Jump to content


Photo
- - - - -

Ekonomija šverca i pijace


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
56 replies to this topic

#1 EU_Sava

EU_Sava
  • Banned
  • 84 posts

Posted 08 February 2016 - 10:48

Ima jedna pojava, u Srbiji, jos od 1992. Na pijacama se kupuje svercovana hrana, sredstva za licnu higijenu itd. Dovozi se iz Madjarske ili iz Bosne. Cak se i proizvodi iz lanca Maxi is Bosne mogu kupiti  na pijacama u Srbiji, sto znaci da se prodavcima isplati da ih donose.

 

Kako je to moguce?

 

Da li to znaci da vec skoro 25. godina kod nas ne deluje zakon ponude i potraznje?

Zasto su ovi svakodnevni proizvodi skuplji u Srbiji nego u Madjarskoj ili Bosni?

Kome ide ta razlika u ceni?

Ako bi se i moglo reci da je Madjarska drzava mozda manje skupa i porezi manji, Bosna je sasvim uporediva sa Srbijom.

 

 



#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 08 February 2016 - 11:17

Ima jedna pojava, u Srbiji, jos od 1992. Na pijacama se kupuje svercovana hrana, sredstva za licnu higijenu itd. Dovozi se iz Madjarske ili iz Bosne. Cak se i proizvodi iz lanca Maxi is Bosne mogu kupiti  na pijacama u Srbiji, sto znaci da se prodavcima isplati da ih donose.

 

Kako je to moguce?

 

Da li to znaci da vec skoro 25. godina kod nas ne deluje zakon ponude i potraznje?

Zasto su ovi svakodnevni proizvodi skuplji u Srbiji nego u Madjarskoj ili Bosni?

Kome ide ta razlika u ceni?

Ako bi se i moglo reci da je Madjarska drzava mozda manje skupa i porezi manji, Bosna je sasvim uporediva sa Srbijom.

 

 

Naprotiv. Savršeno funkcioniše, da ne funkcioniše, tezge od kartonskih kutija bi davno nestale.



#3 obrisite_nalog

obrisite_nalog
  • Banned
  • 1,055 posts

Posted 08 February 2016 - 12:01

Da li to znaci da vec skoro 25. godina kod nas ne deluje zakon ponude i potraznje?

 

pa upravo ti je to zakon ponude i potraznje. Stvaranje crne zone. 

 

Zasto su ovi svakodnevni proizvodi skuplji u Srbiji nego u Madjarskoj ili Bosni?

 

zbog monopola raznih i drzavnih regulacija. Npr. gorivo ti je skuplje 20-40din kod nas iskljucivo zbog akciza.

 

Kome ide ta razlika u ceni?

Ako bi se i moglo reci da je Madjarska drzava mozda manje skupa i porezi manji, Bosna je sasvim uporediva sa Srbijom.

 

pa na primeru goriva, umesto da se puni budzet u Srbiji i zaradjuju kompanije sa ovih prostora, puni se budzet u Bosni i zaradjuju te kompanije. I to od ljudi koji su blizu granice pa zbog zakona ponude i potraznje idu tamo gde je jeftinije.

To preko noci moze da se resi ako bi smanjili akcize na gorivo, ali za to treba politicka volja... i verovatno ima raznih tudjih uticaja itd.



#4 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 February 2016 - 12:14

Ima jedna pojava, u Srbiji, jos od 1992. Na pijacama se kupuje svercovana hrana, sredstva za licnu higijenu itd. Dovozi se iz Madjarske ili iz Bosne. Cak se i proizvodi iz lanca Maxi is Bosne mogu kupiti  na pijacama u Srbiji, sto znaci da se prodavcima isplati da ih donose.

 

Datira to od '89-'90 kada je Ante Markovic liberalizovao uvoz i uspostavio konvertibilan dinar, 7 dinara za 1 DM, vukao se margarin iz Minhena samo tako.

Sverc ture su tada bile hit.



#5 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 08 February 2016 - 14:51

Datira to od '89-'90 kada je Ante Markovic liberalizovao uvoz i uspostavio konvertibilan dinar, 7 dinara za 1 DM, vukao se margarin iz Minhena samo tako.

Sverc ture su tada bile hit.

 

U to vreme je moj kolega provodio dva puta više vremena u Lastinom autobusu BG - Mÿнцхен - BG, nego na radnom mestu. Glavni hit mu je bila figurica Alf.

