Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Jezik, "nacija" i politicke zloupotrebe - Page 3 - Politika - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Jezik, "nacija" i politicke zloupotrebe

• Please log in to reply
220 replies to this topic

#31 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 03 April 2017 - 02:10

:lol+:

Kao manager, trebalo bi da znas da "Building a team spirit!" u svakoj organizaciji predstavlja jedan od najvaznijih elemenat pri organizaciji kompanije. Isto se desava i sa tim narodnim, a rekao bih i sa svim drzavama. Osnovna stvar je da se stvori taj osecaj pripadnosti, kako bi pojedinac imao motivaciju da podpomaze grupu. Kod drzava je samo veci broj zainteresovanih u pripadnost.

Drzava danas nudi (i drzavljanstvo) neku drugu kombinaciju beneficija, dok "narod" samo indentifikaciju.

• 0

#32 handys111

handys111
  • Members
  • 379 posts

Posted 03 April 2017 - 07:08

'Zamerice mi nacionalisti naravno, a i poneki PC ratnik, ali na balkanu (a cak i malo sire) izmedju tzv naroda nema ama nikakvih objektivnih razlika'

Apsolutno nema objektivnih, ali pitanje u demokratskoj i liberalnoj drzavi je i kako da uvazimo subjektivne razlike - sta ako to subjektivno osecanje povlaci i drugi jezik, razlicite obicaje, etc?
  • 0

#33 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 03 April 2017 - 07:10

Ja i dalje tvrdim da vama smeta rec narod zbog toga sto je ovdasnji politicari koriste za svoju popularnost. Svi znamo da ko su ti politicari i kakvu su politiku vodili. Da su to bili normalni politicari, da su vodili totalno drugaciju politiku i da su nas uveli u EU i NATO i da su nastavili koristti tu rec za staovnistvo Srbije, to onda ne bi toliko smetalo.

Sta znaci rec Narod? Moze da znaci, da su to pripadnici jedne narodnosti. E sad ako se kaze jedne narodnost onda to znaci npr samo Srba, a kad se kaze narodnosti, onda to moze da znaci svih koji zive u toj drzavi, bili oni Srbi, Hrvati, Madjari,.......

• 0

#34 handys111

handys111
  • Members
  • 379 posts

Posted 03 April 2017 - 07:37

Uzmi u obzir to da taj termin nije obican termin, kao 'stolica', 'reka', i slicno. On nema samo inherentni smisao, vec i istoriju upotrebe koji su relevantni. Istorija upotrebe takodje utice na to kako razumemo jedan termin, a imas i teze kao sto su 'znacenje je upotreba', gde se skup znacenja izmedju ostalog bas upotrebom konstituise. I ako je upotreba bila neprihvatljiva, i znacenje postaje nesto sto ne mozemo lako prihvatiti.

• 0

#35 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 03 April 2017 - 07:46

Kako te svatam, ipak je vase neslaganje vezano za desavanja na ovim prostorima. Da se nije to desavalo sto se desavalo, ne bi nista smetalo da se koristi ta rec.

Edited by slavisa063, 03 April 2017 - 07:46.

• 0

#36 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 03 April 2017 - 07:46

Drzava danas nudi (i drzavljanstvo) neku drugu kombinaciju beneficija, dok "narod" samo indentifikaciju.

Ako govorimo o državljanstvu za domoroce / pripadnike te nacije (!), država ništa ne nudi nego se to radi po automatizmu.
S druge strane, država strancima / deci rođenoj u toj zemlji i posle određenog perioda boravka ili pod određenim uslovima nudi državljanstvo. Ali to državljanstvo u današnjim uslovima velikih migracija gubi prioritet nad pripadnošću naciji. Država u svakom trenutku može pripadniku druge nacije da oduzme državljanstvo (kao što mu je i dalo), tako da to nije više neka privilegija.
Pripadnik druge nacije od one u čijoj državi živi (!) uvek mora biti svestan toga dok "istonacionalni" nema tu brigu jer, normalno, nema kome država da ga isporuči.
Zaključak je da u XXI veku umesto da se ljudi izjednače po pravima i obavezama, bez obzira na njihovo nacionalno poreklo, razlike su nikad veće.

Edited by melankolic, 03 April 2017 - 07:48.

• 1

#37 handys111

handys111
  • Members
  • 379 posts

Posted 03 April 2017 - 07:55

Kako te svatam, ipak je vase neslaganje vezano za desavanja na ovim prostorima. Da se nije to desavalo sto se desavalo, ne bi nista smetalo da se koristi ta rec.

