Jump to content


Photo
- - - - -

Jezik, "nacija" i politicke zloupotrebe


  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#46 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 April 2017 - 12:24

Ja se izvinjavam ali ja ne podrzavam globalizam, bar ne u ovom sadasnjem smislu. Kad sve bude globalno, i bez obzira odakle je ko, i kad svi budu mogli birati gde ce da zive i rade, a bez potrebe da se koristi nacionalni identitet onda cu ga podrzavati, ali ovako kad je globalizam samo korporativni to mene bas uopste ne interesuje, i zelim mu da propadne. 

Gde je tu globalizam kad ja npr da bi isao u USA treba da imam vizu. Ok, ja mogu otici i bez vize, meni nije problem, ali mi ipak treba pasos. 

Kad se dozvoli i onom iz najvece zabiti da ode gde mu se cefne bez ikakvog problem, to ce biti globalizam koji je dobar za svet.

 

Mozda sam ja zaostanut, ali ja tako gledam na globalizam.

Ili, recimo. Neko ko je gladan mora da ima pare da kupi hranu umesto da je uzme.


  • 1

#47 vbarac

vbarac
  • Members
  • 272 posts

Posted 03 April 2017 - 12:26

Ja se izvinjavam ali ja ne podrzavam globalizam, bar ne u ovom sadasnjem smislu. Kad sve bude globalno, i bez obzira odakle je ko, i kad svi budu mogli birati gde ce da zive i rade, a bez potrebe da se koristi nacionalni identitet onda cu ga podrzavati, ali ovako kad je globalizam samo korporativni to mene bas uopste ne interesuje, i zelim mu da propadne. 

Gde je tu globalizam kad ja npr da bi isao u USA treba da imam vizu. Ok, ja mogu otici i bez vize, meni nije problem, ali mi ipak treba pasos. 

Kad se dozvoli i onom iz najvece zabiti da ode gde mu se cefne bez ikakvog problem, to ce biti globalizam koji je dobar za svet.

 

Mozda sam ja zaostanut, ali ja tako gledam na globalizam.

 

Koliko imas godina? To sto ti treba viza za USA nema veze sa globalizacijom. A da svako iz svake zabiti moze da ode gde hoce kada hoce... Verujes u bajke? Klinac, znaci.

 

Ne podrzavas globalizam, ali:

- karticom iz Srbije placas usluge u svetu (ako uopste putujes)

- koristis internet servise (web, mail, itd.)

- koristis mobilni telefon i za glasovnu i za internet komunikaciju

- koristis (kada zatreba) lekove koji nisu prozivedeni u Srbiji ili Evropi

- gledas strane tv kanale preko kabla ili satelita

- slusas stranu muziku, gledas strane filmove

- itd itd itd


  • 4

#48 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 03 April 2017 - 12:27

Za @mrd

Sta? Ko? uzme? kupi?

Ja to nisam rekao.

Radom, i zalaganjem se utice na svoj zivot. To isto vazi i u ne globalizmu i globalizmu. Prema tome ne podmeci. :)


Edited by slavisa063, 03 April 2017 - 12:28.

  • 0

#49 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 03 April 2017 - 12:28

Ja se izvinjavam ali ja ne podrzavam globalizam, bar ne u ovom sadasnjem smislu. Kad sve bude globalno, i bez obzira odakle je ko, i kad svi budu mogli birati gde ce da zive i rade, a bez potrebe da se koristi nacionalni identitet onda cu ga podrzavati, ali ovako kad je globalizam samo korporativni to mene bas uopste ne interesuje, i zelim mu da propadne. 

Gde je tu globalizam kad ja npr da bi isao u USA treba da imam vizu. Ok, ja mogu otici i bez vize, meni nije problem, ali mi ipak treba pasos. 

Kad se dozvoli i onom iz najvece zabiti da ode gde mu se cefne bez ikakvog problem, to ce biti globalizam koji je dobar za svet.

 

Mozda sam ja zaostanut, mozda se ne znam dobro izrazavati. ali ja tako gledam na globalizam.

 

pa jesi malo zaosinut, iskreno receno ...


  • 1

#50 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 April 2017 - 12:30

Za @mrd

Sta? Ko? uzme? kupi?

Ja to nisam rekao.

