Jump to content


Photo
- - - - -

ETF,MATF ili FTN


  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#106 IKIKI

IKIKI
  • Members
  • 54 posts

Posted 16 March 2016 - 15:48

Moja preporuka je ETF, nisam ovaj fakultet završila, već PMF, ali poznajem mnogo ljudi sa ETF.ETF  nudI fenomenalnu perpekstivu. Da opet studiram, to bi bio moj izbor.


  • 1

#107 GreeNEnvY17

GreeNEnvY17
  • Members
  • 1,028 posts

Posted 26 June 2016 - 16:16

Ja sam na SI smeru na FTN-u i zavrsavam drugu godinu, ako bilo koga interesuju detaljne informacije, nek pita slobodno.


  • 0

#108 eternity

eternity
  • Members
  • 1 posts

Posted 27 June 2016 - 00:36

Ja sam na SI smeru na FTN-u i zavrsavam drugu godinu, ako bilo koga interesuju detaljne informacije, nek pita slobodno.


Mene su oslobodili prijemnog ispita na FTN na osnovu diplome sa takmicenja iz matematike pre 3 dana. Prva zelja na prijavi mi je SIIT, tako da čekam da prodje prijemni za ostale i da se upisem.

Čuo sam da je na SIIT smeru, koji je relativno nov, haos sto se tice predavanja i profesora. Mnogi kazu da smer nije uhodan, da se ne znaju kriterijumi, i da je sve nekako s brda s dola. Zanima me koliko je to tacno, i da li je bolji E2 smer?

Takođe me kopka da li je toliko velika razlika izmedju ETF-a i FTN-a kao sto mnogi misle i govore?

Edited by eternity, 27 June 2016 - 00:43.

  • 1

#109 GreeNEnvY17

GreeNEnvY17
  • Members
  • 1,028 posts

Posted 27 June 2016 - 00:55

Cekiraj PM, tj. baci pogled na sanduce.


Edited by GreeNEnvY17, 27 June 2016 - 15:07.

  • 0

#110 Jenkins

Jenkins
  • Members
  • 1,564 posts

Posted 27 June 2016 - 21:04

Danas je bila matematika na prijemnom za Etf u Beogradu, ako nekog zanima nesto ja sam opsti smer, moze da pita.


  • 0

#111 GreeNEnvY17

GreeNEnvY17
  • Members
  • 1,028 posts

Posted 29 June 2016 - 23:22

Jes da su prosli prijemni ispiti, upisi i to, ali ajd da bacim koju.

 

@eternity

 

Sad ne znam odakle si cuo to za haos, ali zavisi sta se pod tim podrazumeva. Smer postoji tek 3 godine i prosto se dalje rade neke izmene vezano za plan i program (konkretno izmedju moje i generacije 96' mislim da i nije bilo neke razlike, dok u odnosu na 94' je bilo vecih izmena). Trazi se i dalje taj optimalan raspored predmeta, odnosno trude se da rasporede predmete tako da svaki bude na pravoj godini, da ne bude nekih koji su bitni a da se rade kasno i obrnuto, da se rade prerano. Sto se tice samih profesora, tu zaista nemam nikakvih zamerki, tu su sve ljudi iz struke koji imaju velika iskustva sto kroz domace to i kroz strane firme. Sad naravno zavisi od studenta do studenta, nekome neki odgovaraju vise, neki manje. Sto se tice uhodnosti, to opet zavisi od studenta do studenta. Imaces ljude koji ce doci iz Zmaj Jovine gimnazije (takozvani specijalci) kojima srednja skola bude cetvorogodisnja priprema za fakultet i njima je mnogo manji problem uci u fazon, a imaces i one koji dodju iz klasicne gimnazije (kakav sam ja), koji su uglavnom imali nekog krs profesora i samim tim iz skole nisu poneli neko znanje. Takvim studentima bude naravno mnogo, mnogo teze da se priviknu jer se radi dosta brzo. Konkretno mene je najvise interesovala matematika i nju sam obozavao jer logika mora da se koristi. Radeci samostalno u srednjoj malo vise programiranja (posto od profe nije bilo vajde), shvatio sam da bih mogao time da se bavim i da u tome uzivam. Probao sam i nisam se pokajao, cak naprotiv, napravio sam pun pogodak. Razlika izmedju dana kada sam dosao na fakultet i danas, prosto razlika je nebo i zemlja, ali kao sto rekoh, sve zavisi od pojedinca, ko kakve prioritete ima i ko iz kog razloga dodje tu. Ako ides samo zato sto je to dobro placeno i mogucnost za nalazenje posla je veca nego na nekim drugim zanimanjima, onda bolje zaobidju tu sferu, jer uglavnom takvi se i nisu snasli, odnosno, potpuno su promasili izbor. Ako imas konkretne ciljeve i smatras da u tome mozes uzivati, siguran sam da se neces pokajati.

