb, ni novac za lekove nego se truju kineskim? Ti se prvo uhvatio americhke sirotinje .... pa da ..... internacionala   :rotflmao:, medjukontinentalna solidarnost .....

Edited by Denis Jasharevic, 19 May 2017 - 23:26.

• 1

#22 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 May 2017 - 23:37

Iz kojeg si ti komunizma iskochio yebote. Kakva bre medjugeneracijska solidarnost? O chemu prichash :lol+: ? Zashto bih ja bio solidaran s tobom, ko si mi ti? Mogu da budem solidaran sa chlanovima porodice, prijateljima i da uplatim neku kintu za nesrecne. Jesi chuo za penzione fondove? Pa jel uplacujesh? Ne?!? Chekash da ti neko drugi uplati  :rotflmao: . Mislim znam ja da ti nemash problem, zivish u dobrroj zemlji, ali odakle ti ta naopaka razmishljanja ........ shto ne posetish one nesrecnike u Hrvatskoj shto nemaju socijalnu skrb, ni novac za lekove nego se truju kineskim? Ti se prvo uhvatio americhke sirotinje .... pa da ..... internacionala   :rotflmao:, medjukontinentalna solidarnost .....

On i prica o penzionim fondovima i ni jednom recju nije rekao da neko ceka da mu drugi uplati nesto... 

• 0

#23 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 19 May 2017 - 23:39

Zamisli da se ukinu fudbalska pravila i ukinu fudbalske sudije. Već na prvoj sledećoj utakmici bi oba tima izašla ne teren sa mitraljezima...

Za kraj, zdravlje nije potrošna roba koja se proizvodi na pokretnoj traci.

Pretpostavljam da nije teško ustanvoviti norme za proizvodnju nekog TV-a ili šrafcigera... koliko sme da traje i koliko treba da košta...

Kako postaviti norme za oporavak pacijenta posle ugradnje pejsmejkera? Izlečenje PTST-a ili anoreksije? Ljudi nisu roboti, kod svakog je drugačije. Neko izađe posle dva dana, neko se oporavlja mesecima...

Retko ima sta tako dirljivo kao vera i ljubav crvendaca prema drzavi, komesarima, politicarima, rukovodiocima i ostalom zasluznim drugovima. Evo samo ovde sta imamo:

- Da nema komesara centarfori bi uzimali loptu u ruke na centru i davali golove, pravilo o zabrani blokiranja lopte na silaznoj putanji bi zauvek ostalo nepoznato a top bi isao i dijagonalno u sahu. Sam Allah je poslao komesare da izmisle pravila pa da mozemo ko ljudi da pratimo loptanje

- Da nema komesara ne bi imao kao da kaze kad je covek izlecen a kad je bolestan! Ne bi, jebi ga, bloesni bi isli ulicom, zdravi bi lezali u bolnicama, mrtvima ne bi imao ko da kaze da su umrli, ne bi niko mogao bez komesarskih direktiva da razdvoji zito od kukolja, dzaba skole, dzaba medicinski fakulteti, dzaba lekarska praksa, dzaba udruzenja, nista dok komesar ne presece?

- Sta jos, daj da cujemo? Kako su komesari odlucili da je Ajnstajnova teorija bolja od Njutnove, da se Zemlja okrece oko Sunca a ne obratno, za sta su jos zasluzni? Mozda se staraju i za samu revoluciju (Zemlja oko Sunca, ne crvenu), mozda bi broj PI mirne duse ostao racionalan samo da nije bilo komesara da ga smeste tamo gde treba?

I za princip slobodnog tražišta, oslobođenog svake kontrole i kazne, važi isto.
Lepa teorija, samo što i ona  zanemaruje "falinke".

Da nema kontrole i kazni, veliki igrači bi za čas posla uništili ili pojeli male i ostvarili monopol.
Boeing preuzima ili uništava Bombardier, Lokid Martin i Embraer, Airbus preuzima Boeing (ili obrnuto), na kraju igre imaš još samo jednog jedinog fabrikanta, monopolistu, koji traži cenu koja mu se sviđa, a ti kao potrošač možeš da se slikaš.

Na slobodnom trzisti (gde su apsolutno zasticena vlasnicka prava) ne postoje monopoli, pa definiciji tog pojma. Moguce je da se ispostavi da je u nekoj delatnosti najefikasniji nacin proizvodnje nekog dobra da postoji jedna velika kompanija (mada je to vrlo malo verovatno, jer ekonomija obima postavlja i gornju granicu rasta firme, posle koje njena produktivnost opada ako se dalje povecava), ali to nije monopol, to je prosto za nabolji i najefikasniji nacin proizvodnje tog dobra, zato postoji trziste da ga izabere.

