Jump to content

Photo
- - - - -

News from Croatia

• Please log in to reply
12183 replies to this topic

#12091 Mali Medved

Mali Medved
  • Members
  • 910 posts

Posted 05 February 2018 - 19:10

Evo, ni u Srbiji nema porasta fašizma, sve je to histerija...

http://www.dw.com/sr...izam/a-42457617

Državno dirigovani fašizam

Nacističko salutiranje i obeležavanje godišnjice smrti Milana Nedića, povici „bando crvena“ i „fašisti“… O slikama iz Beograda od nedelje i nekim drugim događajima za DW govori istoričarka Branka Prpa.

42458502_303.jpg

DW: U nedelju su jedni tražili rehabilitaciju, drugi uzvikivali „fašisti“. Između njih kordon policije. Da li je takva slika razlog za brigu?

Branka Prpa: Naravno da jeste. Rehabilitacija nečega što pripada baštini nacizma i fašizma opasna je za svako društvo, a nijedno nije imuno od mogućnosti aberacije u tom pravcu u budućnosti.

Kao organizatori skupa navedene su organizacije „Srpski carostavnik“ i „Srbska akcija – podvig i borba“. Jesu li takve organizacije ipak marginalne pojave?

Nisu, jer od jednog od govornika te organizacije smo čuli da Srpska pravoslavna crkva to podržava. Davno sam i ja imala priliku da vidim da po manastirima u unutrašnjosti Srbije imamo reprinte Ljotićeve literature, poput „Srbi u raljama Jevreja“ iz 1941. i 1942. godine. Prema tome, očigledno neki krugovi u SPC stoje iza takvih organizacija ili ako ne stoje, vrlo su benevolentni prema njima.

S druge strane, imamo državu koja niz godina relativizuje antifašizam kao jednu civilizacijsku pobedu i problematizuje ga onako kako su i nacisti problematizovali humanističku ideju definišući je kao komunističku. Tako da imamo konglomerat uticaja koje omogućavaju takvim skupinama da egzistiraju i javno nastupaju.

I okupljaju veliki broj mladih. Mediji javljaju da je juče među okupljenima najviše bilo tinejdžera.

Ako na Sajmištu, bivšem koncentracionom logoru, gde je pobijeno ili odakle je vođena na stratište skoro kompletna jevrejska populacija u gradu Beogradu; ako imamo banjički logor za koji ta deca ne znaju uopšte šta je on bio; ako imamo Jajince, gde su ostaci 60.000-80.000 ljudi koji služe ko izletište; ako imamo nadgrobne humke kuda voze motore i bicikle i roštiljaju preko vikenda – onda mi kao država nismo uradili ništa da bismo objasnili šta je to pored čega prolaze.

• 0

#12092 Kinik

Kinik
  • Members
  • 41,843 posts

Posted 11 February 2018 - 14:27

...

>> ... Hrvati strahuju: Gube 200 hotela i 80.000 kreveta
Zagreb -- Ukoliko u Hrvatskoj ostane PDV u turizmu kao do sada, do 2030. će propustiti 2,5 milijardi evra potencijalnih investicija.
Izvor: VEČERNJI LIST, nedelja, 11.02.2018.

PDV u turizmu je 13 odsto na smeštaj i usluge pansiona, a čak 25 odsto na ugostiteljstvo,
Domaći turizam ostaće time zakinut za 200 hotela i 80.000 kreveta, piše Večernji list.
Kratkoročno, do 2021. neće biti sagrađeno 11.000 kvalitetnih soba, u turizmu će biti 8.500 novozaposlenih manje nego da se smanjenjem PDV-a toj delatnosti omogući da razmaše krila, a minus u bruto dodanoj vrednosti procenjuje se na 7,7 milijardi kuna.
Studija je, kaže, pokazala da će država do 2019. prihodovati manje nego što bi da je stopa PDV-a ostala deset odsto, te da bi do 2025. niža stopa čak dala veće fiskalne učinke zbog razlike u nameri investiranja i priliva novog smeštaja.

Primeri u Evropi:
- Mađarska - PDV smanjen s 27 na 18% (od 1. 1 . 2017.), pa na 5% (od 1. 1. 2018.)
- Francuska - PDV smanjen s 19,6 na 7% – otvoreno je 52.700 novih radnih mesta
- Irska - PDV smanjen s 13,5 na 9% – otvoreno 56.400 novih radnih mesta
- Nemačka - PDV smanjen s 19 na 7% - 32% povećanje investicije u hotele ... <<

...

