Jump to content

Photo
- - - - -

Dzoni Stulic Azra

• Please log in to reply
137 replies to this topic

#31 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 May 2016 - 20:20

...

... Džoni je najbolji jugoslovenski gitarista, pevač, tekstopisac, kompozitor, aranžer i producent. Azra u postavi Štulić, Hrnjak, Leiner je jedna od četiri najbolje rok grupe svih vremena – u svetu. IMHO.

:lol+:

Negde sredinom 70-ih, jedna siparica iz blize familije koja je cak naucila osnovni nemacki, hodala je ekstaticno unaokolo sa jednim izdanjem 'BRAVO' i njihovim proglasenjem grupe 'Sweet' za 'najbolju na svetu' posle neke 'nemacke ankete'!

'Najbolji pevac, najbolji gitarista, najbolji klavijaturista, najbolji prateci vokal / gitarista i najbolji bubnjar'!

:rotflmao:

Seca li ih se neko, a da ne gugla?

...

• 0

#32 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 02 May 2016 - 20:40

Znači li ovo da ti proglašavaš Leb i sol za svetski bend?

Teshko je reci svetski bend, ali svakako bend koji ce nonshalantno nastupiti na nekom svetskom jazz-blues festivalu na sporednom stejdzu i biti fino primljeni. Uz dobrog menadzera i engleskog pevacha imali su najveci potencijal da naprave neshto veliko. Ovako ostaje samo jedan muzichar iz YU koji je stekao svetsko ime, a to je Goran Bregovic. Iako se to mnogima ne svidja - to je chinjenica. Azru tu zaista nigde ne vidim, iako mi je draza.
  • 1

#33 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 02 May 2016 - 20:46

...

:lol+:

Negde sredinom 70-ih, jedna siparica iz blize familije koja je cak naucila osnovni nemacki, hodala je ekstaticno unaokolo sa jednim izdanjem 'BRAVO' i njihovim proglasenjem grupe 'Sweet' za 'najbolju na svetu' posle neke 'nemacke ankete'!

'Najbolji pevac, najbolji gitarista, najbolji klavijaturista, najbolji prateci vokal / gitarista i najbolji bubnjar'!

:rotflmao:

Seca li ih se neko, a da ne gugla?

...

Ko može da zaboravi te frizure.... :lol+:

Iako sam ih uvek brkao sa "Slade".

Kada mi neko počne priču o tome da je danas muzika propala, da je sve čista komercijala, da kvalitet nema šansu, pomislim "pa da li je ikada bilo drugačije?".

Na vrhovima top listi je i u ono vreme bio totoalni komercijalni trash, koji je brzo i zaboravljen. Oni, koje danas pamtimo kao simbole nekog perioda, nisu baš pravili hitove i mlatili pare (osim ako im se baš posreći).

U vreme kada su Hendrix, Jefferson Airplane, The Doors, Cream, Velvet Underground  itd gradili svoje mesto u istoriji rock muzike, radio stanice su vrtele bubblegum pop...

"Yummy, Yummy, Yummy I've got love in my tummy, and I feel like-a lovin' you"

• 1

#34 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 May 2016 - 20:55

...

Dobro, bilo je u tom glam rocku razlicitih imena, pa i nekih kasnije veoma cenjenih.

https://en.wikipedia...am_rock_artists

;)

No, samo sam hteo da ilustrujem koliko su komicne izjave tipa: 'najbolja grupa svih vremena u svetu'.

To je kao Vlada Dzet i ono famozno obozavanje Whitesnake.

:ajme:

...

• 1

#35 dobar_znak

dobar_znak
  • Members
  • 1,145 posts

Posted 02 May 2016 - 20:57

No, samo sam hteo da ilustrujem koliko su komicne izjave tipa: 'najbolja grupa svih vremena u svetu'.

Šta je tu komično? Bitlsi su najbolja grupa svih vremena u svetu, to je bar jasno.

• 0

#36 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 02 May 2016 - 21:05

Ko može da zaboravi te frizure.... :lol+:
Iako sam ih uvek brkao sa "Slade".

Kada mi neko počne priču o tome da je danas muzika propala, da je sve čista komercijala, da kvalitet nema šansu, pomislim "pa da li je ikada bilo drugačije?".

Ja sam pocheo da shizim sa ballroom blitz, 4 razred, 10 godina, prva shkolska igranka .... Hahaha .... Ako se ne varam bilo je tu i Nazareth Love Hurts chuveni stiskavac, s tim shto su oni bili josh I ozbiljna grupa. Slade su vec bile ubice hahaha.