 

Po pitanju kriterijuma, to ti je stvar koja ce se menjati iz godine u godinu i zavise od generacije do generacije. Razlika bar koliko je meni poznato i nije bilo nesto puno, a i tamo gde ih je bilo, to je prvenstveno iz razloga sto profesori procene da iz generacije mogu da izvuku vise (odnosno da se prethodna odlicno pokazala), sto je pozitivno. Sto je veci kriterijum, bices kompletniji na kraju. Naravno uz vise muke, ali to je cena napretka, od toga ne mozes pobeci.

 

Da li je E2 bolji smer? Pa sta znam, zavisi opet sta su ti afiniteti. Ako zelis pored 'softverisanja' (kog ce biti malo manje) da radis elektrotehniku, fiziku i vise matematike, onda odes na E2. Ako to ne zelis, vec hoces da se od pocetka do kraja obrazujes kao softverski inzenjer, sto ukljuce mnogo vise od samog programiranja, bez elektortehnike, fizike itd., otici ces na SIIT. U organizaciji E2 je verovatno bolji smer, jer duze postoji, i dosta toga je ustanovljeno, tj. neces imati nekih izmena iz godine u godinu, ali ni te izmene ne moraju nuzno da budu lose. E2 direktno mozes uporediti sa opstim smerom na ETF-u jer imas jako puno izbornih predmeta posle druge godine, odnosno, vec nakon durge godine mozes uze da se specijalizujes za ono sto te interesuje.

 

Sto se tice razlike SIIT-a na ETF-u i FTN-u, ima razlika. Prvo sto na ETF-u na SIIT-u imas elektrotehnike, fizike, sto je sa moje strane gledano nedostatak, ali mislim da su treca i cetvrta godina kompletno izborne, dok je kod nas samo cetvrta, uz par predmeta koje mozes birati tokom prethodnih godina. Razlike postoje u nacinu finansiranja, tj. mnogo je rigorozniji kriterijum u BG-u. Imas svake godine uslov da budes u 20 najboljih studenta da bi bio na budzetu, sto ti znaci da dzabe mozes cistiti godinu u roku ako nemas prilicno visok prosek, a godina na samofinansiranju je ni manje ni vise 2000e dok je na FTN-u 90 000 dinara plus naravno kao i na drugim faklutetima, vaze regularna pravila za budzet/samofinansiranje. Sto se tice prijemnog, tu definitivno ogroman plus ide na stranu FTN-a, jer se boduje kompletan postupak zadatka od pocetka do kraja, dok na ETF-u/FON-u zaokruzujes odgovore i to predajes i nikog ne interesuje postupak, sto u vecoj meri ukljucuje srecu (jer naravno ljudi lupe po koji odgovor i mozda pogode), tako da realno stanje na kraju nikad ne bude skroz objektivno.

 

I za kraj, za pitanje oko razlike izmedju fakulteta, to mislim da i nije toliko bitno u ovom slucaju. Mozda FTN jeste slabiji od ETF-a, ali i ako jeste, razlika nije toliko drasticna kao sto se predstavlja, cak naprotiv. Novosadski univerzitet za pojedine fakultete ima mnogo bolje uslove neko beogradski. Konkretno, zavisi sve od tebe. Mozes i na Stanford otici, ako nemas ciljeve i ambicije nista ti ime fakulteta koji si upisao ne znaci. Gde god da odes, ako dovoljno ozbiljno pristupis, izvuci ces mnogo toga korisnog. Na nivou SIIT-a, sta god da izaberes, ako si za tu sferu, neces pogresiti.

