Jump to content

Photo

O anksioznosti

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 02 April 2001 - 18:13

Dragi moji,
Hajde da razgovaramo o osecanjima. Primetio sam ne mali broj puta kod nekih dragih mi sagovornika na ovom forumu izjave koje me pomalo rastuzuju. Naime, "hvala vam sto mi vracate nadu", pa "dublja mi je strepnja nego nada", pa "hvala sto mi vracas poverenje u ljude", pa puno neke strepnje, pa rezigniranosti, pa straha, mraka nekog, sve u svemu. Odakle tako teska osecanja u vama, dragi moji?
Da to nije samo negativan trend na ovom forumu, govore mi i pisma i reci koje stizu od mnogih mojih prijatelja iz naseg grada. O cemu se radi? Kakva je sada anksioznost po sredi?
Nece vas vise niko NIKADA bombardovati. Razumem da je teska ekonomska situacija, to najbolje razumem, zbog toga sam i saam otisao. Ali ta neka opsta rezigniranost, i te sve strepnje koje cesto provejavaju kroz vase reci, zaista me neretko cine tuznim. Izgleda mi ponekad kao da su se svi predali i da niko vise ne veruje u mogucnost opustenog i lepog zivota. Ali, da bi se takav zivot stvorio, izgradio, potrebno je uzasno puno energije i snage. I fighta spirit, jer je uzasno tesko to uspinjanje sa dna. I ne budite u zabludi da je nama sto vise nismo tamo nesto kao lako, svi imamo svoje probleme, a verujte da je konflikt sa vlastitim osecanjima kompleksniji za coveka koji je daleko od kuce, bez obzira na sve druge, mozda, olaksice materijalne egzistencije. Nostagija postoji i sa jedne i sa druge strane ogledala, ta stara baba jedna brkata. Dakle, otkud takva potonuca? Hajde da razgovaramo o tome.

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2001-04-02 23:26 ]

#2 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 02 April 2001 - 18:15

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2001-04-02 23:27 ]

#3 tanja

tanja
  • Members
  • 42 posts

Posted 03 April 2001 - 07:04

dragi srki,

nije u pitanju anksioznost, nego, u mom slucaju, iskljucivo iskustvo. beograd je poslednjih godina postao jedna surova, netolerantna, agresivna sredina. to je cinjenica. i uzasno sam tuzna sto je to tako, jer sam ja beograd jednom vec izabrala kao grad u kojem bi zivela, ali u medjuvremenu, taj grad je negde otisao i na njegovom mestu je sada jedan drugi grad.
radila sam u jednom naucnom institutu u beogradu i, veruj mi, toliko puta prisustvovala nacionalistickim, homofobicnim, mizogenim ispadima - da se to ne moze izbrojati. pazi, medju ljudima obrazovanim , maltene 'elitom', o kojoj se ovde na forumu prica. o 'obicnim' sredinama da ti i ne pricam. ovde (u nemackoj) mi se nije dogodilo ni u kafani, medju nepoznatim ljudima, da neko 'provali' nesto ruzno na racun pedera, crnaca, zena. a sanse da to cujes na fakultetu npr. - ravne su nuli. na ovom forumu - nekim ljudima se dize kosa na glavi kada cuju rec 'politicka korektnost'. kao da pravo na razlicito misljenje znaci i pravo na vredjanje i nasilje . itd. itd.
ta agresija se u beogradu moze seci nozem, poput guste magle.
moju prijateljicu je pred nekih 100 ljudi (prepun autobus gsp-a) istukao vozac samo zato sto mu je doviknula da mora da stane jer covek visi, da mora da saceka dok ljudi ne udju. niti se ko umesao, niti je ko hteo da svedoci (1997-8). pa, ti sad vidi, otkuda anksioznost. otkuda skinheadsi, otkuda klinci (opet famozni autobus gsp-a) od 15-16 godina medjusobno pricaju o devojcicama, koja kakvo dupe ima i koju treba j*. to je uzas jedan. ne znam kada si ti otisao, ja sam relativno skoro i, bojim se, od onda se malo toga promenilo na bolje. verovatnije, cak na gore.

pozdrav svima

[ Izmena poruke: tanja na dan 2001-04-03 08:06 ]

#4 Jovana Sr

Jovana Sr
  • Members
  • 193 posts

Posted 03 April 2001 - 08:54

Srdj,secas li se onoga...VAS NIKO VISE NE SME DA BIJE?
Podseti me, sta bese ono posle.

