Jump to content


Photo
- - - - -

Pravljenje sira


  • Please log in to reply
434 replies to this topic

#61 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 15 September 2016 - 23:30

Nije propalo, vec se pojavilo jos nekoliko ovcijih sireva - ne zna se koji je bolji ;)

 

Odlichno, bar neshto da nije propalo. Btw. evo proverih i nije iz Pirota kako sam mislio, nego iz Zrenjanina, Biser, bivshi MlekoProdukt. Pa nadjoh i neki chlanak gde se tvrdi da je to najbolji industrijski sir iz Srbije ...... eto, proshlo je 17 godina, a secam ga se. Obozavam sireve, svakodnevno, ali za dobar sir treba izdvojiti minimum 50 dolara/kg, obichno 70-80, 120, pa i 150, tako da je to za specijalne prilike, a ovi konfekcijski od 20-30 dolara iz Italije, Slovenije, Norveshke, Holandije, Shvice, Engleske, Francuske, Amerike, pa i dobri sirevi iz Kanade, posebno Kvebeka - zavrshavaju posao.


Edited by Denis Jasharevic, 16 September 2016 - 00:28.

  • 0

#62 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 16 September 2016 - 10:46

Ovaj je za sada Number 1 contender:

 

 

Ovaj lik ima jos sijaset interesantnih video uradaka koje moram odgledati. Dajem si jos jedno 7 dana da donesem konacnu odluku, a nakon toga cu da narucim sve ostalo sto mi je potrebno. Kad sve bude spremno, cekacu prvi vikend da se dam na posao. :)


  • 3

#63 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 September 2016 - 11:14

...
 
 
 
Pont l'Evêque Cheesemaking Recipe
 
« on: September 16, 2011, 06:37:01 PM »
I've made this a couple of times and adjusted the recipe to achieve the consistency/flavour I like, but it still needs a little adjustment, though I won't be getting round to that until mid-November, as we've decided to have one at Christmas. Some years ago I came across different and partial recipes from the 19th and 20thCs and some information from a French government site laying out the cheese regulations and part of the makes for some DOC and AOC cheeses. With those and my knowledge of the cheese itself, I worked up the recipe below. It's still not quite perfect; with the milk/cream I get it here in Glasgow it tends to be a little firmer than I ideally like. Next time I'll try lengthening the renneting time somewhat, though not to the length of a Brie or Camembert.
 
Pont l'Evêque Type
 
Type:         Washed rind cheese
Milk :          Cows' milk, unpasteurised or pasteurised. These days it's mostly made with pasteurised milk.
Aspect :     Square moulded in three sizes, the medium one being at c. 11 cm x 3-4cm thick, with ridged rind. Up to  
                  350  to 400 gr. in weight. 45% fat.
Country:    Pont-l'Évêque, Normandy countryside. Originally a farmhouse cheese.
 
The make is roughly halfway between a Brie and a Reblochon and should not be runny when fully matured.
 
White and grey rind with thin orange and/or light brown stripes, or the white colour of the Pont-l'Évêque slowly turns to a light yellow with light brown stripes. Originally, the cheese was left to blue mould after the salting, but when the cheese was re-introduced after WW1, either an orangey b.linens. or annatto was used to develop the rind.
 
The texture is open and soft, but neither runny nor springy and the cheese glistens (like a Reblochon) due to the richness of the milk. The taste is creamy, finely textured and smooth and the aroma is pungent; the taste has a bite to it if the rind is eaten. The rind is ridged at top and bottom by the mats it stands on and is curdy at the sides; it should not be thick and can be eaten.
 
Ingredients:
7 1/2 imp. pts. of pasteurised whole milk; 1/2 pint single cream; 1oz creme fraiche, left out of fridge overnight and mixed with a mug of the cheese milk; 1/4 tsp CalcCl2; 1/4 tsp animal rennet; 1/4 oz salt ; an 11.5cm square x 6 cm high bottomless mould; 3%brine+1/16 tsp b. linens solution - enough for 5-6 washes. 
 
