Jump to content


Photo
- - - - -

Građevina,Mašinstvo,ETF


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#16 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 July 2016 - 15:00

Hvala na odgovoru.

Pazi,nije da me ne zanima vojno masinstvo,ali nisam ni lud za time,tako da neću probati da upisem ako je tako kako kazes.

U 3. godini cu se malo bolje upoznati sa programiranjem.Ako mi se ne svidi,onda mi verovatno ETF(kasnije neki smer sa malo programiranja) i Gradjevina ostaju glavne opcije.

Na kom smeru na ETF ima malo programiranja? Energetika i Telekomunikacije?


Ako mi se dopadne programiranje,onda I smer na MATF-u ili Automatsko upravljanje na Masinstvu.Znam da ima Automatika na ETF-u,ali ovo je malo lakši put verovatno. :D Ako je mnogo lošiji put,onda mi recite da odustanem od razmislja o tom smeru na Masinstvu.

Zašto bi zeleo smer sa malo programiranja? Što više programiranja znaš to ćeš lakše naći posao. Najmanje ga ima na energetici.


  • 0

#17 MilošT

MilošT
  • Members
  • 149 posts

Posted 25 July 2016 - 15:45

Svestan sam ja toga,ali ukoliko mi se programiranje ne dopadne trazim smer sa malo programiranja na ETF-u ili Gradjevinu,posto kapiram da Automatika na ETF-u i Masinstvu ima dosta programiranja kao i I smer na MATF-u.
  • 0

#18 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 25 July 2016 - 16:09

Svestan sam ja toga,ali ukoliko mi se programiranje ne dopadne trazim smer sa malo programiranja na ETF-u ili Gradjevinu,posto kapiram da Automatika na ETF-u i Masinstvu ima dosta programiranja kao i I smer na MATF-u.

Ehm....a da biras ne na osnovu onoga sto ce ti se svideti da ucis, nego na osnovu onoga sto ces da radis posle? 


  • 1

#19 MilošT

MilošT
  • Members
  • 149 posts

Posted 25 July 2016 - 16:47

Ehm....a da biras ne na osnovu onoga sto ce ti se svideti da ucis, nego na osnovu onoga sto ces da radis posle? 

Da radim 40 godina posao koji ne volim(ako mi se ne dopadne programiranje)?Ne,hvala.

 

Valjda nije tolika ludost upisati neki manje perspektivan smer na ETF-u ili Gradjevinu,nisu valjda toliko bez perspektive...:D


  • 0

#20 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 July 2016 - 17:15

Svestan sam ja toga,ali ukoliko mi se programiranje ne dopadne trazim smer sa malo programiranja na ETF-u ili Gradjevinu,posto kapiram da Automatika na ETF-u i Masinstvu ima dosta programiranja kao i I smer na MATF-u

 

Nisam siguran sta je tvoja definicija "malo programiranja", ali za na svim smerovima na ETF-u ima programiranja. Najmanje ga ima na energetici, ali da bi bio dobar inzenjer energetike potrebno da je imas i temeljna znanja iz IT-ja. U energetici se koriste razni inteligentni uredjaji koji se programiraju na ovaj ili onaj nacin. Za potrebe analize i modelovanja EES pozeljno je da razumes i koristis razne aplikacije, ili simulacione alate gde je osnovno znanje programiranja plus. Tokom studija ces standardno na "neprogramerskim" predmetima koristiti Matlab, gde se ocekuje da znas barem malo da programiras.

 

Ako nisi u stanju da savladas osnove programiranja onda studije elektrotehnike, niti posao u elektrotehnici nisu za tebe.

 

Svi smerovi na ETF-u su perspektivni, posebno ako znas programiranje.


  • 0

#21 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 July 2016 - 17:18

Na kom smeru na ETF ima malo programiranja? Energetika i Telekomunikacije?

Dobar vic. Moderne telekomunikacije su potpuno digitalne, ergo programiranje od velikog znacaja.

 

Generalno ako te programiranje muci i ne zanima onda zaobidji ETF potpuno. Tamo nema smera na kome se od tebe nece ocekivati barem osnove programiranja.


Edited by tomas.hokenberi, 25 July 2016 - 17:19.

