Jump to content


Photo
- - - - -

supe - corbe - slozenci


  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#76 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 February 2017 - 20:05

Dugo sam na ovom forumu, pa moze biti da sam ovo vec kacila. Ali svakako nisam na ovom topicu, a radi se o klasicnom slozencu, koji moze biti i vrlo ukusan. Radi se o kelju, za kojeg svi znamo da je vrlo zdrava namirnica, ali kojeg mnogi ne vole jer ima ukus "na vodu", tj sam uopste nema ukus. U sledecoj kombinaciji igra glavnu ulogu i objedinjuje sve ostale sastojke na vrlo elegantan nacin.

Kome je malo elegancije, moze ovu plemenitu biljku da nazove i savojskim kupusom, pa da bolje zvuci, ali da se ne lazemo - to jeste dobri stari kelj. Svako selo danas ima svoj varijetet, pa nije ni bitno kako ga zovemo, ali stvar nije u povrcu samom, vec u slozencu.

 

Prosle nedelje sam ga kuvala jednog obicnog radnog dana i izgledalo je ovako:

Attached File  Fil 000(1).jpeg   147.38KB   0 downloads

 

Recepta sam morala da se podsetim, jer bas nisam htela da improvizujem, a znala sam da ga imam u ovom knjizurku (pre toga sam ga mnogo puta pravila po secanju):

Attached File  Fil 000(3).jpeg   139.21KB   0 downloads

 

To gore je izdanje Vegetinih recepata iz 1982, koje se pravim cudom naslo u mom sadasnjem domu, a potice iz jednog od mojih prethodnih zivota. Preslo je dug put od Zagreba, preko Splita, Dimitrovgrada i Pirota, Vilhelmine i Umeå, a danas obitava u Stockholmu. Kad sam ga otvorila, iz njega poispadase papirici koji su me podsetili na neka davna vremena, a ima i zapisa na marginama cije mi poreklo nije poznato, ali zasigurno znam da imaju veze s ovim mojim kratkotrajnim i privremenim boravkom u ovom univerzumu. Ne mogu da verujem da ovu knjizicu posedujem vec 35 godina. Nisam sigurna da imam ista toliko staro.

Za recepAt verujem da je autorsko delo Steve Karapandze, posto je u to vreme pravio onu emisiju na onoj televiziji. Evo i njega,tj recepta (ali naravno da su sve varijacije dozvoljene; obavezni su samo kelj i mleveno meso, plus jaje i pavlaka, kad je vec nabujak):

Attached File  Fil 000(2).jpeg   225.94KB   0 downloads

 

Btw, nisam sigurna da ovo jelo pripada ijednoj tradicionalnoj ili bilo kakvoj kuhinji, osim mozda jugo-nostalgicarskoj. Meni je to kombinacija hrane na kojoj sam odrasla, a koja se sasvim dobro uklapa u svakodnevnu ishranu koju danas praktikujem... Koja se opet dosta razlikuje od one na kojoj sam odrasla, sto je skroz sasavo. Ovo je jedno od jela koja mi povezuju sve te svetove; zato ga jako volim.

I toplo preporucujem, jer se jednostavno i brzo pravi, a vrlo je ukusno.

 

 

 


  • 3

#77 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 11 February 2017 - 21:36

Dugo sam na ovom forumu, pa moze biti da sam ovo vec kacila. Ali svakako nisam na ovom topicu, a radi se o klasicnom slozencu, koji moze biti i vrlo ukusan. Radi se o kelju, za kojeg svi znamo da je vrlo zdrava namirnica, ali kojeg mnogi ne vole jer ima ukus "na vodu", tj sam uopste nema ukus. U sledecoj kombinaciji igra glavnu ulogu i objedinjuje sve ostale sastojke na vrlo elegantan nacin.

Kome je malo elegancije, moze ovu plemenitu biljku da nazove i savojskim kupusom, pa da bolje zvuci, ali da se ne lazemo - to jeste dobri stari kelj. Svako selo danas ima svoj varijetet, pa nije ni bitno kako ga zovemo, ali stvar nije u povrcu samom, vec u slozencu.