Radom, i zalaganjem se utice na svoj zivot. To isto vazi i u ne globalizmu i globalizmu. Prema tome ne podmeci. :)

Prvo! Momce ja ne podmecem. Savetujem ti da ponovo procitas svoj post, pa onda moju parallelu tome istom. To sto se tebi ne dopadaju plavuse, ne znaci da one ne postoje. Sta vise, veoma je dobro da postoje, posto bi Zemlja kao planeta bila veoma dosadna da ih nema!


Edited by mrd, 03 April 2017 - 12:32.

  • 1

#51 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 April 2017 - 12:31

...

 

... cini mi se da su ljudi uvek bili spremni da budu individualni, ali su se malo plasili:"Sta ce svet da kaze?" ...

 

 

Imas ti u ljudskom ponasanju i mnogo gorih stvari.

 

Poznat je jedan ogled iz psihologije, kad u nekoj sali sedi pedesetak ljudi i resavaju neki test, a ispod vrata odjednom krene neki dim (bezopasan / neskodljiv).

I 2-3 lika ustano u odu, a ostali sede i resavaju test.

Pa dodju ispitivari, prekinu test i pitaju - zasto niste napustili salu kad ste videli dim? A sta da je bio opasan?

 

Neces verovati - 80-90% njih je odgovorilo - bilo mi neprijatno sta ce da pomisle drugi!

Ona 2-3 lika koji su odmah napustili salu - to su genijalci koji bi preziveli i realnu opasnost.

 

Opet, kad bese onaj strasni pozar u londonskom metrou, svedoci policajac koji je pokusavao da zadrzi svet da ne ulazi u zadimljenu stanicu!

Mnogi ga nisu ga poslusali i udavili se!

:ajme:

 

Tu samo mozes da se pozoves na Darwina.

Takvi ni ne treba da zive.

 

Eto ti primer nika 'slavisa' - pojma nema o necemu, ali nece to!

:frust:

 

...


  • 3

#52 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 03 April 2017 - 12:33

Koliko imas godina? To sto ti treba viza za USA nema veze sa globalizacijom. A da svako iz svake zabiti moze da ode gde hoce kada hoce... Verujes u bajke? Klinac, znaci.

 

Ne podrzavas globalizam, ali:

- karticom iz Srbije placas usluge u svetu (ako uopste putujes)

- koristis internet servise (web, mail, itd.)

- koristis mobilni telefon i za glasovnu i za internet komunikaciju

- koristis (kada zatreba) lekove koji nisu prozivedeni u Srbiji ili Evropi

- gledas strane tv kanale preko kabla ili satelita

- slusas stranu muziku, gledas strane filmove

- itd itd itd

 

Koliko ti imas godina? 

Da li si procitao moj post. Ovo sve sto si ti napisao je korporativni globalizam

 

Kako putovanje bez vize ili sa pasosem nema veze sa globalizmom? 


  • 0

#53 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 April 2017 - 12:34

Ja se izvinjavam ali ja ne podrzavam globalizam, bar ne u ovom sadasnjem smislu. Kad sve bude globalno, i bez obzira odakle je ko, i kad svi budu mogli birati gde ce da zive i rade, a bez potrebe da se koristi nacionalni identitet onda cu ga podrzavati, ali ovako kad je globalizam samo korporativni to mene bas uopste ne interesuje, i zelim mu da propadne. 

Gde je tu globalizam kad ja npr da bi isao u USA treba da imam vizu. Ok, ja mogu otici i bez vize, meni nije problem, ali mi ipak treba pasos. 

Kad se dozvoli i onom iz najvece zabiti da ode gde mu se cefne bez ikakvog problem, to ce biti globalizam koji je dobar za svet.

 

Mozda sam ja zaostanut, ali ja tako gledam na globalizam.

Jesi, Slavisa, ti si zaostao, ti si, zapravo, od onih koji predlazu da se prestane sa postavljanjem vodovoda zato sto se shvatilo da olovne cevi imaju u sebi otrova.

 

A kad prestajes sa upotrebom kompjutera i slusanjem rokenrola posto i to imas zahvaljujuci globalizmu?


  • 0

#54 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 03 April 2017 - 12:35

Vidim ja da je globalizam gadna stvar, jako utice na psihu ljudi. :)


  • 0

#55 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 03 April 2017 - 12:36

Za @mrd

Sta? Ko? uzme? kupi?