  • 0

#22 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 July 2016 - 17:21

Da radim 40 godina posao koji ne volim(ako mi se ne dopadne programiranje)?Ne,hvala.

 

Valjda nije tolika ludost upisati neki manje perspektivan smer na ETF-u ili Gradjevinu,nisu valjda toliko bez perspektive... :D

A kako znas da ce ti se  svideti smerovi sa "malo programiranja"? Imas li ikakvu predstavu sta se stvarno uci na tim smerovima?


  • 0

#23 MilošT

MilošT
  • Members
  • 149 posts

Posted 25 July 2016 - 17:34

Hvala ti puno na odgovorima.

Ne znam da li me programiranje zanima,u trećoj godini ću saznati.Ako vidim da nam profesor o tome jako površno predaje,onda ću se nekako snaći i saznati o programiranju na neki drugi način.U svakom slučaju u trećoj godini ću znati da li bih mogao o tome da učim o tome.

Što se tiče tvog poslednjeg pitanja...Na prvi pogled mi ti smerovi,a posebno Energetika deluju interesantno,ali iskreno smatram da ne znam dovoljno o tome.

O Gradjevini dosta znam i mislim da bi mi bilo zanimljivo to da studiram,ali izgleda da perspektiva posle tog faksa nije sjajna.
  • 0

#24 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 July 2016 - 17:44

Hvala ti puno na odgovorima.

Ne znam da li me programiranje zanima,u trećoj godini ću saznati.Ako vidim da nam profesor o tome jako površno predaje,onda ću se nekako snaći i saznati o programiranju na neki drugi način.U svakom slučaju u trećoj godini ću znati da li bih mogao o tome da učim o tome.

Što se tiče tvog poslednjeg pitanja...Na prvi pogled mi ti smerovi,a posebno Energetika deluju interesantno,ali iskreno smatram da ne znam dovoljno o tome.

O Gradjevini dosta znam i mislim da bi mi bilo zanimljivo to da studiram,ali izgleda da perspektiva posle tog faksa nije sjajna.

Onda ti je energetika dobar izbor.


  • 0

#25 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 25 July 2016 - 17:46

Da radim 40 godina posao koji ne volim(ako mi se ne dopadne programiranje)?Ne,hvala.

 

Valjda nije tolika ludost upisati neki manje perspektivan smer na ETF-u ili Gradjevinu,nisu valjda toliko bez perspektive... :D

Ne, upravo suprotno - na osnovu onoga sto hoces da radis odluci koji fakultet upisujes, ne na osnovu onoga sto ces uciti. Jer u skoli ces biti 4-5-6 godina, a posao ces da radis 40; pa cak i da ti se programiranje ne svidja, ali je recimo obavezna na energetici, ako bi ti da radis energetiku, onda istrpis tih nekoliko ispita iz programiranja ne bi li se kvalifikovao da budes inzenjer energetike, a posle programiranje ne moras ni da pipnes. 


  • 0

#26 MilošT

MilošT
  • Members
  • 149 posts

Posted 25 July 2016 - 19:12

Onda se slažemo.

Edited by MilošT, 25 July 2016 - 19:13.

  • 0

#27 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 28 July 2016 - 21:28

Onda se slažemo.

Samo da dodam jednu stvar: postoji razlika izmedju "volim da programiram" i "umem da programiram". To sto ne volis da programiras ne znaci da ne mozes da naucis da programiras. Programiranje je zanat, prosto receno. Zanat ne moras da volis, ali treba da ga naucis jer moze da ti zatreba. Posao pak biraj tako da ti programiranje ne bude u fokusu. 


  • 0

#28 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 July 2016 - 01:29

Dobar vic. Moderne telekomunikacije su potpuno digitalne, ergo programiranje od velikog znacaja.

 

Ovo ni iz bliza nije tacno,.. ;)


  • 0

#29 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 July 2016 - 13:38

Ovo ni iz bliza nije tacno,.. ;)

A iz daleka?


  • 0

#30 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 July 2016 - 15:36

A iz daleka?

 

A iz daleka i svako tijelo mozemo predstaviti sa materijalnom tackom ;)


Edited by Atreid, 29 July 2016 - 20:47.

  • 0