Jump to content


Photo
- - - - -

Minimalna cena rada


  • Please log in to reply
1064 replies to this topic

#46 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 February 2017 - 17:01

1. Zbog cega podrzavas zabranu zaposljavanja za ljude koji, sticajem nesrecnih okolnosti, nisu dovoljno produktivni da zadovolje granice koje im trokucnici postavljaju?
2. Zbog cega mislis da ih treba osuditi da celog zivota budu na markicama za hranu i socijali?

__---_-----------------

1. Ne razumem pitanje. Svakodnevno vidjam hendikepirane kako rade. U supermarketu pored moje zgrade svi skupljachi kolica, slagachi robe i neke kasirke su manje produktivni, Ali niko sa tim nema nikakvih problema, naprotiv, svima drago.

Oni pochinju sa 11.25, Ali znam da medju njima ima onih koji su godinama lojalni kompaniji, odlichno rade svoj posao i sigurno imaju 20 dolara na sat. Iako realno taj rad sigurno toliko ne vredi.

2. Jedan od 20 ljudi po mom mishljenju nije sposoban za rad. Oni i ne treba da rade. Koliko znam nezaposlenost manja od 3 posto nije dobra za ekonomiju jer si prinudjen da zaposljavash takve.

Edited by Denis Jasharevic, 09 February 2017 - 17:03.

  • 0

#47 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 February 2017 - 17:13

Naravno. To je sve povezano. Namerno se prave socijalni slucajevi sa kojima se posle lako manipulise.

Nije tachno. U Kanadi NDP nudi gologuziji sve. ....Samo shta vredi kad nikada ne mogu da pobede, a liberali i konzervativci ih otprilike podjednako karaju, tako da je javna tajna da se od socijale danas ne moze preziveti. Svi znaju i svi se prave ludi. Nema nikakve manipulacije.

Izuzetak su invalidi koji dobijaju sve duplo.

Ponude ti 5 poslova, ako odbijesh mozesh da se pozdravish sa tim shto su ti davali. Marsh na ulicu.

Sve bash kako treba. Nisu chekali na tebe da im objasnish shta treba da rade. :)

Edited by Denis Jasharevic, 09 February 2017 - 17:16.

  • 0

#48 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 February 2017 - 17:27

Mislim da je ovde problem shto su neki pogreshno shvatili da je cilj globalizacije da svi procvetaju, a oni koji su je inicirali propadnu. XAXAXA .... Nishta onda, Puj pike ne vazi ...... Glasacemo za Trumpa jer je izgleda i on tako shvatio. Pogreshno.
  • 0

#49 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 February 2017 - 17:44

Naravno. To je sve povezano. Namerno se prave socijalni slucajevi sa kojima se posle lako manipulise. 

Kako to mislis namerno? Minimalna satnica kao i socijalni programi su posledica socijaldemokratskih ideja, zastite radnika, ljudskih prava itd itd

Malo ste vi omasili temu. Minimalna satnica mozda usporava mladu neiskusnu radnu snagu ali nikako ne utice na "nezaposljivu" grupu na socijali.


  • 0

#50 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 09 February 2017 - 17:47

Mislim da je ovde problem shto su neki pogreshno shvatili da je cilj globalizacije da svi procvetaju, a oni koji su je inicirali propadnu. XAXAXA .... Nishta onda, Puj pike ne vazi ...... Glasacemo za Trumpa jer je izgleda i on tako shvatio. Pogreshno.

 

 

Ne problem je sto si ti neke stvari pogresno shvatio. Jasno je meni i zbog cega. Ti si se kao i svaki gasterbajter uplasio da ce ukidanjem minimalne cene rada da se i tebi smanji plata na poslu koji si tesko stekao u drzavnoj firmi naravno. Ako je u Kanadi tako kao sto ti pricas da jeste, a nemamo razloga da sumnjamo u to, jer Kanada je jedna od ekonomski najrazvijenijih drzava na svetu. Pored toga i hronicno pati od nedostatka stanovnika. 

