Jump to content


Photo
- - - - -

Minimalna cena rada


  • Please log in to reply
1064 replies to this topic

#1036 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 19:14

Donosi lose kome? kompaniji?

Kompaniji i radnicima! Manje ih dobije posao!
 

Zasto mora da skace cena proizvodnje? ionako pola se baci


Procitaj predhodni post!
 

I ovako zaposljavaju manje ljudi, a da mogu ne bi nikoga zaposlili. (robotizacija)


Vreme ti je da pocnes da lomis robote(masine). To se desilo u istoriji, vidi gde smo sada.


  • 1

#1037 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 19:18

Jos jednom , nije do mene. Ne zelim da lomim robote, meni ne smetaju.

Kompanije su alave i to je cela poente price oko bilo cega. 


  • 0

#1038 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 June 2018 - 19:19

Mene svakako ne dotice, jer ja ne radim za minimalac, ali ima onih koji prosto ne mogu vise, za njih je minimalac.

 

 

Ako ne mogu vise zasto mislis da zasluzuju vise? Znaci forsiras nekog da plati sto ne vredi toliko, pa tako umesto da nesto privredjuju ti ljudi zavrse na socijali, a oni koji vrede vise od minimalca - zavrse sa vise posla.

 

Tako da obrni/okreni tebi je losije sto postoji minimalac, jer ili ces da platis te ljude socijalom ili manjim brojem radnih mesta.

 

Umesto da ih pustis da zarade koliko vrede.

 

Donosi lose kome? kompaniji? 

Zasto mora da skace cena proizvodnje? ionako pola se baci 

I ovako zaposljavaju manje ljudi, a da mogu ne bi nikoga zaposlili. (robotizacija)

Donose lose drustvu. Sto visi minimalac vise njih na socijali, pa svi zaposleni veca socijalna davanja, pa manje zaposlenih mladih ljudi itd

Nema ama bas nijedna pozitivna stvar u razvijenim zemljama od minimalca.


  • 3

#1039 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 19:41

Jos jednom , nije do mene. Ne zelim da lomim robote, meni ne smetaju.

Kompanije su alave i to je cela poente price oko bilo cega. 

:lol+:

Kompanije alave. Ljudi su alavi, ali samo druge vide. Sto ti vozis onaj motocikl, umesto bicikla?

 

Sta ti je covece?


  • 1

#1040 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 19:53

Ne mislim da zasluzuju vise ali ni manje, i ne mislim da treba da zavrse na socijali.

 

Takva paralela se moze povuci i sa odredjenim proizvodima, vrede vise nego sto bi trebalo, i forsira se neko da to plati vise nego sto vredi. npr automobili. A kad posrnu zavrse na nasim ledjima. 


:lol+:

Kompanije alave. Ljudi su alavi, ali samo druge vide. Sto ti vozis onaj motocikl, umesto bicikla?

 

Sta ti je covece?

Prodo sam motor, kupio sam bicikl. Ne zezam se.


  • 0

#1041 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 20:03

Ne mislim da zasluzuju vise ali ni manje, i ne mislim da treba da zavrse na socijali.

 

Takva paralela se moze povuci i sa odredjenim proizvodima, vrede vise nego sto bi trebalo, i forsira se neko da to plati vise nego sto vredi. npr automobili. A kad posrnu zavrse na nasim ledjima. 


Prodo sam motor, kupio sam bicikl. Ne zezam se.

Sto ne ides peske?

 

Vidis da mozemo do kraja "vremena" i ponovo iz pocetka.

Minimalac je los!


  • 1

#1042 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 10 June 2018 - 20:03

Kompanije alave. Ljudi su alavi, ali samo druge vide. Sto ti vozis onaj motocikl, umesto bicikla?

:lol+:

 

Aaaa, pa JA sam samo "ambiciozan", a ostali su pohlepni...