 

alf1.jpg



#6 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 08 February 2016 - 15:43

Kao neko ko se svercom bavi upravo od vremena Ante Markovica,tad kao srednjoskolac ,  mogu reci  da je jeste zakon ponude i potraznje taj koji diktira crno trziste i sverc..  "zanat " sam "ucio" od starijeg prijatelja koji se vec tada bavio dosta dugo tim poslom...

 80 ih su bile poznate ture za Minhen, Bec , Trst, tad delimicno samo Madjarska.  90ih usred sankcija nam ostala samo Madjarska, Bugarska i Turska.. Danas sve to zajedno pomalo...

 

 Razlog..  potraznja postoji zato sto je drzava jos iz tih vremena bila alava sa porezima i dadzbinama. Alavi su bili i jos uvek jesu i domaci regularni uvoznici , proizvodjaci isto..

 80 ih je drzava carinama uglavnom stitila domace proizvodjace ( garderoba, tehnicka roba ) pa je donekle i razumljivo...

 

 Dokle god postoji ta razlika u cenama robe koja se trazi izmedju nase zemlje i okruzenja, postojace i razlog za sverc..

 

 Ocigledan primer ti sadasnje cene goriva koje su bezmalo duple u odnosu na okruzenje , pre svega BiH.. Pa stoga ne cudi da su ljudi nasli prostora da zarade a opet budu jeftiniji nego  legalne prodavnice, pumpe...  Da je razlika neka minimalna razloga i prostora za sverc ne bi bilo....  Isto je i sa hranom iz Madjarske.

 

 Sa druge strane , sverceri su , velikom vecinom , ljudi bez posla, koji nemaju dovoljno novca da otvore neku legalnu prodavnicu, ljudi koji obrcu mozda 500, 1000 ili 2000 evra i od toga zive.  Te pare nisu ni blizu dovoljne da se pocne legalni biznis..  

  I iako na prvi pogled ti ljudi ostecuju budjet, sa druge strane ipak drzava ima koristi od njih.  Iako su nezaposleni ( bilo da su na birou ili ne ) Uglavnom nisu na socijalnoj pomoci, narodnim kuhinjama i slicno  Oni ipak zarade nesto vise nego sto je neki minimalac ili prosek plata , pa samim tim i oni trose u legalnim prodavnicama vise novaca,  trose i vise goriva , jer se i njihove  (nelegalne ) "radnje " moraju snabdevati...  Prosta racunica :  Sverceru iz Beograda ili okoline put do Tompe ( Madjarska granica ) i nazad kosta oko 40-50 litara goriva plus putarina..  nek bude jednom , dva put mesecno pa je to solidna suma. Plus sto mora tu robu svaki dan dovesti na prodajno mesto i vratiti kuci...  Sasvim solidan novac koji se slije u drzavnu kasu....   A da covek ne radi , bio bi na socijali, auto verovatno ne bi ni imao....

 

  EDIT....   Jedan od razloga zasto se cuvena engleska serija MUCKE toliko "primila " u EX-YU je upravo taj sto malo ko ,barem u nekoj fazi zivota nije prosao kroz to.


Edited by Doc Holliday, 08 February 2016 - 15:47.


#7 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 February 2016 - 17:32

Ne vidim ništa čudno u ovoj pojavi. Država em nema kapaciteta da se nosi sa sitnim švercom, em se tako na neki način eliminišu troškovi za socijalu, a kako reče DH, oni koji tako zarade platiće PDV kada ovde kupe nešto, pa se novac i delimično i vraća u kasu za finansiranje botova i polufnckionalnih državnih službi. I sam zakon omogućava da se uveze roba u vrednosti od 100 € za lične potrebe, pa oni koji žive dovoljno blizu drugih zemalja mogu komotno i legalno da u snabdevanje skoknu preko granice i napune gepek hranom, odećom, gorivom i sl. S druge strane, mnogi će svakako radije kupiti majicu na tezgi i platiti je XY dinara, nego istu takvu dvostruko skuplju majicu u radnji. Novac ne raste na grani, a svako će radije kupiti jeftiniju robu ukoliko mu se pruža prilika. Osim toga, domaći zakon o zaštiti potrošača je krajnje smešan, pa se povremeno u medijima mogu pročitati informacije da su nekome odbili da zamene npr. cipele jer ih 'nije nosio na odgovarajući način' (šta god to značilo), da pokvareni aparat stoji u servisu više od mesec dana jer se 'čeka da stigne deo iz inostranstva', dok alavi uvoznici i distributeri uvoze robu šklj kategorije i stave joj cenu kao da je od suvog zlata. Doduše, i domaći potrošači su donekle krivi, jer ako im je poznato da je neka roba skuplja nego što vredi ili da je neodgovarajućeg kvaliteta, nikako da pribegnu veoma efikasnom leku, a to je bojkot određenog proizvoda. Npr. više puta sam čitao da nutela ili linolada nisu istog ukusa i sastava kao one koje se prodaju u inostranstvu, ali dok ima onih koji neće da pređu na neki treći proizvod ili da naprosto ne kupuju pomenute, pa bi se situacija veoma brzo regulisala sama od sebe. Uvozna roba se prodaje po jednostavnom principu - ako ima onih koji će platiti XY dinara za neki proizvod, on će se tada prodavati po navedenoj ceni.



