Jump to content

Photo
- - - - -

Jezik, "nacija" i politicke zloupotrebe

• Please log in to reply
220 replies to this topic

#16 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 April 2017 - 19:40

Znao sam da je do komunizma :)

Koja se rec upotrebljava u razvijenim drzavama? ako ne peoples

Odgovorio ti yosarian.

Ali nije samo do komunizma - takodje je i do fashizma, posebno onog koji u Srbiji vlada od 1987. godine.

• 1

#17 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 02 April 2017 - 20:05

Kod nas je to pomalo... "lost in translation"...
 Primećujem da ljudi koriste izraz "građanin"sa značenjem  "etnički neopredeljena/nezainteresovana osoba" ili "stanovnik grada".

Slično je i sa pojmom "nacija", mada se prevod nije pogubio samo koda nas. :)

...

Kod nas, ali i u velikom delu centralne i istočne Evrope, nacija je postala sinonim za etničku pripadnost.

Problem je u tome sto se u tim krajevima dosta znacenja pogubilo zbog nedostatka obrazovanja ali i ideologija.

Recimo svojevremeno koriscenja "narodi i narodnosti" - mislim sta je to narodnost za razliku od naroda? Oba su izraza za etnicku pripadnost kao izmisljenu kategoriju. Pitanje je retoricko, jer znam odgovor - ali su to izmisljeni pojmovi. 

Samo zato sto su "narodi" zeleli da imaju vecu vaznost a ne da budu belgijanci.

Podilazenje nacionalizmu. 

• 1

#18 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 02 April 2017 - 21:20

Narod i narodnost su uzeti iz Ruskog i koristili su se kao izrazi u SFRJ. Tj kod komunista. To je ostalo kao izraz na ovim prostorima i dan danas. Mislim na narod, dok se narodnost vise ne koristi. Narod se koristi umesto gradjana. Sto je kako vi kazete pogresno , ja vam verujem. Ja verujem da vecina forumasa ako napise narod misli na gradjane. Drugo je to sto politicari koriste taj izraz za to sto ga koriste. Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#19 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 02 April 2017 - 21:25

Narod i narodnost su uzeti iz Ruskog i koristili su se kao izrazi u SFRJ. Tj kod komunista. To je ostalo kao izraz na ovim prostorima i dan danas. Mislim na narod, dok se narodnost vise ne koristi. Narod se koristi umesto gradjana. Sto je kako vi kazete pogresno , ja vam verujem. Ja verujem da vecina forumasa ako napise narod misli na gradjane. Drugo je to sto politicari koriste taj izraz za to sto ga koriste. Sent from my iPhone using Tapatalk

Narod u nasem politskom jeziku, pretstavlja vulgarizovan izraz za podobnost pripadnosti zeljenoj grupi. Veliki problem je sto podobnost nije definisana dovoljno egzaktno, pa se u narod uvaljuju i oni koje bas politicari ne bi hteli.

• 0

#20 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 April 2017 - 21:44

Pa druze, kako da ti kazem, na podforumu o hemiji, trebalo bi se ravnati prema reci hemicara.

Na podforumu o dijaspori, najrelevantniji su glasovi ljudi iz - kakvo iznenadjenje! - dijaspore.

Na podforumu o politici, pak...

• 0

#21 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 02 April 2017 - 21:47

Pa druze, kako da ti kazem, na podforumu o hemiji, trebalo bi se ravnati prema reci hemicara.

Na podforumu o dijaspori, najrelevantniji su glasovi ljudi iz - kakvo iznenadjenje! - dijaspore.

Na podforumu o politici, pak...

Koze & 7 jarića? :)

off

• 1

#22 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 02 April 2017 - 22:02

A sto su narod i nacija?

• 0

#23 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 02 April 2017 - 22:17

Slaviša, reč "građanin" u ovom kontekstu ne znači "stanovnik grada", već "nosilac/uživalac građanskih prava".

zasto tako? zasto ne govorimo o obavezama? gradjanin neke demokratske drzave -> onaj koji tamo zivi / radi / placa porez / stvara neke nove i pozitivne vrijednosti / glasa na izborima i (s)nosi gradjansku odgovornost za sadasnjost i buducnost te drzave. isto to vrijedi i za gradjanina Europske unije, i za gradjanina USofA, medjutim isto to vrijedi i za gradjanina Osijeka, ili Tompojevaca, ili Beograda na posve lokalnom, ili pak regionalnom nivou. 

