Jump to content


Photo
- - - - -

Kanabis Srbija - kanabis svet, za i protiv


  • Please log in to reply
1734 replies to this topic

#91 Jurgen

Jurgen
  • Members
  • 6,514 posts

Posted 25 December 2015 - 14:48

Možemo da raspravljamo i o tome šta su tačno teže droge. Pošto je droga mnogo glup izraz u srpskom jeziku, ja ću koristiti reč supstance. Postoje razne supstance koje su legalizovane i mogu se 'dobiti' od lekara na recept, a vrlo verovatno su po organizam štetnije od nekih koje nisu legalizovane. Recimo antidepresivi (benzodiazepini uglavnom) su supstance koje u početnom stadijumu korišćenja kod velikog broja korisnika izazivaju misli o samoubistvu, samopovređivanju, i besmislu života, dok MDMA (methylenedioxyphenethylamine) koja je ilegalna kod korisnika luči ogromne količine seratotina i dopamina i izaziva ogroman osećaj sreće.  

 Antidepresivi izazivaju zavisnost, MDMA ne. Jedno je legalno, drugo nije.


Edited by Jurgen, 25 December 2015 - 14:53.

  • 1

#92 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 25 December 2015 - 15:12

Možemo da raspravljamo i o tome šta su tačno teže droge. Pošto je droga mnogo glup izraz u srpskom jeziku, ja ću koristiti reč supstance. Postoje razne supstance koje su legalizovane i mogu se 'dobiti' od lekara na recept, a vrlo verovatno su po organizam štetnije od nekih koje nisu legalizovane. Recimo antidepresivi (benzodiazepini uglavnom) su supstance koje u početnom stadijumu korišćenja kod velikog broja korisnika izazivaju misli o samoubistvu, samopovređivanju, i besmislu života, dok MDMA (methylenedioxyphenethylamine) koja je ilegalna kod korisnika luči ogromne količine seratotina i dopamina i izaziva ogroman osećaj sreće.  

 Antidepresivi izazivaju zavisnost, MDMA ne. Jedno je legalno, drugo nije.

 

jedini je problem što MDMA ubija ćelije mozga. ne znam da li sam se dobro izrazio ali verujem da se razumemo. ne mogu da tvrdim, ali me uopšte ne bi čudilo da je čak i manje štetan od ove legalne hemije.

 

imam predlog, ako nije problem - 'ajde da se ovde držimo kanabisa, o drugim (da ne kažem "težim") supstancama se može otvoriti zaseban topik. tako ćemo izbeći trpanje u isti koš, a i da se ne raspline priča. :)


  • 1

#93 Jurgen

Jurgen
  • Members
  • 6,514 posts

Posted 25 December 2015 - 15:18

Naravno da je svaka supstanca ima svoje dobre i loše strane, to uopšte nije sporo, samo želim da pokažem kako je argument ovo je legalno, a nešto drugo nije, potpuno irelevantan kada se raspravlja na ovu temu. 


  • 0

#94 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 December 2015 - 15:32

...

 

Dok je trava ovde kriminalizovana, a ja se nadam da ce tako i ostati - svaka prica o 'sirenju vidika', 'trojkama od table, sreci / zadovoljstvu / povracanju / mucnini, 'kriziranju', medicinskim preparatima na recept, nekim tamo dalekim mestima gde su druga pravila, a posebno glupacka prica o 'sirenju turizma' - su apsolutno irelevantne.

 

No, dobro, idu praznici, ljudi bi se malo i opustili - pa dok drljave na Netu, sve sa IP-om - to nije nikakav problem.

;)

 

...


  • 0

#95 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 25 December 2015 - 15:34

Možemo da raspravljamo i o tome šta su tačno teže droge. Pošto je droga mnogo glup izraz u srpskom jeziku, ja ću koristiti reč supstance. Postoje razne supstance koje su legalizovane i mogu se 'dobiti' od lekara na recept, a vrlo verovatno su po organizam štetnije od nekih koje nisu legalizovane. Recimo antidepresivi (benzodiazepini uglavnom) su supstance koje u početnom stadijumu korišćenja kod velikog broja korisnika izazivaju misli o samoubistvu, samopovređivanju, i besmislu života, dok MDMA (methylenedioxyphenethylamine) koja je ilegalna kod korisnika luči ogromne količine seratotina i dopamina i izaziva ogroman osećaj sreće.  

 Antidepresivi izazivaju zavisnost, MDMA ne. Jedno je legalno, drugo nije.