 

Sto se tice drugih fakluteta, ne znam gde SIIT jos postoji (tj. da je uveden). U Kragujevcu je bila kao neka proba, tj. pokusali su, ali nisu uspeli da akredituju, bar sto generacije 95 tice, dok za danas ne znam. Mada nisam cuo pozitivne stvari o FIN-u, cak naprotiv, ali opet ako se vratis na pricu iz prethodnog pasusa, ni to ne mora biti los izbor. Recimo o EF-u Nisu sam cuo mnogo toga dobrog i da je mnogo ozbiljniji od FIN-a u Kragujevcu, ali sad sta znam. Koliko god da su dobri, steta prosto sto verovatno nikad nece imati reputaciju kao NS ili BG, cisto zbog lokacije. Mnogo ljudi ide na silu u Beograd, prosto eto, zato sto je Beograd, a druga mesta ni ne uzmu u razmatranje sto je svakako totalna greska.


Edited by GreeNEnvY17, 29 June 2016 - 23:33.

  • 1

#112 Alfred J. Kwak

Alfred J. Kwak
  • Members
  • 4,233 posts

Posted 02 July 2016 - 00:55

Ima li neko iskustva sa master smerovima na Fon-u? Konkretno me zanima smer elektronsko poslovanje i upravljanje sistemima?
  • 0

#113 Hermiona Halivel

Hermiona Halivel
  • Members
  • 13 posts

Posted 02 July 2016 - 21:20

Ja sam primljena i na ETF-u (na opstem smeru, za SI nisam ni konkurisala) i na SIIT-u na FTN-u, na budzet. I tako, upis na ETF-u je u ponedeljak, na FTN-u u utorak, pa bih ja do ponedeljka trebalo da odlucim definitivno sta cu... Negde sam blize tome da upisem ETF... Po meni je prijemni na FTN-u bio prelagan i jako sematizovan i nisam sigurna kakvo znanje moze da pruzi fakultet, na kom je toliko lako upisati najtrazeniji smer. Naravno, znam da ne zavisi samo od tezine prijemnog kakav je kvalitet fakulteta i ne mora da znaci da je ako je fakultet tezi, on i bolji.


  • 0

#114 GreeNEnvY17

GreeNEnvY17
  • Members
  • 1,028 posts

Posted 03 July 2016 - 00:58

Ja sam primljena i na ETF-u (na opstem smeru, za SI nisam ni konkurisala) i na SIIT-u na FTN-u, na budzet. I tako, upis na ETF-u je u ponedeljak, na FTN-u u utorak, pa bih ja do ponedeljka trebalo da odlucim definitivno sta cu... Negde sam blize tome da upisem ETF... Po meni je prijemni na FTN-u bio prelagan i jako sematizovan i nisam sigurna kakvo znanje moze da pruzi fakultet, na kom je toliko lako upisati najtrazeniji smer. Naravno, znam da ne zavisi samo od tezine prijemnog kakav je kvalitet fakulteta i ne mora da znaci da je ako je fakultet tezi, on i bolji.

 

Pa mislim ono, gledajuci rezultate, slabiji su nego kad je bila moja generacija, a po mom misljenju je prijemni bio za klasu laganiji, ali to vec ide sa posledicom generacije. Mislim tebi je mozda bio lagan, ali za ogromnu vecinu koja tu nije upala na budzet, ocigledno nije (321 je konkurisalo od kojih 40 ima 93 ili vise sto je po meni prilicno nisko za ovu tezinu prijemnog). Mislim logicnije je prosto, veca konkurencija svakako bude u Beogradu. Nemoj da sudis na osnovu tezine prijemnog, ni u ludilu. Filozofski u Beogradu ima uvek najretardiraniji test opste informisanosti ciji rezultati budu jako niski, pa to ne ukazuje da je je bolji od filozofskog u Novom Sadu, cak naprotiv. Videla se njihova ozbiljnost kada je fakultet bio u blokadi pre godinu i po dana. 