• 0

#12093 heineken

heineken
  • Members
  • 842 posts

Posted 13 February 2018 - 14:25

Nakon sinocnje protokolarne vecere, odrzano je malo takmicenje izmedju Aleksandra i Kolinde u jedenju sampita bez ruku.

Vucic je zauzeo odlicno drugo mesto, dok je Kolinda bila pretposlednja.

• 0

#12094 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,147 posts

Posted 21 February 2018 - 13:08

uf! uf! uf!

tako "mlad covjek Republike Hrvatske" a tako "tisucljetno patetican".

...

tako to biva kad se umjesto u izmastanu Habsbursku monarhiju uleti u slobodno kretanje ljudi, roba, usluga i kapitala. ali ne ide to u hajducke "daj lovu iz EU fondova" tintare, pa ne ide. hebalo vas ministarstvo za rvacku demografijuagogiju, da vas hebalo. 

• 0

#12095 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 23 February 2018 - 06:29

Neodrživo​ stanje koje izgleda može spasiti samo neka tehnička vlada i to uz strogi nadzor EU.

http://vijesti.hrt.hr/431393/objavljen-indeks-percepcije-korupcije-pogledajte-gdje-je-hrvatska

• 0

#12096 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,040 posts

Posted 23 February 2018 - 09:55

Neodrživo​ stanje koje izgleda može spasiti samo neka tehnička vlada i to uz strogi nadzor EU.

http://vijesti.hrt.hr/431393/objavljen-indeks-percepcije-korupcije-pogledajte-gdje-je-hrvatska

:lol+:

Eh, a ja sam negdje ranije napisao da je Hrvatska "lopovska drzava" i bio debelo popljuvan zbog toga.U redu, to sam grubo i nespretno rekao.

Ali nije stos samo u mjerljivoj korupciji i razmjeni novca "ispod stola".

Nedavno je jedan forumas opisao problem koji je meni izgledao cudno. Imam brata u Zagrebu koji se bavi tom problematikom, radi u drzavnoj instituciji, pa sam ga pitao kako to ide. A buraz mi odgovori "reci mu da mi se javi ako mu netko pravi probleme". Pazi, bez ikakve naknade ili mita.

Dakle, ispada da se stvari rjesavaju tako sto poznas nekoga negdje. Cak i kad nema veze s korupcijom ili kradjom ili sto ja znam kakvim drpanjem novca.

Hrvatska osjetno zaostaje za civiliziranim dijelom svijeta. Nije cudno sto je treci brat (ima nas trojica) zadovoljno rekao da mu se zdravlje popravilo (pao mu krvni tlak na normalu) kad je prije par godina zapalio u Irsku.

• 1

#12097 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 23 February 2018 - 11:13

Eh, a ja sam negdje ranije napisao da je Hrvatska "lopovska drzava" i bio debelo popljuvan zbog toga.U redu, to sam grubo i nespretno rekao.

Ali nije stos samo u mjerljivoj korupciji i razmjeni novca "ispod stola".

Nedavno je jedan forumas opisao problem koji je meni izgledao cudno. Imam brata u Zagrebu koji se bavi tom problematikom, radi u drzavnoj instituciji, pa sam ga pitao kako to ide. A buraz mi odgovori "reci mu da mi se javi ako mu netko pravi probleme". Pazi, bez ikakve naknade ili mita.

Dakle, ispada da se stvari rjesavaju tako sto poznas nekoga negdje. Cak i kad nema veze s korupcijom ili kradjom ili sto ja znam kakvim drpanjem novca.

Hrvatska osjetno zaostaje za civiliziranim dijelom svijeta. Nije cudno sto je treci brat (ima nas trojica) zadovoljno rekao da mu se zdravlje popravilo (pao mu krvni tlak na normalu) kad je prije par godina zapalio u Irsku.

