Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Kanabis Srbija - kanabis svet, za i protiv - Page 8 - Društvo - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Kanabis Srbija - kanabis svet, za i protiv

• Please log in to reply
1734 replies to this topic

#106 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 25 December 2015 - 17:35

Fascinantna mi je jedna stvar koju je pokazao ovaj topik, a to je da i sVrbovi ipak mogu da imaju prilicno jedinstven stav oko neke teme - nasuprot antisVrbovskog elementa. 

P.S. Postavljac teme je vidim banovan posle vise od 8000 postova.

• 0

#107 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 25 December 2015 - 17:37

Štošta sam video i doživeo ali da se čoveku namesti da ode igrati basketa naduven ili alkoholiziran, pa veće gluposti nema. Trebaju mu štitnici za glavu, noge, ruke, kolena, laktove i zube. Za svaki slučaj je bolje da takav igra na mekanoj podlozi.

Mislim, sam po sebi je ubrzan rad srca, poremećaj koordinacije, pokreta, gubitak ravnoteže te produženo vreme reagiranja. Krvne žile u očima se šire a kod nekih osoba dolazi do povišenja krvnog pritiska. Nije ni čudo što se naduvani organizmi, sa 'minus' očima, kikiću kao klovnovi dok se sapliću kao Charlie Chaplin u najbolja vremena.

A tek 'kolektivna glad', pa 'kapi za oči', pa apatično ležanje i gledanje nekih filmova dok se kolektivno kulira pa paranoje mnogih. A tek oni što se zaklinju na 'naduveni seks'. :lol+:

Naravno, svako ima svoje i na kraj pameti mi ne leži da nekoj formiranoj ličnosti govorim kako da bude 'srećan' uz kolektivne sportove i ostalo organsko motanje. No, ovo budalašenje o 'miru u svetu' i 'nedostižnom idealu seratina i endorfina', dok povlačiš dimove, to ne kupuju ni najveći promoteri 'gandjalisanja'.

Edited by dhx, 25 December 2015 - 17:38.

• 1

#108 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 25 December 2015 - 17:45

Vise je ljudi stradalo od loseg alkohola, nego og lose marihuane :D

• 0

#109 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 25 December 2015 - 19:46

A tek oni što se zaklinju na 'naduveni seks'. :lol+:

ne znam na šta tačno misliš, ali za sebe mogu da kažem da  sam uglavnom more horny

• 0

#110 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 December 2015 - 21:36

...

... 

Gledao neke glupe slicke putljera & 'ajfoncica' medjedova, kako, kao, ujutro, posle gyma, piju caj / kafu.

Pa neki strucan lik prokomentarise.

:ajme:

Gde ces posle gyma / napora da udaris po kofeinu & teinu (jaci je od kofeina par puta)!?

No, s druge strane - to je obicaj ruskih lopinskih, robijaskih 'autoriteta' - nesto sto se zove 'чифирь' / 'чифирить' - kad se u 2 dl vrele vode ukuva oko 50gr. crnog caja.

To je bila robijaska / logorska 'mara / trava' (u logoru - moneta) - navika doneta u civilstvo.

PS.

Setih se - pre par godina je bila tema na tredu - 'legalizacija prostitucije'.

Pa su se mnogi nesto trsili - kao, 'doprinos ekonomiji / zdravstvu / turizmu' 

:ajme:

Dok im nisam rekao - poverovacu ti, no da na 4um okacis papire da si prijavio domaci zhemski svet koji 'doprinosi porodicnom budzetu'!

Neces verovati - diskusija je naprasno zamrla.

;)

...

Edited by Kinik, 25 December 2015 - 21:57.

• 3

#111 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 25 December 2015 - 22:26

Meni nikad trava nije dobro isla. Ne znam zasto, ali mi je bila uvjek jaka dok uvlacim dim i kaslje mi se. Zato sam vise volio hash. Preciznije " blonde marroc". Lagan hash. Naduvas se, ali nisi komiran. Mozes komotno u coffeeshopu da igras bilijar i fliper, ali si pri sebi. Dok drugari za skankom samo sjede i bulje u jednu tacku. Jos jedan lagan hash je bio "afgaan". Jaci hash " super pollem" nisam volio.