Muzike dobre ima naravno samo shto mnogi od nas matoraca odbijaju da se prilagode. Ja se teshim da nisam taj.
  • 0

#37 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 May 2016 - 21:27

...

... sta je tu komično? Bitlsi su najbolja grupa svih vremena u svetu, to je bar jasno ...

:frust:

Ne bih da ti kvarim pubertetsku opsesiju 'bitlisima' - samo nemoj preterivati, povredices se.

;)

Ko je taj i kada ih je 'jasno' proglasio za najbolje?

B-)

Btw, si nekada cuo za Briana Epsteina i George Martina i njihov doprinos?

...

• 0

#38 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 May 2016 - 22:10

Da nastavimo.

BDžŠ se pojavio negde u vreme kad sam bio klinac u srednjoj školi. Čuo sam tada tenkove na radnike i missim, ok, sve u redu a li ja sa svijih 17 ili 18 godina sam imao sasvim druge probleme i potrebe i interesovanja nego što je bio pokret Solidarność, with due respect.

Ne bojim se da kažem naglas, da sam odkad znam za sebe slušao dobru muziku (u širokom izboru) pa sam i nešto i svirao kao polumuzičar, tj., nikad nisam živeo od muzike (ni danas), ali uvek sam se odlično zezao uz svirku, i kad se negde krajem sedamdesetih/početkom osamdesetih pojavio taj lik, to je za mene bilo nešto apsolutno neslušljivo, jeziva gitara koja ne štima ni u studiju, kamoli uživo, tragično pevanje i produkcija sa zvukom iz podruma (grunge je došao kasnije) i dobro, kao tekstovi iz života. Problem je bio u tome, da ja jednostavno zbog katastrofalne muzičke kulise nisam bio u stanju ni da odslušam tekstove i razmišljam o njima kako tip razume svetsku politiku i dotakao je dno života, pa jebiga i Toma Zdravković je dotakao dno života, pa se niko ovde ne loži na njega.

Ja sam celu tu Azru jednostavno odložio u fioku, bez ikakve želje, da je bilo kad u životu ponovo izvadim i dam joj šansu. Gotovo, schluss, konec, nije vredno mog vremena. Da toga ne bude malo, u to vreme kad sam primetio tu muzičku pojavu zvanu Azra, moram da priznam, da su se od svih ljudi koje sam znao, na to pržili samo teški čobani, ljudi sa kojim sam imao nešto više zajedničkog su se uglavnom gnušali Štulića i Azre što sam i sam osećao i tako shvatao.

To što je on otprilike 20 godina posle mog odlaska iz eseferjot počeo da prevodi klasike, nisam za to ni znao, a ni malo ne menja moj pogled na njega kao muzičara, na kraju krajeva, svako ima pravo da sazri i promeni se u životu. 

• 2

#39 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 May 2016 - 22:11

That makes the three of us... :)

Nikako to nisam mogao slushati. Evo, postavite mi jedan jedini opus doticnog i ako uspem izdrzati do kraja numere, menjam sud...

Jeste, nije bas za radne akcije, ali je definitivno bio za (radne) exkurizije - Lasta style. Sad to sto u nas ima i autenticnih, komunistickih/nacionalistichkih seljobera, ne umanjuje njegov doprinos zanru. Sorry...

Ponovicu jos jednom: gluposti.

Evo ti remek-delo poezije: 

Hajd' sad hic Rhodus, hic salta: sta je ovde tacno seljobersko?

• 0

#40 Beonegro

Beonegro
  • Members
  • 21,452 posts

Posted 02 May 2016 - 22:16

Nije se poredilo to dvoje jer i nije za poredjenje. Uz retardirane tekstove na nivou 6. razreda i to za trojku - Smak bi mogao biti upravo primer jedne totalno ne-urbane, tj. seljoberske grupe, kako bi rekao Ironside.

Sa druge strane shto se svirachkog zanata tiche poredjenje je svakako besmisleno jer su chlanovi Smaka bili, kao shto si rekao, ozbiljni muzichari, a ne zajebanti - kao Azra. Tako da sa Smakom mozesh da poredish Leb i Sol, Time i neke druge.