Minimalna zarada u drzavama kao sto je Kanada je zapravo ogranicavajuci faktor u rastu zarada. Nezaposlenost je mala, demografska baza je ogranicena i ne postoji nikakav razlog da se propisuje minimalna zarada. Minimalna zarada u vecem delu Kanade bi zapravo bila visa da nije zakonom propisana.

Naravno postoje i provincije Kanade u kojima je nezaposlenost velika, tamo je vec drugacija prica. 


  • 0

#51 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 09 February 2017 - 17:50

Kako to mislis namerno? Minimalna satnica kao i socijalni programi su posledica socijaldemokratskih ideja, zastite radnika, ljudskih prava itd itd

Malo ste vi omasili temu. Minimalna satnica mozda usporava mladu neiskusnu radnu snagu ali nikako ne utice na "nezaposljivu" grupu na socijali.

 

 

Namerno, politicarima su potrebni socijalni slucajevi da bi se sa njima manipulisalo. Socijaldemokratske ideje tome i sluze.

 

Tu si u pravu, njih najvise pogadja. Ali nisu sve drzave USA i Kanada, u drzavama gde je nezaposlenost veca pogadja i "nezaposljivu" grupu i mnogo, takodje i u siromasnim drzavama, pa cak i u siromasnim drzavama USA. 


  • 0

#52 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 09 February 2017 - 18:25

1. Zbog cega podrzavas zabranu zaposljavanja za ljude koji, sticajem nesrecnih okolnosti, nisu dovoljno produktivni da zadovolje granice koje im trokucnici postavljaju?
2. Zbog cega mislis da ih treba osuditi da celog zivota budu na markicama za hranu i socijali?

__---_-----------------

1. Ne razumem pitanje. Svakodnevno vidjam hendikepirane kako rade. U supermarketu pored moje zgrade svi skupljachi kolica, slagachi robe i neke kasirke su manje produktivni, Ali niko sa tim nema nikakvih problema, naprotiv, svima drago.

Oni pochinju sa 11.25, Ali znam da medju njima ima onih koji su godinama lojalni kompaniji, odlichno rade svoj posao i sigurno imaju 20 dolara na sat. Iako realno taj rad sigurno toliko ne vredi.

2. Jedan od 20 ljudi po mom mishljenju nije sposoban za rad. Oni i ne treba da rade. Koliko znam nezaposlenost manja od 3 posto nije dobra za ekonomiju jer si prinudjen da zaposljavash takve.

Ma kakvi hendikepirani, covece? Radi se o obicnim, zdravim, mladim ljudima, koji zele da rade a kojima ti ne das da se zaposle. Dakle, opet ponavljam, valjda ces razumeti:

1. Zbog cega zelis da zabranis nekom 17ogodisnjem crncu iz Harlema, cija je produktivnost manja od provizorne granice, da se zaposli? Takvih je desetine hiljada u Americi. Zaposlenost crnaca u Americi je i u vreme rasnih zakona bila vece od zaposlenosti belaca, a danas je duplo manja od zaposlenosti belaca, a zaposlenost mladih crnaca 4x manja. Zasto to zelis?

2. Zasto zelis da mu izbijes iz ruku jedino oruzje kojim on moze da parira svojoj (iskusnijoj, obrazovanijoj, vestijoj) konkurenciji - nisku cenu rada?

3. Zasto zelis da on ceo zivot tavori na socijali, bez samopostovanja i samopouzdanja, bez porodice, mozda u kriminalu? Zasto ne zelis da on kao i ostali ljudi ima karijeru, da napreduje u zivotu, mozda da u jednom trenutku i sam otvori sopstveni biznis i bude uspesan i ostavren covek?

Potrudi se ovoga puta malo jace da opravdas svoje nasilnicke stavove, ostavi se "hendikepiranih iz naseg komsiluka kojima svi pomazu".


p.s. svi podaci o nezaposlenosti po godinama i etnicitetu ovde, zvanicna statistika:

https://www.bls.gov/...t/cpsee_e16.htm

Edited by bohumilo, 09 February 2017 - 18:50.