Make:
Milk and cream  is heated gently to 85F/29C and starter added. Ripen for 15 mins
Add CalcCl2 and further ripen for 15 mins. Maintain temp.
Add rennet - floc time, 15mins. cut at 30 mins. Maintain temp.
The curd is cut into 3 cm strips, with no horizontal cutting except at ladling.
Stir/move around gently by hand intermittently for 5-10 mins, or until curds firm up but are not hard, in order to drain off the whey.
Let curds settle - up to 5 mins, or as soon as done.
Ladle gently into an 11.5cm square x 6 cm high bottomless mould* placed on a straw, reed or sushi mat. Ladle in more curds as the whey drains to top up the mould.
Drain at room temp - 63-70F/22°C (the cooler the better). 
Cover mould with a reed mat and flip every 2 hours for 8 hours.
Once most of the whey is drained away, the cheese is placed in a cave at 58F/85-90%RH for five days where it is turned at least once daily.
Keep in mould (originally metal) for 2 or 3 days, if necessary.
After 5 days, dry salt on all sides and leave cheese in its brine for a day, flipping once. 
Once it is brined, mature in a cave @ 56F/85-90%RH and flip at least once a day.
The day after brining, the cheese is blotted with paper towels and left for a further day.
Next day, if cheese is dry, the washing and brushing starts. Use a 3% brine and b. linens  wash every two days for 6 days, then every three days for 6 days. Make up a solution, but only use a little at each wash. Do not soak cheese in wash, but just pour out about 1/5 of the solution and smear on cheese gently with a clean rag. Stop when b.linens forms a light covering of colour. 
3% brine and brush to destroy any blue mould, but let geo. go if it appears, though brush it down. 
If the cave is a plastic box, wipe up whey and dry inside of the lid daily; use fresh mats when turning.
Mature for at least 2 weeks, though most are left for over 6 weeks. Continue to brush while maturing.
 
* You might need 2 moulds with this amount of milk; it depends on the milk/cream quality. If you have only one such mould, one or two 4" Camembert moulds will deal with the residue. I made my first square mould with 4 heavy cardboard strips about 14 cm x 6cm, wrapped with foil and then plastic wrap. I cut slots in each strip halfway through on one of the long sides at an 11.5 cm interval, then slotted the 4 pieces together to form a square mould. It just about held together through the make. I've since made one on the same principle by cutting down polypropylene storage boxes. As the slots uncouple, it makes the mould easy to wash and sterilise.
 
If using raw milk, leave out the culture and CalcCl2 and proceed with warming the milk gently and adding rennet.
 
The yellowish and red stripes may develop if the cheese rind is ridged during moulding and is regularly brushed; otherwise it'll be mainly orange/red.
« Last Edit: November 02, 2011, 03:06:41 AM by fied »
 
 
 
...

  • 2

#64 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 16 September 2016 - 11:33

Uspio sam pronaci jos jedan dobar, mnogo jednostavniji za pravljenje od budjavih sireva ali mislim da uz odgovarajuci packaging imace WOW faktor.

 

 

Za ovo mi ne treba pecina ni modifikovani frizider, ovaj odmori dva dana u regularnom frizideru i onda je spreman za konzumaciju.

 

 

@Kinik, pogledacu ovaj video sto si postavio malo kasnije. Thanks.  :+1:


  • 3

#65 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 September 2016 - 12:09

...

 

'Vel'ko M'!

:thumbs:

 

...


  • 0

#66 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 17 September 2016 - 11:18

Spoiler

 

Kad bi uopće bilo moguće birati najbolji sir, odabrao bih Pont-l'Évêque - to je jedna od rijetkih jestvina koje bih uz kanticu Beluge i butelju Kruga ponio na pusti otok ili u zagrobni život. Srećom sam 12 godina živio vis-à-vis jedne od najboljih briselskih crèmeries, gdje se moglo kupiti to normandijsko nepasterizirano, zrelo, cistercitsko zlato.

Kiniče hvala za post, iako sumnjam da će itko imati volje ili resursa za proizvodnju (na stranu što je Pont-l'Évêque AOC, pa ga se ne može distribuirati pod tim imenom).

Za takve stvari, kao što su veliki francuski sirevi, svo povjerenje obično polažem u ruke provjerenih trgovaca / trgovkinja i njihove kontakte.

 

Attached File  baguette.jpg   131.11KB   0 downloadsAttached File  kavijar_kod_petrossiana.jpg   144.41KB   0 downloadsAttached File  krug-brut-grande-cuvee.jpg   158.05KB   0 downloadsAttached File  pont_leveque.jpg   39.1KB   0 downloads


  • 3

#67 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 17 September 2016 - 11:29

iako sumnjam da će itko imati volje ili resursa za proizvodnju 

 

 

Samo ti izazivaj. :)

 

Krug je najbolji sampanjac koji sam ikada probao. Ako se dobro sjecam, a poodavno je bilo, vintage je bio '89. To je savrsenstvo od vina.  :+1:


  • 1

#68 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 17 September 2016 - 11:36

Samo ti izazivaj. :)

 

Krug je najbolji sampanjac koji sam ikada probao. Ako se dobro sjecam, a poodavno je bilo, vintage je bio '89. To je savrsenstvo od vina.  :+1:

 

Držim te za riječ, samo da ti dam savjet - unajmi neku pećinu ili rudnik u Francuskoj, prije nego se prihvatiš posla :P.

 

Za Krug se apsolutno slažem s tobom; mislim da je najbolji vintage ikad bio '88, ali se ne bih zakleo, ovako 'iz glave'.