1994 u The Duke (vise ga nema) shoppu u Rotterdamu, sjedim za sankom i motam dzonku. Bilo nekih 1 sat poslije podne, ponedeljak. U shoppu samo sanker, neki tip naduvan i ja za sankom. Taman zamotam dzoint i zapalim kad ulazi poznat tip. Sanker ode i zakljuca vrata i okrene tablicu gdje pise "gesloten" zatvoreno. Gledam tipa i situaciju. Nista mi nije jasno. Onda ga skontam. Lenny Kravitz. Sjedne dvije stolice do mene, ja ga gledam on mene, klimnemo obojica glavom kao da se znamo, djesi. Pruzim mu dzoint on uzme i naruci pivo i gotov zamotan dzoint. Kaze sta ces da pijes, reko kolu. I ispusimo nas dvojica moj dzoint i njegov zamotani sa "punta" travom. Iako mi nije bila dobra ja sam foliro da je sve kul. Od price se sve svelo na kako ti se svidja Rotterdam i Holandija. Bilo je to u vrijeme kad je Lenny svirao ono "Are you gonna go my way". Za vikend je imao koncerte u Rotterdamskom Ahoy teatru. Meni je vise bilo trema, a ni prebijenog Guldena vise nisam imao u dzepu. Jbg, Lenny je to. Onako stoned ko ribica napustim lokal, sanker otkljuca vrata i to je to. Ostalo mi zauvjek da se sjecam da sam sa Lennyem duvo.

Sto se duvanja tice, bio probao, trosio na veliko i malo. Odrastao i batalio.

Edited by Trn, 25 December 2015 - 23:38.

• 8

#112 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 26 December 2015 - 02:41

Zanimljivo, meni bi Zoe, Lenny-eva ćerka, možda bila prvi pick za weed company.

• 1

#113 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 December 2015 - 03:31

Kako mi se cini - Kinik i Highlanderka ce jedini u svece odavde, mada za Highlanderku jos ima nade. :rotflmao:

Evo da se prikljucim, nikad probala a nikad me nije ni privuklo. Nisam o tome razmisljala godinama, ali eto, interesuje me sta u stvari nalazite privlacno u totalnom odsustvu kontrole?

Legalizacija mi nista ne znaci, ko god hoce njihov problem, svom klincu ne bih preporucila nijednu drogu.

Cigarete probala, alkohol, pa uzivam - ali imam srecu da imam dobar metabolizam pa ga i dobro podnosim, uglavnom budem dobro raspolozena.

Interesuje me kakav je uticaj marihuane - opis ako neko hoce da prilozi.

• 0

#114 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 26 December 2015 - 04:50

Marihuana donosi veoma realan uvid. nikako je ne bih asocirao sa 'potpunim odsustvom kontrole'

ili 'odsustvom kontrole'

Ne govorim o prvim impresijama, koje mogu biti svakojake.

Povremeni osecaj straha, nelagodnosti, a ponekad do nivoa mini paranoje vezani su uglavnom

za tu analiticku komponentu, gde pojedinac prebira po implikacijama uvida u samog sebe.

Znaci ta realisticna komponenta analiziranja i udubljivanja u stvari na jedan sasvim trezven nacin je itekako prisutna.

Na onom metafizickom nivou, efekti nesigurnosti u protok vremena, (da li je proslo 5 minuta ili pola sata ?)

zatim osecaj kao da se u lancu zakljucivanja (jer train of thought ne ide uvek po sinama)

preskacu citavi koraci, ili povezuje nepovezivo.

Dozivljaj svega moze biti mnogo jaci nego uobicajeno. Utisci o filmovima i muzici mogu se produbiti,

navesti nas da na slican nacin razmisljamo i o drugim stvarima.

Efekti traju oko sat, sat i po max i sve se vraca u normalu, bez propratnih efekata.

Ako bih uporedio sa alkoholom, rekao bih da su efekti alkohola jaci i dugotrajniji.