 

I nemoj da stices naravno pogresnu sliku, nije FTN uopsteee lak (nijedan fakultet nije lak, zavisi sad koje ocene i na sta ciljas (lagano studiranje ili borba za znanje)). Cisto primera radi, za matematicku analizu na SIIT-u za generaciju 96' nakon junskog roka od 70 studenata, 13 je steklo USLOV da izadje na usmeni, a niko nema dovoljan broj bodova da gadja za 10, pa ti vidi. Kako budu padale generacije sa znanjem, padace i kriterijumi. Ako se prilicno izdvajas iz te sredine, svakako ce ti to smetati, ali sad sta je tu je. Ne moze bas ni skolstvo u Srbiji da ide silaznom putanjom 20 godina, mora jednom da krene i na bolje.

 

A sad sto se tice neke generalne razlike, govorio sam o tome u onom postu iznad.


Edited by GreeNEnvY17, 03 July 2016 - 01:03.

  • 1

#115 Hermiona Halivel

Hermiona Halivel
  • Members
  • 13 posts

Posted 03 July 2016 - 09:33

Pa mislim ono, gledajuci rezultate, slabiji su nego kad je bila moja generacija, a po mom misljenju je prijemni bio za klasu laganiji, ali to vec ide sa posledicom generacije. Mislim tebi je mozda bio lagan, ali za ogromnu vecinu koja tu nije upala na budzet, ocigledno nije (321 je konkurisalo od kojih 40 ima 93 ili vise sto je po meni prilicno nisko za ovu tezinu prijemnog). Mislim logicnije je prosto, veca konkurencija svakako bude u Beogradu. Nemoj da sudis na osnovu tezine prijemnog, ni u ludilu. Filozofski u Beogradu ima uvek najretardiraniji test opste informisanosti ciji rezultati budu jako niski, pa to ne ukazuje da je je bolji od filozofskog u Novom Sadu, cak naprotiv. Videla se njihova ozbiljnost kada je fakultet bio u blokadi pre godinu i po dana. 

 

I nemoj da stices naravno pogresnu sliku, nije FTN uopsteee lak (nijedan fakultet nije lak, zavisi sad koje ocene i na sta ciljas (lagano studiranje ili borba za znanje)). Cisto primera radi, za matematicku analizu na SIIT-u za generaciju 96' nakon junskog roka od 70 studenata, 13 je steklo USLOV da izadje na usmeni, a niko nema dovoljan broj bodova da gadja za 10, pa ti vidi. Kako budu padale generacije sa znanjem, padace i kriterijumi. Ako se prilicno izdvajas iz te sredine, svakako ce ti to smetati, ali sad sta je tu je. Ne moze bas ni skolstvo u Srbiji da ide silaznom putanjom 20 godina, mora jednom da krene i na bolje.

 

A sad sto se tice neke generalne razlike, govorio sam o tome u onom postu iznad.

Hvala na odgovoru. Naravno, necu suditi na osnovu tezine prijemnog, ali mi je malo bilo cudno, da bude bas tolika razilika u tezini prijemnog. Mada je to mozda i individualno, nekom neki zadaci legnu, nekom ne.


  • 0

#116 GreeNEnvY17

GreeNEnvY17
  • Members
  • 1,028 posts

Posted 03 July 2016 - 10:57

Hvala na odgovoru. Naravno, necu suditi na osnovu tezine prijemnog, ali mi je malo bilo cudno, da bude bas tolika razilika u tezini prijemnog. Mada je to mozda i individualno, nekom neki zadaci legnu, nekom ne.

 

Nema na cemu. Za odluku, vidi sta ti vise odgovara. Da li hoces elektrotehniku ili zalazenje u svet softvera. Obe stvari ti nude odlicnu perspektivu. Napisi ovde za sta si se na kraju odlucila. :)


  • 0