Verovatno, ali, sto kazu, 'the bell cannot be unrung'. To je postao deo asocijacija koje imamo. Isto se desavalo ranije u SAD sa terminima kao sto je 'nigger'. Cuces da se bela populacija (kavkaska, jelte) pita cesto zasto oni ne mogu da koriste taj termin kad ga vec koriste africki amerikanci. Odgovor je uvek isti - zato sto je istorija belacke upotrebe te reci vezana iskljucivo za mrznju i nasilje. Neko ko nema takve asocijacije, ko ne mrzi nikog, ko nije cak ni rasista, moze zaista da se pita u cemu je problem, ali to ce biti odgovor. 'Narod' je ovde koriscen takodje u kontekstima mrznje, podele, diskriminacije...i sad ti koji ne mrzis druge 'narode' pitas se u cemu je problem, ali kao sto derogatorni termini za razne manjijne imaju svoj zivot u upotrebi, tako je i sa ovime slucaj.

• 1

#38 Deja vu

Deja vu
  • Members
  • 159 posts

Posted 03 April 2017 - 09:18

Ja i dalje tvrdim da vama smeta rec narod zbog toga sto je ovdasnji politicari koriste za svoju popularnost. Svi znamo da ko su ti politicari i kakvu su politiku vodili. Da su to bili normalni politicari, da su vodili totalno drugaciju politiku i da su nas uveli u EU i NATO i da su nastavili koristti tu rec za staovnistvo Srbije, to onda ne bi toliko smetalo.

Sta znaci rec Narod? Moze da znaci, da su to pripadnici jedne narodnosti. E sad ako se kaze jedne narodnost onda to znaci npr samo Srba, a kad se kaze narodnosti, onda to moze da znaci svih koji zive u toj drzavi, bili oni Srbi, Hrvati, Madjari,.......

Ovdasnji? Politicari u svetu od 18. veka na ovamo tu reč koriste isključivo radi svoje popularnosti. Poenta je što je tada to imalo smisla i značaja kada se rušio feudalizam i apsolutna monarhija, ali danas je sasvim suprotno i suvišno, zapravo vrlo je štetno, bilo u etnonacionalističkom kontekstu, bilo u tom političkom'. 

To što ovde na Balkanu ljudi imaju loše iskustvo sa tom rečju, ne znači da je ona generalno nešto dobro samo zato što razvijeni Zapad nema takvog lošeg iskustva. Zapravo ga ima, dva svetska rata su najbolji primeri, a danas su ti loši primeri Tramp i Bregzit, oba slučaja nastala pozivanjem na narod. Danas nikakve potrebe za tom rečju nema, naročito u javnoj sferi, neka ostane u ''svoja četiri zida'' da ne remeti proces globalizacije i trend ka stvaranju kosmopolitskog društva. 

• 0

#39 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 03 April 2017 - 10:40

Ako govorimo o državljanstvu za domoroce / pripadnike te nacije (!), država ništa ne nudi nego se to radi po automatizmu. S druge strane, država strancima / deci rođenoj u toj zemlji i posle određenog perioda boravka ili pod određenim uslovima nudi državljanstvo. Ali to državljanstvo u današnjim uslovima velikih migracija gubi prioritet nad pripadnošću naciji. Država u svakom trenutku može pripadniku druge nacije da oduzme državljanstvo (kao što mu je i dalo), tako da to nije više neka privilegija. Pripadnik druge nacije od one u čijoj državi živi (!) uvek mora biti svestan toga dok "istonacionalni" nema tu brigu jer, normalno, nema kome država da ga isporuči. Zaključak je da u XXI veku umesto da se ljudi izjednače po pravima i obavezama, bez obzira na njihovo nacionalno poreklo, razlike su nikad veće.

Pa u US i nije bas tako - evo sta kazu o mogucnosti gubitka drzavljanstva - nema razlike izmedju "druge nacije" i "istonacioalnih":

INA § 349 states that a citizen, whether a U.S. citizen by birth or naturalization, shall lose his nationality by voluntarily performing certain acts with the intention of relinquishing United States nationality. 

• 2

#40 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 03 April 2017 - 11:10

Ovdasnji? Politicari u svetu od 18. veka na ovamo tu reč koriste isključivo radi svoje popularnosti. Poenta je što je tada to imalo smisla i značaja kada se rušio feudalizam i apsolutna monarhija, ali danas je sasvim suprotno i suvišno, zapravo vrlo je štetno, bilo u etnonacionalističkom kontekstu, bilo u tom političkom'. 

