Jump to content


Photo
- - - - -

Kuharice manje zbori


  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#31 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 06 May 2017 - 19:15

Mi se vise bavimo curkama i Jelanama. Ups jelenima. Ta kad se sroka, mozes da kupis nova kola ako nisi brisace ukljucio na vreme.

 

Ja nemam nikakva kola, niti sam ikad naucio da vozim. Krenuo sam jednom, provozao se 8 sati, pa odustao, instruktor je bio sranje.

 

Ni ne treba mi, za sad. Jedino fali za pecanje, ovako moram da se ustimavam sa vozacima kad oni mogu pa i ne pecam koliko bih volio, za sve ostalo - public transport majka.


  • 2

#32 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 06 May 2017 - 19:31

Ja nemam nikakva kola, niti sam ikad naucio da vozim. Krenuo sam jednom, provozao se 8 sati, pa odustao, instruktor je bio sranje.

 

Ni ne treba mi, za sad. Jedino fali za pecanje, ovako moram da se ustimavam sa vozacima kad oni mogu pa i ne pecam koliko bih volio, za sve ostalo - public transport majka.

 

 

Ybg, ja ne mogu public transportom u Dolomite. :(

 

Bez zezanja, da nemam dozvolu, ne bih mogao da radim ni jedan posao koji sam do sada imao.


  • 0

#33 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 06 May 2017 - 19:45

Ybg, ja ne mogu public transportom u Dolomite. :(

 

Bez zezanja, da nemam dozvolu, ne bih mogao da radim ni jedan posao koji sam do sada imao.

 

Nema avion Prag - Trento? Ili tu negdje, pa rent a car?


Edited by Honey Badger, 06 May 2017 - 19:47.

  • 0

#34 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 06 May 2017 - 21:16

Nema avion Prag - Trento? Ili tu negdje, pa rent a car?

 

 

Nema.

 

Ima dva puta nedeljno Prag - Innsbruck ili Prag - Verona. Meni treba sat do aerodroma, sat da se checkuješ, dva sata letiš, jer je to neko sranje tipa ATR ili Bombardier sa 45 sedišta, pola sata da pokupiš prtljag, pola sata da iznajmiš auto, dva sata na Kronplatz.

 

Za 7 sati dodjem i svojim autom, iz stana liftom u garažu i hoplaaaa.

 

Neudobno mi je tako, nisam gazda svog vremena a i preskupo, bačene pare.


  • 0

#35 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 08 May 2017 - 13:47

Narucio sam jedan bez Bluetooth i WiFi, nisam htio duplo da placam samo radi toga, a ne vjerujem da ce mi se ikad htjeti da ostavim upaljeno i odem na posao.

 

Ovaj je najjeftiniji, mada nije bas jeftin ali sve za ceif. ;)

 

attachicon.gifUntitled-1.jpg

 

Pa cu i ja da jedem steak kasikom. :D

 

Ho Ho Ho, rece Djeda Mraz u maju mjesecu:

 

Attached File  Anova.jpg   276.06KB   1 downloads

 

B-)


  • 1

#36 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 08 May 2017 - 14:39

Ho Ho Ho, rece Djeda Mraz u maju mjesecu:

 

attachicon.gifAnova.jpg

 

B-)

 

Sous-vide si kupio? Svaka čast, to je hi-end profi oprema.

Otvaraš restaurant?


  • 0

#37 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 08 May 2017 - 14:49

Sous-vide si kupio? Svaka čast, to je hi-end profi oprema.

Otvaraš restaurant?

 

Ovo je neki za kucnu upotrebu. Nakaci se na lonac, podesi temperatura i ostavi nekoliko sati da radi svoje. Ovaj grije i vrti vodu u loncu tako da je svugdje jednaka temperatura. 

 

Jedva cekam da isprobam, vjerovatno za vikend.


  • 0

#38 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 May 2017 - 12:47

Ne izdrzah da ne isprobam novu igracku. Sinoc sam marinirao neke filete od lososa sa malo lemon confita, lemon balm, malo putera, so i biber. Ukljucio sam spravu na 52C i namjestio 30 minuta.

 

Attached File  sous vide.jpg   545.95KB   0 downloads

 

Ispalo je odlicno. Jako socno i mekano, nista nije izgubilo prilikom kuhanja. Fantasticna stvar i so far so good, preporucujem. Ko ima 100injak evrica da spuca na igracku.