• 8

#115 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 26 December 2015 - 06:19

Evo da se prikljucim, nikad probala a nikad me nije ni privuklo. Nisam o tome razmisljala godinama, ali eto, interesuje me sta u stvari nalazite privlacno u totalnom odsustvu kontrole?

Legalizacija mi nista ne znaci, ko god hoce njihov problem, svom klincu ne bih preporucila nijednu drogu.

Cigarete probala, alkohol, pa uzivam - ali imam srecu da imam dobar metabolizam pa ga i dobro podnosim, uglavnom budem dobro raspolozena.

Zanimljiv post, i tek si me ti naterala da se ukljucim u diskusiju.

Tema se racva, krenula je u dva smera:

1. je li trava dobra stvar ili nije

2. je li legalizacija dobra stvar ili nije

Pa, ovako, mojih $0.02...

1. Travu probao jesam, nekih 20-ak puta unutar 15-ak godina. Odustao sam jer na mene nije imala nikakvih efekata - bilo mi je isto kao i duvan. A bilo je skuplje/riskantnije od duvana.

Probao sam i hashish. Mnogi ljudi kazu da je to slicno, samo je hash efektivniji. Valjda ne deluje na svakoga isto. Hash mi se donekle dopao. Kod mene - i nikako se ne bih usudio kazati da je iskustvo univerzalno - hash je izazvao nekakvo blago ali "siroko" raspolozenje, uvek pozitivno. Za razliku od alkohola, koji je "pojacalo" inicijalnog raspolozenja. Uz alkohol, ako bih popio blago tuzan, u pijanstvu bih ridao od tragicnosti zivota. Ako bih popio veseo, pijan bih se smejao nespretnim buba-svabama kako padaju sa roletne.

Uz hash, samo bih imao blagi osmejak, *ebalo bi mi se za sve, samo "peace, brother."

Odustao sam od toga jer sam se bavio stvarima koje su zahtevale apsolutno maksimalno mogucu kontrolu. I u slobodno vreme, i profesionalno. Na poslu, prvo kao elektricar pa posle u radiologiji, nisam imao istu slobodu kao neki umetnik koji prodaje slike. Za hobi, nisam pecao razmisljajuci o filozofiji nego vozio utrke motociklima.

Zato - svakome prema afinitetima. Ko sam ja da sudim?

2. Legalizacija je dobra stvar.

U puno stvari se slazem sa Kinikom, ali ovde ne.

Pazi, od naftne krize '70-ih pa do sredine '90-ih, u USA je opste ogranicenje brzine bilo 55 mph. A ja volim da jurim. Onda, sredinom '90-ih, to je ukinuto. I sad, preko noci, vozeci 70 mph, juce sam bio kriminalac a danas ometam saobracaj vozeci sporo... Ma, *ebes regulativu kad nema veze sa zivotom.

Alo, ljudi, aj'mo na Zemlju.

Legalizacija je dobra stvar jer uvodi kontrolu, statistiku, poreze itd. i ne pravi kriminalce od ljudi koji su inace skroz OK.

Kontrola, pa i kriminalizacija, je potrebna tamo gde ugrozava druge ljude. Treba sankcionisati delanje bilo kakvih opasnih radnji pod utecajem bilo cega. Alkohol i trava su isto. Zgazis pesaka pijan ili naduvan - isto je, narocito pesaku.

Jebiga, nisam ni pijan ni naduvan, samo sam donekle mator - pa kazem "peace, brother!"

Edited by zoran59, 26 December 2015 - 07:21.

• 6

#116 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 December 2015 - 08:12

...

... ma, *ebes regulativu kad nema veze sa zivotom ...

Kontradiktoran si.

Moze li se reci to isto 'ebes regulativu - i za 'novu regulativu' oko trave?

Zamisli samo - sta ces da radis sa hiljadama osudjenih?

Bolje je da se sa uzivaocima petlja policija i sud - to je njihov posao, a sad sto se dogodi da neko nekoga ubije tokom voznje pod uticajem necega, sto rece jedan - to je statistika.

Gore je Dhx nesto napisao oko banalnih 'ljubavnih uzdisaja', koji mogu biti samo takvi, ma kako ih neko zivopisao, pocev od osnovoskolacke 'romantike' pa do eksplicitnog De Sada.