  • 0

#53 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 09 February 2017 - 18:33

Ne problem je sto si ti neke stvari pogresno shvatio. Jasno je meni i zbog cega. Ti si se kao i svaki gasterbajter uplasio da ce ukidanjem minimalne cene rada da se i tebi smanji plata na poslu koji si tesko stekao u drzavnoj firmi naravno. Ako je u Kanadi tako kao sto ti pricas da jeste, a nemamo razloga da sumnjamo u to, jer Kanada je jedna od ekonomski najrazvijenijih drzava na svetu. Pored toga i hronicno pati od nedostatka stanovnika. 

Minimalna zarada u drzavama kao sto je Kanada je zapravo ogranicavajuci faktor u rastu zarada. Nezaposlenost je mala, demografska baza je ogranicena i ne postoji nikakav razlog da se propisuje minimalna zarada. Minimalna zarada u vecem delu Kanade bi zapravo bila visa da nije zakonom propisana.

Naravno postoje i provincije Kanade u kojima je nezaposlenost velika, tamo je vec drugacija prica. 

 

Mnogo je nerealnog ovde. ( Odakle li sve ovo govoris ?)  Mislis da se etabliran imigrant toliko plasi za svoju zaradu I da je u nekakvom grcu.

Minimalna zarada u Kanadi nema apsolutno nikakve veze sa rastom zarada u Kanadi, niti je mera tu da regulise trziste. Plate za bilo kakav

posao koji ukljucuje malo visi set vestina je 2,3,5 x veca od minimalca.

Minimalna plata je tu da se ogranici eksplatacija imigranata tek palih sa marsa I klinaca, koji uglavnom rade te poslove sa minimalnom

zaradom.

 

U bilo kojoj fabrici za najgori posao sleduje 30-50 vise od minimuma, nakon mesec dana rada.


  • 0

#54 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 09 February 2017 - 18:35

Ma kakvi hendikepirani, covece? Radi se o obicnim, zdravim, mladim ljudima, koji zele da rade a kojima ti ne das da se zaposle. Dakle, opet ponavljam, valjda ces razumeti:

1. Zbog cega zelis da zabranis nekom 17ogodisnjem crncu iz Harlema, cija je produktivnost manja od provizorne granice, da se zaposli? Takvih je desetine hiljada u Americi. Zaposlenost crnaca u Americi je i u vreme rasnih zakona bila vece od zaposlenosti belaca, a danas je duplo manja od zaposlenosti belaca, a zaposlenost mladih crnaca 4x manja. Zasto to zelis?

2. Zasto zelis da mu izbijes iz ruku jedino oruzje kojim on moze da parira svojoj (iskusnijoj, obrazovanijoj, vestijoj) konkurenciji - nisku cenu rada?

3. Zasto zelis da on ceo zivot tavori na socijali, bez samopostovanja i samopouzdanja, bez porodice, mozda u kriminalu? Zasto ne zelis da on kao i ostali ljudi ima karijeru, da napreduje u zivotu, mozda da u jednom trenutku i sam otvori sopstveni biznis i bude uspesan i ostavren covek?

Potrudi se ovoga puta malo jace da opravdas svoje nasilnicke stavove, ostavi se "hendikepiranih iz naseg komsiluka kojima svi pomazu".

1 I 2 facepalm,

3 socijala je uglavnom na granici minimalca. Jos manji minimalac ? Sure.