  • 0

#69 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 17 September 2016 - 12:07

Držim te za riječ, samo da ti dam savjet - unajmi neku pećinu ili rudnik u Francuskoj, prije nego se prihvatiš posla :P.

 

Za Krug se apsolutno slažem s tobom; mislim da je najbolji vintage ikad bio '88, ali se ne bih zakleo, ovako 'iz glave'.

 

Pecina ili rudnik mi je jedina glavobolja. Nesto sam iscitavao oko toga i moguce je stvoriti slicne uslove za konstantnu temperaturu i vlagu za zrenje. Moracu da adaptiram neki stari frizider ili da kupim frizider za vino koji ima ugradjen termostat i koji se moze naviti na 12 ili 13C. No prije toga moracu da preslozim ovu prostoriju u koju je sve nabacano da ispada kada se vrata otvore, od pribora za pecanje i kamp opreme do nekih kanti, kutija od gitara i boktepitostasvene, pa ce morati malo sacekati.

 

Do tad cu odraditi par ovih queso fresco ili nesto tako, mladi sirevi kojima ne treba zrenje.


  • 0

#70 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 September 2016 - 11:48

Promjena plana, jebes Queso Fresco, idem odmah na Fourme d'Ambert.

 

Racunam sad da mi je potrebno oko £150+ da bih napravio kolut sira. Nisam ja malo blesav.

 

Upravo sam narucio cilindricni kalup sa poklopcem, rennet (zivotinjskog porijekla), Penicillium Roquefortii, Mesophilic culture, termometar i gaze. 

 

Mislim i da sam rijesio problem pecine/rudnika za zrijenje sira. To ce biti mali frizider za vino i ovaj sto sam nasao je na snizenju sa £120 na £59.99. Ima dvije police i mislim da bih mogao da drzim 4 (manja sira) u njemu ili nesto sira, a nesto i vina. Ima ugradjeni termostat koji moze da se podesi od 5-20C i po tom pitanju je idealan. Za vlaznost cu da se dovijam posudama sa vodom ili mokrim krpama, a provjetravanje ce biti dnevno otvaranje i zatvaranje. Nabavicu i hygrometer/termometar da mogu kontrolisati vlaznost koliko toliko. Sutra cu da ga narucim ako se nakanim da preslozim ostavu.

 

Ostalo mi je jos par stvari da nabavim i onda rock'n'roll moze da pocne.


  • 2

#71 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 September 2016 - 13:42

Narucio sam sav pribor i kulture potrebne za izradu budjavog sira.

 

Pribor koji imam ili cekam da bude dostavljen:

 

1. Presa za sir

2. Cilindricni kalup sa poklopcem za presovanje sira

3. Penicilin Roquefortii

4. Rennet

5. Hygrometar/termometar za mjerenje vlaznosti i temperature u 'pecini'

6. Termometar za mlijeko

7. Podmetaci od bambusa

8. Calcium Cloride

9. Mesholithic culture

10. Gaze

 

Jos da kupim frizider i mlijeko i to bi bilo sve.

 

Rock'n'roll. :D


  • 1

#72 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 23 September 2016 - 14:28

.......

Racunam sad da mi je potrebno oko £150+ da bih napravio kolut sira. Nisam ja malo blesav.
.......

Pretpostavljam da to vrijedi za prvi kolut. Kad imas opremu, slijedeci ce biti jeftiniji...


  • 0

#73 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 September 2016 - 14:39

Pretpostavljam da to vrijedi za prvi kolut. Kad imas opremu, slijedeci ce biti jeftiniji...

 

Koji slijedeci? Jesi li vidio ovog lika, kaze - mjesaj tacno sat vremena. Uzme to cijeli dan samo spravljanje, pa onda okretanje i regulisanje temperature/vlage dok zri i tako mjesecima.

 

Kao dijete da imas. :D


Edited by Honey Badger, 23 September 2016 - 14:40.

  • 0

#74 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 23 September 2016 - 15:25

Da, ali sjeti se samo kolika je usteda u tome sto ces mijesati mlijeko umjesto da sjedis u pubu i narucujes najskuplje pivo, pa jos par komada... :D


  • 0

#75 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 23 September 2016 - 15:58

Da, ali sjeti se samo kolika je usteda u tome sto ces mijesati mlijeko umjesto da sjedis u pubu i narucujes najskuplje pivo, pa jos par komada... :D

 

Heh, sjedenje u pubu. Od kako su ukinuli pusenje, rijetko odem do puba. Ljeti, gdje ima basta, a i to rijetko.

 

Treba mi i lonac od 10ak litara, a to je jos minimum £20ak. 

 

Do sad sam potrosio tacno £73.39 na sve ove gluposti i pocinjem da se pitam jesam li normalan.

 

To su dvije boce solidnog viskija.


  • 0