Jump to content

Photo
- - - - -

Minimalna cena rada

• Please log in to reply
1064 replies to this topic

#1021 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 11:18

Da, ali free market trziste ne postoji. Eno i Trump kaze tako. 

@Bohumilo,nije u 2 vec u 3 kantona. Bez obzira na to, zna se minimalna cena rada jedne kasirke, i koliko moze da bude minimalna mesecna zarada. 

• 0

#1022 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 June 2018 - 11:41

Bez obzira na to, zna se minimalna cena rada jedne kasirke, i koliko moze da bude minimalna mesecna zarada.

A zna li se koliko zagovornika drzvanog uplitanja u minimalnu cenu rada je sposobno da bez icijeg uplitanja plasira svoj rad/znanje, zaradi i isplati samom sebi taj minimalac?

• 3

#1023 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 10 June 2018 - 11:46

@Bohumilo,nije u 2 vec u 3 kantona.

https://en.wikipedia...ages_by_country

20 Swiss francs ($20.18) per hour in Canton Jura and Neuchâtel, the rest of the country has no minimum wage.[222]

Bez obzira na to, zna se minimalna cena rada jedne kasirke, i koliko moze da bude minimalna mesecna zarada. 

Ne, ne zna se kolika je "minimalna cena rada jedne kasirke", ona ima puno pravo da radi ako hoce za 0 franaka, i zbog toga nece biti u prekrsaju ni ona ni poslodavac (osim u dva pomenuta kantona). Ono sto se zna je kolika je minimalna CENA rada jedne kasirke, bas kao i cene svakog drugog ekonomskog dobra uvek i svuda, i nju odredjuje trziste, kupci, realna ekonomska konjunktura, a ne njen poslodavac.

Komicno je kako uvek nadjes primer koji protivreci onome sta tvrdis i za sta se zalazes (sto ni samom tebi nije jasno).

Edited by bohumilo, 10 June 2018 - 11:49.

• 1

#1024 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 June 2018 - 13:40

Ne slazem sa vama u vezi minimalca, i to je to. 

Vec sam pisao u vezi, i odgovorio na bohumilov post u vezi 5$ za onog sto pakuje u vrece na kasi. Uopste me ne interesuje profit kompanije, interesuje me sta je bolje za mene.

Hint, veći minimalac, veća cena koštanja, veća cena koštanja, niži standard. Ne bih se slozio, imamo primer Svajcarske, vidim da imaju nizak standard.

A kako si zakljucio da je minimalac ili vecu minimalac bolji za tebe?

• 0

#1025 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 15:13

Kako nije ako idemo onom logikom da je 10$ vise od 5$ 

@Bohumilo, mislim da je i Ticino kanton izglasao minimum wage https://www.thelocal...ut-is-it-enough

• 0

#1026 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 16:37

Mrde, delijo, iskreno, delujes mi neko ko opisuje triste rada, onako teoretski, iz udzbenika, iz pamfleta "kako napisati CV". 

Drugo, sto se Starbucks tice, taj buckuris se ovde kod nas ne pije. 

Sta je bilo kod tebe nema kafe? Sazaljevam slucaj! :lol+:

• 0

#1027 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 16:46

A zna li se koliko zagovornika drzvanog uplitanja u minimalnu cenu rada je sposobno da bez icijeg uplitanja plasira svoj rad/znanje, zaradi i isplati samom sebi taj minimalac?

Kakve ima veze ako mu drzava garantuje tu min. cenu rada. Zasto bi se mucio. 

Pored toga i uz tu min. cenu rada ako ima znanje/rad nece sigurno biti placen po min. ceni rada, vec vise. 

• 0

#1028 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 June 2018 - 16:56

Kako nije ako idemo onom logikom da je 10$ vise od 5$ 

Ta logika funkcionise samo ako mislis da radis za minimalac, u svakoj drugoj varijanti je tebi bolje da minimalac ne postoji.

Kakve ima veze ako mu drzava garantuje tu min. cenu rada. Zasto bi se mucio. 

Pored toga i uz tu min. cenu rada ako ima znanje/rad nece sigurno biti placen po min. ceni rada, vec vise. 

E upravo taj stav je jedan od bitnih razloga zasto minimalac ne valja.

• 0

#1029 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 10 June 2018 - 17:18

Minimalac jos nekako moze da prodje ali izrabljavanje sa holiday pay je jos gore. Zasto bi morao da placam nekog kad ne radi? To je u USA mnogo bolje regulisano nego u Kanadi - jer u USA nema zakona za to. 