Od mene sigurno zbog toga nisi bio popljuvan. Ako si imalo pratio linkove i tekstove koje sam ovdje stavljala, onda ti je dosad moralo postati jasno da upravo to smatram ključnim problemom u Hrvatskoj. Kriza zbog ekonomske nepismenosti i nesposobnosti vladajućih struktura koja dodatno produbljuje institucionalnu korupciju koja je uzrok jačanju i bujanju birokracije i državnih tijela jer su to još jedina mjesta gdje se preko veze, babe,stričeva i partijskih knjižica može dobiti posao. Takozvani "uhljebi". 

• 0

#12098 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,147 posts

Posted 23 February 2018 - 18:01

Takozvani "uhljebi".

indeks percepcije drzavotvornog hrvatstva i indeks percepcije korupcije savrseno korespondiraju. nije li to fascinantno?

...

u SR Hrvatskoj to je bio indeks percepcije drzavotvornog socijalizma. u EU pak ne postoji tako mocan kolektivni identitet / svjetonazor koji ce palanacko-hajduckoj raji pruziti bezbrizan neradnicko-uhljebnicki zivot. jer EU stoji na posve drugacijim temeljima. i u tome je, dakako, sustinski problem danasnje RH. i u gospodarstvu, i u birokraciji, i u kulturi, i u znanosti, i u skolstvu, i u svakodnevnom zivotu "obicnih malih" ljudi.

s tim sto treba sa poprilicnom rezervom uzeti percepciju neke ideologije tipa komunizma i/ili nacionalnog svjetonazora tipa hrvatstva kod tog "obicnog malog covjeka". jer tu vrijedi ona Krlezina:

[...]

"Imena: Joakima Vujića (oca srpskog pozorišta), Jovana Sterije Popovića, Sime Milutinovića Sarajlije, Matije Bana, Jovana Subotića, Đure Jakšića, Laze Kostića, Lisinskog, Demetra, Kukuljevića, Freudenreicha, Vukotinovića, Bogovića, Šenoe, pak sve do Ive Vojnovića, Stjepana pl. Miletića, Matavulja, Sremca i Nušića, taj u jednu riječ: ilirskoslavjanoserbski rodoljubivi Pantheon devetnaestog stoljeća, ostao je do danas hermetički nejasnim romantičnim misterijem, a istodobno to je još uvijek idejno shematski model, po kome se formira nacionalna romantična svijest naše suvremene inteligencije. Više od Bukovčeve Zavjese ili od bilo koje sheme Laze Kostića, Đure Jakšića-Molera, ili od kompozicija Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Celestina Medovića ili Kikereca ili Otona Ivekovića, naš prosječni (malograđanski) inteligenat nema u glavi, kada razmišlja o svojoj nacionalnoj svijesti. Ne znači da je takav inteligenat prevladao ovu lažno komponiranu historiju u obliku genre-kompozicija, u onome slučaju, ako nema u glavi niti Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Vlaha Bukovca. Ova praznina nije nikakvim dokazom da takav nosilac tzv. nacionalnokulturne svijesti raspolaže uopće nekim pogledima na tu problematiku."

[...]

(moj bold)

• 2

#12099 Kinik

Kinik
  • Members
  • 41,843 posts

Posted 23 February 2018 - 18:46

...

Attached File  svecani_zastor_w.jpg   217.08KB   2 downloads

Attached File  seoba-srba_w.jpg   153.67KB   2 downloads

...

• 0

#12100 Kinik

Kinik
  • Members
  • 41,843 posts

Posted 23 February 2018 - 19:28

...

>> ... Tri ratna druga
Posted By Viktor Ivančić

„Da si ranije umro, živio bi vječno!“ – mogao bi u nekoj od zabačenih depadansi Onoga Svijeta pokojni Franjo Tuđman otrovno dobaciti pokojnome Janku Bobetku. „Htio si halapljivo dogurati do osamdesetpete i, normalno, navukao si Haag na vrat!“ – mogao bi zlobno dodati pokojni Gojko Šušak.

Dvojica zajedljivaca znali bi o čemu govore. Umrli su dovoljno rano da Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju ne stigne protiv njih podignuti optužnice za ratne zločine, pa se u glavnome gradu Hrvatske po Gojku Šušku odavno zove jedna avenija, a po Franji Tuđmanu zračna luka, s tim da je potonji svojim imenom zaposjeo i više desetaka ulica i trgova diljem Hrvatske.