Isto toliko su mi banalni tudji subjektivni utisci oko 'dozivljaja konzumiranja'.

...

• 0

#117 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 26 December 2015 - 10:03

Pa niste tu bas u pravu sto se toga tice! Sta su npr. lekovi nego legalizovana droga?! Jer te prilikom drug-testa uvek pitaju " .. jesi li pio neki lek u zadnjih dve nedelje ?" jer moze da ti pokaze da si drug-positive?!

• 0

#118 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 26 December 2015 - 10:08

Uticaj je različit od osobe do osobe, kao i kod svih ostlih psihoaktivnih  supstanci. U nekim postovim na ovom threadu se prepoznajem a u nekima ne.

Kod mene hašiš izoštri sva čula, odvrne ih do daske, a te senzacije počnu da izazivaju asocijacije na sve što mi se vrti po glavi, kao i na razne, zaboravljene uspomene, najčešće sasvim nebitne trenutke.

Prelaz iz jednog akorda u drugi u muzici koja se čuje u prostoriji u kojoj se nalazim me podseti na jedno poglavlje iz nekog romana, a ime pisca me podseti na drugog koji je pisao o školskim danima - i odjednom mi iskrsne uspomena iz prvog osnovne, sedim u klupi i jedem školsku užinu - hleb sa paštetom - kako mi je bila ukusna, a nigde takvu paštetu nisam našao da kupim, gde li je škola to nabavljala - a na klupu pada svetlo zimskog sunca i deli osvetljeni i neosvetljeni deo u proporciji koja me podseti na jednu matematičku formulu, koja opisuje i jedan drugi priodni fenomen ... A onda čujem zvuk prsta gitariste koji hrapavo klizi po žici i to me podseti na paralelne planinske lance sa klisurama i dolinama reka između... Sve se to desi u nekih dve tri sekunde "običnog vremena".

Posle nekog vremena se to uspori, aonda prođe.

To nisu halucinacije, jer sam apsolutno svestan svog okruženja. To ne vidim "stvarno", već samo u mašti, kao i kada ne duvam.

Za razliku od alkohola, nema gubitka koordinacije ni preplitanja jezikom.

Takođe, za razliku od alkohola, nema poriva "hoću još", "daj još .jednu" ... bar u mom slučaju.

kada dejstvo kanabisa potpuno prođe, postanem umoran, apatičan i nezainteresovan.

U mom slučaju, duvanje u društvu je besmisleno jer u momentu zaboravim na to društvo prezaokupljen lavinom utisaka i asocijacija.

Zato ne duvam već dvadesetak godina - više volim da popijem pivce ili čašu - dve vina, jer od toga postanem opušteniji i druželjubiviji, no to ne moram nikome da opisujem, jer je malo forumaša koji taj aspekt dejstva alkohola ne poznaju iz ličnog iskustva.

Isprobao sam nekoliko vrsta trave i hašiša, sve u svemu oko dvadesetak džointa ukupno, u periodu od oko pet šest godina, dok nisam izgubio interesovanje za to. U isprobavanje ostalih droga nikada nisam želeo da se upuštam. U mladosti bih sigurno probao LSD ili peyote da mi se ukazala prilika, ali nije, a sada više nemam motivaciju.

• 7

#119 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 26 December 2015 - 11:02

Uticaj je različit od osobe do osobe, kao i kod svih ostlih psihoaktivnih  supstanci. U nekim postovim na ovom threadu se prepoznajem a u nekima ne.

Kod mene hašiš izoštri sva čula, odvrne ih do daske, a te senzacije počnu da izazivaju asocijacije na sve što mi se vrti po glavi, kao i na razne, zaboravljene uspomene, najčešće sasvim nebitne trenutke.