Ako hocu da privucem radnike onda cu da platim, nedelju, dve. 

• 0

#1030 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 17:36

Minimalac jos nekako moze da prodje ali izrabljavanje sa holiday pay je jos gore. Zasto bi morao da placam nekog kad ne radi? To je u USA mnogo bolje regulisano nego u Kanadi - jer u USA nema zakona za to. 

Ako hocu da privucem radnike onda cu da platim, nedelju, dve. 

Ha. To se ovde pretvorilo u seniority contest. Gde sindikalna mafija ubacuje podobne da dobijaju 1.5 pay tamo gde je to ugovoreno. Mladi ne mogu da prismrde tih dana. 

Tako da opet oni kojima najvise treba, uce da duvaju na srBski, cekaj dok budes u mojim godinama, pa ces ti daradis isto.

Svaka regulativa osim trzisne po ovom pitanju je pljacka.

• 0

#1031 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 18:34

Ta logika funkcionise samo ako mislis da radis za minimalac, u svakoj drugoj varijanti je tebi bolje da minimalac ne postoji.

E upravo taj stav je jedan od bitnih razloga zasto minimalac ne valja.

Mene svakako ne dotice, jer ja ne radim za minimalac, ali ima onih koji prosto ne mogu vise, za njih je minimalac.

Nesto sam razmisljao na temu, o onom slucaju da je bolje platiti nekoga 5$ da pakuje artikle jer tako i manje produktivni mogu zaraditit. 

Svako ko je manje produktivan , ne znaci da je i glup, ali jednostavno mu svoja motorika, ... ne dozvoljava da uradi vise, ili koliko je potrebno.

Mozda to za 5$ zvuci kao plus, ali ako neko nije glup a bez motorike, to moze da bude kao i podsmeh, ( za vise nisi ). 

Ili ako neko hoce da radi preko leta 2-3 meseca, ne vidim razlog zasto bi taj neko trebalo da bude placen manje od nekoga ko je zaposljen i radi isti ili slican posao. 

• 0

#1032 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 18:43

Mene svakako ne dotice, jer ja ne radim za minimalac, ali ima onih koji prosto ne mogu vise, za njih je minimalac.

Nesto sam razmisljao na temu, o onom slucaju da je bolje platiti nekoga 5$ da pakuje artikle jer tako i manje produktivni mogu zaraditit. 

Svako ko je manje produktivan , ne znaci da je i glup, ali jednostavno mu svoja motorika, ... ne dozvoljava da uradi vise, ili koliko je potrebno.

Mozda to za 5$ zvuci kao plus, ali ako neko nije glup a bez motorike, to moze da bude kao i podsmeh, ( za vise nisi ). 

Ili ako neko hoce da radi preko leta 2-3 meseca, ne vidim razlog zasto bi taj neko trebalo da bude placen manje od nekoga ko je zaposljen i radi isti ili slican posao. 

kako bi bilo, kad bi zaradjivao $35, $60, ili $250?

• 0

#1033 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 18:48

Pa pazi, nije ovde rec o meni. Ja se slazem da treba da svako bude placen onoliko koliko zasluzuje pa bilo to 35$ , 60$ ili 250$ 

• 0

#1034 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 June 2018 - 18:56

Pa pazi, nije ovde rec o meni. Ja se slazem da treba da svako bude placen onoliko koliko zasluzuje pa bilo to 35$ , 60$ ili 250$ 

Shvatas, li da poslodavac ni jednu od tih cifara ne placa zbog toga sto hoce da baca pare, vec zbog toga sto market vrednuje taj rad toliko. Kod minimalca, je druga stvar, neko je rekao ja sam gladan i ne smes da me platis manje, sto trese market big deal. 

1) skace cena proizvodnje bez razloga

2) Dovodi do toga da poslodavac odluci da zaposli manje ljudi, gde na taj nacin servis trpi, posto jedan covek, moze manje da postigne od viselj ljudi.

Da ne veidim cemu cela diskusija i o ko referenci i bilo cega, kad minimalac samo lose donosi.

• 2

#1035 slavisa063

slavisa063
  • Members
  • 1,994 posts

Posted 10 June 2018 - 19:06

Donosi lose kome? kompaniji? 

Zasto mora da skace cena proizvodnje? ionako pola se baci 

I ovako zaposljavaju manje ljudi, a da mogu ne bi nikoga zaposlili. (robotizacija)

• 0