Treći od tri ratna druga još uvijek je na suhom – što zbog nedostatka markantnosti, što zbog činjenice da je odbijajući umrijeti na vrijeme „navukao Haag na vrat“ – pa bi ulicu sa svojim imenom u Zagrebu trebao dobiti tek ovih dana (2018.!), a i to uz nepotrebna trvenja i polemike.

Predsjednik gradskog Odbora za imenovanje naselja, ulica i trgova, proustaški zaneseni Zlatko Hasanbegović, recimo, predložio je da se rečena ulica zove „Ulica stožernog generala Janka Bobetka“, ali se tome energično suprotstavio gradonačelnik Milan Bandić, ustajući s kontraprijedlogom – neka se ulica zove samo „Ulica Janka Bobetka“!

„Kada budemo imali Zračnu luku prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, imat ćemo i Ulicu stožernoga generala Janka Bobetka“, podbadao je predlagača, dodajući kako bi stanari dotične ulice ipak morali imati adresu čiji im naziv može stati u osobne dokumente. Predlagaču, međutim, to ne odgovara, jer bi izostanak „stožernog generala“ iz naziva ceste mogao izazivati neželjene asocijacije, čak i na ulogu Janka Bobetka u NOB-u, jer je ovaj, treba podsjetiti, do početka zadnjega rata bio general zlikovačke JNA.

A onda su aktivisti Inicijative mladih za ljudska prava uznemirili javnost trećim (najdužim) prijedlogom za naziv prometnice: „Ulica sudionika udruženog zločinačkog pothvata Janka Bobetka“!

Razulareni omladinci podsjetili su da je Međunarodni kazneni sud u Haagu Bobetka označio kao sudionika udruženog zločinačkog pothvata u Bosni i Hercegovini, te da je protiv njega podigao optužnicu za ratne zločine zbog sudjelovanja u operaciji Medački džep. Štoviše, i Županijski sud u Zagrebu je u presudama protiv Mirka Norca i Rahima Ademija ustanovio da je Bobetko bio „na čelu usporednog zapovjednog lanca u operaciji tokom koje su počinjeni ratni zločini nad zarobljenicima i civilima“.

Apelirajući na gradske vijećnike, članovi Inicijative mladih za ljudska prava upozorili su kako bi imenovanje ulice po Janku Bobetku bilo „u suprotnosti s civilizacijskim standardima i vrijednostima ljudskih prava“, te će njihova odluka „utjecati na međunarodni ugled Zagreba i Republike Hrvatske“. „Kao gradski zastupnici“, rekli su im, „u prilici ste da odlučite promiče li naše društvo vrijednosti suživota i tolerancije ili promiče počinjenje ratnih zločina“.

Slične je ocjene iznijela i vijećnica Nove ljevice Rada Borić, no sustigli su je jednoobrazni odgovori iz redova vladajućeg bloka. Ivan Čelić (HDZ): „Ako vi mislite da je Bobetko zločinac, za vas je i Franjo Tuđman zločinac.“ Tomislav Jonjić (stranka Nezavisni za Hrvatsku): „Ako je Bobetko zločinac, i Tuđman je. U tom slučaju bi morali promijeniti ime zračne luke.“

Može li itko zdravoga razuma tvrditi da Čelić i Jonjić nisu u pravu?

Treba li dakle po pokojnome stožernom generalu Janku Bobetku nazvati ulicu u Zagrebu ili nekadašnjega načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske valja smatrati ratnim zločincem?

Dilema je, razumije se, lažna, jer obje ponuđene solucije vabe na potvrdan odgovor: Janko Bobetko treba dobiti ulicu u glavnome gradu Hrvatske upravo zbog toga što se potvrdio kao ratni zločinac. Još preciznije: da Janko Bobetko nije pokazivao spremnost da bude uključen u zločinačke aranžmane, ne samo što ne bi danas dobivao ulicu u Zagrebu, već u ratno doba ne bi bio ni posađen na mjesto operativnog zapovjednika Hrvatske vojske.

Ali problem je u jebenom terminu. Inicijativa mladih za ljudska prava remeti ritual kolektivnog cinizma nazivajući stvari pravim imenom, i to taman kada se zajednica, gotovo bez ostatka, privikla na korištenje jezika s dvostrukim značenjem.

