Jump to content

Photo
- - - - -

Sveti Sava kao inkvizitor

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
146 replies to this topic

#106 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 10 February 2016 - 18:52

uzasno dobro je radila propaganda Nemanjica. Eto, Sava je kraljevski sin, ali kao Buda on bezi iz palate.

Sa 15 je prvi put ponavljao, pobego od kuce i nije se javljao... 

Propaganda Nemanjica. Kako onda majku mu i Vuk Brankovic (kao jedan od retkih prezivelih velikasa) nije pokrenuo neke svoje botove, nego ga narod onako nacrni kasnije..

#107 YUNG GOD

YUNG GOD
  • Members
  • 23,654 posts

Posted 10 February 2016 - 20:45

Nego da li znate neki sajt/knjigu whateva, gde moze da se vise procita o slovenskoj mitologiji/religiji slabo sam citao o tome najvise jer nisam uspeo da nadjem dobar izvor.

p.s. Sry sto vam prekidam fight :D

#108 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 10 February 2016 - 20:47

Nego da li znate neki sajt/knjigu whateva, gde moze da se vise procita o slovenskoj mitologiji/religiji slabo sam citao o tome najvise jer nisam uspeo da nadjem dobar izvor.

p.s. Sry sto vam prekidam fight :D

http://www.slovenskamitologija.rs/

#109 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 February 2016 - 00:44

Secam se izuzetno lose kritike ove knjige od pre nekoliko godina. Na osnovu procitanih nekoliko stranica, vise mi lici na SF.

#110 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 February 2016 - 05:45

Sa 15 je prvi put ponavljao, pobego od kuce i nije se javljao... 

Propaganda Nemanjica. Kako onda majku mu i Vuk Brankovic (kao jedan od retkih prezivelih velikasa) nije pokrenuo neke svoje botove, nego ga narod onako nacrni kasnije..

To je prilicno lako objasniti. Onaj idiot od Stefana Lazarevica (los vladar, turski vazal, a ima cak dve ulice po njemu u Beogradu, to ti sve govori o srpskoj istoriji) je silno piskarao protiv porodice Brankovica i sirio svoju propagandu. A i oni su se posle usrecili sa prokletom Jerinom...

#111 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 11 February 2016 - 05:55

Sad bi te moja profesorka srpskog izbacila sa casa i zakljucila,1. Kako za Stefana Lazarevica da kazes da je idiot, covek bio 50 godina ispred tadasnje Evrope... :D

#112 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 11 February 2016 - 12:28

Sad bi te moja profesorka srpskog izbacila sa casa i zakljucila,1. Kako za Stefana Lazarevica da kazes da je idiot, covek bio 50 godina ispred tadasnje Evrope... :D

Da li je bio 50 godina ispred Evrope, ne znam, vrlo verovatno nije, ali da je bio jako sposoban to je istina.

Bio je tuski vazal, cak sta vise i vrlo pozudan vazal, prijatelj sa Bajazitom (kako i ne bi kada mu je bio zet :) ), dobar vojskovodja i dobar vladar.

Obnivio je Srbiju, ne samo ekonomski nego i kulturno, obnovio rudnike po Srbiji, obnovio Beograd, vojno je osigurao vojnim savezom sa Ugarskom, donekle obnovio stare granice...

I ne samo to, Srbija je u to vreme bila mesto gde su cesto dolazili umetnici i filozofi iz centralne Evrope.

Sto se tice Brankovica, bilo je sukoba sa Djuradjem koji se u to vreme oslanjao na Turke, ali su uspeli da taj sukob nekako prevazidju, sto je bilo jako bitno obzirom da Stefan nije umao naslednike, pa je proglasio Djuradja svojim naslednikom, sto je on i bio poske Stefanove smrti.

Stefan Lazarevic ima dve ulice u Beogradu sa pravom, obzirom da je "podigao" Beograd, a sto se tice generalno istorije, mislim da nije dovoljno obradjen niti nesto posebno cenjen kao vladar, a razloga za to ima vise. Prvo njegova vladavina dolazi posle kosovske bitke koja je u srpskoj mitologiji oznacena kao presudna za sudbinu srpske drzave, sto ona nije bila, i drugo, bio je turski vazal sto nije bas bilo politicki ispravno.

I takodje jako bitno, Slovo ljubve, je jedan od najznacanijih dela srpske srednjevekovne knjizevnosti

#113 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 February 2016 - 16:36

Uh, don't get me started on that. Mislim da je on bio jedan od ubedljivo najgorih srpskih vladara, sa jedne strane turski vazal toliko veran da je u bici kod Nikopolja (za razliku od vlskog vojvode koji iako blizi se nije zurio, vec je namerno zakasnio) pozurio da spase svog dragog sultana, pa posle cak isao i u bitku kod Angore za koju je svako normalan znao da je izgubljena da ratuje za Turke. A namerno ocrnjivao svakog ko bi mogao da baci senku na njegovog oca i njega i jedan od najodgovornijih sto se besmisleni i samoubilacki "kosovski mit" zapatio medju Srbima...

