Jump to content


Photo
- - - - -

Slovenija


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 18 May 2016 - 23:20

imam neki neodredjen plan da familijarno odemo uskoro u Sloveniju, tačnije Ljubljanu. i sad, mada volim da ističem da sam dete YU, sa stidom priznajem da sam kroz Slovenijo samo prošla kao tranzit.

 

pišite predloge, gde otići, šta videti, kako se obući, kako decu obući...hladnoća, toplota. šta je blizu, koje puteve da koristimo. koliko vremena treba da se odvoji za posetu Italiji (Trst, Venecija) ili samo nešto od toga, ne mora sve odjednom.

 

eto, šta god neko ima da kaže, neka kaže. smeštaj ima. :)


  • 0

#2 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 May 2016 - 06:50

Logarska dolina. Pamtim je iz vremena dok su hotel vodile same sestre Logar, ali sam cula da je i danas sve u dobrom stanju. Priroda nestvarno lepa, ali topla odeca obavezna, jer hladan vazduh zna da se spusti u dolinu i u sred jula, iako je na okolnim planinama vrlo toplo. Dakle, rizik od magle, koja moze da pokvari dozivljaj, a inace nezaboravno iskustvo.


  • 0

#3 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 20 May 2016 - 11:26

imam neki neodredjen plan da familijarno odemo uskoro u Sloveniju, tačnije Ljubljanu. i sad, mada volim da ističem da sam dete YU, sa stidom priznajem da sam kroz Slovenijo samo prošla kao tranzit.

 

pišite predloge, gde otići, šta videti, kako se obući, kako decu obući...hladnoća, toplota. šta je blizu, koje puteve da koristimo. koliko vremena treba da se odvoji za posetu Italiji (Trst, Venecija) ili samo nešto od toga, ne mora sve odjednom.

 

eto, šta god neko ima da kaže, neka kaže. smeštaj ima. :)

Ljubljana u junu i julu - oblačenje letnje sa par dugih rukava i po koji jeans za svaki slučaj. Prolećna jakna definitivno.

 

Šta raditi? Definitivno zaboraviti da je 'TripAdvisor obavezan' ili slično. Može se namestiti ali i ne mora.

 

Šetati kroz centar uz Plečnikov trajektorij Ljubljanice, obići tržnicu, ljubljanski dvorac (može autom, peške ili za decu najzanimljivije - uspinjačom iz starog grada). Još bolje je uzeti jedan krug turističkom brodicom pa videti Ljubljanu i iz te perspektive.

 

Obići park Tivoli i Rožnik, od vrućine se skloniti u Mostec.

 

Muzeji, galerije, kafići, klopa - sve vam je u centru, od Mekova do boljih restorana. Ima puno toga i za istančani ukus.

 

Ima u blizini Ljubljane i Šmarna gora, fino brdašce sa fantastičnim pogledom na celu Ljubljansku dolinu. Otići na Zbiljsko jezero kod Medvoda, prelepe šetnice, igrališta za decu i mesto za izležavanje te daydreaming.

 

Do Trsta vam je slabu uru penzionerske vožnje, do Venecije predlažem katamaran sa slovenskje obale (http://www.benetke.com/) a autom je još jednu uru vožnje od Trsta. Autoput je najbolja i najbrža opcija.

 

Naravno - Bled, Postojnska jama, Lipica, gomila nekih banji za kupanje (može i samo dnevno - npr. Laško ili Rimske Toplice) i slovensko primorje su vam uvek aktuelni i neće vas izneveriti. Sve je na manje od sat vremena daleko od Ljubljane.

 

Ako dolazite autom, definitivno ćete morati uzeti vinjetu pa vam je autoputom najlakše raditi dnevne izlete po Sloveniji. A ostale ceste guglati. Ako volite uživati u vožnji kroz prirodu, definitivno sidjite sa autoputa.

 

Toliko ugrubo. Za sve ostale detalje slobodno pitaj, pošto ima gomilu toga što mogu preporučiti.

 

lpD


Edited by dhx, 20 May 2016 - 11:27.

  • 0

#4 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 20 May 2016 - 21:43

Mada nisam toliko fan Postojnske jame/špilje, u ovo doba bih je preporučio; najviše zbog zbivanja oko naše najpopularnije ličnosti poslednjih meseci - človeške ribice/proteusa. Slegla je 63 jajeta i čeka se svakog dana, šta će biti sa njima i da li ćemo prisustvovati rađanju novih malih ribica. Inače, ako vas špilje intrigiraju, neki kažu, da su Škocjanske jame još lepše (i jeftinije) a i blizu su Lipice, gde se uzgajaju poznati lipicaneri.