Smak je zvučao jako dobro u svoje vrijeme, par godina su kasnili za Creedence-ima i sličnim američkim hipi bendovima, ali ne može se reći da su seljoberski bend, uprkos tekstovima. Između ostalog i zbog toga što je Točak imao mogućnost da ode u Čikago kod brata i da čuje ponešto na izvoru alternativne muzike tog doba.
  • 1

#41 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 02 May 2016 - 22:24

Smak je zvučao jako dobro u svoje vrijeme, par godina su kasnili za Creedence-ima i sličnim američkim hipi bendovima, ali ne može se reći da su seljoberski bend, uprkos tekstovima. Između ostalog i zbog toga što je Točak imao mogućnost da ode u Čikago kod brata i da čuje ponešto na izvoru alternativne muzike tog doba.

EDIT

Edited by Denis Jasharevic, 02 May 2016 - 23:13.

• 0

#42 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 02 May 2016 - 22:34

Da nastavimo.

BDžŠ se pojavio negde u vreme kad sam bio klinac u srednjoj školi. Čuo sam tada tenkove na radnike i missim, ok, sve u redu a li ja sa svijih 17 ili 18 godina sam imao sasvim druge probleme i potrebe i interesovanja nego što je bio pokret Solidarność, with due respect.

Ne bojim se da kažem naglas, da sam odkad znam za sebe slušao dobru muziku (u širokom izboru) pa sam i nešto i svirao kao polumuzičar, tj., nikad nisam živeo od muzike (ni danas), ali uvek sam se odlično zezao uz svirku, i kad se negde krajem sedamdesetih/početkom osamdesetih pojavio taj lik, to je za mene bilo nešto apsolutno neslušljivo, jeziva gitara koja ne štima ni u studiju, kamoli uživo, tragično pevanje i produkcija sa zvukom iz podruma (grunge je došao kasnije) i dobro, kao tekstovi iz života. Problem je bio u tome, da ja jednostavno zbog katastrofalne muzičke kulise nisam bio u stanju ni da odslušam tekstove i razmišljam o njima kako tip razume svetsku politiku i dotakao je dno života, pa jebiga i Toma Zdravković je dotakao dno života, pa se niko ovde ne loži na njega.

Ja sam celu tu Azru jednostavno odložio u fioku, bez ikakve želje, da je bilo kad u životu ponovo izvadim i dam joj šansu. Gotovo, schluss, konec, nije vredno mog vremena. Da toga ne bude malo, u to vreme kad sam primetio tu muzičku pojavu zvanu Azra, moram da priznam, da su se od svih ljudi koje sam znao, na to pržili samo teški čobani, ljudi sa kojim sam imao nešto više zajedničkog su se uglavnom gnušali Štulića i Azre što sam i sam osećao i tako shvatao.

To što je on otprilike 20 godina posle mog odlaska iz eseferjot počeo da prevodi klasike, nisam za to ni znao, a ni malo ne menja moj pogled na njega kao muzičara, na kraju krajeva, svako ima pravo da sazri i promeni se u životu. 

Pa dobro, ali znajuci po malo tvoj ukus muzike, ja veci deo od toga ne mogu da slusham - jednostavno za mene je bez veze, pa makar bili i vrhunski muzichari. Jer ako povezujes grunge (what a fuck is that? - sto bi rekao Kurt) I zvuk iz podruma - a svi znamo da se punk desio pre toga - onda sta si ustvari hteo da kazes?

• 0

#43 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 May 2016 - 22:42

Pa dobro, ali znajuci po malo tvoj ukus muzike, ja veci deo od toga ne mogu da slusham - jednostavno za mene je bez veze, pa makar bili i vrhunski muzichari. Jer ako povezujes grunge (what a fuck is that? - sto bi rekao Kurt) I zvuk iz podruma - a svi znamo da se punk desio pre toga - onda sta si ustvari hteo da kazes?

Ja se apsolutno slažem sa tobom, ti ne ne možeš da slušaš to što ja, jer ti je moj ukus bez veze, to je potpuno u redu.

A grunge sam spomenuo u tom smislu, da u Štulićevo vreme je to bio Unitra magnetofon u garaži a prodalo se to u USA 15 godina kasnije. U redu, možda malo nespretno i nepotrebno poredjenje.

BTW, od celog punka slušam samo Clash, solidan r'n'r band, sve ostalo je dr*anje loših svirača.

• 0

#44 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 May 2016 - 23:05

...

Da parafraziram RK - muzika nam je palanacka.

Da ne govorim o poeziji.

...

• 1

#45 dobar_znak

dobar_znak
  • Members
  • 1,145 posts

Posted 02 May 2016 - 23:24

...

Btw, si nekada cuo za Briana Epsteina i George Martina i njihov doprinos?

...

Načuo sam nešto... To su oni što su nosili pojačala?

• 0