To što ovde na Balkanu ljudi imaju loše iskustvo sa tom rečju, ne znači da je ona generalno nešto dobro samo zato što razvijeni Zapad nema takvog lošeg iskustva. Zapravo ga ima, dva svetska rata su najbolji primeri, a danas su ti loši primeri Tramp i Bregzit, oba slučaja nastala pozivanjem na narod. Danas nikakve potrebe za tom rečju nema, naročito u javnoj sferi, neka ostane u ''svoja četiri zida'' da ne remeti proces globalizacije i trend ka stvaranju kosmopolitskog društva. 

Ok.

Ranije sam vec pisao i dalje tvrdim da drustvo jos nije spremno za globalizam, a to se i vidi na izboru Trampa i Bregzitu. Sta tek reci kad se to sve izdesavalo u dve mozda i najnaprednije svetske drzave.

• 0

#41 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 April 2017 - 11:45

Ok.

Ranije sam vec pisao i dalje tvrdim da drustvo jos nije spremno za globalizam, a to se i vidi na izboru Trampa i Bregzitu. Sta tek reci kad se to sve izdesavalo u dve mozda i najnaprednije svetske drzave.

Globalizam se desava vec stotinama godina ali mu je termin postao aktuelan relativno nedavno pa si ti uveren kako je to neka moderna izmisljotina. Jos je smesnije ocekivati da globalizam stane zbog izbora Trampa i Bregzita.

Cuj, drustvo nije spremno...

• 4

#42 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 03 April 2017 - 11:58

...

Ma, nik 'slavisa' se zagubio medju tri svrBske sljive.

;)

Secam se prenerazenosti nekih sovjetskih likova koji su podneli tuzbu protiv Ministarstva pravde jer je predlozilo da se iz krivicnog zakonika izbaci kategorija 'domovina' i dela u vezi sa njom.

Pa u direktnom TV prenosu pred Ustavnim sudom jedan zblanuti lik sa nevericom pita: znaci 'domovina' ne postoji kao pravna kategorija?

Ne.

...

• 0

#43 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 03 April 2017 - 12:05

...

Ma, nik 'slavisa' se zagubio medju tri svrBske sljive.

;)

Secam se prenerazenosti nekih sovjetskih likova koji su podneli tuzbu protiv Ministarstva pravde jer je predlozilo da se iz krivicnog zakonika izbaci kategorija 'domovina' i dela u vezi sa njom.

Pa u direktnom TV prenosu pred Ustavnim sudom jedan zblanuti lik sa nevericom pita: znaci 'domovina' ne postoji kao pravna kategorija?

Ne.

...

Zamisli samo preduslov: da drustvo bude spremno - kao da je tokom istorije uvek bilo spremno pre nego sto su promene nastupile…. pa 'ajde i sad da cekamo tu spremsnost...

• 2

#44 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 April 2017 - 12:10

Zamisli samo preduslov: da drustvo bude spremno - kao da je tokom istorije uvek bilo spremno pre nego sto su promene nastupile…. pa 'ajde i sad da cekamo tu spremsnost...

Bude spremno da se ukljuci i svi postanu timski igraci. Blago receno nije drustvo spremno da su narod, navijaci, ljudi koji rade i obozavaju svoju kompaniju svi predstavnici slicnih grupa i svi pripadaju i osecaju se lepo bas zbog toga sto pripadaju. 

Cini mi se da su ljudi uvek bili spremni da budu individualni, ali su se malo plasili:"Sta ce svet da kaze?"

:P

• 0

#45 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 03 April 2017 - 12:20

Ja se izvinjavam ali ja ne podrzavam globalizam, bar ne u ovom sadasnjem smislu. Kad sve bude globalno, i bez obzira odakle je ko, i kad svi budu mogli birati gde ce da zive i rade, a bez potrebe da se koristi nacionalni identitet onda cu ga podrzavati, ali ovako kad je globalizam samo korporativni to mene bas uopste ne interesuje, i zelim mu da propadne. 

Gde je tu globalizam kad ja npr da bi isao u USA treba da imam vizu. Ok, ja mogu otici i bez vize, meni nije problem, ali mi ipak treba pasos. 

Kad se dozvoli i onom iz najvece zabiti da ode gde mu se cefne bez ikakvog problem, to ce biti globalizam koji je dobar za svet.

Mozda sam ja zaostanut, mozda se ne znam dobro izrazavati. ali ja tako gledam na globalizam.

Edited by slavisa063, 03 April 2017 - 12:24.

• 0