Nemaju, naime, hrvatski domoljubi nikakav problem sa sadržajem i karakterom počinjenih djela, nego s njihovom kvalifikacijom. Zašto bi se, zaboga, ubijanja i protjerivanja Srba, odnosno ubijanja i protjerivanja Bošnjaka, smatrali ratnim zločinima?

Tu leži izvor stvarne patriotske nelagode. Nema smisla tvrditi da Janko Bobetko nije činio „ono što mu se stavlja na teret“, jer on to bez sumnje činio jest, no spomenuta djela zapravo nisu ratni zločini – pa mu se onda ne mogu ni „stavljati na teret“ – nego su junački podvizi koje mu valja upisati u zasluge. A te zasluge zatim treba dolično istaknuti i u simboličkoj formi ostaviti kao zalog budućim generacijama.

Postupci poput imenovanja ulice po Bobetku samo su izraz postojanog otpora hrvatskih domoljuba kontingentu vrijednosnih sudova i perverznoj terminologiji skovanoj u međunarodnim centrima moći. Vižljasti patriotski um – za kojeg je bijelo ono što je za ostatak čovječanstva crno, za kojeg je časno ono što je ostatku svijeta ogavno – uvijek će naći način da se suprotstavi globalnoj terminološkoj diktaturi.

Promotri li se stvar iz suprotne perspektive, Inicijativa mladih za ljudska prava – pridodamo li joj šačicu istomišljenika – ustvari je za ovu zemlju jedina šansa, barem ako tu šansu vidimo u nečemu poput denacionalizacije istine.

Za razliku od Janka Bobetka, koji nije uspio umrijeti dovoljno rano da vlastiti heroizam simbolički omasovi bez podmukle haške verifikacije svojih ratnih djela, nevjernički raspoloženi omladinci rodili su se odviše kasno da bi im stožerni general sa svojim suborcima uspio začepiti usta i prekratiti izdajničku rabotu na nekom od proslavljenih stratišta.

Tri ratna druga – Franjo, Gojko i Janko – dobro znaju kakva je važnost tajminga, i nije bez osnova vjerovati da iz zabačene depadanse Onoga Svijeta zemaljsku aktivnost odmetnute mladeži promatraju agilno škrgućući kljovama.

Budući da kao zagrobni nositelji specifičnih funkcija (vrhovni komandant, ministar obrane, šef generalštaba) reprezentiraju ratni karakter hrvatske državnosti – dakle isti onaj koji se ima održavati i u uvjetima neželjena mira – sigurni su i da je po pitanju nacionalne dobrobiti jedino ispravno gledište ono koje se zauzima kroz nišanske sprave.

Plus tajming, jebi ga. Pravilan izbor vremena smrti. Naročito tuđe. Zadnji među preminulima, koji valjda proživljava posthumno traumatsko iskustvo zbog grozne simboličke nerealiziranosti, možda s nostalgijom podsjeća ostalu dvojicu kako je upravo pravodobnim komandama znao raditi u korist etnonacionalne ekonomije: „Vrijeme je, Norac!“

Peščanik.net, 23.02.2018. ... <<

...

• 3

#12101 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 24 February 2018 - 08:36

indeks percepcije drzavotvornog hrvatstva i indeks percepcije korupcije savrseno korespondiraju. nije li to fascinantno?

...

u SR Hrvatskoj to je bio indeks percepcije drzavotvornog socijalizma. u EU pak ne postoji tako mocan kolektivni identitet / svjetonazor koji ce palanacko-hajduckoj raji pruziti bezbrizan neradnicko-uhljebnicki zivot. jer EU stoji na posve drugacijim temeljima. i u tome je, dakako, sustinski problem danasnje RH. i u gospodarstvu, i u birokraciji, i u kulturi, i u znanosti, i u skolstvu, i u svakodnevnom zivotu "obicnih malih" ljudi.

Pa nema to veze s "hrvatstvom" osim ako misliš da je Hrvatima kao narodu korupcija genetski uvjetovana, dok Mađarima, Česima, Jugoslavenima ili Marsovcima nije. 

Bukvalno sve zemlje proizašle iz komunističkog režima u pravilu na listi Indexa korupcije stoje daleko lošije od demokratskih kapitalističkih zemalja izuzev Singapura koji je iznimka zbog nedemokratskog režima, liberalne ekonomije i rigoroznih antikorupcijskih mjera  - https://www.transpar...ndex_2017#table

Ja bih prije rekla da (anti)korupcija korespondira s protestantskim vs. katoličkim/pravoslavnim/islamskim državama ako baš inzistiraš na identitetu i mentalitetu.  