Prelaz iz jednog akorda u drugi u muzici koja se čuje u prostoriji u kojoj se nalazim me podseti na jedno poglavlje iz nekog romana, a ime pisca me podseti na drugog koji je pisao o školskim danima - i odjednom mi iskrsne uspomena iz prvog osnovne, sedim u klupi i jedem školsku užinu - hleb sa paštetom - kako mi je bila ukusna, a nigde takvu paštetu nisam našao da kupim, gde li je škola to nabavljala - a na klupu pada svetlo zimskog sunca i deli osvetljeni i neosvetljeni deo u proporciji koja me podseti na jednu matematičku formulu, koja opisuje i jedan drugi priodni fenomen ... A onda čujem zvuk prsta gitariste koji hrapavo klizi po žici i to me podseti na paralelne planinske lance sa klisurama i dolinama reka između... Sve se to desi u nekih dve tri sekunde "običnog vremena".

Posle nekog vremena se to uspori, aonda prođe.

To nisu halucinacije, jer sam apsolutno svestan svog okruženja. To ne vidim "stvarno", već samo u mašti, kao i kada ne duvam.

Za razliku od alkohola, nema gubitka koordinacije ni preplitanja jezikom.

Takođe, za razliku od alkohola, nema poriva "hoću još", "daj još .jednu" ... bar u mom slučaju.

kada dejstvo kanabisa potpuno prođe, postanem umoran, apatičan i nezainteresovan.

U mom slučaju, duvanje u društvu je besmisleno jer u momentu zaboravim na to društvo prezaokupljen lavinom utisaka i asocijacija.

Zato ne duvam već dvadesetak godina - više volim da popijem pivce ili čašu - dve vina, jer od toga postanem opušteniji i druželjubiviji, no to ne moram nikome da opisujem, jer je malo forumaša koji taj aspekt dejstva alkohola ne poznaju iz ličnog iskustva.

Isprobao sam nekoliko vrsta trave i hašiša, sve u svemu oko dvadesetak džointa ukupno, u periodu od oko pet šest godina, dok nisam izgubio interesovanje za to. U isprobavanje ostalih droga nikada nisam želeo da se upuštam. U mladosti bih sigurno probao LSD ili peyote da mi se ukazala prilika, ali nije, a sada više nemam motivaciju.

mnogo volim postove koje "proživim" dok ih čitam. :)

probao i jedno i drugo. mnogo, mnooogo ozbiljnije od kanabinoida. pritom, ne savetuje se da čovek bude sam već u društvu nekog (ili više njih) iskusnijeg, ko će da "pilotira". čak ni to nije sve - izričito se preporučuje samo u slučaju da je do trenutka uzimanja ceo dan protekao bez trzavica i nerviranja. neki idu još dalje pa kažu da uticaj na iskustvo može imati i događaj koji se desio danima pre toga. po pričama koje sam čuo, ljudi su znali da popiju bad trip zbog totalno trivijalnih stvari, a dešavalo se i da "kapetan" nije baš neko ko vlada materijom i situacijom. dakle, moraju raznorazne kockice da se slože u Svemiru da bi putovanje bilo safe.

ako se bilo koji halucinogen uzima u kombinaciji sa kanabisom, njegov se efekat pojačava i onda je zaista moguće videti stvari koje ne postoje. uopšte, kod uzimanja takvih supstanci, treba da postoji svest o raznim mogućim posledicama, prvenstveno usled nepažnje. halucinogeni mogu vrlo stimulativno da deluju, izoštre čula od savršenstva do iritacije, pojačaju koncentraciju, potaknu neviđenu kreativnost, ali i da izazovu potpuno suprotne efekte: zbunjenost, paranoju, strahove, osećaj da se nikad nećeš spustiti, stanje "akutne šizofrenije" (kako je jedan ortak na svoj način "definisao"). zbog svega toga nikako nije preporučljivo da čovek bude sam.

samo ću dodati (za one koji ne znaju) da LSD-25 spada u kategoriju psihohemijskih bojnih otrova. nazivaju ga i humanim bojnim otrovom jer ne ubija, ali u većim dozama ostavlja trajna oštećenja na mozgu. interesantan je podatak da gram čistog LSD-a može da pošalje na putovanje preko 30 hiljada ljudi, što je ekvivalent punom Partizanovom stadionu. osnovna sirovina za dobijanje ove supstance je ražana glavnica. nisam agronom pa ne znam kako da je svrstam, valjda se radi o "bolesti" na zrnu.