...

isto je to vrijedilo (ili barem trebalo vrijediti) i za bivse republike u Jugoslaviji. dakle onaj koji glasa u nekoj republici za buducnost te republike treba snositi posljedice tog svog glasa. a ne doci iz USofA, glasati za "prijedlog Republike Srbije i Socijalisticke Republike Crne Gore za rjesenje drzavne krize u SFRJ", i onda se vratiti u USofA, pa iz USofA, nakon 20 godina srati po Bosnjacima da su oni samo krivi sto su ratovali. 

el tako Zorane? sto nisi devedesete prezivio u toj "svojoj Jugoslaviji", ako si vec glasao za nju 5 mjeseci nakon sto su gradjani Slovenije kristalno jasno rekli da Jugoslavije vise ni? sto nisi dosao u Hrvatsku, ili u Bosnu, a zasto ne i u Srbiju, pa svojim vlastitim primjerom potvrdio kako se to "po svaku cijenu trebalo izdrzati pod Milosevicem"? el treba sad da trazim citate, ili mozes i bez njih pojasniti takav "koncept gradjanske odgovornosti"? ili bi radije da procaskamo o "Kantovoj etici", mozda? o kakvom fucking "placanju" ti ovdje tulis iz USofA, molim te lijepo? pa el nisi dobio sudski spor u Strazburu / odstetu zbog neucinkovitosti HR pravosudja? el ti nije placeno?

zali boze takve "gradjanske alternative" komunistickom i etnickom konceptu "naroda". gdje i jedni i drugi grade svoje "voljene cardake" na jednom, ali bi da zive na posve drugom (i drugacijem) mjestu. i jos bi da im se plati?!

• 0

#24 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 02 April 2017 - 22:39

Spoiler

Vidis slavisa kako svako narod tumaci, onako kako mu je gajle, a briga ga za bilo koja prava, da ne pominjem obaveze.

Oni koji ne zive na teritoriji naroda, po vjekoslavu vise nisu taj narod. Znaci ipak to nekako cupavo pitanje.

• 0

#25 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 April 2017 - 22:41

Plus sto neko misli da njegov personalni animozitet prema postavljacu topika predstavlja "argument" u raspravi o semantici "naroda".  :lol+:

• 1

#26 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 02 April 2017 - 22:58

• 0

#27 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 03 April 2017 - 00:22

zasto tako? zasto ne govorimo o obavezama? gradjanin neke demokratske drzave -> onaj koji tamo zivi / radi / placa porez / stvara neke nove i pozitivne vrijednosti / glasa na izborima i (s)nosi gradjansku odgovornost za sadasnjost i buducnost te drzave. isto to vrijedi i za gradjanina Europske unije, i za gradjanina USofA, medjutim isto to vrijedi i za gradjanina Osijeka, ili Tompojevaca, ili Beograda na posve lokalnom, ili pak regionalnom nivou. 

...

Ovako kad neko procita sta si napisao, a ne zna pravo stanje stvari, mislio bi kako balkanska dijaspora uziva neke velike privilegije u balkanskim drzavicama.... a ono ima pravo da glasa - ako plati put do prvog konzulata/ambasade. Za to ima pravo da salje pare familiji na balkanu - da bi preziveli, i placa sulude stvari tipa vadjenja pasosa u roku od par meseci.

A isto bi se reklo da te drzavice i njeni gradjani, meka srca svojoj dijaspori daju "prava" a da u stvari nemaju nikakav interes u tome. I koliko napora se cini da se ljubi.... dijaspora, ne bi li nastavila da doprinosi. Uvedi ti to placanje poreza po drzavljanstvu na balkan, pa ces da vidis kojom brzinom ce ti se dijaspora odreci istih, posto od toga nema nista .... osim onih kojima je toplo oko srca da ih nazivaju "narodom", ali i takvi ce se odreci te toplote kad im dune vetar u novcaniku, a familiju i dalje treba izdrzavati.

Edited by angelia, 03 April 2017 - 00:23.

• 0

#28 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 April 2017 - 01:23

Ovako kad neko procita sta si napisao, a ne zna pravo stanje stvari, mislio bi kako balkanska dijaspora uziva neke velike privilegije u balkanskim drzavicama.... a ono ima pravo da glasa - ako plati put do prvog konzulata/ambasade. Za to ima pravo da salje pare familiji na balkanu - da bi preziveli, i placa sulude stvari tipa vadjenja pasosa u roku od par meseci.

A isto bi se reklo da te drzavice i njeni gradjani, meka srca svojoj dijaspori daju "prava" a da u stvari nemaju nikakav interes u tome. I koliko napora se cini da se ljubi.... dijaspora, ne bi li nastavila da doprinosi. Uvedi ti to placanje poreza po drzavljanstvu na balkan, pa ces da vidis kojom brzinom ce ti se dijaspora odreci istih, posto od toga nema nista .... osim onih kojima je toplo oko srca da ih nazivaju "narodom", ali i takvi ce se odreci te toplote kad im dune vetar u novcaniku, a familiju i dalje treba izdrzavati.