Ja to nisam rekao.

Radom, i zalaganjem se utice na svoj zivot. To isto vazi i u ne globalizmu i globalizmu. Prema tome ne podmeci. :)

Dobro ti je odgovorio. Ti mozes da odes u Ameriku - i stotine hiljada odlaze odlaze tamo - ako imas tamo posao, ako imas gde ces da zivis itd.

 

Ocekivati da odes tamo bez icega i da je tamo neko drugi duzan da ti obezbedi hranu/smestaj/dnevnicu kao sto misle ovi sto su nagrnuli u Nemacku je jednako da se pitas zasto ne mozes da uzmes cokoladu iz prodavnice a da ne platis.


  • 1

#56 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 April 2017 - 12:38

Vidim ja da je globalizam gadna stvar, jako utice na psihu ljudi. :)

Vidim ja da ti mislis da je globalizam stvar i da to kao jedinka, ili premaz moze da se namaze na hleba.

Gresis.


  • 0

#57 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 03 April 2017 - 12:44

Dobro ti je odgovorio. Ti mozes da odes u Ameriku - i stotine hiljada odlaze odlaze tamo - ako imas tamo posao, ako imas gde ces da zivis itd.

 

Ocekivati da odes tamo bez icega i da je tamo neko drugi duzan da ti obezbedi hranu/smestaj/dnevnicu kao sto misle ovi sto su nagrnuli u Nemacku je jednako da se pitas zasto ne mozes da uzmes cokoladu iz prodavnice a da ne platis.

 

Izvini dao sam ti plus a hteo da kvotujem.

 

Ja nisam od onih koji trazi od nekoga da mi pokloni ili obezbedi nesto. Ti ljudi koje si ti nabrojao su po meni "paraziti". 

Ja nisam parazit, snasao sam se u zivotu zahvaljujuci samom sebi i nikome drugom.

Zbog cega bi u globalizmu bilo pogresno otici negde tamo bez icega? valjda se tamo svako moze snaci i obezbediti, kako vi kazete. 


  • 0

#58 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 03 April 2017 - 12:49

Izvini dao sam ti plus a hteo da kvotujem.

 

Opusteno.

 

 

Ja nisam od onih koji trazi od nekoga da mi pokloni ili obezbedi nesto. Ti ljudi koje si ti nabrojao su po meni "paraziti". 

Ja nisam parazit, snasao sam se u zivotu zahvaljujuci samom sebi i nikome drugom.

Zbog cega bi u globalizmu bilo pogresno otici negde tamo bez icega? valjda se tamo svako moze snaci i obezbediti, kako vi kazete. 

 

Nije pogresno, ali kod koga ces da odes, za pocetak? Kod koga ces da spavas prvu noc? Sta ces da jedes ako odes bez icega? 


Edited by bohumilo, 03 April 2017 - 12:49.

  • 1

#59 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 April 2017 - 12:51

Opusteno.

 

 

 

Nije pogresno, ali kod koga ces da odes, za pocetak? Kod koga ces da spavas prvu noc? Sta ces da jedes ako odes bez icega? 

:rotflmao:

Da Vjekoslav nije izbrisao dijasporu iz naroda, ne bi imao problema, a ovako kad nemas narod?! Pukla tikva.  :piggy:


  • 0

#60 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 03 April 2017 - 12:52

Vidim ja da je globalizam gadna stvar, jako utice na psihu ljudi. :)


Pogotovo utiče na psihu onih koji nisu osetili ni "g" od "globalizacije" nego iz svoje crne rupe trućkaju o nekakvim nedostižnim vizama.
Slaviša, u Norveškoj žive ljudi svih nacija, vera i rasa a sve to zahvaljujući upravo globalizaciji jer Norvežanima treba pomoć stranih stručnjaka, posebno u naftnom, zdravstvenom i građevinskom sektoru.
Mnogi ljudi su upravo zahvaljujući toj globalizaciji tj. otvorenosti zemalja po pitanju transfera znanja, ljudi i kapitala našli svoju sreću, kao što su se i mnoge zemlje otvorile za mnoge strane uticaje bez kojih bi bile zatvorene (da ne kažem zatucane) sredine.
  • 1