#8 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 08 February 2016 - 19:06

Vaso... radim na pijaci sa takvom robom i znam... Ariel za nase trziste nije isti kao i onaj iz madjarske...

 

  Isto tako ...  idi na pijacu i nadji milka cokoladu. Ulicni trgovci imaju cesto milku za nemacko i austrijsko trziste ( imali su je na Pancevackom buvljaku )... em sto je pravih 100 ili 300 grama em je ukus drugaciji - bolji... posebno je primetno kod onih sa lesnicima i Noisete

 

 Isto tako i za tehniku... kod nas dolazi ona sa felerima dok preko stize ona prava..  U nemackoj se moze naci tv Sony made in Japan. 

 Za kupovinu nekog komada tehnike , televizora ili slicno se isplati ici cak i ako nisi svercer.. Ako podignes AFAu (pdv)  , i platis nesto i carinu za TV , usput doneses nesto hrane za kucu, za veci TV mozes ustedeti i 200 evra sto je mnogima mesecna plata...



#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 February 2016 - 20:18

Znam da je tako, mada idem i korak dalje - pošto ionako neću da crknem bez čokolade, ne pada mi na pamet da kupim nikakvu milku, bilo da je prodaju ovdašnji lanci, bilo da imam priliku da je kupim usred Nemačke, a razlozi su dvojaki. Kao prvo, ako je uvoznik baraba i valja nekakvo đubre po višoj ceni nego u Nemačkoj, iz principa neću da je kupim, a ako bih se ovog trenutka našao u marketu u Frankfurtu, takođe bih je zaobišao jer i proizvođač tu ima svog udela, pošto proizvodi đubre i hoće da ga meni uvali. Ako već treba da jedem đubre, kupiću od onoga ko pošteno pravi đubre, deklariše ga kao đubre i prodaje ga kao đubre, pa kad je bal, nek se igra.

 

Za televizore mi je poznata fora još od pre nekoliko godina da se na internetu oglašavaju prodavci koji lepo odu u Mađarsku, kupe TV za npr. 500 €, uzmu mađarski PDV koji im predstavlja zaradu i donesu ti na noge ono za šta bi morao da ideš u Segedin. Nedavno mi je prijatelj pokazao TV koji je tako kupio sa sve mađarskim računom, dok je isti TV kod nas bio daleko skuplji. Isto tako, znam i čoveka iz jednog mesta blizu bosanske granice koji tamo redovno puni rezervoar i na pamet mu ne pada da baca pare ovdašnjim uvoznicima goriva sumnjivog kvaliteta, a čuo sam da ljudi iz Vranja često kupuju gorivo u Makedoniji koje je jeftinije, a kako kažu, i kvalitetnije.

 

Kad god sam putovao u poslednje vreme, uvek sam kupovao odeću u inostranstvu, uglavnom jeftinije krpice za svaki dan i najnormalnije ih nosio u koferu sa sve računima i ambalažom. Desilo mi se da kupim jednu jednostavnu košulju za desetak evra, a isti model istog sirovinskog sastava sam kod nas video po trostruko većoj ceni.



#10 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 08 February 2016 - 20:40

 Nije Milka za to kriva... ona svoje cokolade prave prema zahtevima trzista... imas milke i za madjarsku i okolne zemlje, a ova sto je kod nas je za SRB , BiH itd..  Prave je siromasnije da bi bile jeftinije.. jer tako traze uvoznici iz Srbije, BiH... Druga stvar sto su ti uvoznici enormno alavi pa tu osiromasenu milku prodaju i za 50 % skuplje nego sto ona prava, nemacka kosta u nemackoj..

 Nemacka milka u Nemackoj kosta oko 60 euro centi- 70ak dinara....  po nekoj logici ova nasa osiromasena milka ne bi trebalo da kosta vise od 50 dinara, ali je nasi marketi prodaju vise nego duplo...