 

Prosle nedelje sam ga kuvala jednog obicnog radnog dana i izgledalo je ovako:

attachicon.gifFil 000(1).jpeg

 

Recepta sam morala da se podsetim, jer bas nisam htela da improvizujem, a znala sam da ga imam u ovom knjizurku (pre toga sam ga mnogo puta pravila po secanju):

attachicon.gifFil 000(3).jpeg

 

To gore je izdanje Vegetinih recepata iz 1982, koje se pravim cudom naslo u mom sadasnjem domu, a potice iz jednog od mojih prethodnih zivota. Preslo je dug put od Zagreba, preko Splita, Dimitrovgrada i Pirota, Vilhelmine i Umeå, a danas obitava u Stockholmu. Kad sam ga otvorila, iz njega poispadase papirici koji su me podsetili na neka davna vremena, a ima i zapisa na marginama cije mi poreklo nije poznato, ali zasigurno znam da imaju veze s ovim mojim kratkotrajnim i privremenim boravkom u ovom univerzumu. Ne mogu da verujem da ovu knjizicu posedujem vec 35 godina. Nisam sigurna da imam ista toliko staro.

Za recepAt verujem da je autorsko delo Steve Karapandze, posto je u to vreme pravio onu emisiju na onoj televiziji. Evo i njega,tj recepta (ali naravno da su sve varijacije dozvoljene; obavezni su samo kelj i mleveno meso, plus jaje i pavlaka, kad je vec nabujak):

attachicon.gifFil 000(2).jpeg

 

Btw, nisam sigurna da ovo jelo pripada ijednoj tradicionalnoj ili bilo kakvoj kuhinji, osim mozda jugo-nostalgicarskoj. Meni je to kombinacija hrane na kojoj sam odrasla, a koja se sasvim dobro uklapa u svakodnevnu ishranu koju danas praktikujem... Koja se opet dosta razlikuje od one na kojoj sam odrasla, sto je skroz sasavo. Ovo je jedno od jela koja mi povezuju sve te svetove; zato ga jako volim.

I toplo preporucujem, jer se jednostavno i brzo pravi, a vrlo je ukusno.

 

 

To je pravila moja mama kad smo bili klinci, razbijao sam se od toga.


  • 1

#78 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 11 February 2017 - 21:57

...

 

 

Ja sam kelj uvek obozavao.

 

Moja Late_Mother ga je pripremala 'pre Karapandze', a to je naucila od svoje majke, a ona od svoje koja je dosla u sVrBiju (nekih 1880-ih) jos za vreme K&K monarhije iz 'Bohemije'.

 

Pripremao se na razne nacine - kao 'slozenac' / musaka (sa raznim povrcem & mesom), kao rolat (pa i sa piletinom, ribom), kao sarmice sa raznim nadevom, kao krem supa, kao varivo sa razim mesom (pa i suvim / kobasicama).

 

I kako sam ga najvise voleo - 'glavica kelja punjena ...' pa sad udri kolika ti je masta!

Najbolji je bio hladan, preliven nekim laganim 'dresingom'.

Obicno se uzimala srednja glavica zutog kelja, blansirala pa joj se izdubi 'sredina' i napuni 'filom' koji je po volji.

To se zapece.

 

Kelj valja prekuvati u mnogo vode - izgubi ukus. Najbolje je blansirati ga, ocediti pa onda koristiti.

Ako je za neku corbu - meso / kobaje / suvo meso se prethodno obari, na ulju zazuti glavica luka / beli luk, doda kelj secen na siroke trake, zacini kako ko hoce, pa samo da propisti lonac.

 

Kao rolat - opet blansiranlo lisce kelja (ono deblje zeleno) kome se odstrani debeli koren, pa se postavi na dasku i napuni nekim mesom / pecurkama / ili ribom, uz dodatak malo prezli da upiju visak vlage i 1-2 jajeta / ili rendanog sira na poveze. Uvije se i zapece u rerni uz dodatak kiselog vrhnja. I pospe se rendanim sirom.

 

Posto je kelj namirnica preko cele godine, najjaednostavniji nacin mi je bio - isecen na trake, pa blansiran.

Na maslinovom ulju se blago uzuti cesnjak, doda neki zacin, ocedjen kelj i obarene cetvrtke krompira.

Sve se polije maslinovim uljem i limunom!

 

Ja sam ga cak voleo ukiseljenog, kao kupus, upravo zbog blage gorcine.

 

Jos jedan obavezni dodatak - muskatni orascic je pod must, kao i beli biber!

 

Ima toga jos, ko bi se odjednom setio!

 

PS.

Za vreme boNbardovanja zove me neki 'zabrinuti lik' (veciti zivac), pita sta radis?

Gde ja odgovorim - ma mucim se, akvarelisem neku glavicu kelja!

Mal nije pao u nesvest!

:rotflmao:

 

 

...


Edited by Kinik, 11 February 2017 - 21:59.

  • 1

#79 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 February 2017 - 21:58

To je pravila moja mama kad smo bili klinci, razbijao sam se od toga.