 

Najveci test ce da bude za vikend, ima da nabavim neki dobar steak ili mozda 2 pa jedan na sous vide, drugi ne, da uporedim. 


  • 0

#39 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 09 May 2017 - 14:36

Vidi, ne bih htio biti bezobrazan, ja nisam sasvim nesklon novotarijama iako sam old school (putar, umaci, deglaziranje, pirjanje, flambiranje itd), ali nisam izdržao:

 

Chef Jones (Bradley Cooper) chefu Reece-u (Mathew Rhys) o pripremi hrane u sous-vide:

 

"You don't cook; you warm food up in condoms"!

 

No offense.


  • 0

#40 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 May 2017 - 15:10

Vidi, ne bih htio biti bezobrazan, ja nisam sasvim nesklon novotarijama iako sam old school (putar, umaci, deglaziranje, pirjanje, flambiranje itd), ali nisam izdržao:

 

Chef Jones (Bradley Cooper) chefu Reece-u (Mathew Rhys) o pripremi hrane u sous-vide:

 

"You don't cook; you warm food up in condoms"!

 

No offense.

 

 

None taken. :)

 

Old school je OK ali uopste nisam protiv novih tehnologija u bilo cemu, ne samo u kuhinji. Zamisli kako je pecinski covjek digao nos kad je njegov susjed u drugoj pecini naslagao kamenje, popunio rupe i izumio prvu rernu, pa mu rekao - ja priznajem samo meso sa otvorene vatre. Ili kad je u velikim orkestrima akusticna gitara zamijenjena elektricnom ili kada su umjesto konjskih kocija ljudi poceli voziti automobile da se prebace sa A do B i tako dalje...

 

Da si probao salmon koji sam sinoc napravio, sve bi ti bilo jasno. Fantasticna tekstura, ravnomjerno kroz cijeli filet, skroz drugacije od old school przenja ribe, bolje 100%. Jedva cekam da pristavim neki steak za vikend, mislim da ce da bude fenomenalno. I dalje tu ima kuhanja jer treba zavrsiti meso na tavi ili grillu radi drugih nota, pa spremiti sos, neko povrce sa strane i druge stvari, te je sous vide samo dio pripreme jela. 

 

Preporucujem ti da nabavis jedan pa da probas, ozbiljno. Ovaj ne zauzima mnogo prostora kad se ne koristi, a ne mora hrana ici u vakuum, zip lock bag je sasvim OK, pa se stipaljkom zakaci na obod serpe/lonca. Bitno je da voda je moze uci u kesu sa hranom, kako to izvedes je do tebe.


  • 1

#41 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 09 May 2017 - 16:25

None taken. :)

 

Old school je OK ali uopste nisam protiv novih tehnologija u bilo cemu, ne samo u kuhinji. Zamisli kako je pecinski covjek digao nos kad je njegov susjed u drugoj pecini naslagao kamenje, popunio rupe i izumio prvu rernu, pa mu rekao - ja priznajem samo meso sa otvorene vatre. Ili kad je u velikim orkestrima akusticna gitara zamijenjena elektricnom ili kada su umjesto konjskih kocija ljudi poceli voziti automobile da se prebace sa A do B i tako dalje...

 

Da si probao salmon koji sam sinoc napravio, sve bi ti bilo jasno. Fantasticna tekstura, ravnomjerno kroz cijeli filet, skroz drugacije od old school przenja ribe, bolje 100%. Jedva cekam da pristavim neki steak za vikend, mislim da ce da bude fenomenalno. I dalje tu ima kuhanja jer treba zavrsiti meso na tavi ili grillu radi drugih nota, pa spremiti sos, neko povrce sa strane i druge stvari, te je sous vide samo dio pripreme jela. 

 

Preporucujem ti da nabavis jedan pa da probas, ozbiljno. Ovaj ne zauzima mnogo prostora kad se ne koristi, a ne mora hrana ici u vakuum, zip lock bag je sasvim OK, pa se stipaljkom zakaci na obod serpe/lonca. Bitno je da voda je moze uci u kesu sa hranom, kako to izvedes je do tebe.

 

Zapravo i mislio sam nabaviti jedan preko njemačkog amazona, po 120 €.

 

Attached File  steba_sous-vide.jpg   126.69KB   0 downloads

 

pa odustao. Bolje to potrošiti na puno finih namirnica ili dobar nož.