#5 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 03 April 2001 - 16:17

Znaci, problem je u nasilju, i u opstoj nezasticenosti. Kapiram, razumem.
Otisao sam 28.maja1999.godine. Prosto sam se pokupio i otisao. Prethodne noci je bila bombardovana struja, a vode nije bilo vec nekoliko dana. Taj isti dan mi je neocekivano u jednu banku stigla uplata od familije iz Israela. I onda sam se pokupio. Poneo sam cigli jedan kofer, i odlucio da se za svoju buducnost borim na nekom mirnijem mestu. Nakon toga sam prosao kroz tusta i tma. Kapiram da, kad odradim sve sto imam, se vratim u Bgd, i da se upustim u rovovsku bitku za oslobodjenje svog grada od stvari koje opisujes ti, Tanja. Nadam se da ukoliko neko od silnika procita ovaj tvoj post, Tanja, ce se naterati da pocne delovati u kakvom konstruktivnom smeru. Dakle, eto vam domaceg zadatka, gospodo Gradski Oci. Vasi gradjani nemaju elementarnu zasticenost u svom rodjenom gradu.

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2001-04-03 17:22 ]

#6 Guest_Judge Thread_*

Guest_Judge Thread_*
  • Guests

Posted 03 April 2001 - 20:12

Evo jedne od stvari za koju cenim da je pri vrhu Top 10 razloga: neizvesnost (nedoslednost).

Jednostavno ni u jednom momentu nemas pojma sta ce da se dogodi sledeceg dana - od toga da li ce sutra da bude neki novi rat, da li ces prekosutra morati da se krijes od mobilizacije, da li ces imati posao za tri dana, kada (i da li) ces dobiti platu, koliko ce sutra da kosta neka od osnovnih stvari... Na duze staze to izaziva ozbiljnu anksioznost. Naravno da su stvari malo prikulirale, ali traume jos uvek ostaju.

#7 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 03 April 2001 - 20:51

Judge Thread:
Jednostavno ni u jednom momentu nemas pojma sta ce da se dogodi sledeceg dana - od toga da li ce sutra da bude neki novi rat, da li ces prekosutra morati da se krijes od mobilizacije, da li ces imati posao za tri dana, kada (i da li) ces dobiti platu, koliko ce sutra da kosta neka od osnovnih stvari... Na duze staze to izaziva ozbiljnu anksioznost. Naravno da su stvari malo prikulirale, ali traume jos uvek ostaju.

:sad:
Jos malo, jos samo malo...

preskakao je autobuse i gledao u izloge...

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2001-06-09 01:00 ]

#8 ULTRA OTPOR

ULTRA OTPOR
  • Members
  • 39 posts

Posted 03 April 2001 - 20:58

Dragi Judge
pokusaj da stvari obrnes naglavce i o svemu oko sebe razmisljas kao o jednoj velikoj mogucnosti za sve nas.
Neizvesnost o kojoj govoris je potpuno normalna postavka zivota koja se prevazilazi pozitivnim pristupom i istrajnoscu u opredmecivanju potpuno novih ideja. Meni je svaki dan kao Disneyland. Stalno sam u nedoumici izmedju vrlo atraktivnih resenja. Mogucnosti za zivot u nasoj zemlji ima bezbroj ali nema snage da se one prepoznaju. Imaj na umu da je jedna od osnovnih postavki zivota tvog dolepotpisanog Cyber prijatelja :
1. Svakoga dana daj sve od sebe da se dobro osecas
2. Svakoga dana ucini najbolje sto umes da prezivis
Kada ti nestane snage neces zaliti jer ces znati da nisi mogao bolje i vise od toga i bice ti mirna savest. U takvim stanjima je najbolje uzeti mali odmor i distancu od losih osecaja pa odmoran uskociti nazad u vatru.
Pozdrav ULTRA workoholic