Mene vise fascinira, taj narodski pristup. Narod je sve ono sto meni odgovara. Nije ovde problem u diaspori, ili cvarcima, vec u tome da je narod, bas kako sam ja rekao, ono sto nam odgovara. Cesto se u to sto nam odgovara, uglave greskom "diasporci", pa moramo dodatno da ih dodefinisemo.

• 0

#29 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 03 April 2017 - 01:43

Mene vise fascinira, taj narodski pristup. Narod je sve ono sto meni odgovara. Nije ovde problem u diaspori, ili cvarcima, vec u tome da je narod, bas kako sam ja rekao, ono sto nam odgovara. Cesto se u to sto nam odgovara, uglave greskom "diasporci", pa moramo dodatno da ih dodefinisemo.

Izvinjavam se na skretanju sa teme ali me Vjekoslav isprovocirao sa "pravima i obavezama", ko da je to pravo glasa dijaspori neka zlatna poluga.

Za sve vreme na forumu koliko je ta tema diskutovana, stojim iza svog misljenja da su narodi izmisljena kategorija, neka vrsta srednjovekovnog feudalizma - pa kome se priklonimo. To bi danas trebalo da bude zamenjeno nacionalnoscu tj drzavljanstvom (sto je cisto pravna kategorija), a ako neko ima duboku kulturolosku povezanost sa etnicitetom - to bi trebalo da bude privatna stvar (kao religija ili ne-religija).

Nekada su "plemena" imala dovoljnu izolovanost da se vide razlike. Danas u vreme globalizacije to je postalo potpuno besmisleno.

Zamerice mi nacionalisti naravno, a i poneki PC ratnik, ali na balkanu (a cak i malo sire) izmedju tzv naroda nema ama nikakvih objektivnih razlika

Edit:

za zastupnike teorije naroda - prakticno pitanje - kom narodu pripadaju sledece osobe (slobodno ulozite kviska  ;) ):

osoba A: rodjena u Sisku, u bi-religioznoj porodici, otac se odaziva na "Hrvat", majka na 50% srbi, 50% crnogorci, posecuje pravoslavnu crkvu. Osoba A je ateista po opredeljenju, zivi u Francuskoj.

Osoba B: rodjen u Sloveniji, roditelji ateisti, iz braka nekog ko se odazivao na Srbi i nekog ko je 50% Hrvat i 50% Jevrejin, budista po opredeljenju, zivi u Americi

Osoba C: rodjen u Srbiji gde i danas zivi, od oca rodjenog u Hrvatskoj, katolika a po etnosu se odazivao na Goranac, majka 100% iz Crne Gore. Osoba C je pravoslavac po opredeljenju.

Da mi neko ne zameri da sam ispustila neke od naroda:

Osoba D je rodjena u Sarajevu, otac Bosnjak, po sopstvenom misljenju, majka tvrdi da je srpkinja, a da joj je otac 50% crnogorac, a majka Sumadinka (opet licno misljenje). Osoba D zivi u Crnoj Gori i tvrdi da je pravoslavac, u crkvi je bio na svadbama i sahranama, i slavi neku slavu ....

Malo sam promenila detalje cisto da se neko ne prepozna.

Svi oni govore neku kombinaciju balkanski "jezika".

Edited by angelia, 03 April 2017 - 02:15.

• 0

#30 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 April 2017 - 01:52

Izvinjavam se na skretanju sa teme ali me Vjekoslav isprovocirao sa "pravima i obavezama", ko da je to pravo glasa dijaspori neka zlatna poluga.

Za sve vreme na forumu koliko je ta tema diskutovana, stojim iza svog misljenja da su narodi izmisljena kategorija, neka vrsta srednjovekovnog feudalizma - pa kome se priklonimo. To bi danas trebalo da bude zamenjeno nacionalnoscu tj drzavljanstvom (sto je cisto pravna kategorija), a ako neko ima duboku kulturolosku povezanost sa etnicitetom - to bi trebalo da bude privatna stvar (kao religija ili ne-religija).

Nekada su "plemena" imala dovoljnu izolovanost da se vide razlike. Danas u vreme globalizacije to je postalo potpuno besmisleno.

Zamerice mi nacionalisti naravno, a i poneki PC ratnik, ali na balkanu (a cak i malo sire) izmedju tzv naroda nema ama nikakvih objektivnih razlika

:lol+:

Kao manager, trebalo bi da znas da "Building a team spirit!" u svakoj organizaciji predstavlja jedan od najvaznijih elemenat pri organizaciji kompanije. Isto se desava i sa tim narodnim, a rekao bih i sa svim drzavama. Osnovna stvar je da se stvori taj osecaj pripadnosti, kako bi pojedinac imao motivaciju da podpomaze grupu. Kod drzava je samo veci broj zainteresovanih u pripadnost.

• 0