 

 

____________________________________________________

 

Samo bi dodao da je posebno komicno ovo totrljanje o "kompanijama", zato sto su velike kompanije cesto na dobitku od minimalca, a na racun malih lokalnih konkurentskih firmica. Naime, veliki lanac restorana brze hrane ili hipermarket ili salon namestaja itd, koji ima veliku finansijsku moc i kreditnu sposobnost, moze sebi da priusti da radnika neko vreme placa minimalac iako on vredi manje, drugim recima da gubi pare na radniku, i da joj se kasnije to debelo finansijski isplati ako rezultira zatvaranjem njegove manje konkurencije, npr. lokalne prodavnice, knjizarice u kvartu, antikvarnice, lokalnog kafica, poslasticarnice, zabavista, stamparije, prodavnice rucno radjenog nakita ili odece, krojacke radnje ili neke slicne male firme - koja NE moze sebi da priusti luksuz da gubi pare na radniku, jer ima minimalnu marginu profita (cesto nultu - samo zaradjuje koliko da plati troskove vodjenja biznisa) i jedva uspeva da drzi nos iznad vode, dok ga drzavisticke siledzije ne potope minimalcem, zatvore mu firmu, a radnike ostave bez posla...


Edited by bohumilo, 10 June 2018 - 20:05.

  • 0

#1043 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 June 2018 - 20:17

Ne mislim da zasluzuju vise ali ni manje, i ne mislim da treba da zavrse na socijali.

 

Takva paralela se moze povuci i sa odredjenim proizvodima, vrede vise nego sto bi trebalo, i forsira se neko da to plati vise nego sto vredi. npr automobili. A kad posrnu zavrse na nasim ledjima. 

Pa ti ne mislis, ali to je cinjenica minimalca, da oni koji nisu produktivni na nivou minimalca zavrse na socijali. Pa ti onda gledaj dal im je bolje da budu manje produktivni ili da im se kaze da su bezvredni.

 

Nikakve paralele nema sa proizvodima - niko te ne tera da kupis auto, nema zakon koji kazes moras da ga kupis, a bogami imas i izbor, jeftiniji, skuplji, pa i da koristis autobus. Cena auta je bas onoliko koliko kupac hoce da plati. A cena rada nije, jer ima minimum.

 

Zamisli da je uslov da kupujes namirnice, da u prodavnici potrosis minimum 50$, na robu niskog kvaliteta, cisto sumnjam da bi bio kupac u toj prodavnici.


  • 1

#1044 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 20:17

Sto ne ides peske?

 

Vidis da mozemo do kraja "vremena" i ponovo iz pocetka.

Minimalac je los!

 

Posto taj motor koji sam kupio nije bio nov, nemam nikakvu odgovornost prema nekom radniku koji je placen minimalcem a uticao je na proizvodnju tog motora. Zato sam kupio novi biciklo, i na taj nacin sam pomogao i nekom radniku koji je placen minimalcem. Naravno da mi biciklo stoji u supi, i uhvatila se paucina na njemu jer ga nisam vozio vise od godinu dana.

Idem peske. 


  • 0

#1045 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 20:22

Nikakve paralele nema sa proizvodima - niko te ne tera da kupis auto, nema zakon koji kazes moras da ga kupis, a bogami imas i izbor, jeftiniji, skuplji, pa i da koristis autobus. Cena auta je bas onoliko koliko kupac hoce da plati. A cena rada nije, jer ima minimum.

 

Zamisli da je uslov da kupujes namirnice, da u prodavnici potrosis minimum 50$, na robu niskog kvaliteta, cisto sumnjam da bi bio kupac u toj prodavnici.

Cene auta nisu onolike koliko kupac hoce da plati, vec su onolike koliko ih proizvodjac proceni da vrede. Kupac samo plati tu cenu jer je primoran. 

Nisam toliko snobish da ne bi mogao potrositi 50$ u prodavnici sa robom niskog kvaliteta. 