P.S. A kad se već pozivaš na Krležu, znaš li da je upravo on najzaslužniji za donošenje Deklaracije o hrvatskom jeziku 1967.? 

Edited by Ziza, 24 February 2018 - 09:31.

• 0

#12102 Kinik

Kinik
  • Members
  • 41,843 posts

Posted 24 February 2018 - 15:33

...

Meanwhile, na putu u 'moderno, demokratsko, pluralno društvo ...' bla-bla.

Ti bogca, zvrjace one 'zimmerfrei' prazne!

Da parafraziram onu narodnu: 'poželjet će drumovi nijemaca, al nijemaca nigdje biti nece... '

>> ... Nemac letovao pre četiri godine u HR, sad mu traže 400 €
Hans Staufenberg (36) iz Minhena je pre četiri godine bio na odmoru u Hrvatskoj.
IZVOR: Index, subota, 24.02.2018.

Nedavno mu je stiglo pismo iz advokatske kancelarije u kome se traži da plati 400 evra kazne.

"Mislim da je ovo pogrešno iz nekoliko razloga. Prvo, neko me mogao u Hrvatskoj upozoriti na 'prestup' sa obaveštenjem ispod brisača. Drugo, kazne za pogrešno parkiranje su od 10 do 20 evra", priča i dodaje da mu u pismu pišu da ima rok od 14 dana da plati, inače su ovlašćeni da prisilno naplate dug, piše Indeks.

Nemci navode i da ovo nije izolovan slučaj. Čelnik pravnog centra Nemačkog autokluba (ADAC), Markus Šape, kaže da ovakva kazna ne može da se naplati prisilno, o čemu je odlučivao Evropski sud pravde. Staufenbergu preporučuje da obavesti advokatsku kancelariju o odluci Evropskog suda pravde.

Zanimljivo, u pismu advokata piše da postoji nalog o prisilnoj naplati, alion nije dodat uz pismo. Nemački mediji navode da istočnoevropski advokati koji uteruju dugove, često uspevaju da izvrše pritisak ovakvim pismima. ... <<

...

• 0

#12103 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,758 posts

Posted 24 February 2018 - 18:38

Pa nema to veze s "hrvatstvom" osim ako misliš da je Hrvatima kao narodu korupcija genetski uvjetovana, dok Mađarima, Česima, Jugoslavenima ili Marsovcima nije.

Ne, nego je korupcija prirodni pratilac etnonacionalizma ... te je u uskoj sprezi sa hrvatstvom ...

• 1

#12104 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 25 February 2018 - 01:44

Ne, nego je korupcija prirodni pratilac etnonacionalizma ... te je u uskoj sprezi sa hrvatstvom ...

Go, go Danska!  :lol+: 

• 0

#12105 demagzg

demagzg
  • Members
  • 153 posts

Posted 28 February 2018 - 13:07

...

s tim sto treba sa poprilicnom rezervom uzeti percepciju neke ideologije tipa komunizma i/ili nacionalnog svjetonazora tipa hrvatstva kod tog "obicnog malog covjeka". jer tu vrijedi ona Krlezina:

[...]

"Imena: Joakima Vujića (oca srpskog pozorišta), Jovana Sterije Popovića, Sime Milutinovića Sarajlije, Matije Bana, Jovana Subotića, Đure Jakšića, Laze Kostića, Lisinskog, Demetra, Kukuljevića, Freudenreicha, Vukotinovića, Bogovića, Šenoe, pak sve do Ive Vojnovića, Stjepana pl. Miletića, Matavulja, Sremca i Nušića, taj u jednu riječ: ilirskoslavjanoserbski rodoljubivi Pantheon devetnaestog stoljeća, ostao je do danas hermetički nejasnim romantičnim misterijem, a istodobno to je još uvijek idejno shematski model, po kome se formira nacionalna romantična svijest naše suvremene inteligencije. Više od Bukovčeve Zavjese ili od bilo koje sheme Laze Kostića, Đure Jakšića-Molera, ili od kompozicija Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Celestina Medovića ili Kikereca ili Otona Ivekovića, naš prosječni (malograđanski) inteligenat nema u glavi, kada razmišlja o svojoj nacionalnoj svijesti. Ne znači da je takav inteligenat prevladao ovu lažno komponiranu historiju u obliku genre-kompozicija, u onome slučaju, ako nema u glavi niti Paje Jovanovića, Uroša Predića ili Vlaha Bukovca. Ova praznina nije nikakvim dokazom da takav nosilac tzv. nacionalnokulturne svijesti raspolaže uopće nekim pogledima na tu problematiku."