 

Valjalo bi je pitati (ako takva mogucnost postoji) da li je to radila onako "iz glave", ili iz ove knjizice. Ja sam do nje dosla (ubij me ako znam kako) u vreme kad mi nije padalo na pamet da nesto nekome kuvam. Imala sam samo 21 godinu kad mi se knjizica nasla u posedu, i nemam pojma sta mi bi da je sacuvam do danasnjih dana.

Ima jos recepata koje danas praktikujem iz nje. Svi su nekako svakodnevni, ne zahtevaju nikakve posebne namirnice, a opet su posebni. U danasnjoj inflaciji takvih knjiga, ovo je pravi biser. Bar za mene.


  • 0

#80 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 11 February 2017 - 22:19

Valjalo bi je pitati (ako takva mogucnost postoji) da li je to radila onako "iz glave", ili iz ove knjizice. Ja sam do nje dosla (ubij me ako znam kako) u vreme kad mi nije padalo na pamet da nesto nekome kuvam. Imala sam samo 21 godinu kad mi se knjizica nasla u posedu, i nemam pojma sta mi bi da je sacuvam do danasnjih dana.

Ima jos recepata koje danas praktikujem iz nje. Svi su nekako svakodnevni, ne zahtevaju nikakve posebne namirnice, a opet su posebni. U danasnjoj inflaciji takvih knjiga, ovo je pravi biser. Bar za mene.

 

Ne može se više pitati...

 

Probaću da pitam sestru, ali meni se čini, da je bilo bez recepta...

 

A kad reče, Podravka recepti, ja sam kad sam bio klinac poslao u Podravku 5 (ili 10, svejedno) kesica od supe i dobio sam veeeeeliki paket Podravka prizvoda i knjigu 100 ludih ručkova Libera Markonija (Slobodana Markovića), možda bi se još negde i našla kod sestre...

 

 

Sto-ludih-ruckova-Libera-Markonija_slika


  • 2

#81 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 February 2017 - 22:20


 

Kelj valja prekuvati u mnogo vode - izgubi ukus. Najbolje je blansirati ga, ocediti pa onda koristiti.


...

 

Sigurno si mislio da ga ne valja prekuvati, i (nemoj da te strefi srcka), slozicu se s tobom. Ima puno tih zapostavljenih namirnica. koje retko koristimo. jer ne znamo sta da im radimo.

Ne bih mogla da budem vegetarijanac cak ni u pokusaju, ali jako volim povrce u svakakvim oblicima. Samo mi nekad fali inspiracija ili ideja, da ne bude takvog bezveznog ukusa kakav mu je bog dao. Zacini i tragovi mesa obicno spase stvar, ali stvarno treba imati maste. Ovaj tvoj predlog gore s krompirom cu svakako da iskoristim. Obicno to pravim s blitvom, ali zasto ne s keljom? "Mesnatiji" je i moze bolje da kompletira kuvani krompir, uz uobicajeni dresing cesnjak-persun-maslinovo ulje.


  • 0

#82 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 February 2017 - 22:54

Ne može se više pitati...

 

Probaću da pitam sestru, ali meni se čini, da je bilo bez recepta...

 

A kad reče, Podravka recepti, ja sam kad sam bio klinac poslao u Podravku 5 (ili 10, svejedno) kesica od supe i dobio sam veeeeeliki paket Podravka prizvoda i knjigu 100 ludih ručkova Libera Markonija (Slobodana Markovića), možda bi se još negde i našla kod sestre...

 

Ko bi ga znao, mozda su oni vec onda imali neke marketinske ideje, kojih mi nismo ni bili svesni. Ja sam za tog Libera Markonija cula tek kad je umro, a to je bilo vec u ona losa vremena. Pre toga nista, i ne znam da li je posledica neke zavere sto mi niko nije objasnio da je postojao i bio cool lik (danas znam), ili sto sam prosto zivela daleko.

Moguce da su nama tamo slali Mlakara i Karapandzu, a vama Libera Markonija, sve verujuci i nadajuci se da pogadjaju ciljnu grupu. Danas to vec ne moraju, nalaze nas pred policama s Podravkinim proizvodima, gde god da smo. Meni je to i dalje kultni proizvodjac prehrambenih drangulija. Uz Gavrilovic, naravno. Nema imena koje mi ulivaju vise poverenja od ta dva.