edit: zaboravih da napišem neku reč za peyote: u pitanju je vrsta malenog kaktusa koji u sebi sadrži nekolicinu psihoaktivnih alkaloida, od kojih je dominantan meskalin. po dejstvu je sličan LSD-u. posebna pažnja se mora obratiti na bodlje, koje se odstranjuju do poslednje jer mogu imati čak fatalne posledice po unutrašnje organe. dakle, da bi moglo da se konzumira, prethodi mu prilično pipav posao. "rad" je siroviji (da ne kažem "prljaviji") i intenzivniji nego kod esida i teže se "kontroliše", ako je to uopšte moguće. probao sam samo jednom (istini za volju, dovoljno je) pa ne znam da kažem nešto više.

Edited by barracuda, 26 December 2015 - 11:15.

• 2

#120 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 26 December 2015 - 13:01

Objasnili su neki drugi, ne bih mnogo dodavao, osim toga da bih ponovio da je bistrije, bezopasnije i kontrolisanije nego alkohol. Normalno hodaš, normalno pričaš, jedino što može da ti smeta što su ti neka čula izoštrenija. Npr. ja sam imao utisak skoro da etiketa na kaputu šuška tom jačinom kao da neko pored mog uva trlja 300 ogromnih naduvanih balona.

Ja sam imao svoje gluposti sa alkoholom, pa više isti i ne pijem, tj ne napijam se.  I ne vidim apsolutno nikakav smisao u njemu. Mogu da popijem 2 flaše dobrog piva, ali napijanje mi je totalno besmisleno.
Efekat alkohola je ružan i glup u odnosu npr na marihanu.

Mogu da se pročitaju razne priče za travu, da je down-erski, ali sve to zavisi od trave. Pogotovo kod nas ubacuju svašta. Ono što sam imao priliku da probam u Amsterdamu, i ono što je jedan drug nabavio, isto iz Holandije, ne može da se poredi sa stvarima koje sam uglavnom kod nas pušio. I Brazilci imaju isto dobru travu.
Zato sam ja za legalizaciju. Zato što bi postojala odredjena kontrola kvaliteta i ljudi ne bi pušili razno smeće.

Prva stvar koju sam video na ulicama Amsterdama je da mlad čovek, 34,35 godina, evidentno posle posla u formalnom odelu, vadi džoint i pali ga. To sam vidjao posle stalno, i za 5,6 dana nisam video ništa što liči na raspalog džankija koji ne zna gde se nalazi, rastavlja se sa životom i izgleda kao živi sa Nindža Kornjačama.
Ali se tamo zna šta se puši. Onda smo upoznali lika koji je doktorirao hemiju, radi na nekom institutu u laboratoriji, i naravno svaki dan posle posla duva. Al' sam kaže da  zna šta puši.

Pritom, ja mislim da je važan deo cele te priče taj psihološki momenat da se radi nedozvoljena stvar. To uopšte nije naivno. Naravno govorim za naše područje. Nije teško doći do trave danas, a činjenica da je zabranjeno zakonom, da treba da se kriješ i da to nije ispravno kod nekih utiče tako što se otkače kočnice za neispravne stvari, pa zbog užitka u marihuani bi da probaju i još neke druge nelegalne stvari.

Iz ugla, zašto marihuana treba da ostane ilegalna, mogu da razumem da se priča o nekim dejstvima na čoveka. I dalje se ne zna sa velikom sigurnošću ali se veruje da u nekoj daljoj budućnosti čovek može da ima problema sa sećanjem.
Ali to je naravno ako se marihuana konzumira svakodnevno.

Sve, izuzev vode i možda nekog povrća, što se uzima u nekontrolisanim količinama nije poželjno. Pa samo voće je nekad gore nego kilogram najmasnijeg pečenja. A grejp, iako važi za mnogo zdravu stvar, ako se uzima prečesto i u većim količinama može da se poremeti mnoge enzime. A i kad bi duvao svaki dan, užitak bi totalno izgubio smisla.

• 4