  • 0

#55 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 February 2017 - 18:36

Ne problem je sto si ti neke stvari pogresno shvatio. Jasno je meni i zbog cega. Ti si se kao i svaki gasterbajter uplasio da ce ukidanjem minimalne cene rada da se i tebi smanji plata na poslu koji si tesko stekao u drzavnoj firmi naravno. Ako je u Kanadi tako kao sto ti pricas da jeste, a nemamo razloga da sumnjamo u to, jer Kanada je jedna od ekonomski najrazvijenijih drzava na svetu. Pored toga i hronicno pati od nedostatka stanovnika.
Minimalna zarada u drzavama kao sto je Kanada je zapravo ogranicavajuci faktor u rastu zarada. Nezaposlenost je mala, demografska baza je ogranicena i ne postoji nikakav razlog da se propisuje minimalna zarada. Minimalna zarada u vecem delu Kanade bi zapravo bila visa da nije zakonom propisana.
Naravno postoje i provincije Kanade u kojima je nezaposlenost velika, tamo je vec drugacija prica.


Uh .... Nisi mogao da promashish vishe od ovoga.

Nichega se ja ne plashim burazerE. Osim shto ne mogu da izgubim posao izuzev ako nekoga ne zapalim pesnicom u lobanju moja plata je fiksna, ni gore ni dole. Osim 1,5 - 2 posto inflaciono prilagodjavanje. Ali ja mogu da vozim kamion, taksi, radim na gradjevini, sve vec odradio i uvek me zvali da se vratim :)... Ma shta hocesh bre, totalno adaptilan na sve vremenske nepogode. Ja se plashim samo jednog .... Povratka u Srbiju. E ... To bi me syebalo i obesio bi se :)

Ja obozavam shto ovde ljudi dolaze u gomilama, shto vishe to bolje, pazi .... to je pravilo ... Umesto 300 hiljada ja bih udvostruchio, ma milion.

ALI ..... Ima neki red prijatelju ..... Od mojih prijatelja koji su svi 100K+ ne chujem ni da im kompanije pate za radnom snagom, a ni da je za sposobne i vredne problem naci posao i to dobar.

Ovde se proturaju neke hippie ideje koje veze sa zdravim mozgom nemaju pa se i kanadski konobari zamenjuju srBskim koji hoce da rade za 3 dolara XAXaXa.... Nije to slobodno trzishte, to je jebena anarhija burazeru. Pa i Taj shto dodje da radi za 3 dolara ce da se predomisli posle pochetnog odushevljenja i da pobegne da tog posla chim dobije papire.

Kazem ti ..... mnogo bre brinesh za Kanadu ..... Ima tu nekih ljudi koji su placeni da to prate i imam utisak da to veoma dobro odradjuju.

Shto se drzavne administracije tiche iako radim tu slozio bih se da je to banda idiota i da to treba razjuriti k'o machke sa yebishta, a koliko pratim Taj trend je krenuo naravno iz Amerike i ja ga podrzavam maksimalno. Teshka bolest svakog drushtva. Samo polako ..... Ne moze preko noci.
  • 0

#56 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 09 February 2017 - 18:45

 

Ja se plashim samo jednog .... Povratka u Srbiju. E ... To bi me syebalo i obesio bi se :)

+++

:ss:  :s_w:  :s_d: 
 


  • 0

#57 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 09 February 2017 - 18:54

1 I 2 facepalm,
3 socijala je uglavnom na granici minimalca. Jos manji minimalac ? Sure.

 

Zemo, ja ne znam odakle ovom choveku ideja da su crnci manje produktivni ..... Jesi ti chuo neshto o tome, o chemu on uopshte pricha. Evo za 20 godina ovde nikad ne chuh.

__------------------

Davno proshlo vreme kad se od socijale zivelo ..... Na socijali danas osoba "pravi" 700 dolara, na minimalcu 1800.

Mislim da je razlika vrlo motivaciona .. hahaha

Oni valjda misle da je to isto.

No, socijala nekim ljudima treba u odredjenim situacijama. Neka prekvalifikacija, teshka porodichna ili personalna kriza ... To je OK.


Edited by Denis Jasharevic, 09 February 2017 - 22:41.

  • 2

#58 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 February 2017 - 18:57

Namerno, politicarima su potrebni socijalni slucajevi da bi se sa njima manipulisalo. Socijaldemokratske ideje tome i sluze.

