Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Vox populi

• Please log in to reply
27367 replies to this topic

#27361 DezurniKrivac

DezurniKrivac
  • Members
  • 108 posts

Posted Today, 13:46

Informaciju koju sam ja dobio iz moja dva DPF-a je da ne mogu da podignem pare pre nego sto steknem uslov za penziju osim u nekom vanrednom slucaju, sto je onako u telefonskom razgovoru, dakle bez nekog konkretnog dokumenta, receno da moze da bude u slucaju teze bolesti itd... tipa da mi je taj novac u fondu neophodan za egzistenciju. 

Radije bih te pare drzao u Telenor banci sa 2.5% godisnje kamate i na raspolaganju su mi uvek (bukvalno na par klikova u aplikaciji). 

• 0

#27362 mister-no

mister-no
  • Members
  • 5,223 posts

Posted Today, 14:13

https://youtu.be/VzeSqWHFslc

Interesantan intervju, doduše stariji..
Ima o Curuviji, Vučiću, oko 01:15:00 o ministru Loncaru, saso mange..
Crncevic još tada rekao da Vučić može duže da izdrži pod vodom nego da ne slaže :)
Ima i Čovića, Dane Drašković, Šešelja..

Edited by mister-no, Today, 14:22.

• 0

#27363 kovacevicsavo

kovacevicsavo
  • Members
  • 1,867 posts

Posted Today, 14:27

Nije PP neko čije reči bih ja uzimao u razmatranje, ma koliko bile u datom trenutku atraktivne ili interesantne...

• 0

#27364 mister-no

mister-no
  • Members
  • 5,223 posts

Posted Today, 14:43

Nije PP neko čije reči bih ja uzimao u razmatranje, ma koliko bile u datom trenutku atraktivne ili interesantne...

Naravno, ništa zdravo za gotovo.
  • 1

#27365 34Barkley

34Barkley
  • Members
  • 4,908 posts

Posted Today, 15:02

Hvala na ispravci, da, sve sto sam napisao za DP osiguranje odnosilo se na fondove. 

Da li znas mozda koliki su uobicajeni prinosi u % na godisnjem nivou i za DPF i Zivotno osiguranje?

Pitam, jer kad sam to ranije istrazivao, mislim da mi je bolje bilo da pare iz DPF prebacim na dinarsku stednju... 

Ne znam za životna osiguranja, za DPF:

пондерисани просек приноса свих фондова и у трећем тромесечју 2018. године износио је 1,3%, а за последњу годину дана 6,2%. Принос FONDex-а од почетка пословања износио је 9,1% (годишња стопа).

NBS objavljuje kvartalne izveštaje, pa nađi šta te zanima http://nbs.rs/intern...a/62/index.html

Provizije za ulaznu uplatu su 1,9%, a naknada za upravljanje fondom je 2%.

Procenti su daleko veći nego u Hrvatskoj.

To je penijski plan i firma misli da stimuliše radnike sa istim iznosom koji radnik odvaja od svoje bruto plate.(tipa 50e radnik i 50e firma) Obzirom da je to osnov za umanjenje stope poreza, ako sam dobro razumeo.

Iskreno nije to moje područje, malo ću raspitati.

Jedino što me muči je, kao što je Referent napisao, starosni limit od 58. godina za raspolaganje novcem.

Do te cifre imam još ići (hvala bogu :D), ali najveća prepreka mi je ipak nepovjerenje u sam DPF, osnivački kapital je zaista mizeran, a osnivači (neki Slovenci + 2 druge firme) garantuju isplatu 50% uloga.

Meni to zvuči kao dobra opcija. Neko štedi za tebe 50 ojra mesečno (600 godišnje - 6.000 za deset godina), plus prinos. Kao da je palo s neba.

Nije poenta u osnivačkom kapitalu, njemu ni ne treba bog zna šta. Skuplja novac, ulaže i kasnije isplaćuje. Pritom, imovina DPF je odvojena od imovine društva za upravljanje.

Koji je to DPF u pitanju? Malo mi je čudna priča. Je l' to u Srbiji ili BiH?