  • 0

#83 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 26 June 2017 - 11:23

Da se malo osvježi tema, pogotovo onim jestvinama koje posebno volim

 

ZUPPA REGINA (KRALJICA SUPA)

 

Već iz imena, netko bi mogao zaključiti da se radi o najboljoj od svih juha. Bez sumnje, riječ je o jednoj od najkarakterističnijih juha. Bilo kako bilo, ime je ipak malo pretjerano.

 

Ova juha se pripravlja s pečenim bijelim pilećim mesom, bez kože i očišćenim od žilica. Fino ga nasjeckajte mezzalunom, a zatim ga istucite u avanu s 5 – 6 slatkih bijelih badema, te suhim bijelim kruhom koji se namakao u mlijeku. Količina kruha treba da bude između petine i šestine količine mesa.

Kada je smjesa poprimila finu konzistenciju, valja ju procijediti kroz sito, prebaciti u duboku zdjelu za supu, pa preliti kutljačom vrućeg kokošjeg temeljca*.

Uzmite par kriški bijelog kruha, narežite na kocke i ispržite na vrućem maslacu, pa ih ubacite u zdjelu. Prelijte sa nekoliko kacijola/šeflji/kutljača vrelog kokošjeg temeljca (mora biti potpuno bistar), promiješajte i iznesite na stol zajedno s Parmezanom.

 

Za ovu supu će odlično poslužiti ostaci jučerašnjeg ručka ili večere, kada imate višak pečene ili kuhane piletine, iako se najbolji rezultati postižu samo sa pečenom piletinom.

Bademi ovdje služe kako bi se temeljcu dodala nota mliječnosti, ali treba paziti da krajnji rezultat ne bude previše gusta juha. Ima ljudi koji u juhu dodaju žumance tvrdo kuhanog jajeta.

 

Ovaj jednostavni, a slastan recept, ovako u izvornom obliku kako ga preporučuje otac svih talijanskih kulinarskih literatura Pellegrino Artusi, isprobao sam sto puta. Radio sam i manje preinake i dopune (malo tartufa prije serviranja). Artusijevi recepti, posebno oni za kompleksnija jela, komotno mogu ići na kulinarsku literaturu.

 

Attached File  Mezzaluna.jpg   50.84KB   1 downloads

 

*Kokošji temeljac treba da je jednostavan. Uzmite kokošji hrbat, vezicu začinskog bilja, mrkvu i jedan luk našpikan karanfilićima.

Kuhati 30-35 minuta uz obiranje pjene, procijediti, et voilà!


  • 2

#84 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 June 2017 - 20:24

...

 

 

ovo je zuppa sa morskim plodovima

 

 

Ima na Net-u '.pdf fajl recepata Pelegrino Artusija

:+1: 

 

... 


  • 1

#85 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 27 June 2017 - 14:46

mene su izgleda kad sam bila mala toliko mucili supicama da ne mogu da ih vidim ocima...ako je moguce, uvek gledam da je izbegnem

 

ali lepo mi deluju te vase supe i zuppe nekako healthy

 

 

ps. jedino u cemu uzivam to je gaspacho andaluz sa ledom,

 

to cak i sama znam skoro savrseno da napravim


Edited by Mama_mia, 27 June 2017 - 14:47.

  • 0

#86 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 June 2017 - 15:07

...

 

Skoro?

;)

 

 

...


  • 1

#87 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 28 June 2017 - 16:12

iju pa to izgleda toliko jednostavno kao da moze svako

 

a toliko muke

 

 

 

:lol+:


  • 0

#88 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 June 2017 - 17:29

...

 

 

...


  • 1

#89 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 July 2017 - 01:33

...

 

 

 

...


  • 0

#90 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 02 July 2017 - 06:02

...

Ramen

...

 

Azijska (dalekoistočna, ne indijska) kuhinja kod mene uglavnom nije povezana s prekomjernom upotrebom riže/pirinča ili 'egzotičnim' začinima, već prvenstveno po svojim juhama.

Svi azijski kuhari pripremaju svoje juhe s velikom pažnjom i ponosni su na njih.

 

1. Kina

Wontone sam volio pripremati, jer je tijesto nezahtjevno, a puni se faširanom svinjetinom i račićima (kad se navikneš vrlo je dobro). Ovako ju sprema majstor kantonske kuhinje:

 

2. Vietnam

Gospođa Nguyen nam priprema autentičnu Pho Bo supicu, samo je pitanje što znači autentično. Naime u Pho obično idu leftovers, bila to govedina, svinjetina ili meni omiljena pačetina. Najbolji Pho se (osim u Vietnamu) jede u Parizu, iako se vrlo fini može kušati prekoputa briselske Burze.


  • 1