 

Ovih dana, vreme je malo usrano, ali se polako očekuje normalna temperatura, pa je tako, kako je dhx napisao - moći če se u šorcu, ali neki dugi rukav nije na odmet, makar za večernje šetnje. Ljubljana je 'mala' i vrlo sigurna, pa savetujem pešaka, pogotovu jer je većina top lokacija u centru grada, pa nisu to neke razdaljine. Petak obavezno rezervišite za Odprtu kuhnu - otvorenu kuhinju, gde se u centru, kraj glavne pijace otvara mnoštvo štandova sa različitom kuhinjom 'fast food', gde se jede s nogu, onako, na brzaka. Ima tu tajske, japanske, meksičke, indijske, slovenačke...., hrane i svako može naći nešto za svoj ukus. Sa druge strane - kako dhx napisa - imaš u centru i restorane, gde ima da se pojede, popije. Ljubljana je savršena i za obilazak okolnih  destinacija. Trst lično ne bih preporučio. Možda bolje Venecija. Mada je malo dalje.

 

Ako ste domaći u zimskim sportovima, onda bih preporučio i Planicu, 'domaće gnezdo' naših orlova, sa Petrom Prevcom na čelu, i ako je neko od članova familija sklon adrenalinskim podvizima, može se tamo i spustiti (doduše na sajli) od vrha skakaonice do dna.

 

Svakako ima tu još puno zanimljivosti, koje se iz Ljubljane mogu vrlo brzo posetiti, pa ako ima nekih specifika, slobodno pitaj. U svakom slučaju, dobrodošli nam u Sloveniju i posebno Ljubljanu. Nadam se, da čete se lepo proveti i uživati u najlepšem gradu na svetu. :heart:


  • 0

#5 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 23 May 2016 - 15:52

e pa hvala, baš ste mi lepo napisali. :) hvala na dobrodošlici!

 

mada i ja znam da tu ne može biti nekih razdaljina, moraćemo se držati motoa što brže i što kraće, jer beba u autu (ne baš mala ali svejedno, strpljenje jednogodišnjaka nije dugotrajno). iz istog razloga nisam baš sigurna za veneciju, jer budući da se uli da hoda i dosta je nemiran, ne znam baš kako bih se snašla tamo po kanalima. a bila sam, nije mi ekstremna želja. neki drugi put, najverovatnije. a u trstu sam bila sat i po, a čujem da je baš baš blizu (tj brzo se stiže) i onda bih možda radije tamo.

 

e sad da se vratim na sloveniju, nismo krenuli u italiju već tamo :) zvuči baš raznovrsno, znači mi naravno da se što manje vozi, tj. to da se ljubljana može prošetati. 

logarska dolina što kaže vilhelmina mi zvuči primamljivo. opet, postojna, ili sam ja fobičarka, što svakako jesam, ili možda ipak da se preskoči u ovoj ekipi.

recite mi koliko ima do bleda i bohinja? da li je to zgodno uz sve ove moje uslove :)

e da, za klimu, hvala na infu. naravno, nosimo uvek deblju garderobu just in case. znam vrlo dobro kako juli može d aizgleda na pojedinim mestima, na primer jednog leta tokom nekoliko dana je na mojoj rodnoj visoravni u blizini sarajeva bilo tri (3) stepena (dočim u sarajevu 8). poznajem to. B-)

nismo neki adrenalinci, kao što spomenuh gore, više smo fanovi sigurnosti  :D baš to penzosi, što kažeš.

 

malo ću da proučavam ovo što ste mi pisali, pa ću sigurno još da vas pitam ponešto ;)


Edited by John Finn's Wife, 23 May 2016 - 15:54.

  • 0

#6 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 23 May 2016 - 21:33

Piran i Portorož obavezno.


  • 2

#7 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 24 May 2016 - 07:49

Do Bleda je nekih sat vremena, do Bohinja sat i po. Sad, ne znam tačno, u kom mesecu dolazite, pa od toga zavisi i preporuka oko posete tim jezerima. Ako niste u kupaćoj sezoni, onda je Bled bolja destinacija - ipak tu ima nekih boljih opcija za turista, koji je u poseti jedan dan. Ima ostrvce sa crkvom, pa iznad jezera zamak, koji je ujedno i muzej. Sa druge strane, naravno da je i skuplji. Dok je Bohinj ipak više samo za kupanje - nema toliko baš 'sigurne' turističke ponude.


  • 0

#8 Sliniša MaWi

Sliniša MaWi
  • Banned
  • 340 posts

Posted 24 May 2016 - 08:15

Do Bleda je nekih sat vremena, do Bohinja sat i po. Sad, ne znam tačno, u kom mesecu dolazite, pa od toga zavisi i preporuka oko posete tim jezerima. Ako niste u kupaćoj sezoni, onda je Bled bolja destinacija - ipak tu ima nekih boljih opcija za turista, koji je u poseti jedan dan. Ima ostrvce sa crkvom, pa iznad jezera zamak, koji je ujedno i muzej. Sa druge strane, naravno da je i skuplji. Dok je Bohinj ipak više samo za kupanje - nema toliko baš 'sigurne' turističke ponude.