 

Da ne duzimo dalje. ja se ne slazem sa vasom teorijom, i imam svoje razloge.

Prestajem ovde da vodim polemiku.

Lep pozdrav, svima.


  • 0

#1046 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 21:11


Sto ne ides peske?
 
Vidis da mozemo do kraja "vremena" i ponovo iz pocetka.
Minimalac je los!


 
Posto taj motor koji sam kupio nije bio nov, nemam nikakvu odgovornost prema nekom radniku koji je placen minimalcem a uticao je na proizvodnju tog motora. Zato sam kupio novi biciklo, i na taj nacin sam pomogao i nekom radniku koji je placen minimalcem. Naravno da mi biciklo stoji u supi, i uhvatila se paucina na njemu jer ga nisam vozio vise od godinu dana.
Idem peske. 

:lol+:
Što ne ide peške bos, nego imaš cipele?
Kažeš $50, bi dao, a $100,0$200,0$500?
Vidiš o čemu se rad?
Moguće da ne, nisi ti snobish. Drugo???

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


  • 0

#1047 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 21:13


Nikakve paralele nema sa proizvodima - niko te ne tera da kupis auto, nema zakon koji kazes moras da ga kupis, a bogami imas i izbor, jeftiniji, skuplji, pa i da koristis autobus. Cena auta je bas onoliko koliko kupac hoce da plati. A cena rada nije, jer ima minimum.
 
Zamisli da je uslov da kupujes namirnice, da u prodavnici potrosis minimum 50$, na robu niskog kvaliteta, cisto sumnjam da bi bio kupac u toj prodavnici.


Cene auta nisu onolike koliko kupac hoce da plati, vec su onolike koliko ih proizvodjac proceni da vrede. Kupac samo plati tu cenu jer je primoran. 
Nisam toliko snobish da ne bi mogao potrositi 50$ u prodavnici sa robom niskog kvaliteta. 
 
Da ne duzimo dalje. ja se ne slazem sa vasom teorijom, i imam svoje razloge.
Prestajem ovde da vodim polemiku.
Lep pozdrav, svima.

Kupac plati, ako smatra da vredi, a ne što je slaviša zamislio da njegov proizvod toliko vredi.
U pravu si, nemoj više!

Sent from my SM-G950U using Tapatalk


  • 0

#1048 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 June 2018 - 00:25

Kupac plati, ako smatra da vredi, a ne što je slaviša zamislio da njegov proizvod toliko vredi. U pravu si, nemoj više! Sent from my SM-G950U using Tapatalk

Zar nije bilo jasno kad je rekao sto bi se mucili kad im drzava garantuje minimalac?

Naravno kad nema argumenata onda dobijes, ne slazem se sa teorijom  :) Nisam cula nijedan argument za minimalac osim "za mene je bolje" i "kompanije su alave".


  • 0

#1049 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 June 2018 - 00:28

Tzv. "mali biznis" se tu dovija na razne nacine: zaposljavaju tinejdzere, neki rade skraceno vreme, neki imaju part time ili casual work.
Ako radnik zaradjuje iznad odredjene svote nedeljno, sledi da mora da mu se uplacuju i tzv workers compensation insurance!
U ovom slucaju , ukidanjem minimalca pomoglo bi se : nekvalifikovanim radnicima, mladima koji tek treba da udju na trziste rada i malim i mikro preduzetnicima.
  • 0

#1050 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 June 2018 - 01:49

Tzv. "mali biznis" se tu dovija na razne nacine: zaposljavaju tinejdzere, neki rade skraceno vreme, neki imaju part time ili casual work.
Ako radnik zaradjuje iznad odredjene svote nedeljno, sledi da mora da mu se uplacuju i tzv workers compensation insurance!
U ovom slucaju , ukidanjem minimalca pomoglo bi se : nekvalifikovanim radnicima, mladima koji tek treba da udju na trziste rada i malim i mikro preduzetnicima.

Gde to?


  • 0