Što se tiče granice za povlačenje, 58 godina je minimum, za one koji su ranije počeli granica je 53 godine, a očekujte da će ići naviše u budućnosti. Maksimum kada može da se počne sa povlačenjem sredstava je 70 godina.

Informaciju koju sam ja dobio iz moja dva DPF-a je da ne mogu da podignem pare pre nego sto steknem uslov za penziju osim u nekom vanrednom slucaju, sto je onako u telefonskom razgovoru, dakle bez nekog konkretnog dokumenta, receno da moze da bude u slucaju teze bolesti itd... tipa da mi je taj novac u fondu neophodan za egzistenciju. 

Radije bih te pare drzao u Telenor banci sa 2.5% godisnje kamate i na raspolaganju su mi uvek (bukvalno na par klikova u aplikaciji). 

Upravo ste objasnili zašto u maltene svim zemljama postoji obavezno penzijsko osiguranje. :D

Kao što napisah, sve zavisi od toga šta želiš da radiš, kao i kada je u pitanju bilo koje drugo odvajanje novca sa strane. Ako ti je cilj da štediš za starost i možeš da pored toga odvajaš i novce za vanredne situacije koje pominjete, onda je ovo ok varijanta, posebno ako imaš podsticaj od strane poslodavca. U suprotnom, postoje druge opcije štednje/osiguranja.

Edited by 34Barkley, Today, 15:03.

• 0

#27366 DezurniKrivac

DezurniKrivac
  • Members
  • 108 posts

Posted Today, 16:03

Hvala, nasao sam statistiku na sajtu NBS bas za moje fondove!

• 0

#27367 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,104 posts

Posted Today, 16:05

Brzo pitanje, da li je neko imao iskustva sa dobrovoljnim penzijskim fondovima?

I generalno vaše mišljenje o istim?

Jasan je meni taj koncept, ali mislim da je životno osiguranje mnogo bolja opcija.

Ja uplaćujem u DPF, poštena i transparentna priča, imaš kalkulator preko koga možeš sve da pratiš. Fora je što Srbin ne može a da ne sumnja u nešto što može da dobije tek sa navršenih 58 godina života, al kao što rekoh sve može lepo da se prati. Životno nemam niti planiram da uzmem, tu ima dosta mahinacija i relativno nejasnih odredbi koje nisu najjasnije ni prodajnoj sili. Ima povremeno nekih interesantnih proizvoda koji se svode praktično na štedno životno (postoji i riziko) ali moraš da platiš relativno veliku premiju i mora da se prati tržište. Na sve ovo, napominjem da sam 3,5 godine radio u renomiranoj osiguravajućoj kompaniji, doduše ne u prodaji.

• 0

#27368 DezurniKrivac

DezurniKrivac
  • Members
  • 108 posts

Posted Today, 16:13

Ja uplaćujem u DPF, poštena i transparentna priča, imaš kalkulator preko koga možeš sve da pratiš. Fora je što Srbin ne može a da ne sumnja u nešto što može da dobije tek sa navršenih 58 godina života, al kao što rekoh sve može lepo da se prati. Životno nemam niti planiram da uzmem, tu ima dosta mahinacija i relativno nejasnih odredbi koje nisu najjasnije ni prodajnoj sili. Ima povremeno nekih interesantnih proizvoda koji se svode praktično na štedno životno (postoji i riziko) ali moraš da platiš relativno veliku premiju i mora da se prati tržište. Na sve ovo, napominjem da sam 3,5 godine radio u renomiranoj osiguravajućoj kompaniji, doduše ne u prodaji.

Ovo je istina... sta sve tamo pise, boze sacuvaj... Meni je samo bitno da ako se meni nesto desi, moja porodica biva barem na neki nacin obezbedjena. 

Slican dokument je i za zdravstveno osiguranje. Uzeo bih za zenu i decu (ja opet imam preko firme) i istrazivao sam i eksplodirala mi glava. Jos nisam uzeo, pa ako neko ima preporuku javite.

• 0