[...]

(moj bold)

obicni mali ljudi, nemaju nikakvih problema sa ideologijama i filozofskim sranjima (nikad niti nisu imali problema), obicnim malim ljudima su temelji EU i zakoni liberalnog kapitalizma, poznati vec duze vremena.

bilo vrijeme "socijalistickog raja" ili danasnje "suverene" drzave HR, "mali obicni ljudi" pokupe kofere i na rad u inozemstvo.

bila vlada Jadranke Kosor sa Sukerom ili Zorana Milanovica sa Linicem, obicnim malim ljudima su preko povecanja poreznih nameta, unistili ukupno 220.000 radnih mjesta u realnom sektoru. (obrt, malo poduzetnistvo)

jedine probleme imaju socijalisti/"našisti", bilo to domoljubni ili internacionalni, nije niti bitno, svi ovise o "pravednijoj" raspodjeli sredstava a ne o stvaranju novih vrijednosti.

kada imamo vecu raspodjelu "tudjih" (drzavnih) sredstava, onda imas i veci koruptivni prostor.

da budem cisto jasan, navest cu najveci kapitalni projekt u RH u zadnjih cca.100god; izgradnja "naših" autocesta.

imali smo izbor:

1.graditi sve preko kredita (dugova) uz kontrolu socijalisticko/domoljubne "velike svemoguce drzave"

2.ponuditi privatnom kapitalu, koncesiju na autocestu...izgradi autocestu i tvoja je 30/40/50god

opcija 1 je otvorila ogromni koruptivni prostor a opcija 2 bi prakticki jednostavno smanjila koruptivni prostor na totalni minimum

za opciju 1 je i danas 100% politickih elita, ekonomista i boraca protiv korupcije u HR

a za opciju 2, nije nitko nikada niti bio, niti je danas.

mislim da je sve kristalno jasno, tko ima problema

Krleza je nazalost najbolji primjer, izgubljenosti "nasih" intelektualaca u vremenu i prostoru. (opcije 1 i 2)

50god zivota ulozi u stvaranje sistema, koji ne podnosi drugacije misljenje i onda se cudi kao "pura dreku", kada upadne u jamu koju je sam kopao (neshvatljivo). Bas kao i ovi danas, koji bi sve radili preko drzave i onda se cude korupciji.

Poštovani druže predsjedniče,

Potpisao sam Deklaraciju kao amandman za izmjenu jednog ustavnog člana o nazivu hrvatskog i srpskog jezika uvjeren da je takav zahtjev potpuno opravdan. Da sam to učinio bez ikakve skrivene misli ili neke političke kombinacije, smatram da je neosporno.

Zbog ovog potpisa moje je ime izvrgnuto na političkim sastancima, u školama, u fabrikama, u štampi i na javnim zborovima ruglu i najgrubljim pogrdama, da sam partijski i nacionalni izdajnik, sijač razdora, neprijatelj narodnog jedinstva, senilni šoven koji je pljunuo na svoju prošlost i tako dalje.

Da svojim pedesetogodišnjim radom i djelovanjem u okviru našeg socijalističkog pokreta dokazujem kako su sve ove teške riječi nedostojne insinuacije, mislim da u ovom trenutku predstavlja jalov napor.

Priznajem Savezu komunista pravo da poziva svoje članove na disciplinsku odgovornost po kriteriju političkog oportuniteta, ali kako danas, usred ove atmosfere uznemirenih duhova, nisam u kondiciji da objektivno obrazložim sve motive svog individualnog postupka, to Vas druže predsjedniče, molim, da budete pred CK tumačem moje molbe da me riješi članstva u CK.

Sa drugarskim pozdravom

M. Krleža

U Zagrebu, 18. IV. 1967.

Edited by demagzg, 28 February 2018 - 13:32.

• 0