Veliki igrač sa rezervom u banci prodaje robu ispod cene, trpi gubitke jer ima novčane zalihe "u šteku", konkurenti koji to nemaju u međuvremenu  bankrotiraju i eto ti opet monopola. Opet kao potrošač nemaš izbora, imaš još samo tog jednog jedinog proizvođača.
A može i kartel, kada veliki igrači sklope primirje, pa umesto konkurencije složno dogovore cenu koju raja mora da im plaća.

To je crvendacki mit koji se protivi elementarnoj aritmetici: nemoguce je proizvoditi ispod cene kostanja i pobediti na trzistu i to se nikad nije desilo u uslovima slobodnog trzista - samo u uslovima protekcionizma.

A nije da nije bilo pokusaja. Kada je Herber Henry Dow, osnivac poznate kompanije Dow Chemicals, krenuo sa prodajom Bromina u Evropi, zbog svoje efikasne proizvodnje je uspeo da osvoji evropsko trziste cenom od 36 centi/funti dok je nemacki farmaceutski kartel prodavao u Evropi po 49 centi/funti. Kartel je takodje dosao na ovu genijalnu ideju - prodavace bromin u Americi po "dampinskoj ceni" od 15 c/f, zacas izbaciti Dow-a sa trzista i onda nastaviti da prodaje po 49 c/f. Dow naravno nije mogao da se takmici sa tako sumanuto niskom cenom, ali je uradio jednu ociglednu stvar. Rekao je (samo tih, da ga ne cuju): "Vi prodajete po 15 c/f a ja ne mogu ni da proizvedem a kamoli da prodam za tu cenu? Odlicno, ja necu ni proizvoditi nego cu kupovati od vas i prodavati vas bromin!!!" Kupovao je u Americi nemacki bromin po 15 c/f i preprodavao ga nazad u Evropu za 27 c/f. Nemci sada prodaju u Americi za 15 c/f sto je nize od cene kostanja, dakle u gubitku su u Americi a u Evropi ne mogu da povrate izgubljeno jer ovaj drzi jos nizu cenu, na 27 c/f. Spustali su dalje, na 12, pa na 10.5, Dow kupovao njihov i prodava ga nazad u Evropi dok nisu lipsali i odlustali od coravog posla.

HDow1888.jpg

https://en.wikipedia...king_a_monopoly

Ideja o apsolutno slobodnom tržištu, koje sve samo od sebe reguliše, bez  zakonodavstva koje bi nametalo  pravila igre i institucija koje kontrolišu i udaraju kazne, podjednako je idealistička kao i Marksova ideja o društvu bez novca...
U tom svetu bi ljudi radili zbog iskonskog nagona ljudskih bića da rade i stvaraju, niko ne bi za svoj rad tražio nadoknadu, novac bi postao izlišan jer bi sve bilo na izvol'te, svako bi svoje usluge i proizvode delio za džabe. Sistem u kome imanje i zgrtanje postaje "demode" jer razmetanje imovinom ne donosi nikakav status, već radije podsmeh, jer svako može da grabi ako želi, ionako je za džabe.
U teoriji, to bi i moglo da šljaka... samo ako zanemarimo neke ljudske "falinke"...

Problem sa komunizmom je jos fundamentalniji od "ljudskih falinki" (odnosno pitanja kako nekome oteti sve i naterati ga da radi za drzavu). Oni cak i da su uspeli da naprave socijalistickog nadcoveka - dakle drzavnog roba koji poslusno izvrsava sta mu vodja kaze - oni ne bi znali da mu kazu sta da radi, a da taj posao bude produktivan. Dakle, cuveni Mizesov uvid o nemogucnosti ekonomske kalkulacije i planiranja u sistemu gde ne postoji trziste u sredstvima za proizvodnju, tj. o kriticnoj socijalnoj funkciji cena u jednom drustvu, recju pojavi koja je lepo objasnjena u ovom kratkom video (koji sam nedavno kacio negde):

• 2

#24 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 May 2017 - 23:50

On i prica o penzionim fondovima i ni jednom recju nije rekao da neko ceka da mu drugi uplati nesto... 

Pa shto on objashnjava radno-penzioni princip? Jel misli da smo mi glupi pa ne zamo kako to funkcionishe ili misli da je izmislio neku rupu na saksiji za koju mi nismo znali i videli. 