 

Kušao sam ja jela iz sous-vide, dobro napravljena i okusom su super. Ono što mi fali je sjeckanje, rezanje, duga mariniranja, braisage od 4-5 sati, igre s temperaturom, timing... strah od pogreške i najbitnije - kuhinjski mirisi koji se isprepliću dok se s jedne strane kratko pirjaju martinčice i pieds-de-mouton na domaćem maslacu, s druge strane u tavi prže janjeći kotleti u marinadi od meda i soja sosa i ruzmarina, pa sosovi, začini koji se uzdižu do neba; kako flambirati jelo u sous-vide? kako postići onaj jedinstveni, skoro piromanski užitak kad se plamen od Hennessyja podigne iz tave i spali ti obrve?

 

U svojoj struci ne mogu podnijeti ornament, rijetko zakrivljenu liniju, sve što nije apsolutno u funkciji; u kuhinji žalim što nisam rođen u doba visokog baroka.

 

Usto: You can't teach an old dog new tricks.


Edited by ironside, 09 May 2017 - 16:37.

  • 1

#42 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 09 May 2017 - 16:43

Zapravo i mislio sam nabaviti jedan preko njemačkog amazona, po 120 €.

 

attachicon.gifsteba_sous-vide.jpg

 

pa odustao. Bolje to potrošiti na puno finih namirnica ili dobar nož.

 

Kušao sam ja jela iz sous-vide, dobro napravljena i okusom su super. Ono što mi fali je sjeckanje, rezanje, duga mariniranja, braisage od 4-5 sati, igre s temperaturom, timing... strah od pogreške i najbitnije - kuhinjski mirisi koji se isprepliću dok se s jedne strane kratko pirjaju martinčice i pieds-de-mouton na domaćem maslacu, s druge strane u tavi prže janjeći kotleti u marinadi od meda i soja sosa i ruzmarina, pa sosovi, začini koji se uzdižu do neba; kako flambirati jelo u sous-vide? kako postići onaj jedinstveni, skoro piromanski užitak kad se plamen od Hennessyja podigne iz tave i spali ti obrve?

 

U svojoj struci ne mogu podnijeti ornament, rijetko zakrivljenu liniju, sve što nije apsolutno u funkciji; u kuhinji žalim što nisam rođen u doba visokog baroka.

 

Usto: You can't teach an old dog new tricks.

 

Ne vidim kako bi ti sjeckanje i rezanje falilo sa ovim? Ovo ostalo, OK ali ne mislim ni ja sous vide svaki dan. Mozda mi i dosadi nakon nekoliko puta pa ga prodam na ebay ali za sad izgleda kao dobra investicija za kitchen fun.


  • 0

#43 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 09 May 2017 - 17:01

Ne vidim kako bi ti sjeckanje i rezanje falilo sa ovim? Ovo ostalo, OK ali ne mislim ni ja sous vide svaki dan. Mozda mi i dosadi nakon nekoliko puta pa ga prodam na ebay ali za sad izgleda kao dobra investicija za kitchen fun.

 

Gle, u arhitekturi uzdrhtim jedino pred Bauhausom i modernom, a ne bih vjerojatno okom trepnuo kad bi nekekva kozmička kataklizma izbrisala sve izgrađeno prije 1920. Poznajem jako dobro cjelokupno arhitektonsko naslijeđe, ali prema svemu prije moderne nemam nikakav emocionalni odnos.

 

U kuhinji je nešto drugačije: kulinarstvo je za mene Gesamtkunstwerk bez premca. Ja se uvijek obraćam Pellapratu i Escoffieru (nasljednicima francuske tradicije), prije nego molekularcima.

 

Ah, da mi je bilo biti Vatel (samo bez Depardieuove grotesknosti).

 


  • 2

#44 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 May 2017 - 18:56

...

 

... ja se uvijek obraćam Pellapratu i Escoffieru (nasljednicima francuske tradicije), prije nego molekularcima ... 

 

Ovaj?

 

 

 

...

 

 


  • 1

#45 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 09 May 2017 - 19:00

...

 

 

Ovaj?

 

attachicon.gifpellaprat 002.jpg

 

attachicon.gifpellaprat divljac 002.jpg

 

...

 

Baš tako, vašestvo.

:)


  • 1