 

Tu si u pravu, njih najvise pogadja. Ali nisu sve drzave USA i Kanada, u drzavama gde je nezaposlenost veca pogadja i "nezaposljivu" grupu i mnogo, takodje i u siromasnim drzavama, pa cak i u siromasnim drzavama USA. 

Ali pricamo o USA (i Kanada je slicna), zar ne? Da ne bude nesporazuma, ja sam protiv minimalne satnice, bas zato sto mislim da usporava mladu radnu snagu. Takodje sam protiv socijale osim za one koji stvarno nisu sposobni da rade. Medjutim, sa druge strane potpuno mi je jasno da je zaposlenost u USA visoka, tako da minimum od 7.25 nije bas strasan, ne bih ga povecavala jer mislim da bi bilo stetno, ali ne vidim kako ste to povezali sa rasizmom i fasizmom. 


  • 0

#59 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 09 February 2017 - 19:07

Ali pricamo o USA (i Kanada je slicna), zar ne? Da ne bude nesporazuma, ja sam protiv minimalne satnice, bas zato sto mislim da usporava mladu radnu snagu. Takodje sam protiv socijale osim za one koji stvarno nisu sposobni da rade. Medjutim, sa druge strane potpuno mi je jasno da je zaposlenost u USA visoka, tako da minimum od 7.25 nije bas strasan, ne bih ga povecavala jer mislim da bi bilo stetno, ali ne vidim kako ste to povezali sa rasizmom i fasizmom. 

 

Sa komunizmom, ne fasizmom, mada je to skoro pa isto.

Ja pricam uopsteno, ne za USA i Kanadu, ali Denis prebacuje sve na Kanadu kao da jedino Kanada postoji na svetu. Nezaposlenost u mnogim delovima Kanade i USA je veoma mala tako da postojanje takve mere nema bas veliki uticaj na nezaposlenost, ali kao sto ti kazes i tamo utice tako sto usporava mladu radnu snagu, ali i dovodi do toga da oni koji se prvi put zaposle i oni koji obavljaju najjednostavnije manuelne poslove imaju manje zarade nego sto bi to bilo u trzisnim uslovima. 

U nekim delovima USA i tih 7,25 je mnogo, pretpostavljam da je tako i u kanadskim provincijama sa velikom nezaposlenoscu. 


Uh .... Nisi mogao da promashish vishe od ovoga.



 

 

 

Ako si mislio da je taj deo o tebi ozbiljan onda jbg... 


  • 0

#60 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 February 2017 - 19:26

Sa komunizmom, ne fasizmom, mada je to skoro pa isto.

Ja pricam uopsteno, ne za USA i Kanadu, ali Denis prebacuje sve na Kanadu kao da jedino Kanada postoji na svetu. Nezaposlenost u mnogim delovima Kanade i USA je veoma mala tako da postojanje takve mere nema bas veliki uticaj na nezaposlenost, ali kao sto ti kazes i tamo utice tako sto usporava mladu radnu snagu, ali i dovodi do toga da oni koji se prvi put zaposle i oni koji obavljaju najjednostavnije manuelne poslove imaju manje zarade nego sto bi to bilo u trzisnim uslovima

U nekim delovima USA i tih 7,25 je mnogo, pretpostavljam da je tako i u kanadskim provincijama sa velikom nezaposlenoscu. 

Na temi smo o USA, pa je logicno da ti odgovore USA i Kanada. A ovo u boldu ti je netacno, barem sto se tice moje East Coast.

Mozes da probas experiment a ja ti govorim iz iskustva, stavi oglas da nudis posao recimo ciscenje - manuelno svako moze da radi, za $12 po satu. dobices 100 CVja onih na socijali, ako ih pozoves nijedan nece doci na razgovor. Salju CV da ispune uslov da su trazili posao. Uz to neces naci nikog da radi za te pare. Tarifa je $15 po satu. 

 

Te minimalne cene se uglavnom placaju za pocetnicke poslove, Mc, Walmart, i konobarisanje.

 

Mozda je u Minesoti drugacije.


  • 0