E sad je mnogo jednostavnije da shvatite da na tom principu radi i zdravstveno osiguranje u USA ....... ako mislish da ce ti trebati uplacuj, a  ako mislish da nece ..... a dozvoli da ima i takvih ljudi ...... onda nemoj.  :D

Tako su oni izabrali, a vi bez sikiracije ...... preziveli su nekako do sada bez vas, pa ce i od sada. Chim budemo chuli da tamo ljudi masovno umiru po ulicama bolesni, gladni i zedni, mi cemo da skupimo i poshaljemo neku pomoc, slali su i oni nama i shalju stalno  :kece:

Edited by Denis Jasharevic, 19 May 2017 - 23:51.

• 0

#25 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 19 May 2017 - 23:53

Uopste nije upitno da li moraju da postoje ili ne drzavna radna mesta, nego je upitno nesto drugo sto sam podebljala. Njena izjava navodi na to da drzava treba da otvara sto vise mesta jer je privilegija sto drzavni posao placa zdravstvenu zastitu. 

Podsticanjem otvaranje privatnih radnim mesta se ne dobija privilegija zdravstvene zastite. 

Ajde prvo da raspravimo kakvo je stanje u US healthcare posto raspravljas na pogresnim premisama.

Misica je rekla da je u pitanju privilegija i da treba imati vise poslova i od toga placati zdravstveno, nije pricala da moraju da imaju drzavni posao.

U US privatne firme uglavnom nude zdravstveno kao deo beneficija za zaposlene - znaci podsticanje privatnih radnih mesta itekako omogucava privilegiju zdravstvene zastite. Te beneficije ne nude samo jako male firme tipa porodicne prodavnice, barovi i sl.

U vreme uvodjenja ACA, prica je bila da u US ima 40 mill bez zdravstvene zastite, nakon objavljivanja rezultata 18 mill je iskoristilo mogucnost da uzme osiguranje preko Obamacare. Znaci ocekivani rezultat je izostao.

Zasto? Zato sto je dobar deo tih koji nemaju zadravstveno u stvari mladi, kojima ionako ne pada na pamet da ga placaju, ili oni koji rade na crno pa ih bas briga sto na poreskoj prijavi nece dobiti deductible za zdravstveno. 

Istovremeno  je onih 85% koji su imali i uredno placali zdravstveno moralo da placa 100% vise, nesto u ceni a nesto u kvalitetu.

Znaci izbaciti iz price to kako jadni siromasni amerikanci nemaju zdravstveno.

A gde je otisla razlika izmedju onoga sto su platili 85% gradjana i onoga sto je dotirano za onih 6% koji su dobili osiguranje (jer ni njihovo nije za dzabe), pa nesto drzavi a nesto osiguravajucim kucama.

Edited by angelia, 19 May 2017 - 23:54.

• 1

#26 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 19 May 2017 - 23:55

Upravo je ovaj dechko objasnio da monopol na slobodnom trzishtu ne postoji ukoliko se ne radi o monopolu iz jednostavnnog razloga shto to niko ne drugi ne zna/ ne moze da proizvede. Onda to i nije monopol nego ekskluziva.

• 0

#27 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 May 2017 - 23:57

Pa shto on objashnjava radno-penzioni princip? Jel misli da smo mi glupi pa ne zamo kako to funkcionishe ili misli da je izmislio neku rupu na saksiji za koju mi nismo znali i videli. 

E sad je mnogo jednostavnije da shvatite da na tom principu radi i zdravstveno osiguranje u USA ....... ako mislish da ce ti trebati uplacuj, a  ako mislish da nece ..... a dozvoli da ima i takvih ljudi ...... onda nemoj.  :D

Tako su oni izabrali, a vi bez sikiracije ...... preziveli su nekako do sada bez vas, pa ce i od sada. Chim budemo chuli da tamo ljudi masovno umiru po ulicama bolesni, gladni i zedni, mi cemo da skupimo i poshaljemo neku pomoc, slali su i oni nama i shalju stalno  :kece:

Objasnjava jer od starta kada je pomenuo medjugeneracijske solidarnosti se povela prica da li deca treba da brinu o roditeljima... pokusava da se vrati u tok u kom je krenuo da pise. 

Molila bih te da mi ne dajes savete, ti definitivno nisi neko od koga ja mogu nesto da naucim, bolje cemo razgovarati ako prestanes da pominjes shvatanje... 

• 0

#28 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 20 May 2017 - 00:00

Objasnjava jer od starta kada je pomenuo medjugeneracijske solidarnosti se povela prica da li deca treba da brinu o roditeljima... pokusava da se vrati u tok u kom je krenuo da pise. 

Molila bih te da mi ne dajes savete, ti definitivno nisi neko od koga ja mogu nesto da naucim, bolje cemo razgovarati ako prestanes da pominjes shvatanje... 