 

Benzodiazepini su strogo kontrolisane supstance. Mogu se dobiti samo u apoteci, uz recept lekara, koji je odlično upoznat sa njihovim korisnim i štetnim osobinama i na osnovu situacije svesno preuzeo odgovornost da ih prepiše pacijentu.

Prodaja benzodiazepina "privatno", "na crno" je krivično delo.

 

MDMA je sintetička supstanca koja medicinski nije dovoljno ispitana. Ko zna, možda će jednom postati lek, a možda će ispitivanje pokazati da ima razorni efekat. Ko voli da rizikuje i guta neistražene nove hemijske preparate, neka rizikuje


Edited by yossarian, 25 December 2015 - 15:38.

  • 0

#96 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 25 December 2015 - 16:00

...

 

Dok je trava ovde kriminalizovana, a ja se nadam da ce tako i ostati - svaka prica o 'sirenju vidika', 'trojkama od table, sreci / zadovoljstvu / povracanju / mucnini, 'kriziranju', medicinskim preparatima na recept, nekim tamo dalekim mestima gde su druga pravila, a posebno glupacka prica o 'sirenju turizma' - su apsolutno irelevantne.

 

No, dobro, idu praznici, ljudi bi se malo i opustili - pa dok drljave na Netu, sve sa IP-om - to nije nikakav problem.

;)

 

...


Ti očito nemaš pojma o čemu pričaš.

Ja kafu nisam pio do skoro uopšte (jednostavno nisam voleo niti mi je prijalo). Igrom slučaja, zbog posla, da bi se što pre rasanio kad radim rano sam krenuo da pijem nekolko dana zaredom.
Za nedelju dana sam steko naviku i potrebu da je pijem i kad ne ustajem mnogo rano i kad ne radim.


O marihuani mi se desilo da mi ne padne na pamet po 2,3 meseca, kamoli da je konzumiram.
Kriziranje oko marihuane je najsmešnija gluposti, u to sam ubedjen... pre će čovek da krizira oko krem bananica.


Weed je okidač za gore stvari baš zbog takvih kao što si ti jer dramatizuju marihuanu kao neku tešku drogu, pa se onda vrši uticaj na ljude oko sebe i taj utisak da je droga.
Onda to dodje do nekog klinca koji misli da je kul da se drogira... "Kad je trava droga, ajd uzeću i ove ostale, može samo slično da bude".

A nivo na koji spuštaš celu priču, i marihuanu poistovećuješ sa heroinom ili krokodilima je kao da poistovećuje najgori junk food, neki poison fast food sa brokolijem.
Jbg, obe stvari su hrana. Od obe stvari možeš da se prejedeš...


  • 0

#97 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 25 December 2015 - 16:06

u načelu se slažem s tobom, volim da podelim zadovoljstvo s dragim ljudima. ali, dunem ja i sam. evo par primera:

 

naravno, ne mogu uvek biti u prilici da podelim s nekim, a nekad mi i nije do društva (ređe doduše, ali se desi). u tim trenucima mi obično dođe da pišem, raduckam po kući, tražim po netu neku dobru muziku itd...

 

takođe, volim da isplovim negde dalje od obale i tražim ribu. lep dan, sam u barci sa svojim mislima i planovima, stavljam mamce na parangal, bacim, i dok čekam (2 - 4 sata prosek) smotam da mi brže prođe vreme. posebno je dobar osećaj u sezonskim mesecima, kad je na primorju gužva da odlepiš. dovoljno je samo se izmaći par milja (odem ja i dalje, zavisno od okolnosti), pustiti se niz kurenat (struju) i "slušati tišinu". :)

 

koliko ima glupih ljudi, toliko ima i predrasuda. moj je stav da sve kreće od dostupnih i socijalno prihvatljivih poroka, alkohola i cigareta, a poslednjih godina, vidim, nikle su i kockarnice i kladionice na svakom ćošku. možda nemaju direktne veze sa duvkom ali itekako imaju s porokom. nebrojeno puta sam video balavurdiju kako ulazi i izlazi iz njih, u vreme kad bi trebalo da su u školama. ok, ne znam koja im je smena i neću da generalizujem ali, poznavajući prilike i mentalitet, ima tu materijala za diskusiju. pa opet, za to se dobija ukor a za ovo "naše" se ide u prdekanu.