#9 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 03 April 2001 - 22:00

Meni je apsolutno nesumnjivo da Judge T ne spada u te ljude koji imaju problem sa samomotivacijom ( sto je u ovom trenutku slucaj sa najvecim brojem Beogadjana ). Razgovaramo o tom osecanju anksioznosti, koje je uzasno rasprostranjeno poslednjih dve godine u Beogradu.
Znam Judge, vidim skroz o cemu govoris, to 'danas za sutra'. Ovo je drukce, Ultra, od nase zapadnjacke svakodnevne dinamike u zivotima. Ovo sto Judge opisuje, ovo je surova strepnja u koju su gradjani Srbije naterani mimo volje ili licnog izbora. Pocetak ovog nastranog fenomena, po meni je, od atentata na Slavka Curuviju, i zatim, neprekidno svakog bogovetnog dana, do 5.oktobra2000. Sada je tok tog posletraumatskog procesa. Bice i to odstranjeno. Po mojoj proceni, psiholoska stabilnost na sirem, gradjanskom nivou, bice u celosti uspostavljena do jeseni ove godine. Ekonomska sigurnost ce se vracati sporije, ali i ona ce na kraju doci, barem u nekom elementarnom smislu.
Vidim ti strepnju, Judge. Osecam je i sam. Bice dobro.

preskakao je autobuse i gledao u izloge...

[ Izmena poruke: cybersrk na dan 2001-06-09 01:01 ]

#10 ULTRA OTPOR

ULTRA OTPOR
  • Members
  • 39 posts

Posted 04 April 2001 - 08:10

Srki praksa govori da postraumatski oporavci traju mnogo duze. Licno sam pobornik antipsihologije po kojoj smo svi zdravi. Iako znam da je ovakvu postavku moguce kritikovati, napominjem da je ovo samo pozitivisticka postavka zivota koja obavezuje na zdrave postupke i razmisljanja kada te svi proglase bolesnim pa nemas mogucnosti da se bavis konkretnim napretkom. Vreme je jedini sudija. Ako verujes u sebe vremenom rezultati dolaze sami. Tada se sve neverne Tome razocaraju.

#11 zmaj

zmaj
  • Members
  • 52 posts

Posted 10 May 2001 - 01:06

Ajde de, pa treba pustiti ljude da se osecaju upravo onako kako zele. Valjda je i to neka tekovina (ili nuspojava ) demokratije! Ranije su svi morali biti zadovoljni, ali g...a ipak isplivaju na povrsinu, cak i kada je dusa u pitanju. Jos ce puno vode proteci Savom i Dunavom dok novi beogradjani postanu Beogradjani i dok se Beogradjani vrate iz izgnanstva

#12 TALICHNI

TALICHNI
  • Members
  • 447 posts

Posted 10 May 2001 - 08:06

:smile:
Moja podrška stavu ULTRA OTPOR-a.

#13 dabre

dabre
  • Members
  • 6 posts

Posted 15 May 2001 - 11:14

Najveci problem u ovoj zemlji je centralizacija. A centar je u BG-u. Sam grad je postao PARAZIT koji zivi na racun ostatka organizma (drzave). Ali kao i u slucaju Imele, domacin ce se vremenom smanjivati, smanjivati i na kraju uginuti, a sa njim i parazit. Zao mi je, ali mislim da smo za ovih 55 godina sranja toliko potonuli da nema povratka na povrsinu. Ugusili smo se od predugog magnovenja po dnu.

#14 per caso

per caso
  • Members
  • 8 posts

Posted 18 May 2001 - 15:28

Srki, ja u svom slucaju ne govorim o anksioznosti neko o nespokoju. Volim da odem u BG, ne osecam nikakav strah da odem i boravim u BG, i kada sam tamo osecam se i zivim kao deo one sredine koju sam svojevremeno napustio, cak da budem iskren, ni ne obracam paznju na sve one anomalije koje su nikle proteklih godina (koncentrisem se na drage prijatelje/mesta/trenutke u kakvom god da su oni stanju sada). Svi smo mi naucili da se stisnemo do kraja meseca ili da se guramo u prevozu, to bar nije problem za jednog Beogradjanina, to mozemo i dalje da radimo, ali to je kratkorocno resenje po meni. Ono sto BG medjutim ne moze da mi pruzi jeste taj spokoj, neki scenario u slucaju nuzde (zdravstveno i zivotno osiguranje, socijalno, profur napolje/vize, sigurnu platu ili penziju, pa i stan ili zastitu imovine) - "Zapad" to najvecim delom moze. Mislim da dok god toga ne bude, ja necu moci (necu smeti, ako tako hoces) da se skrasim u BG... to je jednostavno jace od mene. Ali to nema veze sa ljubavlju prema BG.

#15 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Posted 21 May 2001 - 19:08

Beograd je Europolis