 

Bled je onako prenatrpan turistima, gužva nije neka, ali je onako turistički, škljocanje bliceva i grupe sa vodičima, a na ostrvu se neretko desi da se nadješ u sred venčanja...

 

Nekako mi je Bohinj ostao u sećanju kao neka oaza mira, niti ljudi niti gužve... samo jezero i priroda...  i one šume okolo... 


  • 0

#9 auro

auro
  • Members
  • 8 posts

Posted 08 June 2016 - 07:01

Piran i Portorož obavezno.

Obavezno!  :)


  • 0

#10 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 11 June 2016 - 15:59

idemo sad za 3 dana. ne sećam se kad sam poslednji put bila ovoliko nemotivisana da putujem. no to nema nikakve veze s destinacijom, već s mojim uslovima. čak me još više muka spopadne kad vidim koliko treba obići, a koliko će se toga malo zapravo realizovati. htela sam malo da podignem raspoloženje pričom o tome gde može otići, a nisam uradila ništa.

ako odem na more, hteću da se kupam, prosto će mi biti žao da to propustim, a ne znam da li ću uspeti. a ide mi se u piran, baš sam nedavno gledala neke slike na fejsu.


  • 0

#11 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 11 June 2016 - 16:08

idemo sad za 3 dana. ne sećam se kad sam poslednji put bila ovoliko nemotivisana da putujem. no to nema nikakve veze s destinacijom, već s mojim uslovima. čak me još više muka spopadne kad vidim koliko treba obići, a koliko će se toga malo zapravo realizovati. htela sam malo da podignem raspoloženje pričom o tome gde može otići, a nisam uradila ništa.

ako odem na more, hteću da se kupam, prosto će mi biti žao da to propustim, a ne znam da li ću uspeti. a ide mi se u piran, baš sam nedavno gledala neke slike na fejsu.

 

nemoj zaboraviti da je tamo more pomalo "zalivsko", nije baš kao Dalmacija. možda ti to nije od neke važnosti, ali nije loše ni znati. svakako je bolje od Portoroža, ako je do toga, pošto je na špicu. :)

 

edit: inače je Piran prelep, upravo gledam fotke. išao sam davno s mojima, kao srećno dete. 

 

edit II: i lepo putovanje vam želim. :)


Edited by barracuda, 11 June 2016 - 16:13.

  • 0

#12 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 11 June 2016 - 19:49

nemoj zaboraviti da je tamo more pomalo "zalivsko", nije baš kao Dalmacija. možda ti to nije od neke važnosti, ali nije loše ni znati. svakako je bolje od Portoroža, ako je do toga, pošto je na špicu. :)

 

edit: inače je Piran prelep, upravo gledam fotke. išao sam davno s mojima, kao srećno dete. 

 

edit II: i lepo putovanje vam želim. :)

 

da, shvatam. i to sam negde pretpostavljala, ali eto, rekoh, možda, more je more.

hvala na željama. sad ću da krenem da se pakujem, to započinjanje mi najteže pada :) (e da, a nekad mi je ovo bio doživljaj!)


  • 0

#13 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 11 June 2016 - 19:57

Hajde, zivni malo, ja se radujem i kad idem na sluzbeni put, a idem cesto. Sve je bolje nego sedeti na jednom mestu.
  • 0

#14 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 11 June 2016 - 21:51

Hajde, zivni malo, ja se radujem i kad idem na sluzbeni put, a idem cesto. Sve je bolje nego sedeti na jednom mestu.

 

ma naravno. pa ja sam najviše od svega volela da putujem, dok nije došlo do toga da se smorim i dobijem nervni slom dok sve i svakog popakujem...pa onda vožnja, pa dernjanje dece, pa stajanje sto puta... :frust: 

 

već sam počela s raspitivanjem o saglasnostima roditelja za prevoz dece kroz više država, da ode bar pola od nas 4  :))))

 

videćemo sutra i prekosutra. sad sam rekla da sve zavisi kako će ovo mladje da se ponaša. bebac odlučuje :P


  • 0

#15 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 12 June 2016 - 22:40


edit II: i lepo putovanje vam želim. :)

Lepo potovanje tudi z moje strani!

 

Piran šetnja i kafica, tortica na Tartiniju. Na kupanje definitivno u 'Mesečev zaliv' kod Strunjana (to je pre Pirana ako dolaziš iz pravca Izole), parkirate pre ulaska na plažu u Strunjan, pa na 10 minutno pešačenje do 'belog križa' na brdu i spuštanje uz kozju stazicu na jednu od najlepših plaža na toj geografskoj širini Jadrana.

 

Po mom ukusu jedina lepša od ove je ona u Brseču, na istočnoj obali Istre, par kilometara van iz Mošćeničke drage.

 


  • 0