 

ukratko ću prokomentarisati tvoj bold: moj brat od strica, po svemu uzoran čovek, nikad u životu nije zapalio cigaretu, deklarisani trezvenjak, o weedu da ne govorim, imao je skoro operaciju srca i ugradili su mu pacemaker. za razliku od njega, stric (starac od 92 godine) i dalje puši, popije koliko objektivno može, ide u prodavnicu i na pijacu sam, vuklja cegere i sve vreme je u nekoj svojoj staračkoj akciji. da ne elaboriram dalje... :)

 

 

napraviću malu digresiju na tvoj post. u ženevskom kantonu je kanabis dekriminalizovan, a u par navrata mi se desio istinski "paradoks": posle 9 (u dragstorima posle 10) uveče ne možeš da kupiš ništa alkoholno, ali zato slobodno možeš da završiš šit od Arapa na ćošku. :lol+:

 

to nije bilo sve - dogovim se s prijateljicom da iz Ženeve odem da je posetim u Lozani. zamolila me je, ako mogu, da paznem malo duvanja za nju i kad sam je pitao "šta, nema u Lozani?", rekla mi je da tamo nije dekriminalizovano već se piše prijava, što je svakako za izbeći ako si stranac. tako sam i uradio; završio sam šemu u Ženevi i otišao kod nje u posetu.

Pa ja sam promašila travu i u Lozani i u Ženevi! Ovo niste smeli da mi kažete.......a lepo sam konstatovala da je Lozana jedan kosmopolitski grad gde na svakom koraku sretneš bar 2 nacije s drugog kontinenta.....svi oni dredovi, pirsinzi, kane i tetovaže i - ništa mi nije zazvonilo u glavi?!

Onoliki Arapi na čošku pored kojih sam prolazila.....

Lepo je moja baka govorila "Pošalji ludog po vodu pa sedi i plači"!.


  • 1

#98 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 December 2015 - 16:18

...

 

... 

 

 

Dokle god je kriminalizovana - uopste me ne interesuje sta pomodari grgolje, ili daju kao neki svoj primer.

Koga je, uopste, briga za te gluposti?

Moz' misliti - od sve srece u zivotu i silnog izbora - spasti na travu?

:ajme:

 

...


  • 0

#99 calisthenics routine

calisthenics routine
  • Members
  • 8,407 posts

Posted 25 December 2015 - 16:25

@Highlanderka

Ti si bas odlucna u nameri da probas ... :D
Kad je vec tako, Hasis je idealan za prvi put ili neka lagana domacica, nesto sto je cvetalo pod vedrim nebom, nikako Hibridne, bar ne za prvi put. :)

Naravno, probaj da je konzumiras gde je legalna, ili bar dekriminalizovana ;)

Edited by cypress, 25 December 2015 - 16:28.

  • 0

#100 Jurgen

Jurgen
  • Members
  • 6,514 posts

Posted 25 December 2015 - 16:30

...

 

 

 

Dokle god je kriminalizovana - uopste me ne interesuje sta pomodari grgolje, ili daju kao neki svoj primer.

Koga je, uopste, briga za te gluposti?

Moz' misliti - od sve srece u zivotu i silnog izbora - spasti na travu?

:ajme:

 

...

 

Pa to i jeste poenta ovog topika, da li bi trebalo da bude legalno ili ne? 


  • 1

#101 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 December 2015 - 16:40

...

 

Ostavi to zakonodavcu.

 

...


  • 0

#102 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 25 December 2015 - 16:41

Ilegalno je bilo kod nas (možda je i dalje) i da se braniš kad ti provalnik upadne u kuću sve dok provalnik ne opali 3 metka u tvom pravcu.
Pa je to toliko debilno da zaslužuje medalju za debilizam.

Osim ako ne podrazumevaju da smo svi mi Neo iz Matriksa...


  • 2

#103 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 25 December 2015 - 16:44


Moz' misliti - od sve srece u zivotu i silnog izbora - spasti na travu?

:ajme:

 

...

Hoćeš da kažeš da je Carl Sagan bio nedovoljno pametan i zanimljiv čovek pa je morao da se okrene travi ?


  • 2

#104 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 December 2015 - 16:48

...

 

Mnogi budalasi bi se jos ponosili da ih sa pametnim Saganom, povezuje samo trava.

Uh, velikog li postignuca za njih!

A da su prvo probali sa znanjem?

;)

 

...


  • 0

#105 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 25 December 2015 - 16:53

To nije bilo poenta. Poenta je bila koliko površno i jednostrano gledaš na stvar, izvlačeći samo slučajeve koji tebi odgovaraju i pritom sa nekom dozom usiljenog banalizovanja.

A još si zapenio sa tom pričom "dok god je formalno ilegalna" kao da je to neki neoboriv argument o totalno moralnoj i etičkoj neispravnosti.


  • 2