#114 Bejbl

Bejbl
  • Banned
  • 954 posts

Posted 11 February 2016 - 16:52

Uh, don't get me started on that. Mislim da je on bio jedan od ubedljivo najgorih srpskih vladara, sa jedne strane turski vazal toliko veran da je u bici kod Nikopolja (za razliku od vlskog vojvode koji iako blizi se nije zurio, vec je namerno zakasnio) pozurio da spase svog dragog sultana, pa posle cak isao i u bitku kod Angore za koju je svako normalan znao da je izgubljena da ratuje za Turke. A namerno ocrnjivao svakog ko bi mogao da baci senku na njegovog oca i njega i jedan od najodgovornijih sto se besmisleni i samoubilacki "kosovski mit" zapatio medju Srbima...

Bio je on i ugarski vazal.,kasnije...i pripadnik viteškog reda Zmaja.

Ako su mu Ugari brzo oprostili što ih je onomad u bici kod Nikopolja ko mačiće podavio u Dunavu,ne znam što si ti takvo zlopamtilo 600 godina kasnije,kad je u pitanju jedan od najvećih evropskih viteza svog vremena,despot Stefan Lazarević.

Edited by Bejbl, 11 February 2016 - 17:01.

#115 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 11 February 2016 - 17:16

Ocekujem da nekim citatom/linkom podupres tvrdnje o "ocrnjivanju", pa da procaskamo o istoriji. :D

#116 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 11 February 2016 - 17:22

Bio je on i ugarski vazal.,kasnije...i pripadnik viteškog reda Zmaja.

Ako su mu Ugari brzo oprostili što ih je onomad u bici kod Nikopolja ko mačiće podavio u Dunavu,ne znam što si ti takvo zlopamtilo 600 godina kasnije,kad je u pitanju jedan od najvećih evropskih viteza svog vremena,despot Stefan Lazarević.

Sta mislis o ideji da su ga Ugari uzeli za vazala racunajuci koliko im moze dobro posluziti za svoje interese a ne koliko je bio dobar vladar svom narodu?

#117 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 11 February 2016 - 17:28

Zar nisu vazali tome sluzili?

#118 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 11 February 2016 - 17:36

Da li je bio 50 godina ispred Evrope, ne znam, vrlo verovatno nije, ali da je bio jako sposoban to je istina.

Bio je tuski vazal, cak sta vise i vrlo pozudan vazal, prijatelj sa Bajazitom (kako i ne bi kada mu je bio zet :) ), dobar vojskovodja i dobar vladar.

Obnivio je Srbiju, ne samo ekonomski nego i kulturno, obnovio rudnike po Srbiji, obnovio Beograd, vojno je osigurao vojnim savezom sa Ugarskom, donekle obnovio stare granice...

I ne samo to, Srbija je u to vreme bila mesto gde su cesto dolazili umetnici i filozofi iz centralne Evrope.

Sto se tice Brankovica, bilo je sukoba sa Djuradjem koji se u to vreme oslanjao na Turke, ali su uspeli da taj sukob nekako prevazidju, sto je bilo jako bitno obzirom da Stefan nije umao naslednike, pa je proglasio Djuradja svojim naslednikom, sto je on i bio poske Stefanove smrti.

Stefan Lazarevic ima dve ulice u Beogradu sa pravom, obzirom da je "podigao" Beograd, a sto se tice generalno istorije, mislim da nije dovoljno obradjen niti nesto posebno cenjen kao vladar, a razloga za to ima vise. Prvo njegova vladavina dolazi posle kosovske bitke koja je u srpskoj mitologiji oznacena kao presudna za sudbinu srpske drzave, sto ona nije bila, i drugo, bio je turski vazal sto nije bas bilo politicki ispravno.

I takodje jako bitno, Slovo ljubve, je jedan od najznacanijih dela srpske srednjevekovne knjizevnosti

Ne mislim ja da je SL bio los vladar, ali sam se odmah prisetio hajpa moje profesorke kad se obradjivalo Slovo ljubve i stvari u vezi njega. Klasicno srbijasenje sa epitetima svetsko a nase. 

#119 Bejbl

Bejbl
  • Banned
  • 954 posts

Posted 11 February 2016 - 17:55

Sta mislis o ideji da su ga Ugari uzeli za vazala racunajuci koliko im moze dobro posluziti za svoje interese a ne koliko je bio dobar vladar svom narodu?

U to možeš biti siguran.

No,ja sam odgovorio ovome što u dva posta uzastopce tvrdi da je despot Stefan Lazarević bio loš vladar zato što je bio turski vazal. Pa eto rekoh, nije bio samo turski već je bio kasnije i ugarski.

Uopšte, bio je veoma cenjen i respektabilan vitez, pa samim tim i veoma poželjan za vazala.

E jedino ako neko misli da  sama činjenica što je bio vazal, baca senku na njegovu ličnost i vladavinu.

#120 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 February 2016 - 18:22

Citat iz dela koje si sam naveo.

Неколико векова након „званичногуласка у историју“, Словени постепе-но примају хришћанство и напуштајусвоју стару веру. Овај процес, углавном завршен крајем XII века, био је дуг и болан и на крају не потпуно успешан јер су многи стари словенски обичаји и веровања остали готово у потпуности очувани и до данашњих дана.

Mada da budem potpuno iskren ne mislim da je delo kvalitetno za proučavanje staroslovenske mitologije, naravno ima delova koji zaista jesu dobro napisani i ne treba odbacivati ovo delo u potpunosti, najbolje je čitati ga posle nekih poznatijih istorijsko-etnoloških studija, kao njihovu dopuni i pogled na problematiki iz drugačije perspektive.