 

 Slicno je i  sa tehnikom... Kada sam u vreme Antea 89te isao u Minhen , bile su prodavnice robe sa fabrickim greskama...  nesto sto je kostalo 700 maraka , u njoj je kostalo 400,  ali garancije NEMA.. Probas pa nosis..  

 E pa takvu robu kupuju nasi Tehno-manije marketi pa je mozda po potrebi nesto i servisiraju i onda prodaju kao onu sto je za nemacko trziste,  a cesto cak i skuplje i do 30 % nego sto je u Nemackoj prava roba.

   Dovoljno je otvoriti sajtove nasih Tehnomanija i npr sajtove marketa po madjarskoj ili jos bolje nemackoj...  Neki Televizor npr koji u nemackoj kosta ispod 800 evra u Tehnomaniji isti takav ( naravno oni felericni- opravljeni ) kosta preko 1000 evra.

  Btw... upravo zato sto kod nas uglavnom prodaju felericnu robu , garancije uglavnom ne vrede nista- jer ni uvoznici nisu dobili garancije na tu poluispravnu robu.



#11 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 08 February 2016 - 21:53

Ne bih se složio za Milku, jer ima i proizvođača koji jeftinije proizvode prodaju pod drugim brendom. Ako uzmemo kao primer automobile, znamo da je Dacia u vlasništvu Renaulta, da ima iste motore kao i modeli francuskog proizvođača, ali da su im automobili jeftiniji i manje luksuzni od onih koje potpisuje Renault. Isto važi i za Škodu, koja iako ima 'krvno srodstvo' sa nemačkim automobilima, ali ipak manje košta od njih i slabije se kotira od onoga što ima nemački pečat. Ako hoćeš npr. auto koji u sebi ima Renaultov motor 1.5 dci, kupiš logana, koji će ti odraditi posao, ali nema onog luksuza i potpisa koji ima Renaultov automobil, na autu ne piše clio, nego logan, a kao gratis auto dobija i malo veće 'dupe' koje clio nema. Isto važi i za Milku - neka naprave neki jeftiniji brend koji mogu da nazovu i Milojka ako hoće, ali nema potrebe da se tako brukaju i da podilaze kojekakvim uvoznicima koji drže jedan prst u nosu, a drugi u dupetu. Doduše, dok ima ovaca koje će bacati pare na šećernu tablu sa potpisom, onda će i zaraditi, ali bar od mene neće, ma koliko to sitno bilo.



#12 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 09 February 2016 - 07:37

@DJ_Vasa

U vezi sa tvojim poredjenjem, samo pogledaj ocene NCAP za "iste" modele Renoa i Dacije. Bice ti jasno da nije isti automobil.



#13 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 09 February 2016 - 10:08

Dve ili tri kategorije kvaliteta iste robe je potpuno normalna stvar, tebi kao potrošaču to ne mora da se svidja, ali imaš puno pravo da tu robu ne kupuješ. Najveće su razlike u drogeriji, kozmetici i prehrambenim proizvodima, tamo se i najbolje vidi prema jezicima na etiketi, za koje tržište je namenjen proizvod, tj. u kom kvalitetu se prodaje. 

 

Možda nije pravi primer Renault a Dacia, ali Octavia za češko ili britansko tržište.



#14 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 09 February 2016 - 12:07

Jeste off topic, ali glede te dileme Dacia ili Renault ne znam zasto bi se iko zezao sa francuskim automobilima kad Nemci imaju duplo bolje u svakoj cenovnoj klasi. Kad cujem o problemima koje imaju Pezo i Reno od ljudi koji ih imaju ne znam da li da se smejem ili placem.

 

Najjaci mi je drugar koji je uzeo Pezo 306 (ili 406, nebitno, isti su djavo) i trebalo je da izvadi akumulator. Maltene je glavu motora morao da skida, kaze da retardiraniju haubu da su hteli nisu mogli da naprave.



#15 EU_Sava

EU_Sava
  • Banned
  • 84 posts

Posted 09 February 2016 - 12:58

cekajte, Milica i Anica kupe u Madjarskoj po sto cokolada koje se proizvode u Poljskoj i nose ih u Beograd na pijacu.

 

reci cete mi da je normalno da se 25 godina nije pojavio niko ko ce direktno iz Poljske da uveze 10000 cokolada i prodaje ih u Beogradu u prodavnicama, da zakoni trzista i dalje vaze?