Krenuo je da pomaze Amerikancima iako oni to od njega sigurno nisu trazili, pa bi mu bolje bilo da se bavi nechim pametnijim, naprimer kako da pomogne Rusima jer su oni istinska gologuzija kojoj treba pomoc. A moze i Hrvatima, Srbima, jer ni oni nisu u mnogo boljem polozaju.

Davanje saveta nije zabranjeno pravilnikom foruma, a ti od mene ne mozesh da nauchish sve i da hocesh. Mnogo komplikovano  :D

Evo Angelia ce da vas preuzme  :rotflmao:

Edited by Denis Jasharevic, 20 May 2017 - 00:01.

• 0

#29 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 May 2017 - 00:10

Ajde prvo da raspravimo kakvo je stanje u US healthcare posto raspravljas na pogresnim premisama.

Misica je rekla da je u pitanju privilegija i da treba imati vise poslova i od toga placati zdravstveno, nije pricala da moraju da imaju drzavni posao.

U US privatne firme uglavnom nude zdravstveno kao deo beneficija za zaposlene - znaci podsticanje privatnih radnih mesta itekako omogucava privilegiju zdravstvene zastite. Te beneficije ne nude samo jako male firme tipa porodicne prodavnice, barovi i sl.

U vreme uvodjenja ACA, prica je bila da u US ima 40 mill bez zdravstvene zastite, nakon objavljivanja rezultata 18 mill je iskoristilo mogucnost da uzme osiguranje preko Obamacare. Znaci ocekivani rezultat je izostao.

Zasto? Zato sto je dobar deo tih koji nemaju zadravstveno u stvari mladi, kojima ionako ne pada na pamet da ga placaju, ili oni koji rade na crno pa ih bas briga sto na poreskoj prijavi nece dobiti deductible za zdravstveno. 

Istovremeno  je onih 85% koji su imali i uredno placali zdravstveno moralo da placa 100% vise, nesto u ceni a nesto u kvalitetu.

Znaci izbaciti iz price to kako jadni siromasni amerikanci nemaju zdravstveno.

A gde je otisla razlika izmedju onoga sto su platili 85% gradjana i onoga sto je dotirano za onih 6% koji su dobili osiguranje (jer ni njihovo nije za dzabe), pa nesto drzavi a nesto osiguravajucim kucama.

Ja sam samo rekla da je njena izjava neoprezna, sklona tumacenjima (sto i rade ne mislim na forum, naveliko se raspreda o tome) i da je uvlakacka jer naginje republikanskom misljenju i trenutku Trampovog obaranja Obamacare, koji je inace ko vlasnik Mis Universe... 

Sled dogadjaja/izjava: drzavni posao - besplatan healthcare - privilegija, a onda podsticanje otvaranje novih radnih mesta... Mislim gde, u drzavi, jer kod privatnika healthcare nije zagarantovan, nego placas sam (ima privatnika naravno koji placaju). 

ACA sam spomenula jer je bohumilo poceo da objasnjava slobodno trzste u zdravstvu. Nisam rekla nista ni za ni protiv bilo kog healthcare, samo donosim zakljucke na osnovu izjave. Prelistaj ako ne verujes. Elem, Slaven je hteo da mu objasnis kako radi u USA. 

• 0

#30 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 May 2017 - 00:15

Ja sam samo rekla da je njena izjava neoprezna, sklona tumacenjima (sto i rade ne mislim na forum, naveliko se raspreda o tome) i da je uvlakacka jer naginje republikanskom misljenju i trenutku Trampovog obaranja Obamacare, koji je inace ko vlasnik Mis Universe... 

Sled dogadjaja/izjava: drzavni posao - besplatan healthcare - privilegija, a onda podsticanje otvaranje novih radnih mesta... Mislim gde, u drzavi, jer kod privatnika healthcare nije zagarantovan, nego placas sam (ima privatnika naravno koji placaju). 

ACA sam spomenula jer je bohumilo poceo da objasnjava slobodno trzste u zdravstvu. Nisam rekla nista ni za ni protiv bilo kog healthcare, samo donosim zakljucke na osnovu izjave. Prelistaj ako ne verujes. Elem, Slaven je hteo da mu objasnis kako radi u USA. 

Odgovor nisam namenila samo tebi nego i Slavenu. Posto je rasprava malo zastranila pa rekoh da rascistimo malo sa cinjenicama.

Sto se misice tice, izjava je podlozna interpretaciji samo ako se to radi maliciozno, eto kao ona ima drzavni posao pa sta nju briga, kao i tako sto se pominje Trump u tom smislu. Znaci istu izjavu je mogla da da i da ima privatni posao.

• 1